Czterdzieści osiem godzin

83-7020-088-5
literatura angielska, sensacja
Monika

Inne wydania

Człowiek z coltem pozostawał wciąż nieruchomy. Widziałem błysk jego białych zębów. Błyszczące oczy spoglądały na mnie bez zmrużenia powiek. Ten uśmiech, ta przechylona na jedną stronę głowa, ta lekceważąca poza... Emanowała z tej ciasnej kabiny groza tak intensywna, że aż prawie namacalna. Nieruchomość, cisza i zimnokrwista obojętność człowieka z coltem miały w sobie coś złowieszczego, przeraźliwie nienaturalnego i złego. Czułem śmierć wyciągającą swój lodowaty palec w tej małej kabinie. Pomimo dwóch pradziadków Szkotów w moim rodowodzie nie mam - niestety! - ich daru jasnowidzenia, a na różne bodźce pozazmysłowe reaguję jak bryła ołowiu. A jednak teraz wyraźnie czułem w powietrzu śmierć.

źródło opisu: Alma-Press, 1990

Danway | 2011-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2011

Jak zacząłem czytać to miałem niewielkie odczucie, że to może być książka, na podstawie której powstał film o tym samym tytule (z Noltem i Murphym w rolach głównych)... Odczucie było coraz mniejsze z każdą przeczytaną stroną zapisaną przez mistrza książek wojennych (Działa Nawaronny, Tylko dla Orłów)... Skojarzenie autora ostatecznie odwiodło od tego odczucia... Jednakże jak się potem okazało książka ta miała swoją ekranizację w roku 1971, w której główną rolę zagrał Anthony Hopkins...

Akcja zaczyna się z wysokiego C, a później to już są coraz ciekawsze zwroty akcji a trup ściele się gęsto... Główny bohater Phillipe Calvert próbuje rozwiązać zagadkę porwań statków w rejonie Torbay, a czytelnik napotyka na nowe zagadki i niebanalne rozwiązanie w bardzo mocnym zakończeniu...

Książkę tę mogę z całego serca polecić, ponieważ jest wart przeczytania... Calvert to może nie James Bond, ale na pewno go polubicie...

Ocena: 8/10

Recenzja opublikowana także na moim...

Monika | 2010-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 23 lipca 2010

Po raz pierwszy od lat sięgnęłam znów po książkę pana Alistair'a. I nie żałuję. Jego książki nigdy nie zawodzą. W każdej jest dużo akcji, wydarzeń, gonitw, ucieczek. Fajnie się czyta i szybko kończy.

marchewa79 | 2013-10-28

Wzorcowa powieść sensacyjna. Znakomita fabuła, mnóstwo scen akcji a przy tym plastyczność opisów bardziej niż powieść przypomina film sensacyjny. Nie zapominajmy też o cudownie nakreślonych bohaterach. MacLean to profesor literatury popularnej i tutaj na każdym kroku widać jego mistrzostwo. Książka jest nieprawdopodobnie zwarta. Nie ma w niej jednego zbędnego opisu, niepotrzebnej sceny. Mistrzostwo.

Nitager | 2016-03-16

Doskonale wykreowany nastrój niepewności i osaczenia. Bohaterowie, będący klasyczną już obsadą powieści sensacyjnej - tajny agent i jego szef - stanowią bardzo udany duet, w którym ścierają się skrajnie różne osobowości, ale łączy jeden cel. Narracja w pierwszej osobie sprawia wrażenie, że czytelnik czuje się uczestnikiem tych wydarzeń, a częste ironiczne uwagi głównego bohatera wywołują uśmiech. Ale nie spokojny uśmiech - to jest uśmiech nerwowy, pełen wyczekiwania, bo nie wiadomo, co się zaraz wydarzy!
Jest to jedna z tych powieści, którą zalicza się na jednym oddechu. Jeśli po nią sięgniesz, nie planuj nic więcej na ten wieczór, bo gwarantuję, że nie zdołasz się od niej oderwać.

Sisi | 2013-06-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Książka należąca do klasyki. Szczególnie polecana dla fanów powieści sensacyjnej. Wartka aukcja, ciekawe dialogi, specyficzny humor a także 'dreszczyk' emocji zawarty w książce na pewno nikogo nie zawiedzie. czyta się z zapartym tchem. POLECAM!

malcem | 2015-04-09
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele. Początek również nie był zachęcający. Niemniej miło się zaskoczyłam. Może nie jest to szczyt literatury, lecz fajna i ciekawa powieść sensacyjna. I co najciekawsze - do samego końca nie spodziewałam się, jaki będzie finał. Zaskoczył mnie on - a to naprawdę dla mnie duży plus.

Covalus | 2014-02-05

Klimatyczny kryminał. Jeden z lepszych. Piękny początek, ciekawa i wartka fabuła.

Maaltael | 2014-03-16

Świetna książka, trzyma w napięciu do samego końca. Szybka akcja, dużo trupów, czarny humor charakterystyczny dla MacLeana. Takiego zakończenia w życiu bym się nie spodziewał, autor to geniusz.

tomeczqu | 2011-04-25

Nie pamiętam nawet, ile razy przeczytałem. Ma w sobie to "coś". I klimat i ten specyficzny macleanowski czarny humor.

Zabójczy kryminał.Takie nawarstwienie akcji,że aż ciężko złapać oddech.
Ale taki właśnie jest Maclean - on nigdy nie zwalnia tępa.
To już klasyk i nie do podrobienia.