Bajki rozebrane

Wydawnictwo: W.A.B.
baśnie, bajki, archetypy
Eliza

Psychoterapeutka Katarzyna Miller wraz z dziennikarką Tatianą Cichocką „rozbierają” znane wszystkim w naszej kulturze baśnie, tak by odnaleźć w nich treści i znaczenia aktualne dzisiaj. W losach Kopciuszka, Jasia i Małgosi, niezliczonych księżniczek i królewiczów zaklęte są tęsknoty, rozterki, problemy i radości ludzi młodych i starych. Pierwowzór tych rozmów stanowi cykl To nie bajka, drukowany na łamach "Zwierciadła". Wydanie książkowe jest obszerniejszą jego wersją.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/bajki-rozebrane.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/uploads/book_images/midi/cover-6640.jpg

Oficjalna recenzja
locus książek: 196

To nie bajka!

Jak wszyscy wiemy, życie to nie bajka. Ale bajki lubimy, pochłaniamy tonami i z dzikim masochizmem śledzimy losy naszych bajkowych idoli w kolejnych wersjach ich przygód. Jednocześnie człowiek ma niebywałą skłonność do nadmiernego analizowania każdego możliwego zjawiska, czy to z kręgu natury, czy jak w tym wypadku – kultury. Stąd każde zjawisko musi mieć swój almanach objaśniający wszystko w najdrobniejszych szczegółach. A almanach musi mieć recenzję. Czy zatem analiza analizy nie jest już literacką dewiacją?

Niemniej pragnę zaznaczyć, że książka nie przyciągnęła mnie (faceta) świecącym z okładki staniczkiem Kapturka czy bijącą seksapilem rozkładówką z Królewną Śnieżką czy Kopciuszkiem. Całkowicie świadomie zabrnąłem w ten tytuł. Dwie kobiety, które rozbierają historie naszego dzieciństwa, zdzierają fabularne ubranie bajki i zostawiają z nagim przesłaniem dla czytelnika? Jakkolwiek perwersyjnie to zabrzmi – zapowiadało się ciekawie.

Paradoksalnie w „Bajkach rozebranych” mało jest bajek – oczywiście w interpretacyjnym kontekście. Nie uświadczymy tutaj wyssanych z palca uczonych konstruktów, w których autorzy przyczepiają się jakiejś absurdalnej interpretacji i w zaparte starają się ją udowodnić i przepchnąć w naukowej publikacji. Tutaj jest inaczej – takie analizy autorki wkładają między bajki. Katarzyna Miller i Tatiana Cichocka starają się zinterpretować baśnie o wiele swobodniej, gdyż odchodzą od ciężkostrawnego dyskursu naukowego na rzecz swobodnej dyskusji.

Przyznam...

Przyznam szczerze, że, śledząc kolejne interpretacje bajek, czułem się jak na raucie w kawiarni, w którym to wsłuchuje się w błyskotliwą rozmowę dwójki kobiet. Wynika to z pewnością ze specyficznej konstrukcji książki, która przybiera formę obszernego dialogu, wypełnionego licznymi pytaniami, aluzjami czy nawet wspomnieniami z dzieciństwa. Stąd Miller i Cichocka często zagłębiają się w las dygresji – jednak nie błądzą w nim, a bardzo często uzupełniają rozmowę o co ciekawsze wnioski czy domysły. Czasami aż samemu się chce zabrać głos w tej dyskusji, jednak z wiadomych przyczyn zostajemy ze swoimi przemyśleniami… w lesie.

Autorki docierają do bogatego dna każdej bajki, niejednokrotnie wywlekając z oczywistych archetypów podświadomie zaszyfrowane znaczenie. W analizach często pojawiają się teorie Freuda czy Junga, kontekst kulturowy, albo (dla facetów - o zgrozo!) wątki feministyczne. Niemniej w taki sposób możemy dowiedzieć się, czemu Czerwony Kapturek jest lolitką, Jaś i Małgosia wcinają hamburgery, a Calineczka jest córką pijaka…

Warto wspomnieć, że jest to drugie wydanie „Bajek…”. Tym razem cykl rozmów „To nie bajka” zyskał twardą obwolutę z czarującym rysunkiem Zuzy Miśko. Na pochwałę zasługuje poprawna edycja i typografia - ta nawiązuje do wydawnictw książek dla dzieci, a zarazem nie przeszkadza w odbiorze treści. Razić mogą jedynie utarte powiedzonka obu pań, takie jak: to bardzo ważne czy przyszło mi do głowy. Jednak nawet językowe nawyki są rzeczą ludzką i także te warto wybaczyć.

Ostatecznie „Bajki rozebrane” powielają ostatnio popularny schemat, jednocześnie będąc książką specyficzną. Z jednej strony ma się wrażenie, że to pozycja z cyklu: gadajmy, żeby brzmiało mądrze, a ludzie to kupią, jednak po głębszej lekturze można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z intrygującą analizą elementarnej części naszego dzieciństwa. Pozycja z pewnością przydatna dla młodych rodziców, ale i także dla osób chcących być świadomym swojej własnej osoby. Wszak postacie z bajek nie są tylko zapomnianym reliktem dzieciństwa, ale też archetypem skrytym w każdym z nas. Kto wie, może i Ty jesteś Małą Syrenką albo Szewczykiem Dratewką...?

