Wspomnienia wojenne

Wydawnictwo: Znak
Ravensbruck
historyczna

Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku , przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w roku przekazała rodakom niezwykły dar dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce. Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Ravensbr ck w kwietniu . Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.

allison | 2015-05-07
Przeczytana: 07 maja 2015

"Wspomnienia wojenne" czyta się szybko, ale nie jest to lekka lektura ze względu na tematykę.
Karolinie Lanckorońskiej udało się jednak połączyć prostotę stylu z powagą opisywanych zdarzeń. Co ciekawe, w jej wspomnieniach jest też miejsce na odrobinę inteligentnego humoru, zwłaszcza w opisach prymitywnych sowietów i innych ludzkich typów. Trudno nie uśmiechnąć się pod nosem, czytając o enkawudziście myjącym głowę w muszli klozetowej czy Rosjankach paradujących w jedwabnych koszulach nocnych, uznanych za wieczorowe suknie.
Czasem jest i śmieszno, i straszno, zwłaszcza, gdy autorka opisuje absurdy sowieckiej okupacji oraz niemiecki Ordnung.

Książka ta najpierw przenosi czytelnika w świat okupowanego przez Rosjan Lwowa, potem do miast pod okupacją niemiecką (m.in. do Warszawy i Krakowa), wreszcie do lagru w Ravensburck. Ostatnia część jest najbardziej wstrząsająca, ale Lanckorońska nie skupia się tylko na opisywaniu obozowych koszmarów - pokazuje niezłomność więźniarek, ich...

ewula | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Z,,Wspomnień wojennych"wyłania nam się obraz kobiety niezłomnej i wielkiej patryjotki,nieodrodnej córki swojego rodu,która dla dobra ojczyzny była gotowa na najwyższą ofiarę.Bardzo dobra książka,niezwykle wartościowa,obrazująca walkę w konspiracji zarówno w czasie okupacji bolszewickiej jak i niemieckiej,pobyt w więzieniu i w obozie koncentracyjnym.Wspomnienia które przeszło pół wieku musiały czekać,aby mogły ukazać się w ojczyźnie autorki.Bardzo polecam!

Koronczarka | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książek o tej tematyce przeczytałam już wiele. Nie zachwycam się też językiem, jakim została napisana. Ale postać autorki, która wyłania się z dosyć sucho i rzeczowo opisanych faktów, imponuje niezmiernie. Wzorzec i wytyczna. Osoba, która wie, którą w chwilach trudnych chcielibyśmy zapytać o radę. Profesor Karolina Lanckorońska opisuje swoje wojenne przeżycia - sowiecką okupację, niemieckie śledztwo, pobyt w obozie koncentracyjnym w Ravensbruk bez cierpiętnictwa, bez patosu i epatowania okrucieństwami. I może dlatego jej relacja jest tak wyrazista. To książka o człowieczeństwie - o tym, jacy potrafimy być wspaniali i jacy podli.

ChicaDeAyer | 2013-08-24
Przeczytana: 2010 rok

Sylwetka wspaniałej i niezłomnej kobiety, która w obliczu strasznej zawieruchy dziejowej, pozostała wierna Ojczyźnie i swoim przekonaniom. Nie uruchomiła swoich wpływów i nie opuściła przy najbliższej okazji kraju, bo jak sama twierdziła: "Noblesse oblige" (choć to właśnie dzięki wstawiennictwu najznamienitszych udało jej się ocalić życie). Chciała służyć narodowi, podtrzymać jego wspólnotę, bo tak właśnie definiowała patriotyzm.

Lanckorońska w swych opublikowanych wspomnieniach ocala od zapomnienia i jej postać też trzeba ocalić. Zawarła wstrząsające świadectwo rzeczywistości wojennej, realia życia w kobiecych obozach. Utrwaliła tym samym anonimowe sylwetki kobiet, które krzyczały "Niech żyje Polska!" i z tym właśnie przepięknym hasłem ginęły z rąk oprawcy.

Karolina Lanckorońska była uosobieniem heroicznej postawy, kobietą niepragnącą splendoru i zaszczytów. Dzięki swej czynnej postawie wyszła zwycięsko z wojennej gehenny, a jej hart ducha jest naprawdę godny podziwu. Warto...

paweł | 2014-01-15

Książka warta przeczytania.Wspomnienia wojenne Pani Prof.Lanckorońskiej,kobiety o wielkiej odwadze i wielkim patriotyzmie.Polecam.

