Zabić drozda

Maciej Szymański
To kill a mockingbird
Barbara

Inne wydania

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Japoński kochanek
Isabel Allende

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2015-11-22
Na półkach: Synapsa, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2015

Jak budzący się do życia dzień. Wczesny brzask.
Eteryczny powiew świeżej bryzy. Lekkie muśnięcie.
Coś ledwo dostrzegalnego lecz nieuniknionego. Niknąca mgła.
Tchnienie zmian.
Na wielu płaszczyznach. Clou tej książki.
Jestem już dość duży. Lecz pytanie , czy dorosłem do tego typu literatury, brzęczy mi z tyłu głowy. Bo doróść można w różnym wieku. A może dorasta się dzięki takim paleotypom ? To taki czytelniczy ptyś. Chciałoby się jeszcze.
Człowiek uczy się przez całe życie. Tak się akurat składa, że mam takiego Smyka. Gram z nią w szachy. Nie daję jej forów. Teraz wiem, że to błąd. Nauczył mnie tego Drozd. Takie bezkompromisowe podejście, niekoniecznie pomaga, w tym wieku. Należy to zrobić tak, by Smyk nie zajarzył, że to fory. Ale czy tylko to? Nie.
To byłoby zbyt proste. Jest tu miłość i nienawiść. Jest wiara i beznadzieja. Jest mądrość i głupota. Szczerość i zakłamanie.
Widziane oczami szkraba.
Jako ,, zblazowana drugoklasistka’’, nad wyraz dogłębnie uzasadnia swe wywody....

Życie w pewnej małej, amerykańskiej społeczności widziane oczami niewinnego dziecka, które nie boi się mówić prawdy i pytać o niewygodne tematy. Panienka Jean Louise przedstawi wam obraz Maycomb w sposób bezkompromisowy, z wszystkimi jego zaletami, ale też i brudnymi sprawkami.

Podjęcie się przez Atticusa obrony Toma Robinsona, Afroamerykanina, który został posądzony o gwałt na białej dziewczynie, Mayelli Ewell, było niewątpliwie najważniejszym wątkiem w tej książce. Nie mogę jednak pominąć wspaniale poprowadzonego wątku obyczajowego rodziny Atticusa.
Dorastanie Jema i Skauta, którzy stopniowo poznają prawa rządzące światem dorosłych, połączyło się z wątkiem procesu Toma Robinsona. Dzieci każdego dnia zdobywały coraz to nowe doświadczenia, często ucząc się na własnych błędach. Poznały czym jest niesprawiedliwość, dwulicowość, fałsz i obłuda, ale również poświęcenie, współczucie i bezinteresowność.

Problem rasizmu poruszony przez autorkę był, zarówno wtedy jak i jest teraz,...

mandżuria | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moje polonistki zawsze twierdziły, że istnieją takie określenia, których powinniśmy wystrzegać się pisząc recenzje. Na przykład słowo „piękny” lub „mądry” stały się już niemal puste z powodu ich nadużywania. Z drugiej jednak strony, „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee zachęca nas na powrót do rozumienia podstawowych słów wyrażających wartości w sposób dosłowny, do spojrzenia na świat z perspektywy niewinnego dziecka. Odrzucam więc wyuczone zasady dobierania bardziej oryginalnych przymiotników, bo określenia „piękna” i „mądra” pasują do książki Lee idealnie, a ja wciąż jestem szczęśliwa, że dzięki wyzwaniu Amerykańskie Południe wreszcie po nią sięgnęłam, choć na mojej liście książek do przeczytania widniała już od długich lat.

Akcja książki toczy się w nieistniejącym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. To miejsce, gdzie teoretycznie wszyscy się znają, naprawdę jednak każdy skrywa swoje małe i większe tajemnice. Dziewięcioletnia Skaut (w innych tłumaczeniach nazwana Smykiem)...

Alicja | 2016-02-18

"Nigdy do końca nie zrozumiesz drugiego człowieka, póki nie rozważysz spraw z jego punktu widzenia" (str 48)
Lata 30-te XX wieku, życie w małym amerykańskim miasteczku toczy się leniwie, tam nikt się nie spieszy. Monotonność zakłócana jest od czasu do czasu przez nieprzewidywalne wydarzenia.Poznajemy świat widziany oczami dwójki dzieci wychowywanych przez ojca, starającego się wpoić im dobre nawyki i wychowanie. Był wspaniałym, wyrozumiałym człowiekiem, ale i dość konsekwentnym, niedającym zrobić krzywdy swoim dzieciom z jednej strony, a z drugiej egzekwującym pożądane zachowania.
Śledzimy ich przeżycia, lęki, frustracje, okresy buntu, dorastania i systemy wartości. Jesteśmy świadkami procesu czarnego człowieka skazanego przy braku przekonywujących dowodów. Powieść głęboko porusza. Mówi o odwadze i stawianiu czoła w samotności, mając przeciwko sobie większość społeczeństwa. Szacunku dla opinii innych ludzi, nawet w sytuacji, gdy nie mają racji.O ogromnej wrażliwości na...

allison | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Momentami zabawna, momentami wzruszająca... Na pewno dająca do myślenia, mądra i głęboka, mimo pozornie prostego przekazu, jakim jest narracja z punktu widzenia dziecka.

Mała Smyk nie opowiada jednak językiem dziewięciolatki. To język dorosłej, wrażliwej, inteligentnej i doświadczonej osoby, która sięga pamięcią do lat dzieciństwa. Kojarzy się jej ono z beztroską, ale i dojrzewaniem oraz wielkimi problemami, które na zawsze zmieniły życie bohaterki i jej bliskich.

