Wspomnienia wojenne

Wydawnictwo: Znak
7,67 (473 ocen i 53 opinie) Zobacz oceny
10
44
9
93
8
119
7
142
6
45
5
22
4
3
3
4
2
1
1
0
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8324000771
liczba stron
368
słowa kluczowe
Ravensbruck
kategoria
historyczna
język
polski

Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku , przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma...

Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku , przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbr ck w kwietniu . Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.

 

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1426)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6700
allison | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

"Wspomnienia wojenne" czyta się szybko, ale nie jest to lekka lektura ze względu na tematykę.
Karolinie Lanckorońskiej udało się jednak połączyć prostotę stylu z powagą opisywanych zdarzeń. Co ciekawe, w jej wspomnieniach jest też miejsce na odrobinę inteligentnego humoru, zwłaszcza w opisach prymitywnych sowietów i innych ludzkich typów. Trudno nie uśmiechnąć się pod nosem, czytając o enkawudziście myjącym głowę w muszli klozetowej czy Rosjankach paradujących w jedwabnych koszulach nocnych, uznanych za wieczorowe suknie.
Czasem jest i śmieszno, i straszno, zwłaszcza, gdy autorka opisuje absurdy sowieckiej okupacji oraz niemiecki Ordnung.

Książka ta najpierw przenosi czytelnika w świat okupowanego przez Rosjan Lwowa, potem do miast pod okupacją niemiecką (m.in. do Warszawy i Krakowa), wreszcie do lagru w Ravensburck. Ostatnia część jest najbardziej wstrząsająca, ale Lanckorońska nie skupia się tylko na opisywaniu obozowych koszmarów - pokazuje niezłomność więźniarek, ich...

książek: 531
Paweł | 2018-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Jest to kolejna autobiografia z szerokiego nurtu wspomnień okupacyjno-obozowych. Jednak jest kilka elementów we wspomnieniach wojennych Karoliny Lanckorońskiej, arystokratki i dziedziczki znanego rodu Lanckorońskich, które sprawiają, że jest to pozycja dość wyjątkowa.
Wojna zastała bohaterkę wspomnień we Lwowie, gdzie pracowała na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Ta cześć kraju znalazła się pod okupacją sowiecką, więc Lanckorońska miała wątpliwą przyjemność poznać uroki komunistycznego raju. Jako Polka i arystokratka była celem przeróżnych represji nowej władzy. W tym miejscu, poza opisem okropności okupacji, autorka nie szczędzi nam zabawnych historyjek o tym jak zacofani Rosjanie przezywali szok cywilizacyjny w zderzeniu z nowoczesnym miastem, jakim był wtedy Lwów. Przyznam się, że mnie to średnio śmieszyło, bo czytałem wcześniej niejedne wspomnienia żołnierzy niemieckich z Polski, którzy nie mogli się nadziwić biedzie i prymitywizmowi warunków życia ludności polskiej, szczególnie...

książek: 862
ewula | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Z,,Wspomnień wojennych"wyłania nam się obraz kobiety niezłomnej i wielkiej patryjotki,nieodrodnej córki swojego rodu,która dla dobra ojczyzny była gotowa na najwyższą ofiarę.Bardzo dobra książka,niezwykle wartościowa,obrazująca walkę w konspiracji zarówno w czasie okupacji bolszewickiej jak i niemieckiej,pobyt w więzieniu i w obozie koncentracyjnym.Wspomnienia które przeszło pół wieku musiały czekać,aby mogły ukazać się w ojczyźnie autorki.Bardzo polecam!

książek: 2735
Koronczarka | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książek o tej tematyce przeczytałam już wiele. Nie zachwycam się też językiem, jakim została napisana. Ale postać autorki, która wyłania się z dosyć sucho i rzeczowo opisanych faktów, imponuje niezmiernie. Wzorzec i wytyczna. Osoba, która wie, którą w chwilach trudnych chcielibyśmy zapytać o radę. Profesor Karolina Lanckorońska opisuje swoje wojenne przeżycia - sowiecką okupację, niemieckie śledztwo, pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruk bez cierpiętnictwa, bez patosu i epatowania okrucieństwami. I może dlatego jej relacja jest tak wyrazista. To książka o człowieczeństwie - o tym, jacy potrafimy być wspaniali i jacy podli.

książek: 784
ChicaDeAyer | 2013-08-24
Przeczytana: 2010 rok

Sylwetka wspaniałej i niezłomnej kobiety, która w obliczu strasznej zawieruchy dziejowej, pozostała wierna Ojczyźnie i swoim przekonaniom. Nie uruchomiła swoich wpływów i nie opuściła przy najbliższej okazji kraju, bo jak sama twierdziła: "Noblesse oblige" (choć to właśnie dzięki wstawiennictwu najznamienitszych udało jej się ocalić życie). Chciała służyć narodowi, podtrzymać jego wspólnotę, bo tak właśnie definiowała patriotyzm.

Lanckorońska w swych opublikowanych wspomnieniach ocala od zapomnienia i jej postać też trzeba ocalić. Zawarła wstrząsające świadectwo rzeczywistości wojennej, realia życia w kobiecych obozach. Utrwaliła tym samym anonimowe sylwetki kobiet, które krzyczały "Niech żyje Polska!" i z tym właśnie przepięknym hasłem ginęły z rąk oprawcy.

