Wyzwanie czytelnicze LC

Most na rzece Kwai

Tłumaczenie: Juliusz Kydryński
Wydawnictwo: KE Liber
Le pont de la rivière Kwai
83-916554-0-7
jeńcy, angielska historia
Agnieszka

Historia angielskich jeńców wojennych i budowanego przez nich w 1943 roku mostu w środku birmańskiej dżungli. Japoński pułkownik Saito, nadzorujący pracę jeńców musi szybko wybudować most. Gardzi żołnierzami, którzy wbrew zasadom kodeksu honorowego samurajów po klęsce oddali się do niewoli, zamiast popełnić samobójstwo. Angielski pułkownik Nicholson przesiąknięty duchem imperialnego ładu próbuje przeciwstawić się Saito. Brytyjskie dowództwo zrobi wszystko by zburzyć ważny, strategiczny obiekt... Dzieło to, nieprawdopodobnie prawdziwe, stało się klasyką naszych czasów. Zainspirowało powstanie jednego z hitów współczesnego kina. Film Davida Leana zdobył siedem Oskarów i ogromną popularność.

Danway | 2013-07-06
Przeczytana: 02 lipca 2013

Film "Most na rzece Kwai" należy do klasyki gatunku wśród filmów wojennych. Jednak mimo ogromnej ilości emisji tegoż filmu nie udało mi się obejrzeć go w całości. Może ze względu na jego długość (film trwa ponad dwie i pół godziny).

Jednak teraz dane mi było przeczytać książkę o tym samym tytule, która była pierwowzorem wyżej wspomnianego filmu. Jak się okazało (po sprawdzeniu kilku faktów) przedstawiona historia jest fikcyjna, ale mimo wszystko pełna realizmu wojennego.

Powieść ta ma bardzo wielu bohaterów. Do najważniejszych należą pułkownik Nicholson, pułkownik Saito, komandor Sears (znany jako Number One). Wśród bohaterów mamy angielskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli i mają zbudować tytułowy most, oraz członkowie Oddziału 316, który ów most chcą wysadzić w powietrze.

Książkę czyta się niesamowicie szybko, a akcja w niej zawarta wciąga czytelnika w wir akcji oraz ciągłych zwrotów akcji. Autor bardzo dobrze wykreował rys psychologiczny głównych bohaterów. Pułkownik...

Bartlox | 2018-05-21

Warto przeczytać z kilku powodów:

- Po pierwsze to najlepszy chyba w dziejach przykład dobrej złej książki. Jak się to czyta, to rasizm względem Japończyków wręcz poraża. I nie idzie o to, że oni są źli. Nie gwałcą, nie mordują, nie katują nikogo. Oni są po prostu bandą debili. Aż chce się zadać pytanie, jakim cudem ci zidiociali Japończycy mogli pobić tych jakże cywilizowanych i inteligentnych Anglików. Mimo to, że ów rasizm jest dla czytelnika wręcz bolesny, to czyta się to z wypiekami na twarzy - bo to dobra literatura. Dobra (warsztatowo i "treściowo") zła (ideowo) lektura. Dla samego doznania tego dysonansu warto sięgnąć po powieść (właściwie zresztą to bardziej takie dłuższe opowiadanie niż powieść, czyta się to w pół dnia).

- Dla dwóch grepsów (nie znajduję lepszego słowa, na pewno to jest lepsze niż "anegdot") z treści - tego, gdy Anglicy z oddziału mającego wysadzić most zastanawiają się, czy odbyć kurs skoków spadochronowych czy skakać bez kursu i tego, gdy później...

Historia angielskich jeńców wojennych i budowanego przez nich w 1943 roku mostu w środku birmańskiej dżungli.Japoński pułkownik Saito, nadzorujący pracę jeńców musi szybko wybudować most. Gardzi żołnierzami, którzy wbrew zasadom kodeksu honorowego samurajów po klęsce oddali się do niewoli, zamiast popełnić samobójstwo. Angielski pułkownik Nicholson przesiąknięty duchem imperialnego ładu próbuje przeciwstawić się Saito. Brytyjskie dowództwo zrobi wszystko by zburzyć ważny, strategiczny obiekt... Książkę czyta się szybko,ale historia w niej zawarta jakoś szczególnie nie przykuła mojej uwagi.

