Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą

Tłumaczenie: Nina Kancewicz-Hoffman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Brain Sex. The Real Difference Between Men and Women
978-83-06-03099-0
Nina Kancewicz-Hoffman,
Róża_Bzowa

Inne wydania

Autorzy tej głośnej w świecie anglosaskim książki, powołując się na wyniki najnowszych badań, dochodzą do wniosku, że różnice między kobietą a mężczyzną w postrzeganiu świata, w ekspresji uczuć, w uzdolnieniach i umiejętnościach wynikają przede wszystkim z biologii mózgu. Hormony płciowe wywierają wpływ na kształtowanie mózgu w rozwoju płodowym i to właśnie (a nie uwarunkowania historyczne i społeczne) jest powodem podstawowych różnic między ludźmi. Książka, miejscami kontrowersyjna i sensacyjna, prowokuje i skłania do refleksji nad wciąż żywym problemem płci.

źródło opisu: http://www.piw.pl/sklep/moir-jesselbrplec-mozgu-p-176.html

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/moir-jesselbrplec-mozgu-p-176.html

| 2015-01-26

Uwielbiam na publikacjach sformułowanie "najnowsze badania".
Najdalej po kilku latach (jeśli nie miesiącach) wyniki ich są najczęściej zanegowane, a inna grupa naukowców dowodzi dokładnie przeciwnej tezy, ale na książce czarno na białym pozostaje na wieki "najnowsze badania".

Fajnie też jest napisać parę słów po 26 latach od wydania tej "głośnej książki", bo temat lubi sobie wracać z regularnością bocianów na wiosnę i ponownie "wzbudzać kontrowersje" (czytaj: media dostają papkę opartą o stereotypy, gotowe są już zaproszenia do studia osób o spolaryzowanym braku wglądu w problem a widz otrzyma swoją dawkę emocji - z rzezią słowną i opluwaniem się nawzajem).

O czym rzecz? O swoiście rozumianym determinizmie. Według pewnej grupy "naukowców" nierówności społeczne da się uzasadnić biologią.

"Mężczyźni smarują codzienny młyn żartami, docinkami i słownymi starciami, ponieważ traktują go jak grę. Męskie poczucie humoru zawiera często elementy wyzwania i agresji, które kobiety...

Marek Respondek | 2011-01-20
Na półkach: Nauka, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Chyba najlepsza książka jaką czytałem w tej tematyce.
Można zdobyć naprawdę sporą wiedzę, która jest podana w przystępny sposób.
Myślę że po jej przeczytaniu, można spojrzeć na ważnych spraw pod innym kątem, dlatego polecam ją każdemu.

Anna | 2014-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2014

Jeśli ktoś jeszcze ma złudzenia, że równość (w swym elementarnym znaczeniu – każdemu tyle samo tego samego) jest w ogóle możliwa, a co gorsza – wydaje mu się pożądana, powinien obowiązkowo czym prędzej przeczytać tę książkę. Mnie wyleczyła z wielu socjalistycznych poglądów (którym jak wiadomo warto hołdować za młodu, by na starość nie być chamem) oraz przedefiniowała we mnie pojęcie tak zwanej sprawiedliwości. Co więcej – zrozumiałam dzięki niej motywy postępowania feministek.
To nie miejsce i pora ujawniać swoje poglądy w tym zakresie, dlatego z trudem, ale jednak się powstrzymam. Dodam od siebie tyle, że moim zdaniem lektura ta jest istotna, prowokuje do pytań, ma siłę wszczynania dyskusji, a dodatkowo – dla współczesnych kobiet, o ile zdecydują się przestudiować niektóre zawarte w książce ustalenia wnikliwie, w szczerości przed sobą i bez uprzedzeń, pozycja ta może ujawnić swoje działanie terapeutyczne. W mojej opinii należy bowiem do książek, które w uzasadnionych przypadkach i...

Grażyna | 2015-03-14
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2015
Przeczytana: 19 marca 2015

książek: 1936
linka35 | 2014-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2014

Nie neguję, iż kobiety i mężczyźni nie są tacy sami. Trudno jednak czytać taki stek bredni jakie podane są w owym "dziele". Zabawne, że książka ta już mająca kilka dobrych lat nadal jednak nie wchodzi na stałe np. w naukę anatomii mózgu, do czego aspiruje. Można więc sądzić, że wysnute tu teorie to raczej dużo pomysłów nie do końca rzetelnie potwierdzonych. Jakże się ubawiłam czytając argumenty oparte na badaniach Instytutu Kinseya. Gdzie czytając uważnie, co rusz można otrzeć się o zaprzeczanie sobie np. z jednej strony zarzuca się kobietom oziębłość (która już dawno została wycofana jako teoria nieprawdziwa), z drugiej zaś podkreślanie, że jedynie 1/5 kobiet może osiągać orgazmy. Albo co jeszcze zabawniejsza teza, iż większość homoseksualistów to mężczyźni, kobiety raczej nie mają takich skłonności. Zresztą można ich leczyć hormonami, aż staną się heterykami. Czy więc tą książkę pisał jakiś jeden sfrustrowany mężczyzna? Ależ skąd. A jednak teorie zaprezentowane w "Płci mózgu"...

