Światło

Seria: Druga Strona Mroku
Wydawnictwo: Erica
Larysa

Kryminał metafizyczny z Częstochową w tle. Historia dwóch mężczyzn - Oskara Sawickiego i Sergiusza Grosa - których poróżniła najpierw tajemnica, potem kobieta. Światło to także historia poszukiwania sensu i tożsamości, rozgrywająca się w zakamarkach miasta pod Jasną Górą i w umysłach bohaterów. Oskar przypadkiem spotyka Sergiusza. Mężczyźni maja po trzydzieści kilka lat, bilansują swoje...

Oskar przypadkiem spotyka Sergiusza. Mężczyźni maja po trzydzieści kilka lat, bilansują swoje życie: praca to nie pasja, rodzina zaś to synonim przyzwyczajenia. Nagle Gros zaczyna się dziwnie zachowywać, gromadzi wokół siebie bezgranicznie oddanych zwolenników, a w podczęstochowskim Olsztynie ginie kobieta...

To dopiero początek.

źródło opisu: Erica, 2009

lapsus | 2011-04-02

W sumie nie taka zła książka z Częstochową w tle. Pamiętam jak Olek na polu ogórków opowiadał mi o Wittgensteinie. I te filozoficzne "relacje" są najmocniejszym akcentem tego niby-kryminału, bo kryminał właśnie jest najsłabszym elementem.

Marta | 2015-05-13
Przeczytana: 2015 rok

Trochę dziwna opowieść: pracownik Komendy Policji prowadzi własne śledztwo, i pomimo osobistych perypetii, trwa w postanowieniu śledzenia przyjaciela. Opowieść nieco metafizyczna, czasem wzniosła i patetyczna, czasem przyziemnie bezpośrednia. Moim zdaniem brakuje czegoś w zakończeniu.

Klaudyna | 2013-11-12
Przeczytana: 02 października 2011

Z czym kojarzy się ludziom Częstochowa? Z pielgrzymkami, z miejscem mistycznym, z miejscem mocno duchowym. Ilekroć sama byłam w Częstochowie, czułam ducha tego miasta i po prostu wiedziałam, że Częstochowa jest niezwykła. Pan Aleksander Wierny w swoim dziele: „Światło” podtrzymuje swojego czytelnika w tym przekonaniu. Ale teraz wiadomo, że nie zawsze to miasto jest pozytywnie niesamowite i niezwykłe.

Oskar Sawicki, był kiedyś nauczycielem języka polskiego. Jednak poznajemy go jako pracownika policji. Poprawia on bowiem raporty policyjne, gdyż jego dawna praca zaczęła go nudzić. Jego rodzina się rozpada. Ze swoją żoną prawie nie rozmawia i serwuje jej ciągłe kłamstwa o rzekomych nadgodzinach, a z nastoletnią córką nie ma żadnego kontaktu, gdyż ta straciła się w swojej subkulturze. Oskar Sawicki mieszka w Częstochowie, ma trzydzieści kilka lat, a jego życie jest całkowicie zwyczajne. Przez zrządzenie losu odkrywa blog pewnego mężczyzny, który wspomina swoje lata młodzieńcze. Okazało...

Kaś | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Ciekawie budująca się opowieść, chociaż nie jestem przekonana do tego, czy książkę można określić mianem kryminału (natomiast elementy metafizyki jak najbardziej są widoczne). Treść umiarkowanie wciągająca (może lepsze określenie to zaciekawiająca), ponieważ główny bohater nieustannie nie wie, co robić, chodzi, siada, rozmyśla, nie rozmyśla... Owszem, taki charakter został nadany tej postaci - niemniej jednak zabrakło w tym jakiejś dynamiki, co trzymałoby czytelnika w napięciu i oczekiwaniu "co dalej". No i największy minus - zakończenie... takie bez pomysłu. Moja recenzja nadaje książce negatywny wydźwięk, a jednak wcale tak nie jest. Pomysł na fabułę całkiem ciekawy, może trzeba go było inaczej zrealizować - i zakończyć (zwłaszcza, kiedy książkę mianuje się kryminałem). Konsekwentne opisywanie rzeczywistości i charakterystyka bohaterów wysyłają nas w świat wyobraźni. Nawet jeżeli niewiele się w nim dzieje i nieraz bywa mało dynamicznie, klimat opowieści czuje się na pewno.

Joanna | 2011-01-28
Przeczytana: 2011 rok

Treść: zawiera bardzo ciekawy kryminalny wątek, a także trochę o pisaniu bloga – pamiętnika. Zakończenie trochę dziwne jak na kryminał, ale nie będę zdradzać. Każdy sam przeczyta.
Polecam wszystkim, którzy kochają ten gatunek, bo fani kryminałów wiele ich czytają.

Alfa16 | 2011-05-25
Na półkach: Kryminał, Przeczytane
Przeczytana: maj 2011

Całkiem przyzwoity kryminał z wątkami filozoficznymi oraz urozmaicony wycinkami z kartoteki policyjnej. Jednakże zakończenie pozostawiające nas bez jednoznacznej odpowiedzi, pełne niedopowiedzen i różnych interpretacji. Ogólnie książkę biorąc polecam, ale bez rewelacji.

Przeczytana: 2012 rok

Uważam, że bardzo skomplikowana książka.. Zacząłem ją czytać, ponieważ akcja toczy się w moim rodzinnym mieście.. Myślę, że nie żałuję :)

Marek Nowowiejski | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016