Kobieta bez winy i wstydu

Wydawnictwo: Do
Morrigan

Bestseller roku 1997. Nominacja do Nagrody Literackiej Nike '98. W czym leży istota kobiecości? Co naprawdę wydarzyło się pod rajskim drzewem? Kto i dlaczego podkładał ogień pod stosy, na których palono czarownice? Oto zaledwie kilka spośród zagadnień poruszanych w książce poświęconej odsłanianiu mitów i stereotypów kobiecości, którymi przesiąknięty jest nasz, zdominowany przez mężczyzn, świat. Autor, jeden z najwybitniejszych polskich psychoterapeutów, był przez lata gospodarzem znanego, telewizyjnego programu Okna.

źródło opisu: Wydawnictwo Do, 1997

Morrigan | 2010-07-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 1998 rok

Moim zdaniem, książkę tę powinna mieć na półce każda kobieta. A zwłaszcza każda, która ma problem ze swoją kobiecością, akceptacją, seksualnością czy poczuciem wartości, powinna ją koniecznie przeczytać.
Książka jest naprawdę ciekawa i pozwala spojrzeć w inny sposób na wiele spraw dotyczących kobiet i ich roli w rodzinie i społeczeństwie. Polecam!!!

mgiełka | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Książka burzy przyjęty w naszej kulturze, obraz kobiety, mężczyzny a nawet Boga...

Bo dlaczego religia katolicka a raczej nasz stosunek do Boga, kreuje Go jako postać dającą życie lecz pozbawia pierwiastka śmierci..Bóg-Ojciec przedstawiany jako mężczyzna i Śmierć jako kobieta...I czy to prawda że mężczyzna został stworzony jako pierwszy a może rozróżnienie płci przyszło później wraz z pojawieniem się Ewy..

W końcu meritum co właściwie oznacza pojęcie kobiecej seksualności, wypieranej kulturowo, przez lata tłumionej i zwalczanej (między innymi podczas pogromu czarownic)...

Książka pomaga odnaleźć drogę w wewnętrznym rozbiciu którego my kobiety, niegdyś wychowywane na tzw. "grzeczne dziewczynki"doznajemy.W życiu dojrzałym umiejscowione jesteśmy w próżni, gdzieś pomiędzy symbolem "Świętej","Syreny" bądź "Ladacznicy"..Odcięte od własnych potrzeb i ciała..wciąż spełniające potrzeby innych oraz podlegające ocenie. W dobrym tonie jest być "dziewicą",seks pozamałżeński to...

Garona | 2017-01-30

Książka z którą wiązałam wielkie nadzieje, że odpowie na moje pytania, na historie kobiet, które przechowuję w pamięci. Czy istnieją w ogóle takie książki?
Wiele rzeczy w niej zawartych jest bardzo ciekawych i do głębszej analizy.
Jak choćby ta, że kobieta abstrahując czy jest dziewicą czy dojrzałą kobietą, mężatką itd. bez względu na wiek, jej stan życia, może "odciąć się" od pasa w dół pozostając niczym "syrena". "Odcina się" oczywiście nieświadomie albo zostaje do tego odcięcia zmuszona ponosząc tego konsekwencje.
Raziły mnie niekiedy różne wątki religijne, przypominające klimat new age.
Książkę jednak polecam. Kobietom a zwłaszcza mężczyznom.

Bezimienna | 2012-11-09

Nie przeczytałam niczego odkrywczego , a liczyłam na to .
Jednakże , powinna to być lektura obowiązkowa wielu kobiet.

Ewa K | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam, 2015
Przeczytana: 27 lutego 2015

Matka...

Kusicielka...

Czarownica...

Dziewica...

Święta, syrena czy ladacznica?

Jaka jest rola kobiety we współczesnym społeczeństwie? Czy na przestrzeni stuleci obraz przedstawicielki płci pięknej uległ zmianom? I wreszcie, w jaki sposób powstały archetypy, z którymi po dziś dzień wiąże się postać kobiety? Na te pytania odpowie Wam niewielkich rozmiarów książeczka pt.: "Kobieta bez winy i wstydu", która wyszła spod pióra Wojciech Eichelbergera, znawcy psychologii i wielkiego miłośnika płci przeciwnej.

