Czterdzieści osiem godzin

83-7020-088-5
literatura angielska, sensacja
Monika

Inne wydania

Człowiek z coltem pozostawał wciąż nieruchomy. Widziałem błysk jego białych zębów. Błyszczące oczy spoglądały na mnie bez zmrużenia powiek. Ten uśmiech, ta przechylona na jedną stronę głowa, ta lekceważąca poza... Emanowała z tej ciasnej kabiny groza tak intensywna, że aż prawie namacalna. Nieruchomość, cisza i zimnokrwista obojętność człowieka z coltem miały w sobie coś złowieszczego, przeraźliwie nienaturalnego i złego. Czułem śmierć wyciągającą swój lodowaty palec w tej małej kabinie. Pomimo dwóch pradziadków Szkotów w moim rodowodzie nie mam - niestety! - ich daru jasnowidzenia, a na różne bodźce pozazmysłowe reaguję jak bryła ołowiu. A jednak teraz wyraźnie czułem w powietrzu śmierć.

źródło opisu: Alma-Press, 1990

Danway | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Jak zacząłem czytać to miałem niewielkie odczucie, że to może być książka, na podstawie której powstał film o tym samym tytule (z Noltem i Murphym w rolach głównych)... Odczucie było coraz mniejsze z każdą przeczytaną stroną zapisaną przez mistrza książek wojennych (Działa Nawaronny, Tylko dla Orłów)... Skojarzenie autora ostatecznie odwiodło od tego odczucia... Jednakże jak się potem okazało książka ta miała swoją ekranizację w roku 1971, w której główną rolę zagrał Anthony Hopkins...

Akcja zaczyna się z wysokiego C, a później to już są coraz ciekawsze zwroty akcji a trup ściele się gęsto... Główny bohater Phillipe Calvert próbuje rozwiązać zagadkę porwań statków w rejonie Torbay, a czytelnik napotyka na nowe zagadki i niebanalne rozwiązanie w bardzo mocnym zakończeniu...

Książkę tę mogę z całego serca polecić, ponieważ jest wart przeczytania... Calvert to może nie James Bond, ale na pewno go polubicie...

Ocena: 8/10

Recenzja opublikowana także na moim...

Mieczysław | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Całkiem zgrabna sensacyjna opowiastka. Czyta się jednym tchem, chociaż fabuła nie należy do najprostszych. Akcja nie zwalnia do samego końca. Ciekawy, pełen humoru styl pisarza, gdzie bohater (będący jednocześnie narratorem) igra ze śmiercią, jakby była to tylko niewinna gra komputerowa. Dobra pozycja dla miłośników sensacji.

Roman Dłużniewski | 2016-12-13

Zręcznie, bardzo zręcznie napisana powieść sensacyjna. Akcja nie zwalnia tempa od pierwszej do ostatniej strony. Tajemnicze zaginięcia statków. Złoto. I on, Calvert. Tajny agent wysłany w misję. Warto przeczytać!!

Monika | 2010-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 23 lipca 2010

Po raz pierwszy od lat sięgnęłam znów po książkę pana Alistair'a. I nie żałuję. Jego książki nigdy nie zawodzą. W każdej jest dużo akcji, wydarzeń, gonitw, ucieczek. Fajnie się czyta i szybko kończy.

marchewa79 | 2013-10-28

Wzorcowa powieść sensacyjna. Znakomita fabuła, mnóstwo scen akcji a przy tym plastyczność opisów bardziej niż powieść przypomina film sensacyjny. Nie zapominajmy też o cudownie nakreślonych bohaterach. MacLean to profesor literatury popularnej i tutaj na każdym kroku widać jego mistrzostwo. Książka jest nieprawdopodobnie zwarta. Nie ma w niej jednego zbędnego opisu, niepotrzebnej sceny. Mistrzostwo.

Nitager | 2016-03-16

Doskonale wykreowany nastrój niepewności i osaczenia. Bohaterowie, będący klasyczną już obsadą powieści sensacyjnej - tajny agent i jego szef - stanowią bardzo udany duet, w którym ścierają się skrajnie różne osobowości, ale łączy jeden cel. Narracja w pierwszej osobie sprawia wrażenie, że czytelnik czuje się uczestnikiem tych wydarzeń, a częste ironiczne uwagi głównego bohatera wywołują uśmiech. Ale nie spokojny uśmiech - to jest uśmiech nerwowy, pełen wyczekiwania, bo nie wiadomo, co się zaraz wydarzy!
Jest to jedna z tych powieści, którą zalicza się na jednym oddechu. Jeśli po nią sięgniesz, nie planuj nic więcej na ten wieczór, bo gwarantuję, że nie zdołasz się od niej oderwać.

Sisi | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka należąca do klasyki. Szczególnie polecana dla fanów powieści sensacyjnej. Wartka aukcja, ciekawe dialogi, specyficzny humor a także 'dreszczyk' emocji zawarty w książce na pewno nikogo nie zawiedzie. czyta się z zapartym tchem. POLECAM!

malcem | 2015-04-09
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele. Początek również nie był zachęcający. Niemniej miło się zaskoczyłam. Może nie jest to szczyt literatury, lecz fajna i ciekawa powieść sensacyjna. I co najciekawsze - do samego końca nie spodziewałam się, jaki będzie finał. Zaskoczył mnie on - a to naprawdę dla mnie duży plus.

Covalus | 2014-02-05

Klimatyczny kryminał. Jeden z lepszych. Piękny początek, ciekawa i wartka fabuła.

Maaltael | 2014-03-16

Świetna książka, trzyma w napięciu do samego końca. Szybka akcja, dużo trupów, czarny humor charakterystyczny dla MacLeana. Takiego zakończenia w życiu bym się nie spodziewał, autor to geniusz.