Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Zwierciadło
- Data wydania:
- 2017-11-08
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-11-08
- Liczba stron:
- 240
- Czas czytania
- 4 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365456915
- Tagi:
- dziecko psychologia relacje rodzinne rodzice rodzina rozwód terapia
Patchworkowe rodziny traktowane są przez niektórych ich członków jako dopust boży, przez innych – jako szansa. Niewątpliwie życie w takiej rodzinie jest nie lada wyzwaniem.
Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 procent małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok rośnie. Statystyki nie obejmują ludzi z niesformalizowanych związków, którzy też się rozstają, też mają dzieci.
To ogromny społeczny problem. Te 36 procent (plus niesformalizowani) wchodzi w kolejne związki, na ogół z matrymonialnego rynku wtórnego i tworzy czasem wielopiętrowe patchworkowe systemy. Z praktyki terapeutycznej Wojciecha Eichelbergera wynika, że często ci ludzie czują się zagubieni, winni, nie wiedzą, jak układać relacje w nowych systemach. Książka ta ma im pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
O sztuce zszywania rodziny
Tempo zmian społecznych, które aktualnie obserwujemy, jest niesłychanie wysokie i nie spotykane wcześniej w skali globalnej. Specjaliści badający te zmiany: socjolodzy, pedagodzy i psycholodzy starają się w swoich publikacjach (najczęściej artykułach i pracach badawczych) opisywać nowe zjawiska, ale mija nieco czasu nim zainteresowani danym tematem czy zagadnieniem otrzymują dłuższe opracowanie na dany temat w zwartej formie książki. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do zmian dotyczących rodziny – oto bowiem dopiero pod koniec zeszłego roku otrzymał czytelnik polski publikację książkową „Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć”, będącą zapisem rozmowy znanego psychologa i psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera oraz dziennikarki „Zwierciadła” piszącej o wychowaniu Aliny Gutek. To pierwsza na naszym rynku wydawniczym, i zapewne nie ostatnia, próba opisania i analizy zjawiska rodzinnych patchworków. Zapełnia tym samym lukę w kwestii informacji w powyższym temacie, podanych w sposób popularnonaukowy czy raczej poradnikowy, zatem skierowany nie do specjalistów, ale do samych zainteresowanych – rodziców i dzieci, dla których rodzina patchworkowa to codzienność.
Co jednak znaczy samo to pojęcie? To taki system rodzinny, w którym każdy z rodziców miał wcześniej inną rodzinę (małżonka lub partnera oraz dzieci) i „wnosi” ze sobą swoje dzieci (wszystkie lub wybrane) do nowej rodziny, poza tym pojawiają się także dzieci wspólne założycieli nowej rodziny. Inaczej rzecz ujmując: w rodzinie tej mamy dzieci z trzech różnych związków (lub więcej) oraz dorosłych będących przynajmniej jednym z rodziców tych dzieci. Nie jest łatwo ubrać to w słowa, ale zapewne każdy czytelnik rozumie, o jakim rodzaju rodziny tu mowa. Czasami nazywa się je „drugimi” rodzinami, choć w istocie mogą być trzecimi, czwartymi itd. Zgodnie z danymi statystycznymi GUS z 2016 roku rozwiodło się 64 tysiące małżeństw na 193 tysiące zawartych, co stanowi 33 procent. W niektórych województwach (np. w lubuskim) rozwodzi się co drugie małżeństwo. Statystyki nie uwzględniają związków niesformalizowanych, które także się rozstają. Wszystkie te osoby, posiadające dzieci, mogą zakładać nowe rodziny i w ten sposób powstaje rodzina patchworkowa.
Wojciech Eichelberger, jako doświadczony terapeuta, dzieli się swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat problemów rodzin patchworkowych, ale i ich szans na nowe doświadczenia i realizację potrzeb wszystkich członków tych rodzin. Odwołuje się także do swoich osobistych doświadczeń w tym temacie, co z jednej strony może stanowić dodatkowy atut książki, a z drugiej – podważać bezstronność i profesjonalizm w obiektywnym ujęciu tematu. Rozmowę prowadzi Alina Gutek – doświadczona dziennikarka, od wielu lat pisząca dla „Zwierciadła”, specjalizująca się w tematyce wychowania i psychologii. Jej obecność wnosi tym samym ciekawe spojrzenie, bowiem raz jest profesjonalną dziennikarką, a innym razem stawia się w pozycji zainteresowanego tematem, ale niezbyt rozumiejącego czytelnika zadając dodatkowe, czasem z pozoru banalne pytania, a tym samym niejako wyprzedzając wątpliwości odbiorców książki.
