Imperium. Smoki Haldoru

Seria: Magią i Mieczem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320709776

Mini-powieść fantasy, później przetworzona w pełnoobjętościową powieść. Produkt typowo polski, brak raczej odpowiedników w literaturze anglosaskiej, mimo klasycznego entourage fantasy.

Kryanka | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka, Smoki
Przeczytana: 23 października 2016

Mini-powieść oznacza tu coś jakby telegraficzny skrót epopei. Jedna czwarta książki to przedakcja, w której dziesiątki równoważnych postaci w kilku pokoleniach prowadzą niezliczone wojny i wielkie bitwy kwitowane czasem jednym zdaniem.

Reszta książki to jedna z tych wojskowo-politycznych rozgrywek opisana w normalnym powieściowym tempie. Dzieje się niezbyt wiele a kilkanaście postaci znamy przede wszystkim z czynów ich przodków. Smoki pojawiły się, jeden nawet coś powiedział. Zadanie ich polegało raczej na byciu symbolem. Zarzut mam tylko do jednego zdania: "Wśród poruszenia i hałasu nikt nie dostrzegł wypełzającego z komnaty smoka." Mowa o wielkim gadającym gadzie uznawanym do tej pory za wymarłego...

Arkadiusz Dorszyk | 2012-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2012

Poznając twórczość jakiegoś autora lubię zaczynać od początku. "Imperium. Smoki Haldoru" jest pierwszą z książek (pierwsza powieść wydana w 1986 roku pt. „Labirynt”) Jacka Piekary, która została wydana w 1987 roku. Tę mini powieść można podzielić na dwie części. Pierwsza to opis tego co wydarzyło się w krainie Gordor przed wydarzeniami opisanymi w części drugiej. Historie wszystkich marchii są bardzo skrócone i skupione na więzach krwi szlachetnych rodów. Druga część to opowieść o losach Gardzeka, który podczas wielkiej wojny uciekł wraz ze swoją armią na zachodnie, nieznane ziemie. Gardzek po dwunastu latach postanawia wrócić do rodzimego kraju i ponownie zyskać zaufanie króla. Kluczową rolę w podróży Gardzeka odgrywają smoki, przesądy oraz przestrogi. W tej niespełna osiemdziesięciostronicowej opowieści o dziejach jednego z grafów Gordoru wgłębimy się w spisek przeciwko królowi, niewytłumaczalne zbrodnie i podstęp smoków. Książka nie zawiera wiele opisów, niczym nie zaskakuje,...

Tycia | 2017-02-01
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Początki były trudne, przyznam. Przez pierwsze 20 stron poznajemy świat z jego historią, głównie tą dotyczącą plityki. Nie było łatwo ale uważam, że kolejnych 50 stron jest tego warte. Dla mnie ciekawa pozycja z punktu widzenia "rozwoju" polskiej fantastyki i stylu samego autora.

Hagenti | 2013-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Wielka szkoda, że taka krótka, ale zaintrygował mnie temat. No i kurcze... jak można w takim momencie przerwać?!

Sławomir Marek | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Chyba miał to być początek jakiejś większej całości, ale autor, i słusznie, dał sobie spokój. Nie ma tu nic z Piekary, jakiego znam z cyklu o inkwizytorze. Nie polecam.

Alhana | 2018-05-18
Dziuber | 2018-03-29