Wariat na wolności. Autobiografia

Wydawnictwo: Znak Literanova
Izabela

Inspirująca autobiografia jednego z najważniejszych współczesnych psychoterapeutów Z młodości uciekł niczym z domu wariatów, ale w głębi duszy nigdy nie uległ presji bycia normalnym. Bo czy to nie szaleństwo – przez 75 lat szukać swojej prawdziwej natury i toczyć walkę z własnym ego? Niepokorny buddysta, zbuntowany terapeuta, autorytet, który przyznaje, jak wiele jeszcze nie wie, i z...

Niepokorny buddysta, zbuntowany terapeuta, autorytet, który przyznaje, jak wiele jeszcze nie wie, i z rozbrajającą szczerością mówi o swoich błędach oraz głęboko zakorzenionym egoizmie.

W szczerej i intymnej autobiografii Wojciech Eichelberger opowiada o tym:
• czy to my sterujemy naszym życiem, czy robią to wydarzenia, na które nie mamy wpływu?
• czy psychoterapeuta zawsze jest dobrym partnerem i rodzicem, czy też popełnia więcej błędów niż jego pacjenci?
• co w życiu jest ważniejsze niż szczęście?

A przede wszystkim – jak mądrze pracować, kochać i myśleć, by z tej zawiłej, przypadkowej i ułomnej materii sklecić jedno dobre życie.

Książka, która pomoże każdemu lepiej zrozumieć siebie.

Wojciech Eichelberger – psycholog, coach, doradca biznesu, felietonista i autor książek. Jeden z najbardziej znanych polskich psychoterapeutów. Współtwórca słynnego Laboratorium Psychoedukacji i powstałego kilkanaście lat temu innowacyjnego Instytutu Psychoimmunologii IPSI, którego misją jest humanizowanie biznesu. Jego warsztaty mindfulness i samorozwoju przyciągają tłumy i cieszą się wielką popularnością także w tworzonej przez firmę Positive Life wersji online.

źródło opisu: strona internetowa wydawcy (www.znak.com.pl)

źródło okładki: strona internetowa wydawcy (www.znak.com.pl)

Meggie | 2019-08-19

Trudno jest pisać o własnym życiu, popełnianych błędach, porażkach. Nie każdy potrafi się do nich przyznać i ma na tyle odwagi, by takie informacje upublicznić, by odsłonić twarz i powiedzieć: taki jestem bez względu na to, jak to zostanie odebrane. Dlatego godni podziwu są ludzie, którzy chcą szczerze opowiedzieć o swoim życiu, bez ubarwień i idealizowania, przedstawiając w nim zarówno porażki, jak i sukcesy. Wojciech Eichelberger jest znanym i cenionym psychoterapeutą, autorek książek i felietonów. Prowadzi także warsztaty cieszące się popularnością oraz jest jednym z współtwórców Laboratorium Psychoedukacji i Instytutu Psychoimmunologii. Teraz w autobiografii postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi sukcesami i porażkami, błędami, chwilami słabości, radościami i przemyśleniami. Szczerze opowiada o tym, co sprawiło, że jest taki, jaki jest i jak wyglądała droga, która doprowadziła go do punktu, w którym dziś się znajduje.

Tę autobiografię chciałam przeczytać, odkąd...

kamyk97 | 2019-08-19

Wojciech Eichelberger jak sam o sobie mówi niepokorny buddysta, zbuntowany terapeuta. Podczas rozmowy z Wojciechem Szczawińskim opowiada o trudnym powojennym dzieciństwem, specyficznej dorosłości i wieku dojrzałego. Rozmowa jest pełna poważnych, intrygujących i wartościowych pytań, które pomagają nam zrozumieć motywy działania autora.
Wszystkie wątki w książce, zarówno biograficzny, historyczny czy duchowny są opisane bardzo dokładnie. Autor dokładnie opisuje drzewo genealogiczne swojej rodziny, szczególną uwagę zwracając na swoją matkę. Umieszcza w książce zdjęcia, które przenoszą nas do tamtych czasów. Nie powstrzymuje się przed wyrażaniem swoich opinii zarówno o przeszłości, teraźniejszości jak i przyszłości. Mimo przytłaczającej przeszłości, autor wszystkie wydarzenia opisuje w sposób humorystyczny. Wszystkie sukcesy i porażki są przez niego odbierane jako naturalny elementy życia z którym trzeba się pogodzić. Oprócz tego przez styl książki możemy odkryć prawdziwe oblicze...

