Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą

Okładka książki Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą David Jessel, Anne Moir
Okładka książki Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą
David JesselAnne Moir Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy popularnonaukowa
popularnonaukowa
Brain Sex. The Real Difference Between Men and Women
Państwowy Instytut Wydawniczy
2010-01-01
1993-01-01
978-83-06-03099-0
Nina Kancewicz-Hoffman
Nina Kancewicz-Hoffman

Okładka książki Zbrodnia rodzi się w mózgu: Zagadka biologicznych uwarunkowań przestępczości David Jessel, Anne Moir
Zbrodnia rodzi... David Jessel, Anne ...

Książka próbuje dopasować przykłady pod tezę, że kobiety nie są tak bystre jak mężczyźni. Denerwujące jest to, że autorzy przyrównują zachowania kobiece do męskich jak do wzorca, który wszyscy powinniśmy osiągnąć. Może w 1993 r. gdy książkę wydano, takie podejście było normą. Dziś razi i nie da się tego czytać

Nigdy nie byłem wielkim fanem takiej tematyki, ale ta książka mnie urzekła. Autorzy wskazują czytelnikowi różnice w mózgu u kobiety i mężczyzny. Tłumaczą różnice w percepcji obu płci i z czego to wynika, różne preferencje, zachowania. Informacje podane w bardzo przystępny sposób bez zbędnego przeintelektualizowania.

„Człowiek” to bezwolna chemiczna mieszanka kontrolowana przez hormony.

Stek bzdur nabudowany na biologicznych teoriach naukowych, który każdy czytelnik może zanegować odwołaniem do własnych doświadczeń i wiedzy powszechnej. Walka przeciw jednym bzdurom (feminizmowi i psychologii pozytywnej „możesz być kim zechcesz”) przy użyciu innych bzdur (jednostronny redukcjonizm, fanatyczny naturalizm, ślepy behawioryzm, zadufany materializm i nadęty mechanicyzm). Treść nie zasługuje na szczegółową krytykę, bo trzeba by obalać co trzecie zdanie. I żeby była jasność: autorzy wykorzystują wiele prostych zjawisk i faktów, które każdy z nas może obserwować na co dzień, ale to ich odpowiedzi "dlaczego?" budzą śmiech (najczęściej odpowiedziami na wszystko są hormony i chemia - np. to nie ja wybrałem moją żonę, to mój poziom hormonów w danej chwili to zrobił XD).

(Cytat niedokładny) „Za pomocą zastrzyku hormonów we wczesnej fazie rozwoju można by odwrócić hierarchię społeczną do góry nogami”. XD
Jest tego zatrzęsienie, ale szkoda czasu.

Kiedyś na pewnym forum wyraziłem zainteresowanie tą książką, i teraz się nie dziwię wybuchowi śmiechu politowania.

„Człowiek” to bezwolna chemiczna mieszanka kontrolowana przez hormony.

Świetna pozycja, która w prosty sposób wyjaśnia transpłciowość. Jednak z tych samych przyczyn jest niestrawna dla wszelkiej maści lewicowych dziwolągów, bo obala mity lewicowych ćwierćinteligentów, że kobiety niczym nie różnią się od mężczyzn.

Super warto przeczytać. Autorzy tej głośnej w świecie anglosaskim książki, powołując się na wyniki najnowszych badań, dochodzą do wniosku, że różnice między kobietą a mężczyzną w postrzeganiu świata, w ekspresji uczuć, w uzdolnieniach i umiejętnościach wynikają przede wszystkim z biologii mózgu. Hormony płciowe wywierają wpływ na kształtowanie mózgu w rozwoju płodowym i to właśnie (a nie uwarunkowania historyczne i społeczne) jest powodem podstawowych różnic między ludźmi. Książka, miejscami kontrowersyjna i sensacyjna, prowokuje i skłania do refleksji nad wciąż żywym problemem płci

Uważam, że warto przeczytać dla poznania ile w naszym mózgu się dziej ę. Mimo, że książka wydana jeszcze w latach 90, to jednak pokazuje jak bardzo staramy się zatrzeć różnice między sobą w teraźniejszym życiu. Myślę, że dla wielu z nas może to być ciekawa lektura, aby poznać naszą i przeciwną płeć, aby zrozumieć jak działają niektóre mechanizmy i może wtedy będzie łatwiej nam się porozumieć :). Może nie jest wszystko szczegółowo napisane i nie ma stu procentowej pewności, co do wyczytanych wniosków, ale autorzy sami zwracają na to uwagę.

Jak "rozrabiają" hormony w życiu płodowym i jakie to niesie konsekwencje, trzydzieści lat więcej wiadomo o wiele, wiele więcej, ale by poznać ogólnie zachodzące procesy nie trzeba więcej specjalistycznej wiedzy, wystarczy ta pozycja by mieć pojęcie o zjawisku.

