Wspomnienia wojenne

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Ravensbruck
historyczna

Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku , przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbr ck w kwietniu . Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.

allison | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

"Wspomnienia wojenne" czyta się szybko, ale nie jest to lekka lektura ze względu na tematykę.
Karolinie Lanckorońskiej udało się jednak połączyć prostotę stylu z powagą opisywanych zdarzeń. Co ciekawe, w jej wspomnieniach jest też miejsce na odrobinę inteligentnego humoru, zwłaszcza w opisach prymitywnych sowietów i innych ludzkich typów. Trudno nie uśmiechnąć się pod nosem, czytając o enkawudziście myjącym głowę w muszli klozetowej czy Rosjankach paradujących w jedwabnych koszulach nocnych, uznanych za wieczorowe suknie.
Czasem jest i śmieszno, i straszno, zwłaszcza, gdy autorka opisuje absurdy sowieckiej okupacji oraz niemiecki Ordnung.

Książka ta najpierw przenosi czytelnika w świat okupowanego przez Rosjan Lwowa, potem do miast pod okupacją niemiecką (m.in. do Warszawy i Krakowa), wreszcie do lagru w Ravensburck. Ostatnia część jest najbardziej wstrząsająca, ale Lanckorońska nie skupia się tylko na opisywaniu obozowych koszmarów - pokazuje niezłomność więźniarek, ich...

ewula | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Z,,Wspomnień wojennych"wyłania nam się obraz kobiety niezłomnej i wielkiej patryjotki,nieodrodnej córki swojego rodu,która dla dobra ojczyzny była gotowa na najwyższą ofiarę.Bardzo dobra książka,niezwykle wartościowa,obrazująca walkę w konspiracji zarówno w czasie okupacji bolszewickiej jak i niemieckiej,pobyt w więzieniu i w obozie koncentracyjnym.Wspomnienia które przeszło pół wieku musiały czekać,aby mogły ukazać się w ojczyźnie autorki.Bardzo polecam!

Koronczarka | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książek o tej tematyce przeczytałam już wiele. Nie zachwycam się też językiem, jakim została napisana. Ale postać autorki, która wyłania się z dosyć sucho i rzeczowo opisanych faktów, imponuje niezmiernie. Wzorzec i wytyczna. Osoba, która wie, którą w chwilach trudnych chcielibyśmy zapytać o radę. Profesor Karolina Lanckorońska opisuje swoje wojenne przeżycia - sowiecką okupację, niemieckie śledztwo, pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruk bez cierpiętnictwa, bez patosu i epatowania okrucieństwami. I może dlatego jej relacja jest tak wyrazista. To książka o człowieczeństwie - o tym, jacy potrafimy być wspaniali i jacy podli.

ChicaDeAyer | 2013-08-24
Przeczytana: 2010 rok

Sylwetka wspaniałej i niezłomnej kobiety, która w obliczu strasznej zawieruchy dziejowej, pozostała wierna Ojczyźnie i swoim przekonaniom. Nie uruchomiła swoich wpływów i nie opuściła przy najbliższej okazji kraju, bo jak sama twierdziła: "Noblesse oblige" (choć to właśnie dzięki wstawiennictwu najznamienitszych udało jej się ocalić życie). Chciała służyć narodowi, podtrzymać jego wspólnotę, bo tak właśnie definiowała patriotyzm.

Lanckorońska w swych opublikowanych wspomnieniach ocala od zapomnienia i jej postać też trzeba ocalić. Zawarła wstrząsające świadectwo rzeczywistości wojennej, realia życia w kobiecych obozach. Utrwaliła tym samym anonimowe sylwetki kobiet, które krzyczały "Niech żyje Polska!" i z tym właśnie przepięknym hasłem ginęły z rąk oprawcy.

Karolina Lanckorońska była uosobieniem heroicznej postawy, kobietą niepragnącą splendoru i zaszczytów. Dzięki swej czynnej postawie wyszła zwycięsko z wojennej gehenny, a jej hart ducha jest naprawdę godny podziwu. Warto...

paweł | 2014-01-15

Książka warta przeczytania.Wspomnienia wojenne Pani Prof.Lanckorońskiej,kobiety o wielkiej odwadze i wielkim patriotyzmie.Polecam.