Beti | 2014-07-31
Przeczytana: 24 maja 2014

Sięgając po książkę miałam nadzieję na uzupełnienie swojej wiedzy w tematach damsko-męskich, które to towarzyszą nieprzerwanie każdemu z nas przez większość życia. Czy mi się udało? W pewnym stopniu tak, choć nie dowiedziałam się niczego, czego bym intuicyjnie nie wiedziała lub się nie domyślała. Jedynie mam to teraz potwierdzone na piśmie :)

Z książki dowiadujemy się jak ważną rolę w kształtowaniu mózgu odgrywają hormony przez swoją obecność we właściwym czasie, miejscu i ilości. To właśnie HORMONY determinują płeć naszego mózgu. Okazuje się, że można sprawdzić, w jakiej mierze męski lub kobiecy jest nasz umysł. To, w jakim stopniu zachowanie kobiet i mężczyzn jest kobiece lub męskie, zależy od modelu, według którego uformowany jest ich mózg. Można być kobietą i mieć pewne męskie cechy umysłu, a zależy to po prostu od obecności lub nieobecności hormonów męskich w określonych stadiach ciąży. "Wpadki" mogą prowadzić do męskiego mózgu w ciele kobiety i odwrotnie.

Książka napisana...

Dopóki autorzy zajmują się biologicznymi podstawami płciowości (pierwsza połowa książki), dopóty "Płeć mózgu" jest całkiem interesującym tekstem. Jednak w momencie przeniesienia dyskursu w sferę społecznych interakcji, wywód zamienia się w istny bełkot. Nieustanne posługiwanie się badaniami ilościowymi i powoływanie na takie "autorytety" jak Kinsey nie uwiarygadniają tej książki, która okazuje się być tym, czego można się było spodziewać: popularnonaukową publikacją pisaną przez dziennikarzy.
Z jednej strony książka słusznie pokazuje jak bardzo dyskusja na temat płciowości jest uwikłana w politykę, z drugiej zaś, sama jest reakcją na nurty genderowe i propagowaną przezeń tzw. "płeć kulturową"... Nie odrzucam jednak wszystkich hipotez, pytań i rozwiązań postawionych w drugiej części publikacji. Natomiast należy pamiętać, że tego typu książki są do pewnego stopnia niebezpieczne: ze względu na swój przystępny język i odnośniki do prac naukowych, przemawiają do prawie każdego...

Nikita | 2011-05-24
Przeczytana: 2011 rok

Książka, która bardzo poszerza ogólne pojęcie na temat ludzi i płci. Daje wiele do myślenia i pokazuje że nie jesteśmy sami w problemach damsko-meskich. Moim zdaniem gdyby to była lektura w szkole, byśmy byli bardziej tolerancyjni wobec siebie samych i innych...no właśnie, dlaczego nie jest lektura? i dlaczego nie dowiadujemy sie takich rzeczy na lekacjach biologii?

Fizjologicznych różnic w budowie mózgów kobiet i mężczyzn nikt, z wiekszości czytelników, nie jest w stanie zweryfikować, a cóż dopiero jakie konsekwencje w zachowaniu czy odczuciach, niosa ze sobą te różnice. Ale wydaje się, że książka jest rzetelna, popularyzująca i przybliżająca pewien problem i raczej nic tam nie jest przedstawiane jako bezduskusyjne i raz na zawsze udowodnione, ani nic nie jest opisywane jako cos lepszego czy bardziej przydatnego. Książka ma dobre recenzje w środowisku naukowców, a to uważam akurat za argument rozstrzygający.

Marcin | 2013-09-15

Książka przydatna dla wszystkich, którzy kierują się bezinteresownym pragnieniem poznania świata i natury człowieka. Wiele uwagi poświęcono tutaj kwestii genezy homoseksualizmu koncentrując się przy tym na biologicznych, nie zaś kulturowych źródłach tego zjawiska. Autorzy popierają swoje tezy przekonującymi wynikami doświadczeń, co jednak nie pozbawia niektórych z nich dyskusyjnego charakteru. Mimo to książkę warto przeczytać, choć nie wydaje mi się by należało ją zaliczyć do tzw. lektur obowiązkowych.