karolina4481 | 2019-08-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Wojciech Eichelberger napisał autobiografię mimo sporych oporów. Może właśnie dlatego, że nie wynikało to z jego inicjatywy, książka została napisana w tak przyjazny, otwarty i przystępny sposób. Autor opisuje swój punkt widzenia, ale także stara się postawić na miejscu otoczenia, jak na psychologa przystało. Życie Eichelbergera od początku było trudne. Wojna zabrała mu ojca jeszcze zanim się urodził, a relacje z matką często były trudne. Mimo licznych przeszkód, zawsze szedł do przodu z podniesionym czołem. Lektura skłania do refleksji nad własnym życiem. Polecam każdemu!

SwiatTomskiego | 2019-08-16
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

"Wariat na wolności", autobiografia Wojciecha Eichelbergera to książka, którą czyta się z zapartym tchem, nie przez wartką akcje, a przez historię, którą autor opowiada.Jest to książka o rodzinie, życiu, związkach oraz o trudnej drodze dojrzewania do dorosłości oraz do rodzicielstwa. Pan Wojciech opowiada z rozbrajającą szczerością o tym, co jest w życiu najważniejsze i ze psychoanalityk nie jest wolny od błędów i złych decyzji. Zdecydowanie polecam!

małgorzata pyzik | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

"Autobiografię piszą z reguły ci, którzy mają słabe widoki na to, że ktoś, kiedyś zechce zadać sobie trud pisania o nich biografii"

Wojciech Eichelberger na propozycje napisania autobiografii z początku odpowiadał negatywnie. Argumentował to między innymi tym, że tworzenie opowieści o sobie uważa za stratę czasu i że w autobiograficznej narracji ludzie kłamią i konfabulują w celu pozytywnej kreacji wizerunku. Życie innych z reguły fascynuje ludzie, a gdy bohaterem jest osobą znana jak i w jakiś sposób niepokorna, to z jeszcze większym zainteresowaniem sięgają po ich biografie. Jak wiadomo mamy mały wpływ na to skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie. Autor już od dzieciństwa miał problem ze swoim nazwiskiem, dla jednych był Niemcem, dla i innych Żydem lub Austriakiem. Polak z takim nazwiskiem to mało możliwe i z tej właśnie racji w szkole wielokrotnie musiał używać do argumentacji niekoniecznie głowy. Gdy dorastał, sam postanowił w gąszczu nazwisk odnaleźć swoje drzewo...

Margaretkaw | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Bardzo chętnie sięgam po książki biograficzne. Lubię je, ponieważ zawierają fakty z życia wzięte i często cenne rady/przesłania. Uczymy się całe życie, czasem na błędach własnych i cudzych. Z tego powodu biografie są dla mnie wartościowe jako źródło wiedzy o życiu.

Autobiografia Wojciecha Eichelberga "Eichelberg. Wariat na wolności" zasługuje na szczególną uwagę. To opowieść o życiu człowieka, który bez skrępowania opowiada o bliskiej i dalszej rodzinie, swoich sukcesach, ale też porażkach czy drobnych potknięciach.

Uzupełnieniem treści są fotografie rodzinne autora, dzięki czemu lektura jest jeszcze ciekawsza, bo mamy możliwość porównania własnego wyobrażenia o kimś z rzeczywistą postacią.