Beatriz_Aguilar | 2013-07-22
Przeczytana: 17 lipca 2013

W końcu tytułowy most na rzece Kwai nie będzie mi się kojarzył tylko z chwytliwym, wygwizdanym motywem muzycznym sygnującym adaptację filmową książki!

Powieść Boulle'a to dobrze napisana choć krótka historia wojenna, dla mnie mająca trochę wspólnego z "Królem szczurów" Clavella, trochę z "Działami Nawarony" MacLeana. Z jednej strony mamy grupę brytyjskich jeńców, mających za zadanie wybudowanie strategicznego mostu na trasie japońskiej linii kolejowej; z drugiej- Oddział 316 - grupę złożoną z najlepszych, także brytyjskich, żołnierzy, którzy poprzez wysadzenie zbudowanego przez ich rodaków mostu, chcą ostudzić imperialistyczne zapędy Japończyków. Na czele każdej z tych grup stoi charyzmatyczny przywódca. Prace związane ze wznoszeniem mostu nadzoruje przywiązany do zasad, budzący szacunek i autorytet, nieugięty nawet przed japońskim kierownictwem obozu, pułkownik Nicholson. Akcją, którą ma zakończyć wysadzenie mostu wraz z pierwszym pociągiem przewożącym amunicję dla wojsk...

Monika | 2012-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2012

"Most na rzece Kwai" to świetna książka psychologiczna z historią w tle.
Stroną psychologiczną książki, zachowaniami ludzkimi zachwycałam się nawet bardziej niż świetną akcją.

króliki | 2013-03-09
Przeczytana: 09 marca 2013

Daje do myślenia. Pokazuje, że jak bardzo złożoną istotą jest człowiek, że nie da się go określić za pomocą kilku przymiotników. Jak przed przeczytaniem czytałam opis tej książki, że ogólnie jest o jeńcach brytyjskich w Japonii budujących most, to spodziewałam się czegoś innego - jakiegoś sabotażu, buntów i takich rzeczy, ale książka zaskoczyła. Polecam.

Calambia | 2014-06-03

Spodziewałem się opowiastki wojennej, ale książka okazała się ciekawą psychoanalizą wojskowych różnego szczebla i o odmiennej przynależności państwowej. Wydaje mi się, że aspekt psychologiczny góruje nad akcją i zmusza do konsekwentnego segregowania postaci przedstawionych w książce.

Kamee | 2011-05-06
Przeczytana: maj 2011

Niesamowicie trzyma w napięciu. Aż korci, żeby przerzucić kilka kartek i dowiedzieć się jak się wszystko rozwiąże, bo emocje sprawiają, że czytelnik przebiera nogami z ciekawości :D

theknife | 2015-02-06

O książce (i filmie) słyszałam już wcześniej, ale dopiero obejrzenie jednego z odcinków Top Gear (recenzja zawiera lokowanie produktu :D) zainspirowało mnie do przeczytania tej powieści. Jest to historia o posiadaniu zasad, których broni się nawet w sytuacjach "ekstremalnych", o poświęceniu czemuś, co dziś uznalibyśmy za działanie mało patriotyczne (przykładanie się do budowy mostu dla wroga) i o dwóch skrajnych sposobach walki na rzecz ojczyzny. Samo zakończenie chyba każdy powinien przemyśleć sam, bo nie wiem, kto w końcu tutaj wygrał i czy w ogóle ktoś...

majkabally | 2017-10-12
Przeczytana: 20 września 2017

Teoretycznie jest to opowieść o jeńcach brytyjskich i wrednym japońskim pułkowniku. Ale tylko teoretycznie, bo najciekawszy jest tu aspekt psychologiczny. Bardzo interesująca.