rozwińzwiń

„Wiem, o co ci chodziło…". Przeszłość jest moją ojczyzną. Wiersze

Okładka książki „Wiem, o co ci chodziło…". Przeszłość jest moją ojczyzną. Wiersze Antoni Słonimski
Okładka książki „Wiem, o co ci chodziło…". Przeszłość jest moją ojczyzną. Wiersze
Antoni Słonimski Wydawnictwo: Universitas Seria: Seria POEZJE poezja
153 str. 2 godz. 33 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Seria POEZJE
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2022-01-16
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-16
Liczba stron:
153
Czas czytania
2 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324238002
Tagi:
poezja polska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W oparach absurdu Antoni Słonimski, Julian Tuwim
Ocena 7,5
W oparach absurdu Antoni Słonimski, J...
Okładka książki Zawrót głowy. Antologia polskich wierszy filmowych Mateusz Andała, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Tomasz Bąk, Edward Balcerzan, Marcin Baran, Stanisław Barańczak, Kacper Bartczak, Miron Białoszewski, Miłosz Biedrzycki, Dominik Bielicki, Zbigniew Bieńkowski, Jacek Bierut, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Władysław Broniewski, Jan Brzękowski, Wojciech Brzoska, Andrzej Bursa, Maria Cyranowicz, Michał Czaja, Józef Czechowicz, Stanisław Czycz, Tytus Czyżewski, Cezary Domarus, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Konstanty Ildefons Gałczyński, Rafał Gawin, Zuzanna Ginczanka, Stanisław Grochowiak, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Marcin Hamkało, Zbigniew Herbert, Jarosław Iwaszkiewicz, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Kamila Janiak, Piotr Janicki, Jerzy Jankowski, Jerzy Jarniewicz, Bruno Jasieński, Mieczysław Jastrun, Radosław Jurczak, Adam Kaczanowski, Tymoteusz Karpowicz, Bożena Keff, Piotr Kępiński, Barbara Klicka, Bartosz Konstrat, Szczepan Kopyt, Jakub Kornhauser, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Jalu Kurek, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Macierzyński, Tomasz Majeran, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Paweł Marcinkiewicz, Maciej Melecki, Stanisław Młodożeniec, Andrzej Niewiadomski, Klara Nowakowska, Bronka Nowicka, Grzegorz Olszański, Antoni Pawlak, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Tadeusz Pióro, Lech Piwowar, Adam Pluszka, Marta Podgórnik, Jacek Podsiadło, Halina Poświatowska, Michał Pranke, Julian Przyboś, Tomasz Pułka, Maciej Robert, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Robert Rybicki, Bartosz Sadulski, Marcin Sendecki, Jerzy Skolimowski, Rafał Skonieczny, Krzysztof Śliwka, Szymon Słomczyński, Antoni Słonimski, Dariusz Sośnicki, Andrzej Sosnowski, Anatol Stern, Dariusz Suska, Marcin Świetlicki, Anna Świrszczyńska, Wisława Szymborska, Maciej Taranek, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Aleksander Wat, Adam Ważyk, Adam Wiedemann, Kazimierz Wierzyński, Wojciech Wilczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Wacław Wolski, Wiktor Woroszylski, Maciej Woźniak, Grzegorz Wróblewski, Bohdan Zadura, Urszula Zajączkowska, Filip Zawada
Ocena 6,2
Zawrót głowy. ... Mateusz Andała, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
745
699

Na półkach: ,

Zawsze można zadać pytanie, czy w swym trudzie poszukiwania czegoś wyższego a często nawet niezrozumiałego dla ludzkiej natury, Antoni Słonimski umiejętnie odbudowywał słowa i przywracał im nieskażony sens. Warto o to pytać, ponieważ zawsze jest po kim poprawiać, podczas przełomu epok można ciąć słowem jak nożem i oddzielać rządzące dziesięcioleciami dogmaty. Ten przykładający do wszystkiego etyczną miarę poeta postarał się o to, aby spostrzegać świat, co wcale nie musi być czymś tak oczywistym. Zdarza się, że piszący w pustkę poeci zbyt niechętnie sięgają do źródeł pamięci i mijają się z istotą i celem poezji. Tymczasem do Słonimskiego możemy mieć w tym wypadku jeden zarzut, a równie dobrze może to być przyczynek do bardziej obszernej debaty na temat twórczości poety związanego z warszawskim krajobrazem. Czy jego wiersze są jeszcze częścią literatury, czy może już fragmentem pełnego i nieograniczonego życia?