Avalarte | 2014-01-21

„Wspomnienia wojenne”, to opowieść o niezwykłej kobiecie osadzona w niezwykłych czasach. Karolina Lanckorońska, pomimo możliwości opuszczenia Polski ogarniętej wojną i obserwowania rozgrywających się wydarzeń np. z neutralnej Szwajcarii, wolała zostać w kraju okupowanym przez najeźdźców. Jej heroiczna i bezpardonowa postawa wobec zła zasługuje na uwagę. O takich postaciach w historii naszego kraju zapomnieć nie można.
Profesor Lanckorońska wykorzystując swoje wpływy, z narażeniem życia niosła pomoc najbardziej potrzebującym, prowadząc jednocześnie podziemną walkę z wrogiem – zarówno tym w mundurze żołnierza SS, jak i tym w mundurze czerwonoarmisty. W rezultacie swoich poczynań i nieuginania się pod naciskiem obcych wpływów została zesłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie na własne oczy mogła zobaczyć zło dziejące się w obozach i opowiedzieć światu o tzw. „króliczkach” – czyli więźniarkach poddawanych okrutnym ortopedycznym eksperymentom medycznym, w wyniku których...

ardnaskela | 2015-01-21

Smutne. Nigdy nie zapomnisz niektórych opisów, zostaną z tobą na zawsze.

inheracil | 2010-09-23

Jedne z najbardziej niezwykłych wspomnień w naszej literaturze. Wiem, że to teza dość kontrowersyjna ;) Jednak wszystko można powiedzieć o Karolinie Lanckorońskiej, ale nie to, że jej wojenne przeżycia należały do normalnych.
Urodziła się w wielonarodowym imperium w arystokratycznej rodzinie Lanckorońskich. Nie narzucano jej narodowej przynależności, wybrała Polskę i dla niej była gotowa się poświęcić.
Wykształcona, inteligentna, wrażliwa, ale też niesamowicie odważna, kto potrafi powiedzieć w twarz oficerowi SS, że jest wrogiem Niemiec? Moim zdaniem należy tę książkę umieścić w kanonie lektur spełnia wymogi wychowawcze i literackie.
Świetnie napisana, przez wspaniałą osobę, której wspomnienia są naprawdę wstrząsające. Jednak nie dlatego, że trup ściele się gęsto, ale z powodu jej umiejętności skoncentrowaniu uwagi na rzeczach z pozoru mało istotnych. Obraz żołnierzy Armii Czerwonej zadziwionych dziecięcą grzechotką daje bardziej do myślenia niż opisy masakr.

Anepor | 2011-01-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Moje ulubione
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Karolina Lanckorońska to fascynująca postać, wszechstronnie wykształcona, władająca wieloma językami, nieprawdopodobnie odważna i wielka patriotka. Jestem pełna podziwu dla jej dokonań i polecam wszystkim którym brakuje wiary w ludzi.

Carline | 2011-04-19
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Gdy wybuchła II wojna światowa Karolina Lanckorońska była we Lwowie i pracowała na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza. Życie stawało się coraz trudniejsze, gdy po kolei sklepy i domy zostawały zniszczane i okradane, na uniwersytecie zwalniano profesorów, a treść nauczania miała być tylko taka na jaką pozwalano. Zamykanie w więzieniach i wywózki do Rosji były coraz częstsze.

Podczas tych strasznych chwil, gdy Polska walczyła o wolność i przetrwanie Karolina starała się jak najbardziej pomóc ludziom. Gdy przyjechała do Krakowa rozpoczęła działalność w Radzie Głównej Opiekuńczej, gdy na ulicach organizowano łapanki i zabijano ludzi. Wspaniała kobieta, która poświęcała swoje życie, by uratować innych. Nawet gdy sama trafiła do więzienia, a później do obozu w Ravensbrück, ratowała ludzi przynosząc jedzenie, kombinując, by chore osoby, mające pójść do krematorium, tam nie dotarły.

Karolina Lanckorońska jest dla mnie wzorem i osobą, której przeżycia będę pamiętać jeszcze długo. Pomimo...

Nowe stare lektury