Krzysztof Szatkowski

Dociekliwy_Kotek | 2015-12-20
Przeczytana: grudzień 2015

Natrafiłam na świetną rozmowę o "Kopciuszku" ("Pantofelek w rozmiarze 42") w jednym z numerów Zwierciadła i przeczytałam z zapartym tchem. Kiedy się dowiedziałam, że rozszerzona wersja wraz z innymi rozmowami o bajkach ukazała się w książkowym zbiorze, rzuciłam się do biblioteki, żeby... no cóż, żeby się rozczarować, bo to, co świetnie sprawdziło się w małej dawce skondensowanej rozmowy, w wersji rozszerzonej okazało się trudnym do zniesienia bełkotem.

Generalnie rzecz biorąc uważam się za feministkę do szpiku kości. Daleka jestem jednak od uświęcania ideologią każdej rozmowy dwóch kobiet o tym, jak to innym kobietom jest źle, ciężko i niedobrze w okowach tej paskudnej kultury - po pierwsze dlatego, że nie wnosi nic nowego do mojej wiedzy o świecie, a po drugie nie robi nic, poza utwierdzaniem człowieka w jego mentalności ofiary.
Niestety, taką właśnie wartość mają pogaduszki przy herbacie dwóch pań, których interpretacja bajek i baśni jest tak wtórna, szablonowa i - przepraszam...

Daga | 2014-08-10
Na półkach: 2014, Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Trochę niebezpieczna ta książka ,za dużo można się o sobie dowiedzieć. ;)

Kasia | 2014-09-24

W poszukiwaniu siebie warto zajrzeć do bajek rozebranych przez Katarzynę Miller i Tatianę Cichocką. To sympatyczna książka będąca dialogiem dwóch kobiet, które zadają pytania i poszukują odpowiedzi. Odpowiedzi częściej udziela pani Kasia, pyta częściej pani Tatiana. Mimo to całość sprawia wrażenie przyjacielskiej rozmowy kobiet, które nie wahają się mówić o rzeczach trudnych, dotykają spraw wręcz egzystencjalnych, a jednocześnie potrafią się przy tej rozmowie również dobrze bawić.
Książka Bajki rozebrane napisana jest językiem przystępnym, dialogi toczą się wartko, nie brak poczucia humoru. Pod dostatkiem znajdziemy też twórczego spojrzenia na rzeczywistość i oczywiście na baśnie. Z tych wszystkich, wymienionych wyżej powodów, myślę, że książka ta może być świetnym wstępem do rozpoczęcia korzystania ze świata baśni dla wzbogacenia swojego rozwoju osobowościowego, po prostu dla pełniejszego życia.
dalsza część opinii na moim blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Karolina Sosnowska | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

"Powiecie: łeee, takie okrutne te baśnie, tu obcinają palce, tam kawałkują ciała, tu jakaś biedna syrenka wyrzeka się pięknego głosu, by spełnić swe marzenia, tam Czerwony Kapturek zjadany jest przez wilka – i ja mam to czytać swoim dzieciom?! Tak. Bo to bardzo ważny krok w rozwoju, bo dzięki baśniom taki mały człowiek coś sobie przepracowuje, coś rozumie, coś, często nie do końca świadomie odnosi do siebie i te straszne, na pierwszy rzut oka, opowieści, są dla niego ukojeniem."

Reszta recenzji pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/09/21/bajki-rozebrane-jak-odnalezc-sie-w-swojej-basni-k-miller-t-cichocka/ :)

NataliaKatarzyna | 2010-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O tej książce dowiedziałam się od znajomego psychologa i muszę przyznać, że jest ona strzałem w dziesiątkę:).
Czytając kolejne interpretacje baśni nie tylko odkrywałam ich nieznane (dla mnie) przesłanie, ale odbywałam podróż wgłąb siebie. Wiele rzeczy sobie uświadomiłam, a ulubiona bajka z dzieciństwa okazała się być jednym z drogowskazów na drodze życia.

Blackheart009 | 2014-10-25

Świetna książka zawiązana z moim przyszłym zawodem-nauczycielką. Naprawdę ciekawy pomysł na książkę,taki powrót do dzieciństwa, ale jednocześnie w książce autorki poruszyły bardzo poważne tematy.

marciocha | 2011-01-08
Przeczytana: kwiecień 2010

odkryłam na nowo ile ważnych treści niosą bajki. Tę książkę można czytać ciągle i ciągle. To powinni czytać wszyscy, którzy mają dzieci, ci co nie mają mogą odkryć wiele dla siebie ;)

WisemantheWise | 2016-01-07
Przeczytana: 03 stycznia 2016

Bajki zazwyczaj kojarzą się z czymś skierowanym wobec dzieci, dla nich tworzonym. Ale jak próbują udowodnić autorki w bajkach można znaleźć o wiele więcej ukrytych treści związanych z osobowością człowieka i jego rozwojem społecznym. Fabuły znanych bajek są tylko powierzchnią a w głębi aż roi się od symboli i ukrytych znaczeń. Warto więc czytać bajki bardziej odkrywczo i wnikliwie a można znaleźć w nich wiele o sobie samym i o innych otaczających nas ludziach.
Drażniło mnie jednak zbyt wiele feministycznych uwag szczególnie ze strony Pani Katarzyny Miller, która widać takie poglądy rozpowszechnia. Niektóre uwagi są rzeczywiście cenne i prawdziwe, część jednak jest nacechowane postawą feministyczną.

jud123 | 2014-01-23
Przeczytana: 01 października 2013

Bezpowrotnie zmienia sposób postrzegania bajek, ale i samej siebie i zachowań/słów ludzi wokół. Zdecydowanie polecam. To moja druga książka K.Miller i zdecydowanie się nie zawiodłam, warto poświęcić czas na przeczytanie tego całkiem sporego tomu.

Ania | 2011-08-11

warto przeczytać i się zastanowić nad "swoją" bajką.