Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć

Wydawnictwo: Zwierciadło
7 (20 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
L_Settembrini

Patchworkowe rodziny traktowane są przez niektórych ich członków jako dopust boży, przez innych – jako szansa. Niewątpliwie życie w takiej rodzinie jest nie lada wyzwaniem. Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 procent małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok rośnie. Statystyki nie obejmują ludzi z niesformalizowanych związków, którzy też się rozstają,...

Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 procent małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok rośnie. Statystyki nie obejmują ludzi z niesformalizowanych związków, którzy też się rozstają, też mają dzieci.
To ogromny społeczny problem. Te 36 procent (plus niesformalizowani) wchodzi w kolejne związki, na ogół z matrymonialnego rynku wtórnego i tworzy czasem wielopiętrowe patchworkowe systemy. Z praktyki terapeutycznej Wojciecha Eichelbergera wynika, że często ci ludzie czują się zagubieni, winni, nie wiedzą, jak układać relacje w nowych systemach. Książka ta ma im pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6134

O sztuce zszywania rodziny

Tempo zmian społecznych, które aktualnie obserwujemy, jest niesłychanie wysokie i nie spotykane wcześniej w skali globalnej. Specjaliści badający te zmiany: socjolodzy, pedagodzy i psycholodzy starają się w swoich publikacjach (najczęściej artykułach i pracach badawczych) opisywać nowe zjawiska, ale mija nieco czasu nim zainteresowani danym tematem czy zagadnieniem otrzymują dłuższe opracowanie na dany temat w zwartej formie książki. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do zmian dotyczących rodziny – oto bowiem dopiero pod koniec zeszłego roku otrzymał czytelnik polski publikację książkową „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, będącą zapisem rozmowy znanego psychologa i psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera oraz dziennikarki „Zwierciadła” piszącej o wychowaniu Aliny Gutek. To pierwsza na naszym rynku wydawniczym, i zapewne nie ostatnia, próba opisania i analizy zjawiska rodzinnych patchworków. Zapełnia tym samym lukę w kwestii informacji w powyższym temacie, podanych w sposób popularnonaukowy czy raczej poradnikowy, zatem skierowany nie do specjalistów, ale do samych zainteresowanych – rodziców i dzieci, dla których rodzina patchworkowa to codzienność.

Co jednak znaczy samo to pojęcie? To taki system rodzinny, w którym każdy z rodziców miał wcześniej inną rodzinę (małżonka lub partnera oraz dzieci) i „wnosi” ze sobą swoje dzieci (wszystkie lub wybrane) do nowej rodziny, poza tym pojawiają się także dzieci wspólne założycieli nowej rodziny. Inaczej rzecz ujmując: w rodzinie tej mamy dzieci z trzech różnych związków (lub więcej) oraz dorosłych będących przynajmniej jednym z rodziców tych dzieci. Nie jest łatwo ubrać to w słowa, ale zapewne każdy czytelnik rozumie, o jakim rodzaju rodziny tu mowa. Czasami nazywa się je „drugimi” rodzinami, choć w istocie mogą być trzecimi, czwartymi itd. Zgodnie z danymi statystycznymi GUS z 2016 roku rozwiodło się 64 tysiące małżeństw na 193 tysiące zawartych, co stanowi 33 procent. W niektórych województwach (np. w lubuskim) rozwodzi się co drugie małżeństwo. Statystyki nie uwzględniają związków niesformalizowanych, które także się rozstają. Wszystkie te osoby, posiadające dzieci, mogą zakładać nowe rodziny i w ten sposób powstaje rodzina patchworkowa.

Wojciech Eichelberger, jako doświadczony terapeuta, dzieli się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat problemów rodzin patchworkowych, ale i ich szans na nowe doświadczenia i realizację potrzeb wszystkich członków tych rodzin. Odwołuje się także do swoich osobistych doświadczeń w tym temacie, co z jednej strony może stanowić dodatkowy atut książki, a z drugiej – podważać bezstronność i profesjonalizm w obiektywnym ujęciu tematu. Rozmowę prowadzi Alina Gutek – doświadczona dziennikarka, od wielu lat pisząca dla „Zwierciadła”, specjalizująca się w tematyce wychowania i psychologii. Jej obecność wnosi tym samym ciekawe spojrzenie, bowiem raz jest profesjonalną dziennikarką, a innym razem stawia się w pozycji zainteresowanego tematem, ale niezbyt rozumiejącego czytelnika zadając dodatkowe, czasem z pozoru banalne pytania, a tym samym niejako wyprzedzając wątpliwości odbiorców książki.

Układ tekstu został starannie przemyślany i jest przejrzysty oraz poręczny – ułatwia szukanie interesujących kwestii czy konkluzji, bowiem tom podzielono na rozdziały, zbierające najpierw kwestie rodziców – założycieli nowej rodziny, potem wychowywanych w nich dzieci z wielu systemów, następnie dalszej rodziny i przyjaciół, czasu wolnego, spędzania świąt, komunikacji itd. Na końcu każdego z nich zawarto podsumowanie w formie wskazówek do zapamiętania. Wątpliwości budzić może tylko forma niektórych z nich, ujęto je bowiem w zdania zaczynające się od partykuły przeczącej „nie”. Nawet początkujący psycholog wie, że ważne do zapamiętania zdania, afirmacje, wskazówki czy cele powinny być sformułowane w formie pozytywnej, nie przeczącej, bowiem mózg nie koduje przeczenia. Inne przeoczenie to podanie przywołanego w kontekście tematu patchworkowych rodzin tytułu amerykańskiego filmu z 1995 roku z Winoną Rider w roli głównej jako „Jak uszyć amerykańską kołdrę” czyli dosłowne przetłumaczenie na język polski oryginalnego tytułu filmu, podczas gdy ten, doskonale znany w naszym kraju z licznych powtórek w telewizji publicznej, zatytułowano „Skrawki życia”.

