Księga prawd ostatecznych

Cykl: Cornelius Murphy (tom 1) | Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Book Of Ultimate Truths
literatura angielska

Krążył po Ziemi jako Nostradamus, Uther Pendragon, hrabia Cagliostro i Rodrigo Borgia. Umiał otworzyć zębami puszkę sardynek, zapalić o podbródek zapałkę, łapać na lasso byczki, prowadzić parowóz i nucić wszystkie utwory duetu Gilbert and Sullivan, nie popadając w zażenowanie ani nie wybuchając płaczem. Zmarł bez grosza, w dziewięćdziesiątym roku życia, w pewnym pensjonacie w Hastings. Nazywał się Hugo Artemis Solon Saturnicus Reginald Arthur Rune i nigdy się nie nudził. Napisał ponad osiem milionów genialnych słów, w tym swe główne dzieło - "Księgę prawd ostatecznych".

macierzanka | 2015-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Rewelacja. Cudownie wysoki poziom absurdalnego humoru (dodatkowe oklaski należą się tłumaczowi!) i duża porcja inteligentnej rozrywki.
Plus bezcenna wiedza: nareszcie rozumiem, dlaczego długopisów nie ma pod ręką, kiedy są potrzebne i dlaczego zawsze po złożeniu naprawianego urządzenia zostają nam drobne śrubki. Na pewno inaczej spojrzę teraz na śrubki, a długopisów mi trochę żal.
Wdzięczna jestem autorowi również za wyjaśnienie tajemnicy tłumów, które powstają przy okazji różnych wydarzeń, a potem nie wiadomo, co się z nimi dzieje i gdzie ich szukać...
Rankin od pierwszego podejścia ląduje na półce "ulubieni autorzy" (a raczej na regale, nie ma takich dużych półek). I bez wątpliwości przyjmuję, że Pratchett powiedział o nim "Jeden z niewielu, który zawsze potrafi mnie rozśmieszyć" - wiele ich łączy. Choć piszą o zupełnie różnych rzeczach.

Łukasz | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Wesoła, ciekawa, mocno abstrakcyjna. Początkowo wątki wydają się wyciągnięte z kapelusza, a kończy się wszystko spójną historią. Warto przeczytać, choćby i dla rozluźnienia.

Inez91 | 2012-12-30

Jedna z moich ukochanych książek. Czytana nawet po raz enty, rozbawia do łez.

Magnis | 2016-04-29
artemiss | 2016-04-26