O sztuce miłości

8371209959
miłość Fromm
PaniKa

Inne wydania

O SZTUCE MIŁOŚCI nie prezentuje ani teorii osobowości ani teorii popędów. Książka ta ma być przede wszystkim doradcą pomocnym w rozważaniach kwestii jak żyć. "Miłość, jak ją rozumie Fromm, to tyle uczucie, ile sposób zaangażowania wobec bytu, świata w ogólności, wobec społeczeństwa w dialogu, jakim jest działanie publiczne, praca, twórczość. Związek erotyczny, miłość dziecka, miłość braterska...

"Miłość, jak ją rozumie Fromm, to tyle uczucie, ile sposób zaangażowania wobec bytu, świata w ogólności, wobec społeczeństwa w dialogu, jakim jest działanie publiczne, praca, twórczość. Związek erotyczny, miłość dziecka, miłość braterska czy rodzicielska, przyjaźń - byłyby to w tym rozumieniu przypadki o szczególnych barwach i znacznej intensywności uczuciowej, przypadki owego nieustającego porywu.
Tak rozumiejąc miłość, Fromm zapewnia, że jest ona sztuką, której można się nauczyć."

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Fromm (1900 -1980) - opisuje miłość w różnych jej przejawach, jako jedno z najgłębszych pragnień człowieka. Obok najbardziej altruistycznej, jednocześnie najmniej egoistycznej - miłości matczynej, pisze o miłości do Boga, umożliwiającej ucieczkę od samotności, a i o miłości erotycznej wynikającej z pożądania seksualnego.
Uważam, że najtrafniejsze jest stwierdzenie, że:
"Kochać oznacza powierzyć się komuś bez żadnych zastrzeżeń, oddać się całkowicie w nadziei, że nasza miłość wywoła miłość człowieka, którego kochamy. Miłość jest aktem wiary; każdy, kto ma mało wiary, ma mało miłości."
Tym samym, Fromm przyznaje, że miłość jest ślepa, głupia i na ogół jednostronna. W przypadku pożądanej wzajemnej.....
"Miłość często nie jest niczym innym jak korzystną wymianą pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy otrzymują maksimum tego, czego mogli się spodziewać, wziąwszy pod uwagę ich wartość na rynku osobowości."
Fromma cudownie się ...

8_oclock | 2014-09-19

Zapewne jestem uprzedzona (i z góry przepraszam miłośników obu panów), ale dla mnie Fromm to bardziej złożony, bardziej wartościowy, ale jednak - dla mnie - Coelho. Uprzedzona jestem, bo ile razy czytam "ambitny" artykuł, którego autor chce się podbudować "humanistycznymi wartościami", to obowiązkowo cytuje Fromma (a cały artykuł o niczym).

Przeczytać można, choćby po to, żeby wyrobić sobie własne zdanie.

Lenalee | 2010-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2010

Niektórym mogłoby się wydawać, że Fromm w tej książce skupiałby się na miłości fizycznej, czy tam cielesnej. Błędne rozumowanie, bo on skupia się na samej istocie miłości, a nie na jednej z jej aspektów. Było tutaj wiele jego myśli, z którymi się nie zgadzałam i miałam własne zdanie na ten temat. Ale miło poznać coś odmiennego od tego, co ja sądzę. Czasami miałam wrażenie, jakby autor na siłę gdzieś doszukiwał się miłości. Miłość jest albo jej nie ma. Nie można jej szukać na siłę. Poza tym przy jego porównaniu miłości matki a ojca do dziecka zatrzymałam się na chwilę i zastanowiłam. Fromm twierdzi, że matka kocha dziecko za samo jego istnienie, ale ojciec za to, że syn/córka spełnia jego oczekiwania. "Kocham cię, bo robisz to, co od ciebie oczekuję i tak powinno być". To mnie trochę zdenerwowało, bo jakby ojciec nie miał prawa kochać własnego dziecka również za to, że po prostu jest. Nie wymagać nic więcej, cieszyć się jego życiem i szczęściem. Przez większą część książki Fromm...

Weronika | 2012-07-19

Definitywnie jest to książka, do której powinno się wracać, do której chce się wracać. W wieku nastoletnim kiedy oswajamy się z miłością i próbujemy zrozumieć uczucia, później gdy zakochujemy się po raz pierwszy, drugi, trzeci i gdy kochamy naprawdę. Za każdym razem to inna książka, za każdym razem zastanawiamy się nad zupełne innymi fragmentami.

Charmy | 2014-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Sięgnęłam po tą książkę, można powiedzieć, że z przymusu. Zapewne sama nie przeczytałabym jej. Szczerze mówiąc, to jestem trochę rozczarowana. Temat jaki porusza ta lektura, czyli miłość, sam w sobie jest ciężki i dość niezrozumiały, gdyż wielu ludzi zastanawia się, jakimi czynnikami kierujemy się kiedy jesteśmy zakochani? Dlaczego robimy takie rzeczy a nie inne? Niestety w tej książce nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Autor bardziej zagłębia się w teorie miłości, ale w tym sensie,że pokazuje nam różnice pomiędzy rodzajami miłości, a nie daje wskazówek jak powinno się traktować miłość. Ponadto jest tutaj wiele poglądów, z którymi w zupełności się nie zgadzam. Ogólnie książkę można przeczytać z ciekawości, ale wątpię czy cokolwiek ciekawego i wartościowego się z niej wyniesie.

Ania | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 26 maja 2014

Człowiek myśli że wie wiele o miłości a jednak takie książki jak ta bywają przełomowe w naszym postrzeganiu tego uczucia bez którego trudno żyć.
,,O sztuce miłości,, jest kolejną książką która uświadomiła mi gdzie popełniam błędy .Cudownie że człowiek może cały czas się uczyć i pracować nad sobą a takie pozycje jak ta wskazują nam drogę do życia w szczęściu i spełnieniu .
Bardzo polecam .

Artur Schodziński | 2013-12-05

Prawie każdy uważa się za specjalistę w tym temacie. Warto przeczytać tę książkę i skonfrontować oraz wzbogacić swoje poglądy

Andrzej | 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 18 lutego 2013

Dobra książka, mówiąca o ważnych sprawach, stawiająca dobre pytania, chociaż często dające nie do końca właściwe odpowiedzi. Dobry impuls do myślenia i działania w jednej z najważniejszych sfer życia.

jula_1 | 2015-05-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 maja 2015

Bardzo ciekawie opisująca miłość ale nie tylko jeszcze ówczesne społeczeństwo książka, dość pouczająca i zmieniająca trochę moje myślenie i to nie tylko o miłośći

Ola | 2014-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Pozycja krótka - ledwie 130 stronicowa, najlepiej czytać ją i przemyśliwać po kawałku. Mnogość wątków i ich zakres pozwala przyjrzeć się miłości z różnych stron, a także zrozumieć kiedy jej nie ma i z czego to wynika. Mogłabym więcej napisać, ale po cóż? Jej głębia sama się obroni, ważne ustępy same się zakreślą, a co ma zostać odkryje się samo :-) Polecam!