Mistrz Sądu Ostatecznego

Wydawnictwo: Czytelnik
Der Meister des Jüngsten Tages
Mistrz, Sądu, Ostatecznego
dona

Leo Perutz cieszył się w latach międzywojennych dużą popularnością, a jego książki, tłumaczone na wiele języków, ukazywały się również i w Polsce. Pisywał powieści historyczne i sensacyjne, często i zręcznie posługując się w nich elementami niesamowitości czy grozy. Być może dziwna, niepokojąca atmosfera, która przesyca opowieść o "Mistrzu Sądu Ostatecznego" i właściwa jest także całej pozostałej twórczości Perutza, brała się nie tylko z jego fantazji, ale i stanowiła odbicie nastrojów panujących w Austrii tuż po I wojnie światowej; być może tu właśnie, w tej na poły kryminalnej, a na poły fantastycznej powieści, której akcja rozgrywa się w Wiedniu w pierwszych latach XX wieku, najprędzej odnajdziemy ślady owego "fantastycznego realizmu" - codziennej rzeczywistości zmieszanej z sennym koszmarem.

źródło opisu: Czytelnik, 1984

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Gapcio | 2015-11-14

Interesująca powiastka o serii tajemniczych samobójstw elektryzujących wiedeńską opinię publiczną na początku XX wieku. Sympatyczna i dość naiwna, zalicza się do konwencji, która znalazła doskonalsze ziszczenie w dziełach innych autorów.
Pierwsze ustępy przywiodły mi na myśl Hoffmanna, ale rychło przekonałem się, że Perutz sytuuje się poziom niżej, bo Hoffmann, choć może i dziś już archaiczny, jest elegancki i ma iskrę, Perutz jest zaś mniej elegancki, a iskry zupełnie mu brak.
Dwa elementy podnoszą wartość "Mistrza Sądu Ostatecznego". Pierwszym, przywołanym zresztą we wstępie pióra Marka Wydmucha, jest dość udane ukazanie schyłku pewnej epoki w dziejach Europy i dobiegającej kresu Monarchii Austro-Węgierskiej. Drugi to trafne i zwięzłe scharakteryzowanie problemu, z jakim borykał się niewątpliwie i sam autor, czyli ceny, jaką musi zapłacić artysta za swe talent i wrażliwość.

Jülka | 2015-04-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Groza
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Twórca odkryty przypadkiem a jakby wprost z towarzystwa Meyrinka, Ewersa, Kubina czy Grabińskiego. Akcja co prawda bardziej wartka i kryminalna i filozofii mniej, niż można by się po tym kręgu spodziewać, ale Nieznane zaglądające zamotanym bohaterom w oczy, atmosfera deszczowych wieczorów wiedeńskich AD 1909 i bezbłędne zakończenie opowieści nie pozostawiają wątpliwości - klasyk tego nurtu. Czas poszukać kolejnych pozycji autora!

Frider | 2016-12-06
Przeczytana: 07 grudnia 2016