Najpierw był cykl wykładów prowadzonych przez Eichelbergera, na które przybywali ludzie w różnym wieku. Potem z nagrań dźwiękowych powstała mała, zawierająca zaledwie 5 rozdziałów książka mówiąca o kobiecie więcej niż nie jedno studium psychologiczne. Rozważania w niej zawarte to prawdziwa gratka dla wszystkich zainteresowanych miejscem kobiety w kręgu cywilizacji europejskiej. Temu zbiorowi po prostu nie sposób się oprzeć.

Czasy matriarchatu minęły bezpowrotnie. Żyjemy w...

Katarzyna Wiekiera | 2016-07-05

„Kobieta bez winy i wstydu” to kultowa książka Wojciecha Eichelbergera, której pozytywny wpływ na życie kobiet (i tych mężczyzn, którzy byli wystarczająco otwarci, by ją przeczytać) można porównać do „Biegnącej z wilkami” Clarissy Pinkoli Estes. Obie te książki zajmują się interpretacją mitów kształtujących pojęcie kobiecości. O ile Estes analizuje archetyp Dzikiej Kobiety i przypomina baśnie, które mogą wzmocnić kobiety na ich życiowych ścieżkach, Eichelberger omawia negatywne aspekty najważniejszych archetypów leżących u podstaw patriarchalnej kultury.

Eichelberger dzieli się swoimi wątpliwościami i reinterpretuje dawne mity (odwołując się m.in. do Junga i Campbella): kwestionuje jednoznacznie negatywną rolę Ewy, rehabilituje postać Czarownicy, rozbija dualizm sprowadzający kobiecą seksualność do wymiaru albo Ladacznica albo Święta, zajmuje się także stereotypem Grzecznej Dziewczynki oraz idealizowanymi w naszej kulturze dziewictwem i macierzyństwem. Eichelberger uważa, że...

marsilje | 2013-02-25
Przeczytana: 2008 rok

Książka króciutka, ledwie 80 stron sobie liczy, ale jakże wymowna! Myślę, że to jeden z mądrzejszych głosów w kwestii zdrowego feminizmu. I mimo że feministką się nigdy nie czułam, to książkę jednym tchem pochłonęłam. Czasami aż się dziwiłam, że to wszystko napisał mężczyzna. Każdy z krótkich rozdziałów wnosi coś ważnego i ciekawego. Począwszy od prowokującego pytania o to, czy Adam był mężczyzną i od nowej interpretacji mitu o wygnaniu z raju, poprzez psychologiczne spojrzenie na polowania na czarownice, smutną historię o Małej Dziewczynce i rozważania o idei świętych małżeństw i dziewictwa (rozumianego zupełnie inaczej niż obecnie), aż po mądre, rozumiejące spojrzenie na problem aborcji.
Zdecydowanie warto było po tę książeczkę sięgnąć.

teaknight | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Feminizm
Przeczytana: 07 lutego 2014

Raczej odrzucają mnie książki o naturze kobiety pisane przez mężczyzn.
Ale zobaczymy co to jest, skoro ma tyle pozytywnych opinii.
---
Edycja; Zawiera wprawdzie parę ciekawostek, ale lepiej siegnąć np po "Monologi Waginy". Zdecydowanie przereklamowana pozycja. Nie wiem dlaczego nominowano ją do nagrody.

Eliza | 2014-03-14
Przeczytana: 20 lutego 2014

Książka dla ludzi o otwartych umysłach, dająca dużo do myślenia.

Kontynuacją jest "Zdradzony przez ojca".

Obie pozycje obowiązkowe do przeczytania dla płci obojga.

teresita | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2016

udało mi się dostać nowe wydanie i ponownie, po kilkunastu latach przeczytać rozmowy o byciu kobietą - mimo upływu czasu nie tracą aktualności. i może trochę bardziej to, co mówi / pisze Eichelberger wydaje się realne niż wtedy.
"must read" dla każdej dziewczyny i kobiety. a jeszcze bardziej dla mężczyzn - by zrozumieć kobiety. i swoją wewnętrzną kobiecość, dzięki której mogą jeszcze bardziej stawać się sobą.