DDA, psychologia, charaktery
kiciaken

To książka o tym, jak wygląda życie ludzi, którzy zostali pozbawieni bezpiecznego dzieciństwa. (...) Chociaż książka składa się z artykułów napisanych przez różnych autorów, wszystkie teksty łączy jedno przesłanie: zmiana jest możliwa. A jej początkiem może stać się zdobycie świadomości, jak minione doświadczenia wpływają na naszą teraźniejszość. * Kim są dorosłe dzieci alkoholików? * Co się...

* Kim są dorosłe dzieci alkoholików?
* Co się dzieje w rodzinach alkoholików?
* Jakie są typowe problemy dorosłych dzieci alkoholików?
* Co się dzieje z dzieckiem alkoholika, gdy dorasta?
* Gdzie i jakiej pomocy szukać powinny dorosłe dzieci alkoholików?

Zasadniczą część książki stanowią teksty Marzenny Kucińskiej o dorosłych dzieciach alkoholików, ale dzięki temu, że uzupełniają je artykuły na temat uzależnień, problem DDA jawi się w szerszym kontekście. Poruszającym komentarzem do każdego rozdziału są opowieści dorosłych dzieci alkoholików, w których jak refren powtarza się zapewnienie: „Nigdy więcej nie dam się skrzywdzić!”.

źródło opisu: Charaktery, 2006

NataliaKatarzyna | 2010-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2010

Ta książka pomogła zrozumieć mi wiele rzeczy. Polecam tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób mają związek z DDA - ta pozycja otwiera oczy na wiele spraw.

Fasoletti | 2018-07-01
Przeczytana: 27 czerwca 2018

No cóż, ciężko czyta się o czymś, co człowieka bezpośrednio dotyczy. Z książki dowiedziałem się, że jest wielu ludzi takich jak ja, którzy zostali wychowani w rodzinie nie całkiem normalnej i zmagają się z różnego rodzaju demonami przeszłości. Dorosłym dzieciom alkoholików książka na pewno pozwoli lepiej poznać siebie, zaś ich najbliższym zrozumieć pewne zależności i niezrozumiałe dotąd zachowania DDA.

Ksiula | 2015-06-15
Przeczytana: czerwiec 2015

Polecam, zarówno tym którzy chcą przeczytać z czystej ciekawości, tym którzy mają w swoim otoczeniu kontakt z DDA jak również, a może szczególnie tym którzy są DDA. Książka zawiera artykuły pisane prostym językiem, otwarcie opisujące z czym zmaga się w swoim życiu DDA. Po jej przeczytaniu sama spojrzałam cieplej na osoby w swoim otoczeniu. Życie z DDA nie jest łatwe, ale jemu samemu ze sobą też wcale nie jest lekko, dlatego warto nauczyć się co i w jaki sposób można jeszcze zmienić. Na terapię bowiem nigdy nie jest za późno.

Angie | 2011-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2011

Gorąco polecam tę pozycję. Krótka, treściwa, ale idealnie wprowadzająca w tematykę DDA. Ukazuje podstawowe mechanizmy, dodatkowo, mimo, że jestem sama po psychologii, dowiedziałam się kilku nowych kwestii. Przeczytałam jednym tchem.

Buster | 2017-09-13
Przeczytana: 01 września 2017

W zasadzie ciężko napisać coś o tej książce, bo każdy podejdzie do niej na swój sposób, dlatego oceniam jedynie styl jakim została ta książka jest napisana. I tutaj jest całkiem dobrze, czyta się łatwo, każdy wyszuka w tej książce sytuację ze swojego życia, lub życia najbliższych, czy też znajomych, wszystko w miarę sensownie i dobrze opisane.

Paweł | 2016-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 marca 2016

Jest to zbiór artykułów z czasopisma charaktery nt. syndromu DDA. Ukazuje jak szerokie i powszechne jest to zjawisko oraz jak trudno jest ludziom uświadomić sobie, że są dotknięci tą przypadłością.
Uważam, że jest napisana po to, aby pomóc we wstępnej diagnozie dla zwykłych ludzi oraz zachęcić do podjęcia terapii.

Joanna | 2013-02-18
Przeczytana: 2006 rok

Jak zrozumieć czym są DDA? Sięgnąć po tą pozycję. Jakie dziecko pełni role w rodzinie alkoholowej, co przeżywa, jak to widzi? Dla raczkujących w tym temacie i mocno zaangażowanych.

Tomasz P | 2016-10-06

Książka warta przeczytania przez DDA. Wyjaśnia i tłumaczy pewne mechanizmy, o których nie pomyślelibyśmy, że mają swoje korzenie w "niezbyt spokojnym" dzieciństwie. Problemu nie rozwiąże, ale skłoni do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i być może pomoże zacząć porządkować niektóre fakty, zmienić swoje podejście do otoczenia, życia, problemów. Uważam, że pozycja jest jedną z ciekawszych, ponieważ zawiera bardzo dużo konkretów w postaci niedługich ale rzeczowych artykułów. Czytałem wcześniej książkę Janet Woititz pt. "Dorosłe dzieci alkoholików", jednak opiniowaną pozycję uważam za lepszą. Może dlatego, że podejście Janet Woititz jest aż za nadto optymistyczne - momentami odnosiłem wrażenie, że wystarczy zastosować podane rozwiązania i problem sam zniknie. "Gdzie się podziało moje dziecinstwo" pod tym względem nie próbuje na siłę rozwiązać problemu lecz przedstawia jego mechanizmy, skłania do przemyśleń i do tego aby zacząć coś robić w kierunku polepszenia sobie życia i...

veeresa | 2018-07-03
Przeczytana: 01 lipca 2018