Jego poezja była dokumentem epoki w której przyszło mu oddychać. Żył z pasją ale ryzykownie. Jako sprzymierzeniec rozumu bronił wolności słowa i sytuacji w której słabość nie jest winą. Za swój nonkonformizm i duszę społecznika płacił wysoką cenę umniejszania przez innych jego moralnego autorytetu. Jednak posiadł przy tym sekret pielęgnowania w sobie dużej wrażliwości społecznej przy jednoczesnym wyczuwaniu nadchodzącej burzy. A to wszystko bez wewnętrznego lęku, którego nie dostrzegłem na kartach tego tomu poezji. Być może legitymizował nowy ład ale zawsze bronił jednostkowości przed totalnością. Odbudowywał więc słowa innych, samemu przy tym kreśląc nowe ich znaczenie. Dlatego też wyczułem u niego niebywałą mądrość o którą trudno podczas tak wielkich dramatów dziejowych w jakich przyszło mu uczestniczyć.

Zawarty w tych wierszach wrodzony głód sprawiedliwości pozwala mi wysnuć wniosek, że mam do czynienia z poezją występującą przeciwko ludziom krępującym wolność. Tu wyraźnie widać granice sporu a ataki Antoniego Słonimskiego na otaczający go ciemnogród świadczą o niebywałej ostrości pióra polskiego poety. Przy powolnym przesączaniu wspomnień przez czas, słychać melodię wiersza niekiedy smutnego a czasami wygrywającą świat jasny i czysty. Czy dostrzegłem u niego optymizm? Może niekoniecznie wtedy, gdy trzeba było zamknąć oczy zamordowanego Gabriela Narutowicza ale przy ogólnym założeniu, że przeszłość jest mieszkaniem pierwszego wyboru dla Słonimskiego, to i tak ta jego przysparzająca problemów ojczyzna wypadła całkiem dobrze.

Robi się jakoś cieplej, kiedy się widzi Antoniego Słonimskiego składającego serce pod rodzinnym progiem. Niby tylko wiatr kręci przy tym koła na piasku ale nie dzieje się to bez żadnego znaczenia. Czuć sumienie polskości a nawet całego świata. Pośród takich obrazów zachowam wspomnienie chodzącego po pustym mieszkaniu Antoniego Słonimskiego, odbiegającego myślami do wzgórz Kornwalii a z drugiej strony zdającego sobie sprawę z ryzyka zachłyśnięcia się życiem na emigracji. Wtedy należy powrócić i dać się usłyszeć ludziom potrzebującym otuchy. Bo tak jak i on, wielu spacerowiczów warszawskich uliczek poszukiwało w tych latach zapomnienia od siermiężnej rzeczywistości. Słonimski dał im czas na to, żeby przetrwać. Nie twierdził przy tym, że wystarczy tylko spać a czas przeminie. Sprowadził na ludzi coś więcej. Nadzieję na to, że jego wołający z kart poezji głos jeszcze się na coś przyda.

Zawsze można zadać pytanie, czy w swym trudzie poszukiwania czegoś wyższego a często nawet niezrozumiałego dla ludzkiej natury, Antoni Słonimski umiejętnie odbudowywał słowa i przywracał im nieskażony sens. Warto o to pytać, ponieważ zawsze jest po kim poprawiać, podczas przełomu epok można ciąć słowem jak nożem i oddzielać rządzące dziesięcioleciami dogmaty. Ten...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    2
  • Poezja
    2
  • Ulubione
    1
  • 07.Pdf+
    1
  • Z biblioteki
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki „Wiem, o co ci chodziło…". Przeszłość jest moją ojczyzną. Wiersze


Podobne książki

Przeczytaj także