Trzy twarze Józefa Światły

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-89325-87-7
Józef Światło
Pistacia

Biografia Józefa Światły w wyczerpującym i wnikliwym opracowaniu najlepszego znawcy tematu. W grudniu 1953 roku Józef Światło, Wicedyrektor Departamentu X MBP, nie wrócił z podróży służbowej do Berlina. Izak Fleischfarb, urodzony w 1915 roku we wsi Medyń koło Zbaraża, jako Józef Światło zrobił po wojnie bardzo szybką karierę w organach bezpieczeństwa, a od 1948 roku współzarządzał...

Izak Fleischfarb, urodzony w 1915 roku we wsi Medyń koło Zbaraża, jako Józef Światło zrobił po wojnie bardzo szybką karierę w organach bezpieczeństwa, a od 1948 roku współzarządzał ściśle tajną komórką do zwalczania wrogów wewnątrz partii komunistycznej, późniejszym Departamentem X MBP. Pracował w nim do 5 grudnia 1953 r. Rząd amerykański udzielił mu azylu, a bezpośrednią relację z informującej o tym konferencji nadawało m.in. Radio Wolna Europa, które emitowało przez ponad pół roku cykl audycji Za kulisami bezpieki i partii, oparty na jego relacjach. Światło demaskował w nich elity komunistyczne i działania organów bezpieczeństwa. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w procesie destalinizacji systemu, które zmusiło władze do wypuszczenia wielu więźniów i zreorganizowania Bezpieki.

[opis wydawcy]

almos | 2013-07-06
Przeczytana: lipiec 2013

Książka jest próbą biografii człowieka który w czasach stalinowskich był czołowym ubekiem w Polsce, uczestniczącym w najważnieszych śledztwach, a w roku 1953 uciekł na Zachód i następnie w Wolnej Europie dał cykl pogadanek pod tytułem „Kulisy bezpieki i partii’ które to pogadanki odegrały ważną rolę w rozwaleniu stalinizmu w Polsce. Piszę próbav biografii, bo w życiorysie Światły jest sporo białych plam. Tak naprawdę jest to biografia typowego przedstawiciela pokolenia polskich komunistów pochodzenia żydowskiego którzy przed wojną byli szykanowani, siedzieli w więżieniu, w czasie wojny byli w Związku Sowieckim, często w obozach i wiedli ciężkie życie, potem wrócili z Armią Berlinga do Polski i objęli kluczowe stanowiska w Partii i bezpiece.
Książka jest bardzo dobrze napisana, jak to u prof. Paczkowskiego, niestety pozostawia uczucie niedosytu, a to dlatego że, jak już wspomniałem, życiorys Światły pełn jest luk, autor nie uzyskał dostępu do archiwów sowieckich i amerykańskich, i...

herion1660 | 2016-11-11
brykovnik | 2016-07-18