Powrót

Okładka książki Powrót Karen Kingsbury, Gary Smalley
Okładka książki Powrót
Karen KingsburyGary Smalley Wydawnictwo: POLWEN Cykl: Ocalenie (tom 3) Seria: Rodzina Baxterów literatura piękna
Ocalenie (tom 3)
Rodzina Baxterów
Return
POLWEN
2007-11-07
2007-11-07
Agnieszka Rasztawicka-Szponar
saga

Trzeci tom za mną. Muszę powiedzieć, że za pierwszym razem jak czytałem, podobał mi się bardziej.
UWAGA SPOJLER
Przemiana Luka w niecałych dwóch rozdziałach? Serio, aż tak szybko. Jakoś nie za bardzo mi sie to kleiło do kupy, ale cóż, może taki zamysł.

UWAGA SPOJLER

Styl nadal mi się podoba, więc w tej części wartość książki bez zmian. Plusem „Powrotu” oprócz wspomnianego stylu jest brak powtórzeń, a więc morza łez, nadmiernego odwoływani a się do Boga i religii. Oczywiście autorzy nie zrezygnowali z jednego ani drugiego, po prostu ograniczyli się do i8lości możliwej do zaakceptowania bez irytacji. Na plus zapisuję też kilka ciekawych przełomów w życiu rodziny, pewne wydarzenia zaostrzyły ciekawość czytelniczą. Nie kupuję jednak przemian Luke’a, są dla mnie mało wiarygodne. No i uważam, że ten tom jest lekko przegadany, gdyby tak obciąć go o jedną trzecią, książka dużo by zyskała. Czyta się oczywiście, szybo, lekko, ale chwilami powiewa nudą.

Najsłabsza część z sagi ocalenie. Cała saga dość ciekawa, a każdy tom skupia się na innym członku rodziny i jego problemie. Jednak trzecia część dotycząca Luka trochę wymyślana na siłę. Styl pisania zaczyna być mocno drażniący, postać Luka bardzo denerwująca.

1970

Hmm, kryształowy, nieco pyszałkowaty i zadufany w sobie Luke, tak łatwo osądzający swą siostrę i przekonany o niezłomności swej wiary, odchodzi od Boga, wątpi i zaczyna obracać się środowisku wolnomularzy. Odrzuca wartości, które w jego rodzinie uznawane są za najważniejsze. Czy znajdzie "drogę powrotną do domu i odbuduje uczucie do Reagan"?
Warto zajrzeć do kolejnego tomu sagi "Ocalenie" i przekonać się samemu.
Czytając można robić krótkie przerwy, aby przeanalizować własne potknięcia i powroty.

Warto zajrzeć do kolejnego tomu...

Cały cykl ma specyficzny styl, jednak "Powrót" jest słabszy pod względem konstrukcji fabuły i języka. Nie wiem, na ile to wina tłumaczenia, ale dla mnie, niezwykle drażniące było używanie ciągle tych samych określeń w stosunku do bohaterów. W skrócie- postaci z "głębią w oczach" "opierały łokcie o kolana" i "splatały palce". Odczułam naprawdę duże nadużycie wymienionych wyżej sformułowań, co sprawiało wrażenie sztuczności i nie pozwalało skupić się na wydarzeniach. Zbyt ckliwa i sentymentalna, portrety psychologiczne bohaterów zupełnie niespójne, niezręczność autorów w ujęciach opisów przeżyć, a najgorsze, że niestety całość jest tendencyjna, ale z drugiej strony saga powstała w założeniu, aby przekazać konkretne wartości. Mam nadzieję, że kolejna część będzie lepsza, gdyż mimo wszystko chcę się przekonać o dalszych losach Baxterów.

Nie sposób czytać tej sagi i nie zastanawiać się nad własnymi wyborami. Czyli autorzy osiągnęli zamierzony cel. Poza tym urzekł mnie autentyzm postaci. Wszystkich! Świetnie jest też przedstawiona wizja chrześcijaństwa jako nieustannego odchodzenia od Boga i powracania do Niego. Zresztą jak w dwóch poprzednich częściach relacja człowieka z Bogiem jest tu bardzo dynamiczna i osobista. Szkoda tylko, że protestanci, a więc i bohaterowie tej sagi, są pozbawieni doświadczenia Boga w sakramentach pojednania i eucharystii. Aż się prosiło o to, kiedy Luke wracał, by przeprosić rodzinę za swoje postępowanie. Ale mimo to "Powrót" to cudowna powieść :). Nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po kolejną część "Radość".

Za każdym razem gdy kończę jakąś część tej sagi żal mi , że się ta już już kończy a jednocześnie jestem ciekawa co będzie w następnej. Gorąco polecam :)

Kolejna część chwytająca za serce. Piękna ;)

Kolejna część chwytająca za serce. Piękna ;)

Niesamowita historia, przepełniona najróżniejszymi emocjami.

Niesamowita historia, przepełniona najróżniejszymi emocjami.

Bardzo lubię tę serię, jest ciekawa, dużo się dzieje, nieprzesłodzona, realistyczna. Dobrze się czyta i spędza z nią czas.
Mały minus za sporą liczbę błędów w tekście.

Mały minus za sporą liczbę błędów w tekście.

• Karen Kingsbury
  • Obyczajowe