Obowiązkowa pozycja dla każdej_go ;)

Obowiązkowa pozycja dla każdej_go ;)

[...]
Płcie są od siebie odmienne, ponieważ mózgi kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Mózg, narząd najważniejszy tak dla ludzkich emocji, jak i działań, jest u nich skonstruowany odmiennie. Przetwarza on informacje w różny sposób, co daje w efekcie odmienne postrzeżenia, preferencje i zachowania.
[...]
Jesteśmy aroganckim gatunkiem. Uważamy, że nasza wyższość nad innymi zwierzętami wyrażająca się w zdolności do rozumowania i rozróżniania obiektów czyni nas bliższymi aniołom niż szympansom. Być może to powoduje, iż myśląc o sobie jako o panach własnego losu ignorujemy myśl, że podlegamy przecież biologicznym imperatywom własnego ciała. Zapominamy, że w ostatecznym rozrachunku – tak samo jak u innych zwierząt – to, jacy jesteśmy i jak się zachowujemy, jest w znacznej części podyktowane komunikatami, które kształtują i informują nasz mózg.

Kontrowersyjna... może przyczynić się do zrozumienia zarówno płci przeciwnej i własnej, trzeba tylko albo aż mieś otwarty umysł. Przeczytaj, żeby wyrobić sobie swoje własne zdanie.
Choć zapoznałam się z nią już kilka lat temu, to nadal POLECAM !

[...]
Jesteśmy aroganckim gatunkiem. Uważamy, że nasza wyższość nad innymi...

O nieistniejącej równości płci (Anne Moir i David Jessel „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” - recenzja)

W dzisiejszych czasach problematyka płci jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Popularne medium społecznościowe przy zakładaniu konta daje swoim użytkownikom wybór 56 płci. Na przestrzeni lat płeć była obiektem walk zarówno na arenie politycznej jak i społecznej. Nie da się zaprzeczyć, że nawet z biologicznego punktu widzenia istnieje więcej płci niż tylko dwie: kobieta i mężczyzna. Biolodzy wyróżniają również osoby interseksualne, czyli takie u których nie można jednoznacznie określić płci na podstawie tego podziału. Nie pozostawia to wątpliwości, że ponowne wydanie napisanej w latach 80. XX wieku książki pod tytułem „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą" autorstwa Anne Moir i Davida Jessela było głośnym wydarzeniem 2010 roku. Sam tytuł zdaje się sprzeciwiać ideologii gender, tak przecież popularnej w obecnych czasach i kładzie nacisk na to, co różni kobietę i mężczyznę. Warto podkreślić widoczny podział na tylko dwie płcie już w samym tytule dzieła.

Opisywana książka została napisana przez Annę Moir - z wykształcenia genetyka oraz Davida Jessela - brytyjskiego prezentera wiadomości telewizyjnych i radiowych. Autorzy obydwu płci pozornie dodają dziełu poczucia bezstronności i neutralności, co może przyczynić się do wzrostu wiarygodności. Jak opisują w przedmowie - książka początkowo miała być programem telewizyjnym, a do jej powstania użyto setek stron dokumentacji i badań - kolejna próba pokazania wiarygodności dzieła. Już we wstępie czytelnik informowany jest jak kontrowersyjny i niewygodny do zgłębiania jest temat badań nad różnicami obydwu płci. Autorzy wskazują, że niektórzy naukowcy są przestraszeni swoimi odkryciami i odkładają je ze względu na możliwe skutki społeczne. Moir i Jessel uważają, że lepiej znać prawdę, która może okazać się zgubna dla społeczeństwa, w którym żyjemy.

Należy docenić fakt, że autorzy pokazują historię badań nad różnicami między płciami od pierwszych systematycznych testów w 1882 r. oraz opisują badania nie tylko nad gatunkiem ludzkim, ale również nad innymi naczelnymi i szczurami. Budowa książki jest chaotyczna. W pierwszym rozdziale autorzy precyzyjnie opisują różnice miedzy kobietami a mężczyznami, jednak bez podania przyczyn. Dowiadujemy, się miedzy innymi, że mężczyźni widzą lepiej niż kobiety w jasnym świetle, lecz bez wyjaśnienia czym jest to spowodowane. Kolejny rozdział podaje, kiedy pojawiają się różnice między mózgiem kobiety a mężczyzny w przystępny sposób wyjaśniając podstawy genetyki, co zaliczam do zalet dzieła. Książka opisuje również różnice w dzieciństwie i dojrzewaniu osób różnych płci. Powtarzają się one w wielu rozdziałach czasami z podanymi przyczynami na podstawie budowy mózgu, ale jednak nie zawsze, co może przyprawiać o zawód jako, że to właśnie budowa mózgu jest głównym tematem książki.