Karolina Lanckorońska była uosobieniem heroicznej postawy, kobietą niepragnącą splendoru i zaszczytów. Dzięki swej czynnej postawie wyszła zwycięsko z wojennej gehenny, a jej hart ducha jest naprawdę godny podziwu. Warto...

książek: 425
paweł | 2014-01-15

Książka warta przeczytania.Wspomnienia wojenne Pani Prof.Lanckorońskiej,kobiety o wielkiej odwadze i wielkim patriotyzmie.Polecam.

książek: 1183
Bożena | 2018-06-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2018

To nie jest książka, która pod względem literackim powinna mieć 10*. Język i styl z pewnością nie są specjalnie wyrafinowane i niewątpliwie jest wiele wojennych wspomnień, które zostały lepiej napisane, ale nie o to mi w tej ocenie chodzi. Te 10 gwiazdek jest dla p. prof. Lanckorońskiej, właściwie to powinno ich być ze dwadzieścia. Za co?
Za wspaniałą postawę, za uczciwość przede wszystkim, za to, że mogła być i była wzorem dla innych.
Ubolewam bardzo nad tym, że zostaliśmy pozbawieni takich elit. Osoby formatu p. prof. Lanckorońskiej zostały zmuszone do pozostania na emigracji, jeśli w ogóle przeżyły wojnę. Powrót do kraju oznaczał dla nich najczęściej śmierć.

książek: 838
Degamisz | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Książki takie jak „Wspomnienia wojenne” są trudną lekturą ze względu na tematykę a zwłaszcza, jeśli się wie, że nie jest to literacka fikcja. To nie są rzeczy przyjemne, są nierzadko wstrząsające i pełne emocji. Wojenna zawierucha nie oszczędziła też Karoliny Lanckorońskiej, potomka arystokratycznej rodziny o ogromnej tradycji, do tego cenionej historyk sztuki.

Lanckorońska była świadkiem nie tylko niszczących działań wojennych zarówno we Lwowie, w którym wykładała na uniwersytecie i w którym zastała ją wojna ale i w kraju do którego ze Lwowa wróciła do kraju na podstawie wymiany ludności. Po powrocie do kraju zabiegała o pracę przy dokarmianiu więźniów zamkniętych przez okupanta, podjęła się pracy konspiracyjnej, współpracowała ściśle z Radą Główną Opiekuńczą. Wkrótce sama została aresztowana, początkowo osadzona w więzieniu, następnie wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck.

Nie da się zaprzeczyć, że Lanckorońska była zagorzałą patriotką, walczącą o byt swój ale...

książek: 1272
Avalarte | 2014-01-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

„Wspomnienia wojenne”, to opowieść o niezwykłej kobiecie osadzona w niezwykłych czasach. Karolina Lanckorońska, pomimo możliwości opuszczenia Polski ogarniętej wojną i obserwowania rozgrywających się wydarzeń np. z neutralnej Szwajcarii, wolała zostać w kraju okupowanym przez najeźdźców. Jej heroiczna i bezpardonowa postawa wobec zła zasługuje na uwagę. O takich postaciach w historii naszego kraju zapomnieć nie można.
Profesor Lanckorońska wykorzystując swoje wpływy, z narażeniem życia niosła pomoc najbardziej potrzebującym, prowadząc jednocześnie podziemną walkę z wrogiem – zarówno tym w mundurze żołnierza SS, jak i tym w mundurze czerwonoarmisty. W rezultacie swoich poczynań i nieuginania się pod naciskiem obcych wpływów została zesłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie na własne oczy mogła zobaczyć zło dziejące się w obozach i opowiedzieć światu o tzw. „króliczkach” – czyli więźniarkach poddawanych okrutnym ortopedycznym eksperymentom medycznym, w wyniku których...

książek: 353
Ledarg1916 | 2018-03-13
Na półkach: Przeczytane

„Wspomnienia wojenne” to właśnie nic innego jak… wspomnienia wojenne. Zawsze interesowała mnie ta tematyka, postawy ludzi z tamtych czasów jednocześnie mnie przerażają jak i zachwycają. Oczywiście wszystko zależy od tego, po której stronie barykady stoi dana postać.
Autorka bezwzględnie jest tam, gdzie być powinna. Gdy czytałem historię Karoliny Lanckorońskiej oraz jej przyjaciół, nie umiałem ukrywać podziwu dla tej zdumiewającej kobiety, naprawdę!
Czy miała większe możliwości niż inni? Pewnie tak. Czy mogła postarać się o to, by uniknąć wielu nieszczęść? Oczywiście! A mimo to heroicznie walczyła o godność człowieka, starała się ocalać ludzkie życie. Doświadczyła przez to wiele bólu – fizycznego i psychicznego. Co ważne, zawsze zachowywała przy tym twarz.
Książka nie jest najłatwiejszą lekturą, no ale ze względu na tematykę to chyba zrozumiałe… Napisana jest jednak bardzo dobrze, podobało mi się to, że autorka, choć na pewno jest wielką postacią, nie kreuje się na bohaterkę, mam...

zobacz kolejne z 1416 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nowe stare lektury

Od września przyszłego roku polską szkołę czeka kolejna rewolucja. Znikną gimnazja, wróci osiem klas podstawówki, wróci też obowiązkowy kanon lektur. Ale w nim akurat wiele się (niestety) nie zmieni w stosunku do tego, co było wiele lat temu. Zobaczmy, co obowiązkowo będą czytały dzieci i młodzież w szkołach podstawowych.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd