Syndrom Tanatosa

Wydawnictwo: Sonia Draga
Thanatos Syndrome
978-83-7508-032-2
Kara

Po wyjściu z więzienia Tom More powraca do niewielkiego miasteczka w Luizjanie, gdzie niegdyś pracował jako psychiatra. Szybko dostrzega, że z mieszkańcami dzieje się coś dziwnego. Intrygują go zwłaszcza dwie pacjentki, które w niedługim czasie wyzbyły się ... dawnych lęków, obaw, napadów szału, zastępując je naiwną bezmyślnością, rodzajem zwierzęcego dobrego nastroju. Analizując kolejne...

Analizując kolejne przypadki, More odkrywa, że za tym zagadkowym zjawiskiem kryje się niebezpieczny plan skażenia miejscowego ujęcia wody. Od tej pory desperacko pragnie odkryć sprawcę i poznać diaboliczny cel, który mógłby mu przyświecać. Z przerażeniem odkrywa powiązania swoich kolegów z niemieckimi i austriackimi profesorami i lekarzami, którzy w Republice Weimarskiej oraz w Trzeciej Rzeszy wcielali w życie zasady eugeniki.
Gdzie leży granica „pożytecznej” ingerencji w ludzką psychikę? Jaką cenę gotowi jesteśmy zapłacić za ograniczenie przestępczości i większe poczucie bezpieczeństwa?

kulka | 2015-07-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli kiedyś w trakcie czytania książki pomyśli się Wam, by przeczytać jej recenzję, pamiętajcie, że to ogromny błąd. Ja na chwilkę o tym zapomniałam i w ten sposób uświadomiłam sobie, że książka wprawdzie ma fabułę ciekawą, ale można by ująć ją w tomie trzy razy krótszym. Szczegóły, którymi raczy nas autor, czasami są oczywiście potrzebne (dla lepszego zobrazowania akcji lub oddania klimatu), ale tutaj mamy ich zdecydowanie zbyt dużo. W pewnym momencie zaczęłam omijać opowieści co poniektórych bohaterów, o których wiedziałam, że niczego do historii nie wniosą. Inaczej przez "Syndrom Tanatosa" ciężko byłoby mi przebrnąć.
Pomysł jest całkiem dobry - zgraja lekarzy chce naprawić świat (albo zagarnąć fortunę, nie wiadomo) poprzez subtelne przeprowadzanie zmian w ludzkich mózgach. Gdy rozpoczynali swój eksperyment jeden z konowałów, czyli nasz główny bohater, przebywał w więzieniu za handel narkotykami - z racji rzeczy nie mógł więc zostać w porę wtajemniczony i teraz odkrywa spisek...

Jimmy | 2015-04-09

Nie podobała mi się, ledwo ją skończyłem. Autor strasznie przeciąga, opisując multum nieistotnych szczegółów. Fabuła byłaby całkiem dobra, gdyby książka miała maksymalnie 200 stron. Dobra do nauki szybkiego czytania jeśli to kogoś interesuje, dużo kartek mało treści.

asia1015 | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

nie podobała mi się. przeczytałam do końca tylko dlatego, że nie lubię zostawiać niedokończonych czynności.

Edyta | 2016-09-18
SophieSimons | 2016-08-18