Układ tekstu został starannie przemyślany i jest przejrzysty oraz poręczny – ułatwia szukanie interesujących kwestii czy konkluzji, bowiem tom podzielono na rozdziały, zbierające najpierw kwestie rodziców – założycieli nowej rodziny, potem wychowywanych w nich dzieci z wielu systemów, następnie dalszej rodziny i przyjaciół, czasu wolnego, spędzania świąt, komunikacji itd. Na końcu każdego z nich zawarto podsumowanie w formie wskazówek do zapamiętania. Wątpliwości budzić może tylko forma niektórych z nich, ujęto je bowiem w zdania zaczynające się od partykuły przeczącej „nie”. Nawet początkujący psycholog wie, że ważne do zapamiętania zdania, afirmacje, wskazówki czy cele powinny być sformułowane w formie pozytywnej, nie przeczącej, bowiem mózg nie koduje przeczenia. Inne przeoczenie to podanie przywołanego w kontekście tematu patchworkowych rodzin tytułu amerykańskiego filmu z 1995 roku z Winoną Rider w roli głównej jako „Jak uszyć amerykańską kołdrę” czyli dosłowne przetłumaczenie na język polski oryginalnego tytułu filmu, podczas gdy ten, doskonale znany w naszym kraju z licznych powtórek w telewizji publicznej, zatytułowano „Skrawki życia”.
Publikacja bez wątpienia zasługuje na uwagę zarówno osób bezpośrednio zainteresowanych tematem, czyli żyjących na co dzień w patchworkowych rodzinach, jak i specjalistów, pracujących zwłaszcza z dziećmi wychowywanymi w tych rodzinach: nauczycieli, pedagogów, psychologów, psychiatrów czy pracowników socjalnych, ale także innych profesjonalistów mających z nimi bezpośredni czy pośredni kontakt: lekarzy, prawników czy naukowców badających temat (m. in. socjologów). Z uwagi na jej prekursorski charakter zainteresować może jednak każdego czytelnika, ciekawego świata i nowych zjawisk społecznych. Książka napisana została bardzo przystępnym i klarownych stylem, dzięki czemu lektura jest szybka i przyjemna. Bardziej wnikliwych czytelników skłonić może do refleksji oraz sprecyzowania własnego zdania nie tylko na kwestie przemian rodziny, ale także i wychowania w ogóle. Tom stanowić może także inspirację do dyskusji na warsztatach lub sprowokować do wypracowania nowych, odmiennych stanowisk wobec tego nowego zjawiska, ale także innych metod pracy z nowym rodzajem systemu rodzinnego.
Jowita Marzec
Książka na półkach
- 133
- 64
- 18
- 6
- 5
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
"Jak oswoić swoje wewnętrzne dziecko" Ariane Calvo czytałam wczoraj na SOR, i dzięki niej wiele godzin oczekiwania minęło szybko. Na szczęście miałam czym zakreślać zachwycające mnie cytaty i ważne rzeczy. Nie spodziewałam się tak wielu cennych informacji w tak niepozornie wyglądającej książce. Autorka dokładnie rozprawiła się z różnymi interpretacjami terminu wewnętrznego dziecka, dzieliła się doświadczeniami z gabinetu psychoterapeuty w pracy z dziećmi i w pracy z dorosłymi, opisywała niesamowicie ciekawe i fascynujące zależności między dziećmi, a dorosłymi i pomiędzy nimi a wewnętrznym dzieckiem. Książka bardzo dokładnie omawia 5 ran emocjonalnych wewnętrznego dziecka: niesprawiedliwość, odrzucenie, opuszczenie, zdradę i upokorzenie. A następnie cztery aspekty wewnętrznego dziecka: wrażliwość, subtelność, kreatywność i radość. Za tymi ranami i aspektami, kryją się nieświadome lęki, schematy. Autorka podpowiada jak sobie z nimi poradzić.
Książka " Patworkowe rodziny. Jak w nich żyć. " W . Eichelber, A.Gurek wydana przez Zwierciadło została napisana w formie bardzo przyjemnej i ciekawej rozmowy z psychoterapeuta . Książka w bardzo przystępny i angażujący sposób dotyka bardzo wielu rodzajów rodzinne patchworkowych, oraz bardzo wielu wyzwań jakich doświadczają członkowie takich rodzin.
Książka odpowiada na bardzo wiele pytań z wielu dziedzin życia rodziny patchworkowej.
Dowiemy się jak wychowywać dzieci będąc w takiej relacji, jak dbać o relacje z przyjaciółmi, rodzina , byłymi partnerami i ich krewnymi , jak organizować wakacje - żeby wypocząć, jak zadbać o siebie jednocześnie dbając o wspólnotę.
Bardzo polecam wszystkim, którzy żyją w rodzinie patchworkowej, ale nie tylko, myślę , że w tej książce znajdzie wskazówki każda osoba będąca w związku.
Obecnie książka jest dostępna tylko w formie ebooka , między innymi na stronie wydawnictwa Zwierciadło.
"Jak oswoić swoje wewnętrzne dziecko" Ariane Calvo czytałam wczoraj na SOR, i dzięki niej wiele godzin oczekiwania minęło szybko. Na szczęście miałam czym zakreślać zachwycające mnie cytaty i ważne rzeczy. Nie spodziewałam się tak wielu cennych informacji w tak niepozornie wyglądającej książce. Autorka dokładnie rozprawiła się z różnymi interpretacjami terminu wewnętrznego...
więcej Pokaż mimo toKsiążka godna polecenia, bardzo potrzebna i przystępnie lekko napisana. Można ją zadedykować, każdemu kto przebył rozstanie ze związku w wyniku, którego dano życie dziecku. Najlepiej jest ją poznać przed nawiązaniem kolejnej relacji lub trakcie rozstania. Pewnym dużym rozczarowaniem jest jednak brak omówienia emocjonalnych i problemów wynikających z bycia systemową macochą, ojczymem [zwłaszcza bez dzieci].
