8385202668
Czarna, msza
dona

Czterdzieści lat minęło jak z knuta strzelił i ludzie boją się wpaść z jednej skrajności w drugą, co ponoć leży w naszym narodowym charakterze. Czas pooddychać pełną pierwszą. Nie dziwię się więc fali antyklerykalizmu, uważam ją jednak za chwilowy odruch bezwarunkowy, choć tematyka religijna w fantastyce z pewnością nie zniknie tak szybko. Potężna organizacyjnie instytucja kościelna kusi, aby zaatakować ten monolit, rozpoczynając atak najlepiej od podstaw, czyli dogmatów wiary...
Wojtek Sedeńko (fragment wstępu)

electric_cat | 2013-03-20
Przeczytana: 18 marca 2013

Mówią, że Polacy to gwałtowny naród, który momentalnie popada w jednej skrajności w drugą. W tatach 80'tych walczyliśmy z komunizmem z dumnym, towarzyszącym nam przez wieki hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna", a zaledwie dekadę później przez kraj nadwiślański przeszła fala antyklerykalizmu. Fantastyka, jako odzwierciedlenie rzeczywistości, odpowiedziała na to zjawisko momentalnie. Podobno science fiction i tematyka religijna nie mogą współistnieć, zupełnie jak woda i ogień [pomrukuję Rammsteinowe "Feuer un Wasser kommt nicht zusamen...]. Jednak czy "mędrca sziełko i oko" wyklucza "czucie i wiarę"? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć Wojciech Sedeńko gromadząc utwory jedenastu polskich autorów fantastyki, przy okazji dokonując diagnozy kondycji polskiej fantastyki.
Jak już wspomniałam, pojawiająca się na świecie w roku 1992 dzięki wydawnictwu Rebis antologia zawiera utwory jedenastu apostołów [może zbyt daleką interpretację proponuję przyrównanie ilości naszych rodzimych fantastów do...

Krystian Ozon | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Mariaż fantastyki z tematyką religijną i eschatologiczną może wydawać się karkołomny i niestrawny. Zważywszy jednak na fakt, że fantastyka jest “herezją wobec normalnego świata” niniejsza antologia broni się. Wybór opowiadań odzwierciedla nastroje panujące w Polsce w 1991 roku i nie przyjmuje jednoznacznej postawy za, czy przeciw wobec religii, Kościoła etc.

Autorzy piszą o duchowej pustce i niemocy współczesnego człowieka, o przemianach w jego duchowości, a właściwie, jak to trafnie ujął Jacek Inglot o “od tej duchowości desperackiej ucieczce”.

Tytuł należy traktować jako “ponurą metaforę upadku kultury na rzecz wszechogarniającej i ogłupiającej, komercyjnej właśnie, pop kultury”.

Małgosia | 2018-01-22
cichociemno | 2017-11-06