Toksyczni rodzice

Wydawnictwo: Czarna Owca
LubimyCzytać

Pacjenci Susan Forward to ludzie skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani winą, napastowani seksualnie, czy... rozpaczliwie ochraniani. Niewielu z nich przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem „toksycznych” rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia i poniżenia. Mają zachwiane poczucie własnej wartości prowadzące do samoniszczących zachowań. Zawsze, nawet niezależnie od faktycznych zasług, czują się bezwartościowi, niezależnie od kochającego partnera – niekochani, niezależnie od życiowego powodzenia – nieprzystosowani. Uczucia te wynikają w znacznej mierze z faktu, że jako dzieci zostali pozbawieni wiary w siebie i wpędzeni w poczucie winy. A stając się dorosłymi, nie potrafią zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia zrzucić tego ciężaru, co odbija się na każdym aspekcie ich życia.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

lexis | 2019-09-07
Przeczytana: 24 sierpnia 2019

"Toksyczni rodzice" to napisany przez terapeutkę, oparty na przykładach zaczerpniętych z jej własnej praktyki poradnik dla dzieci rodziców zbiorczo określanych "toksycznymi". Pojęcie to dotyczy zarówno ojców, jak i matek i wiąże się z różnorakimi zachowaniami, począwszy od ignorowania dziecka, aż po przemoc fizyczną i kazirodztwo.

Kolejne rozdziały pierwszej części książki poświęcone są omówieniu różnych zachowań "toksycznych rodziców" z przywołaniem konkretnych przykładów z życia pacjentów autorki. Omówione są w nich również problemy w dorosłym życiu, z którymi borykają się pacjenci, a które mogą być skutkiem nieodpowiednich zachowań rodziców wobec nich w dzieciństwie.

Druga cześć poświęcona jest konkretnym metodom terapeutycznym, z wykorzystaniem których pacjenci mogą samodzielnie poradzić sobie z dziedzictwem "toksycznych rodziców". Autorka proponuje proste ćwiczenia, które pozwalają dostrzec nieprawidłowości w postawie rodziców, ukształtowane w ten sposób swoje niewłaściwe...

Roma | 2019-08-18

W pierwszej części książki Susan Forward wylicza przypadki z własnej praktyki zawodowej, na podstawie których tłumaczy, co to znaczy być toksycznym rodzicem. Przedstawia całą plejadę zwyroli: od bijących, przez raniących słownie, po kontrolujących, manipulujących, gwałcących, biernych, traktujących z różnych względów swoje dzieci jak powietrze, uzależnionych, Ebenezerów Scrooge'ów, perfekcjonistów i na pewno jeszcze kogoś, ale jest ich tak dużo, że trudno wszystkich zapamiętać.
W drugiej częście książki przedstawia swoje stanowisko ws. psychoterapii osób dotkniętych problemem toksycznego rodzicielstwa, co powinno się zrobić, żeby psychoterapię można było określić jako dobrze przeprowadzoną.
Nie jestem psycholożką ani psychoterapeutką, ani psychiatrą, dlatego trudno mi wypowiedzieć się z perspektywy znawcy. Na pewno jest to ważna książka pod kątem bagażu emocjonalnego, jaki ze sobą niesie. Trudno jest przeczytać ją bez zrobienia sobie żadnej przerwy. Każdy z nas poznał dziecko...

Veronique | 2019-08-06

Ciekawa pozycja, która pozwala nabrać nieco dystansu do negatywnych wydarzeń z dzieciństwa i zmienić nieco perspektywę. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to jednak z pojawieniem się całego spektrum emocji, więc proponuję tę lekturę osobom, które mają odpowiednie wsparcie i są gotowe zmierzyć się z przeszłością. Zawiera bardzo dobre wskazówki dotyczące wyznaczania swoich granic.

Daria | 2019-06-06

Po książkę sięgnęłam z wielkim zaciekawieniem. Sama nie wiem czego w niej szukałam. Być może trochę porad jak nie być takim toksycznym rodzicem. Dzięki szczegółowym opisom konkretnych sytuacji byłam w stanie wczuć się w różne zachowania i w pewien sposób je zrozumieć. Czy to sprawi, że nigdy nie będę takim toksycznym rodzicem? Nie. Tego chyba trzeba nauczyć się samemu bądź w razie czego w odpowiednim momencie się zorientować, że potrzebuje się pomocy. Znalazłam w tej książce kilka interesujących mnie rozdziałów, które zaznaczyłam kolorowymi kartkami i z pewnością będę do nich wracać. Sięgnijcie po nią jeśli tylko czujecie taką potrzebę.

