Oblicza wód

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Face of the Waters
83-7150-026-2
Filifionka

Powieść science-fiction, której akcja rozgrywa się na pokrytej wodą planecie.

Krzysztof Baliński | 2012-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2012

Gdzieś w przyszłości...
Koniec świata jednak nastąpił!
Buuuuuuuuuuuum!
Ziemię diabli wzięło!
A raczej my jako ludzie przepiliśmy naszą planetę, wojny nuklearne, globalne katastrofy ekologiczne, kilka dodatkowych niespodzianek tygodnia i po zawodach, raczej po naszym globie.

Koniec świata, jak przekonuje nas Silverberg w książce "Oblicza wód" wcale nie musi oznaczać końca ludzkości, bo kto mógł uciekł w cholerę w kosmos.
W fantastyczej koncepcji Silverberga parę planet w kosmosie jest zamieszkanych, tylko, co za mały peszek, wszystkie są zamieszkane przez kosmitów, mieszkańców planet, a ludzie chcąc się ratować muszą się dostosować do porządków panujących na tych planetach.
Ludzie stali się renegatami, Żydami kosmosu, pieprzonymi ufokami, które pewnie chcą zniszczyć planetę, bo skoro zniszczyli jedną planetę z jakiej racji mieliby nie zniszczyć innych. Nic dziwnego, że próbują się przed tym bronić.....

Jedna z tych planet jest Hydros, planeta dużo większa od Ziemi. ...

MontyP | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Jedna z lepszych książek autora. Cała planeta została całkowicie wymyślona z mnóstwem niepowtarzalnych istot. Bogactwo tego świata wciągnęło mnie bardziej niż sama fabuła. Klasyk gatunku, koniecznie trzeba przeczytać! Zakończenie mnie z jednej strony rozczarowało, a z drugiej strony... Rozczarowało ze względu na bohaterów, których polubiłem. O drugiej stronie nie będę pisał, żeby nie psuć lektury tym, którzy chcą po nią sięgnąć. Warto.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Ogólnie oceniam książkę na 7/10, gdyż klasyczne wątki postapokaliptyczne tutaj nie występują. Występuje za to, ba! opiera się na nim cała książka, motyw podróży. Cała powieść jest relacją z podróży statkiem, poza paroma wątkami, które pojawiły się w formie wspomnień głównego bohatera. Cośna wzór "Lessie, wróć!" lub "Alei Potępienia".

Jeżeli zaś chodzi o zgodność z tematyką tegoż wątku to jest powiedziałbym tak sobie. Mimo to, autor ma dość dobre pióro i czyta się go bardzo dobrze. Stąd właśnie otrzymał ode mnie tak wysoką notę. Akcja jest ciekawa i interesująca, z każdą stroną rośnie napięcie i wzmaga się fascynacja fabułą książki. Pojawiają się co prawda momenty, w których autor ostro przynudzał, co mnie dość mocno zniechęcało do dalszej lektury, lecz zakończenie wynagradza wszelkie trudy poniesione na samym początku czytania.

Alek | 2016-10-22
Na półkach: III,4, Przeczytane