Kroniki tygodniowe t. 1, 1927-1931

Wydawnictwo: LTW
83-88736-31-0

Felietony Antoniego Słonimskiego, poety grupy Skamandra, dramatopisarza i krytyka teatralnego, są jedyną w swoim rodzaju kronika polskiej rzeczywistości lat 1927-1939. Lekkość pióra Słonimskiego, jego poczucie humoru, zjadliwa ironia, persyflaż i kalambur, którymi znakomicie się posługiwał, sprawiają, że jego "Kroniki tygodniowe" bawią, traktując o sprawach poważnych, które w wielu wypadkach nadal pozostają aktualne.

źródło opisu: LTW, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

neumann | 2017-01-17

Nie miałem, jak dotąd, okazji spijać literatury o tak wspaniale skonstruowanej ironicznej narracji. Pierwszy tom Kronik, to absolutnie arcydzieło w swoim gatunku. Choć Słonimski zajmował się przede wszystkim tematami poważnymi, jego sarkastyczne pióro tnie i dźga ostrzej niż niejedna ułańska szabla, którą notabene, jako zdeklarowany pacyfista, się brzydził.
Ale nie tylko rechot, przy obnażaniu naszych narodowych potworków, towarzyszył mi podczas czytania jego felietonów. Z kolejnymi stronami, wyłaniają się spomiędzy akapitów złowrogie widma, podnoszące łeb również teraz, przed którymi Słonimski bił w dwudziestoleciu na alarm: ksenofobia, a zwłaszcza antysemityzm, militaryzacja i w konsekwencji parcie do konfliktów zbrojnych, obłuda elit czy wreszcie tłamszenie demokracji. Jakże to niepokojąco współczesne.
Nie wiem co mnie czeka w tomach drugim i trzecim, ale po lekturze pierwszej części wiem jedno: cholernie żałuję, że nigdy nie dostąpię zaszczytu bycia wyśmianym przez Słonimskiego.

Ze względu na cudownie cięty humor, doskonałe pióro i krzepiącą etyczną postawę - to nie jest książka do przeczytania. To jest książka do czytania, ciągle i od nowa.

Agata | 2011-11-07

Słonimski jest cudowny.
Odznacza się niezwykłą inteligencją, poczuciem humoru, ironią.
Mistrz!

Szymon | 2016-11-09