"Zabić drozda" to przede wszystkim książka o tolerancji, potrzebie wolności, prawdy i czystości sumienia.

Bardzo utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez ojca dziewczynki, Atticusa: "Jedyna rzecz, która nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka".

Wielka szkoda, że powieść nie jest lekturą szkolną...

„Tylko pamiętaj, że grzechem jest zabić drozda.”
Przez kilka lat śledzimy losy rodzeństwa: Jean Louis (Smyk) i Jema ( pan Jem – w późniejszym czasie), mieszkających w miasteczku Maycomb. Wraz z jego mieszkańcami i Dillem (ale tylko w okresie wakacji) są świadkami różnych rzeczy, które zaburzają spokój miasteczka.

Jednym z głównych wątków jest pan Arthur „Dziki” Radley, który poprzez demony przeszłości, siedzi od kilkunastu lat zamknięty w domu.
„Przeważnie, Smyku, ludzie okazują się tacy, kiedy w końcu ich zobaczymy.”
Różne pogłoski, które krążą na temat ich sąsiada, trafiają do ich główek, tworząc obraz potwora. Jednakże w najmniej oczekiwanym momencie, „potwór” okaże się skarbem, a prezenty czekające w dziupli...

„No, to skąd wiadomo, że my nie jesteśmy Murzynami?”
Ojciec Smyka i Jema, jako adwokat, dostaje sprawę gwałtu.
„W naszych sądach, kiedy na jednej szali jest słowo czarnego, a na drugiej białego, wygrywa zawsze biały.”
Od samego początku wiadomo, kto jest winny, a kto...

teri | 2012-05-27
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 maja 2012

PIEKNA!Jestem pod wrazeniem tej ksiazki.Jedna z lepszych,jakie przeczytalam.Na przemian,wzruszala mnie i rozsmieszala...
"Jezeli jest tylko jeden rodzaj ludzi,nie ma miedzy ludzmi zgody?Jezeli wszyscy sa tacy sami,dlaczego staraja sie byc inni,zeby pogardzac soba nawzajem?"
Napewno zalicze ja do moich ulubionych.Polecam goraco!
Serdeczne podziekowania dla Ewy-Vandenesse.
Bellissima,la mia preferita...

paweł | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Audiobook,czytała Joanna Koroniewska.
Chociaż książka nie jest z mojej ulubionej tematyki,bardzo mi się podobała.Świat spostrzegany oczami ośmioletniej dziewczynki, bardzo mnie urzekł.Książka o tolerancji,wychowaniu i o uszanowaniu drugiego człowieka,nawet gdy ma inny kolor skóry.Polecam.

lana | 2016-03-05
Na półkach: 2016, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2016

Zawsze czuje się lekko niezręcznie gdy wystawiam książce ocenę niższą niż wszyscy. Czy czegoś nie zrozumiałam? Lub może nie pojęłam w pełni jej kunsztu literackiego? Wydaje mi się, że tak nie było.
Zacznę może od tego, że bardzo zaintrygował mnie tytuł. Taki oryginalny, wyróżniający się na tle innych. Potem przeczytałam krótki opis, by wiedzieć o czym jest ta powieść. Kolejny powód zachęcający do sięgnięcia po książkę.
Kiedy w końcu zaczęłam czytać początkowo zastanawiałam się czy to na pewno ta sama książka, o której słyszałam i czytałam tyle dobrego. Wygląda na to, że tak. Zagłębiając się dalej w lekturę rosło moje rozczarowanie. Pierwsze sto stron było dla mnie bardzo monotonne i męczyło niesamowicie. Niekiedy miałam ochotę zaprzestać. Ale przecież zaczętą książkę TRZEBA skończyć. Dobrnęłam do końca. Ledwo co.
Z opisu jaki przeczytałam na okładce i na internecie, wynikało, że w dużej mierze akcja będzie działa się na sali sądowej. W rzeczywistości dzieje się tak od 2 części...

Uważam, że to genialna powieść i jednocześnie bardzo niepokojąca.

Pisana z punktu widzenia dziecka, tylko pozornie odzwierciedla idealny świat dzieciństwa. Świeże i czyste spojrzenie dziecka, tym mocniej uderza, kiedy przed naszymi oczami rysuje się problem dyskryminacji rasowej, niesprawiedliwości, wreszcie okrucieństwa, wynikającego z głupoty, z uprzedzeń, z zacofania.

Czy Atticus zrobił coś niezwykłego? Nie. On tylko zabrał głos w obronie wartości, w które wierzył. Czy Artur Ridley zrobił coś niezwykłego? Nie. I on tylko podjął działanie, kiedy uznał, że tak trzeba. Jest coś niesamowitego w tym, że odwaga polega na tym, że nie wolno pozostać obojętnym.

To jedna z tych powieści, do których się wraca.

Nową powieść Harper Lee opublikuje wydawnictwo Filia

Niedawno odnaleziona powieść Harper Lee „Go Set a Watchman” ukaże się w Polsce jeszcze w tym roku. Wydawcą nowej książki Lee będzie wydawnictwo Filia, które kupiło prawa do jej wydania od Andrew Nurnberg Associates.

Po 55 latach ukaże się druga powieść Harper Lee

Harper Lee - to amerykańska pisarka, która ma na swoim koncie jedną powieść. "Zabić drozda" ukazała się w lipcu 1960, a rok później przyniosła jej Nagrodę Pulitzera. Od tamtej pory żadna książka autorstwa Harper Lee nie ujrzała światła dziennego - aż do teraz. Jak podaje AP w lipcu tego roku ma ukazać się powieść "Go Set a Watchman" - napisana jeszcze przez słynnym "Zabić drozda".