Bożena | 2018-06-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 06 czerwca 2018

To nie jest książka, która pod względem literackim powinna mieć 10*. Język i styl z pewnością nie są specjalnie wyrafinowane i niewątpliwie jest wiele wojennych wspomnień, które zostały lepiej napisane, ale nie o to mi w tej ocenie chodzi. Te 10 gwiazdek jest dla p. prof. Lanckorońskiej, właściwie to powinno ich być ze dwadzieścia. Za co?
Za wspaniałą postawę, za uczciwość przede wszystkim, za to, że mogła być i była wzorem dla innych.
Ubolewam bardzo nad tym, że zostaliśmy pozbawieni takich elit. Osoby formatu p. prof. Lanckorońskiej zostały zmuszone do pozostania na emigracji, jeśli w ogóle przeżyły wojnę. Powrót do kraju oznaczał dla nich najczęściej śmierć.

Avalarte | 2014-01-21

„Wspomnienia wojenne”, to opowieść o niezwykłej kobiecie osadzona w niezwykłych czasach. Karolina Lanckorońska, pomimo możliwości opuszczenia Polski ogarniętej wojną i obserwowania rozgrywających się wydarzeń np. z neutralnej Szwajcarii, wolała zostać w kraju okupowanym przez najeźdźców. Jej heroiczna i bezpardonowa postawa wobec zła zasługuje na uwagę. O takich postaciach w historii naszego kraju zapomnieć nie można.
Profesor Lanckorońska wykorzystując swoje wpływy, z narażeniem życia niosła pomoc najbardziej potrzebującym, prowadząc jednocześnie podziemną walkę z wrogiem – zarówno tym w mundurze żołnierza SS, jak i tym w mundurze czerwonoarmisty. W rezultacie swoich poczynań i nieuginania się pod naciskiem obcych wpływów została zesłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie na własne oczy mogła zobaczyć zło dziejące się w obozach i opowiedzieć światu o tzw. „króliczkach” – czyli więźniarkach poddawanych okrutnym ortopedycznym eksperymentom medycznym, w wyniku których...

Ledarg1916 | 2018-03-13

„Wspomnienia wojenne” to właśnie nic innego jak… wspomnienia wojenne. Zawsze interesowała mnie ta tematyka, postawy ludzi z tamtych czasów jednocześnie mnie przerażają jak i zachwycają. Oczywiście wszystko zależy od tego, po której stronie barykady stoi dana postać.
Autorka bezwzględnie jest tam, gdzie być powinna. Gdy czytałem historię Karoliny Lanckorońskiej oraz jej przyjaciół, nie umiałem ukrywać podziwu dla tej zdumiewającej kobiety, naprawdę!
Czy miała większe możliwości niż inni? Pewnie tak. Czy mogła postarać się o to, by uniknąć wielu nieszczęść? Oczywiście! A mimo to heroicznie walczyła o godność człowieka, starała się ocalać ludzkie życie. Doświadczyła przez to wiele bólu – fizycznego i psychicznego. Co ważne, zawsze zachowywała przy tym twarz.
Książka nie jest najłatwiejszą lekturą, no ale ze względu na tematykę to chyba zrozumiałe… Napisana jest jednak bardzo dobrze, podobało mi się to, że autorka, choć na pewno jest wielką postacią, nie kreuje się na bohaterkę, mam...

ardnaskela | 2015-01-21

Smutne. Nigdy nie zapomnisz niektórych opisów, zostaną z tobą na zawsze.

Anepor | 2011-01-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Moje ulubione
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Karolina Lanckorońska to fascynująca postać, wszechstronnie wykształcona, władająca wieloma językami, nieprawdopodobnie odważna i wielka patriotka. Jestem pełna podziwu dla jej dokonań i polecam wszystkim którym brakuje wiary w ludzi.