Warsztat | 2019-05-07
Przeczytana: 28 lutego 2017

Ciekawsza do czytania jest książka "Toksyczni teściowie", odnosi się do tych samych zagadnień i jest bardziej przystępnie napisana. Istotną pozycją jest również "Porozumienie bez przemocy" Marshalla B. Rosenberga.

Sabi | 2019-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Autorzy ukazują źródło problemów w dorosłym życiu, mechanizmy rządzące w toksycznej rodzinie. Jednak nie polecam czytać (a tym bardziej konfrontować się z rodzicami) nie będąc pod opieką terapeuty. Są to tak silne emocje i przeżycia, iż bez odpowiedniego wsparcia można się pogrążyć jeszcze bardziej. Terapia wymaga czasu i spokojnego przejścia przez każdy z etapów.
Nie podoba mi się też sugerowanie by mimo wszystko dążyć do uzyskania jak najlepszych stosunków z rodzicami. Jeśli się nie zmieniają to czas by to zaakceptować i pozwolić im ponosić tego konsekwencje, zwrócić się ku swojemu życiu bez nich.
Doceniam autorów za przedstawienie odpowiedzi, którymi można się posłużyć w rozmowie z rodzicami tak by zachować dystans, jasność umysłu, nie dać się wciągnąć w grę. Czasami by wygrać grę, trzeba przestać grać.

ToJaAnna | 2019-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Poruszająca i prawdziwa

JustynaShady | 2019-02-12
Przeczytana: 10 października 2018

Książka warta przeczytania. Opisane są przykłady z życia wzięte jak toksyczni rodzice niszczą życie swoich dzieci pod płaszczykiem dobrej woli. Niektóre sytuacje tak mnie denerwowały że musiałam robić pauzę w czytaniu. Polecam.

Fasoletti | 2019-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Cóż, ciężka książka. Ciężka dlatego, że uświadamia człowiekowi, jak wiele jego życiowych wyborów oraz zachowań związanych jest z tym, co wpoili mu rodzice w dzieciństwie. Pokazuje, że nieświadomie dążymy do powtórzenia toksycznych schematów, jakie wynieśliśmy z domu rodzinnego. A wydostanie się z tej spirali nie jest ani łatwe, ani przyjemne.
Jeśli chodzi o wartość terapeutyczną, to jest ona znikoma. Książka na pewno nikogo nie wyleczy, nie rozwiąże problemów. Od tego są wykwalifikowani specjaliści. Ale na pewno pomoże pewne rzeczy uświadomić, na niektóre spojrzeć inaczej.
Polecam, zwłaszcza osobom, które wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych lub takim, które z osobami z takiej rodziny są w związku.

Iwona | 2019-01-02

Wstrząsająca, poruszająca, niezachęcająca a wręcz zmuszająca do refleksji.
Niektóre sytuacje opisane w książce są piorunujące. Przynajmniej dla mnie, być może wynika to też z dotychczas niewielkiego doświadczenia oraz faktu, że miałam szczęśliwe dzieciństwo. I to czasem człowiek czepia się błahostek -książka zmienia punkt widzenia o 180 stopni.

To piekielnie smutne, że ludzie, którzy powinni darzyć Cię największą i najgłębszą z możliwych miłością po prostu rujnują Ci życie. Niektórzy z pacjentów są tego mniej świadomi, niektórzy więcej.. ale krzywda nadal ogromna.

Gratulacje dla autorki, za jej poświęcenie i wielką determinację w pomaganiu i leczeniu zranionych dusz. Życie ma się w końcu jedno - każdy pragnie przeżyć je w zgodzie ze sobą i z naturą!
Co jest piękne... Autorka wlewa ogrom nadziei w serca tych ludzi, zagrzewa do walki, do może i najcięższej w życiu walki o siebie, rodzinę, partnera.. o szczęście.

Powinna to być obowiązkowa lektura każdego rodzica, a w...