Książka godna polecenia, bardzo potrzebna i przystępnie lekko napisana. Można ją zadedykować, każdemu kto przebył rozstanie ze związku w wyniku, którego dano życie dziecku. Najlepiej jest ją poznać przed nawiązaniem kolejnej relacji lub trakcie rozstania. Pewnym dużym rozczarowaniem jest jednak brak omówienia emocjonalnych i problemów wynikających z bycia systemową macochą,...
więcej Pokaż mimo toMacocho/ojczymie - nie czytaj. Nie warto. Nie otrzymasz tu wsparcia, przede wszystkim nie jest to książka dla Ciebie. Możesz wręcz poczuć się gorzej/mniej wartościowo.
Rodzicu tworzący patchwork - możesz spróbować. Książka skupia się głównie na tematyce przed rozwodem i rozstaniem i pod tym względem może być sporym wsparciem.
Macocho/ojczymie - nie czytaj. Nie warto. Nie otrzymasz tu wsparcia, przede wszystkim nie jest to książka dla Ciebie. Możesz wręcz poczuć się gorzej/mniej wartościowo.
Pokaż mimo toRodzicu tworzący patchwork - możesz spróbować. Książka skupia się głównie na tematyce przed rozwodem i rozstaniem i pod tym względem może być sporym wsparciem.
Brakuje mi większej ilości książek w tym temacie na polskim rynku. Na pewno czuję pewien niedosyt, z drugiej strony jest to jednak obowiązkowa pozycja dla niestandardowych rodzin, które poniekąd zaczynają być standardem...
Brakuje mi większej ilości książek w tym temacie na polskim rynku. Na pewno czuję pewien niedosyt, z drugiej strony jest to jednak obowiązkowa pozycja dla niestandardowych rodzin, które poniekąd zaczynają być standardem...
Pokaż mimo toŚwietna
Świetna
Pokaż mimo toUważam, że książka jest godna przeczytania dla tych, którzy chcą zadbać o rodzinę patchworkową, jak i dla tych, którzy są w trakcie rozwodu, bądź go planują i nie mają pomysłu na kolejną rodzinę. Wojciech Eichelberger dotyka spraw bardzo ważnych nie tylko w rodzinie patchworkowej - komunikacji, celebracji świąt, dbania o rodzinę, wspólne relacje, podejście do konfliktu, opieki nad dziećmi niezależnie czy moje, czy twoje, czy nasze wspólne, odnosi się do dziadków i teściów, codzienności, spędzania wspólnie wakacji i świąt oraz "opieki" nad wspólnotą, czyli rodziną!
Gorąco polecam.
Uważam, że książka jest godna przeczytania dla tych, którzy chcą zadbać o rodzinę patchworkową, jak i dla tych, którzy są w trakcie rozwodu, bądź go planują i nie mają pomysłu na kolejną rodzinę. Wojciech Eichelberger dotyka spraw bardzo ważnych nie tylko w rodzinie patchworkowej - komunikacji, celebracji świąt, dbania o rodzinę, wspólne relacje, podejście do konfliktu,...
więcej Pokaż mimo toBardzo mądra książka.
Bardzo mądra książka.
Pokaż mimo toPrzeczytałam książkę z ogromnym zaciekawieniem, mimo iż nie miałam doświadczenia z patchworkową rodziną w moim otoczeniu. Autorzy poruszają istotne zagadnienia związane z tym zjawiskiem, dają również cenne wskazówki radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Książka stanowi źródło wiedzy dla takich rodzin, którym często ciężko rozwikłać trudne problemy lub boją się prosić o pomoc ze względu na to, iż mogą zostać odrzuceni. Z pewnością jest to pozycja godna polecenia.
Przeczytałam książkę z ogromnym zaciekawieniem, mimo iż nie miałam doświadczenia z patchworkową rodziną w moim otoczeniu. Autorzy poruszają istotne zagadnienia związane z tym zjawiskiem, dają również cenne wskazówki radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Książka stanowi źródło wiedzy dla takich rodzin, którym często ciężko rozwikłać trudne problemy lub boją się prosić o...
więcej Pokaż mimo toPoruszanie się w systemie patchworkowej rodziny wymaga ogromnej uważności, taktu, wrażliwości, empatii, cierpliwości, mądrości a jednocześnie odwagi.
I dobrej komunikacji.
O tym wszystkim w książce.
Zdecydowanie polecam.
Poruszanie się w systemie patchworkowej rodziny wymaga ogromnej uważności, taktu, wrażliwości, empatii, cierpliwości, mądrości a jednocześnie odwagi.
Pokaż mimo toI dobrej komunikacji.
O tym wszystkim w książce.
Zdecydowanie polecam.
Konkret.
Konkret.
Pokaż mimo to