Podczas lektury książki niejednokrotnie nachodziła mnie myśl, że urok życia polega na różnorodności i tolerancji wobec ułomności drugiego człowieka. Nie ma ludzi idealnych, każdy ma jakieś zalety i wady, a to jak kogoś postrzegamy wynika także z naszych życiowych doświadczeń.

Autor jest...

beeforparty | 2019-08-15

Gdy Wydawnictwo Znak zaproponowało mi napisanie recenzji autobiografii Wojciecha Eichelbergera, odpowiedź nie mogła być inna niż TAK. :) Wszak to jeden z najbardziej znanych polskich psychoterapeutów, do tego w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego postać bardzo mnie zaintrygowała po samym opisie książki, chciałam więc „iść w to” dalej. „Wariat na wolności” powstał z okazji urodzin autora. Książka ujmuje już samą okładką i ogólnym wykonaniem. Na okładce jest sam Wojciech Eichelberger i z jego twarzy bije szczerość, co dodaje całości autentyczności. Lektura książki dostarcza wielu emocji – przerażenia, radości, smutku, ale też wprawia w nostalgiczny nastrój. Autor w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim rozlicza się niekiedy ze swoją przeszłością, przyznaje się do popełnionych w życiu błędów, ale jednocześnie podkreśla, że każdy z nich starał się przeanalizować, nadać im nowy sens. Autor wspomina też o losach swojej urodziny przed jego...

magdag | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Wariat na wolności. Autobiografia Wojciecha Eichelbergera to książka, na którą trzeba było długo czekać. Zbyt długo, bo słynny psycholog i psychoterapeuta nie widział zasadności snucia opowieści o sobie samym. A jednak historia jego życia - wolna od upiększeń i przerysowań, jest doprawdy zajmująca. Poznajemy zatem dzieje mężczyzny ukształtowanego przez trudne lata powojennego dzieciństwa, przez szalony okres hippisowskiej komuny, przez obrany kierunek specjalizacji. I choć to opowieść o jego losach, to jednak czytelnik może zaczerpnąć z niej wiele dobrego dla siebie.

Malgorzata Nowak | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

„Wariat na wolności” to autobiografia jednego z najbardziej znanych polskich psychologów. Wojciech Eichelberger, bo o nim mowa, jest także coachem, doradcą biznesowym, felietonistą oraz autorem i współautorem wielu książek z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego. Eichelberger jest również współtwórcą Laboratorium Psychoedukacji, placówki powstałej w 1978 roku, jako pierwszy w Polsce niepubliczny ośrodek zajmujący się psychoterapią, pomocą psychologiczną i szkoleniami.

Biografią Eichelbergera można by obdzielić kilka osób i jeszcze by zostało. W swojej miejscami autoironicznej autobiografii autor zabiera czytelnika do swojego świata, od opowieści dotyczącej jego przodków, poprzez trudne dzieciństwo w powojennej Polsce, budowanie swojej marki i kolejnych instytucji pomagających ludziom, którzy mają problemy z uzależnieniami, stresem i ogólnym brakiem „zgody” ze sobą samym.

Eichelberger snuje swoją opowieść w sposób niezwykle plastyczny i ciekawy. Opowieści autora przeplatane...

Agnieszka | 2019-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2019

Na szczęście autobiografia Wojciecha Eichelbergera nie jest zbiorem wydumanych złotych myśli z cyklu "jak żyć". Nie jest też auto-peanem. Ani nudnym psychologicznym wywodem. Dla mnie "Wariat na wolności" to spotkanie ze szczerym i wrażliwym człowiekiem, który jest, i owszem - ikoną psychoterapii w Polsce, ale nie stawia siebie przez to na piedestale. Mówi o swoich relacjach z matką, synami, o swoim dojrzewaniu, popełnianych błędach, spojrzeniu na wychowanie dzieci, na religię. W rzeczywistości tytułowy wariat to równy gość, z którym spokojnie można pójść na piwo :-)