Publikacja bez wątpienia zasługuje na uwagę zarówno osób bezpośrednio zainteresowanych tematem, czyli żyjących na co dzień w patchworkowych rodzinach, jak i specjalistów, pracujących zwłaszcza z dziećmi wychowywanymi w tych rodzinach: nauczycieli, pedagogów, psychologów, psychiatrów czy pracowników socjalnych, ale także innych profesjonalistów mających z nimi bezpośredni czy pośredni kontakt: lekarzy, prawników czy naukowców badających temat (m. in. socjologów). Z uwagi na jej prekursorski charakter zainteresować może jednak każdego czytelnika, ciekawego świata i nowych zjawisk społecznych. Książka napisana została bardzo przystępnym i klarownych stylem, dzięki czemu lektura jest szybka i przyjemna. Bardziej wnikliwych czytelników skłonić może do refleksji oraz sprecyzowania własnego zdania nie tylko na kwestie przemian rodziny, ale także i wychowania w ogóle. Tom stanowić może także inspirację do dyskusji na warsztatach lub sprowokować do wypracowania nowych, odmiennych stanowisk wobec tego nowego zjawiska, ale także innych metod pracy z nowym rodzajem systemu rodzinnego.

Jowita Marzec

Pelagia | 2018-04-24
Przeczytana: luty 2018

Taki rozszerzony dekalog dla patchworków , w którym porobiliśmy wspólnie z partnerem mnóstwo podkreśleń i do którego pewnie nieraz będziemy jeszcze wracać. Dla początkujących w relacjach patchworkowych pozycja do wspólnego przerobienia.

I to co niektórym się wydaje oczywiste i intuicyjne dla innych takie nie jest, wnoszę to po szaleńczym zakreślaniu przez moją połówkę fragmentów, które dla mnie były dosyć jasne... ;) Jest tu dużo o emocjach, o zachowaniach i ich podłożach, o sposobach reakcji. Niektórzy faktycznie sobie uświadomią, że wiele robią intuicyjnie, gdy dla ich drugiej połówki ta wiedza może stać się prawie, że przełomowa.

Zachęcam do wspólnego przeczytania :)

Jolanta | 2018-04-24

Nic nowego pod sloncem w dziedzinie relacji rodzinnych ale za to zbior najwazniejszych prawd, o ktorych zapomina sie w ferworze codziennosci, a zapominanie ktorych ma czesto tragiczne rezultaty.

Ta ksiazka to taki « przystanek w biegu », aby zastanowic sie czy napewno biegniemy we wlasciwym kierunku, i czy biegnac, nie zapominamy po drodze o tym, co (powinno byc…) najwazniejsze.

Nie dla wszystkich i z pewnoscia nie do wszystkich dotrze, ale dla osob poszukujacych zrozumienia podstawowych praw rodzin patchworkowych jest to napewno pozycja nie do przeoczenia. Zreszta prawa te sa uniwersalne i dokladnie te same powinny rzadzic we wszystkich « normalnych » rodzinach.
Wedlug mnie jest to bardzo wartosciowa ksiazka, napisana przystepnym jezykiem i w przyjemnej formie dialogu.
Polecam dla osob zainteresowanych psychologia tematyki rodziny, ktore nie obawiaja sie poddania ocenie i zastanowienia sie nad wlasnymi zachowaniami.

Tinkerbelle | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Interesująca i mądra lektura, choć nie wybitnie odkrywcza. Sądzę, że każdy kto funkcjonuje w Patchworku znajdzie w niej coś dla siebie.

svierku79 | 2018-01-09
Przeczytana: 22 lutego 2018

Ocena 10/10 - przeczytaj dlaczego.

To pozycja nie dla każdego, gdyż jej odbiór może być odmienny dla osób nie tworzących "Patchworku"

To chyba pierwsza pozycja tak szeroko, a zarazem powierzchownie omawiająca ten temat - to właśnie stanowi o wartości tej książki.
Powierzchownie - gdyż tylko zarysowuje i podkreśla z czym trzeba się mierzyć przy tworzeniu patchworku.
Szeroko - gdyż porusza wiele aspektów sklejonych rodzin.

Polecam wszystkim, którzy są kawałkami "patchworku", którzy są zagubieni, zmęczeni, bez wiary w nową sytuację.

Wiele pytań, sytuacji i odpowiedzi. Układy po-pozwodowe są tak wielowątkowe, skomplikowane i nieskończenie indywidualne, że ta pozycja jest obowiązkową lekturą dla osób:
- myślących, że powinny się rozwieźć,
- chcących ratować pierwotną rodzinę,
- dla wszystkich rozstających się rodziców,
- dla wszystkich singli, którzy nagle mają bliski kontakt z nie swoimi dziećmi,
- dla wszystkich którzy są częścią "patchworku" - dziadków, wujów,...

janc70 | 2018-10-14
Dorota Boumarte | 2018-09-24