Bez wątpienia kontrowersyjna jest część o różnicy uzdolnień kobiet i mężczyzn oraz o uprzedzeniach w pracy. Autorzy krytykują w nich postawę feministyczną oraz pokazują, że mężczyźni są lepiej uwarunkowani do pięcia się po drabinie sukcesu zawodowego. Autorzy zaznaczają, że najlepszą drogą do uzyskania równości na rynku pracy jest mianowanie na wysokie stanowiska kobiet gorszych od konkurujących z nimi mężczyzn. Książka może wywołać negatywne emocje nie tylko u czytelniczek, ale również u czytelników, ponieważ opisuje agresję jako główną cechę mężczyzn.

Największą zaletą dzieła jest jego prosty przekaz zrozumiały dla osób niezwiązanych z genetyką i biologią. Opisane są przykłady sytuacji z życia osób w różnych sytuacjach związanych z płcią mózgu i wytwarzaniem hormonów. Niestety w większości historie są nieprawdziwe i wymyślone jedynie na podstawie literatury przedmiotu na potrzeby książki, jednak mimo to ułatwiają odbiór osobom spoza dziedziny. Opisy te dodają do książki odrobinę fabuły i ciekawie się splatają - opisana została matka biorąca hormony w ciąży a następnie wpływ tychże hormonów na jej dzieci. Autorzy także wskazują zagrożenia związane z takim postępowaniem, ale nie podają żadnego innego rozwiązania problemu. Dwustopniowy wpływ hormonów na mózg w celu ułatwienia zrozumienia został przyrównany do negatywów w fotografii. W książce nie brakuje również rysunkowych schematów budowy mózgu i połączeń neuronowych oraz wizualizacji danych za pomocą tabelek, które w przystępny sposób przedstawiają różnice między mężczyznami a kobietami. Autorzy opisują także różnice w zachowaniach kobiet i mężczyzn na przykładzie związku heteroseksualnego, co może być prostsze do zrozumienia dla czytelników.

Bez wątpienia jedną z najbardziej kontrowersyjnych części książki jest test na płeć mózgu. Jest to ciekawy quiz, jednak jego rzetelność jest wątpliwa, chociażby z powodu innego punktowania odpowiedzi mężczyzn i kobiet, co prowadzi do manipulacji wynikiem.

Książkę „Płeć mózgu. O prawdziwej różnicy między mężczyzną a kobietą” można uznać za jedną z bardziej kontrowersyjnych. Nie należy jednak zapominać, że została ona napisana ponad 30 lat temu, a od tego czasu neurobiologia i neuropsychologia znacznie się rozwinęły. Niestety nowe wydanie dzieła nie zostało zaktualizowane o aktualne wyniki badań. Teza sformułowana przez autorów jest jak najbardziej trafna i dobrze uzasadniona: mężczyźni różnią się od kobiet budową mózgu, co przyczynia się do odmiennych postrzeżeń, preferencji i zachowań, jednak niezaprzeczalnie dużą wadą publikacji jest wysoki poziom generalizacji. Książka opisuje różnice w zachowaniach „typowych” mężczyzn i kobiet. Autorzy podkreślają możliwość przyjścia na świat osoby z męskim mózgiem uwięzionym w kobiecym ciele lub z kobiecym mózgiem w męskim ciele, co jest zaletą książki. Przyznają, również że gdyby za podstawę przyjąć płeć mózgu i charakter zachowań, a nie tylko budowę mózgu, istniałoby znacznie więcej płci niż tradycyjne dwie, ale nie opisują nic więcej w tym kierunku. Wyjaśniono również budowę mózgu osób homoseksualnych. Nie ujmuje to książce kontrowersji, mimo że ostatecznie namawia do akceptacji i tolerancji, ponieważ porównuje te osoby do ludzi leworęcznych. W książce nie został poruszony temat osób biseksualnych. Kontrowersyjne są wnioski wysunięte przez autorów, którzy twierdzą, że społeczeństwo oparte na równości płci oparte jest tym samym na kłamstwie, zarówno biologicznym jak i naukowym . Autorzy mówią, że „jeżeli naprawdę chcemy społeczeństwa, w którym znikną role tradycyjnie związane z płcią, to niewątpliwie istnieje rozwiązanie łatwiejsze i skuteczniejsze niż uczenie chłopców haftu, a dziewczynek ślusarstwa. Można to zrobić za pomocą strzykawki.” Niebezpieczny jest nie tylko ten wniosek, ale również wskazanie wprost co można zmienić w społeczeństwie wstrzykując w okresie płodowym relewantne hormony syntetyczne. Autorzy podkreślają możliwość podjęcia decyzji co do odpowiedniego modelu seksualizmu społeczeństwa, usunięcia homoseksualizmu ze społeczeństwa oraz eliminacji skrajnych perwersji seksualnych. Są to tezy wzbudzające niepokój i niepoparte wystarczającą ilością badań.

Julia Kłopotowska

• Psychologia