Zabić drozda

Rebis
typ
papier
Barbara
7,98 (4841 ocen i 339 opinii)

Opis książki

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
mandżuria | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moje polonistki zawsze twierdziły, że istnieją takie określenia, których powinniśmy wystrzegać się pisząc recenzje. Na przykład słowo „piękny” lub „mądry” stały się już niemal puste z powodu ich nadużywania. Z drugiej jednak strony, „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee zachęca nas na powrót do rozumienia podstawowych słów wyrażających wartości w sposób dosłowny, do spojrzenia na świat z perspektywy niewinnego dziecka. Odrzucam więc wyuczone zasady dobierania bardziej oryginalnych przymiotników, bo określenia „piękna” i „mądra” pasują do książki Lee idealnie, a ja wciąż jestem szczęśliwa, że dzięki wyzwaniu Amerykańskie Południe wreszcie po nią sięgnęłam, choć na mojej liście książek do przeczytania widniała już od długich lat.

Akcja książki toczy się w nieistniejącym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. To miejsce, gdzie teoretycznie wszyscy się znają, naprawdę jednak każdy skrywa swoje małe i większe tajemnice. Dziewięcioletnia Skaut (w innych tłumaczeniach nazwana Smykiem)...

allison | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Momentami zabawna, momentami wzruszająca... Na pewno dająca do myślenia, mądra i głęboka, mimo pozornie prostego przekazu, jakim jest narracja z punktu widzenia dziecka.

Mała Smyk nie opowiada jednak językiem dziewięciolatki. To język dorosłej, wrażliwej, inteligentnej i doświadczonej osoby, która sięga pamięcią do lat dzieciństwa. Kojarzy się jej ono z beztroską, ale i dojrzewaniem oraz wielkimi problemami, które na zawsze zmieniły życie bohaterki i jej bliskich.

"Zabić drozda" to przede wszystkim książka o tolerancji, potrzebie wolności, prawdy i czystości sumienia.

Bardzo utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez ojca dziewczynki, Atticusa: "Jedyna rzecz, która nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka".

Wielka szkoda, że powieść nie jest lekturą szkolną...

teri | 2012-05-27
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 maja 2012

PIEKNA!Jestem pod wrazeniem tej ksiazki.Jedna z lepszych,jakie przeczytalam.Na przemian,wzruszala mnie i rozsmieszala...
"Jezeli jest tylko jeden rodzaj ludzi,nie ma miedzy ludzmi zgody?Jezeli wszyscy sa tacy sami,dlaczego staraja sie byc inni,zeby pogardzac soba nawzajem?"
Napewno zalicze ja do moich ulubionych.Polecam goraco!
Serdeczne podziekowania dla Ewy-Vandenesse.
Bellissima,la mia preferita...

Magdalena | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W niewielkim miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych skupione są problemy Ameryki lat 30-tych XX wieku: bieda schyłku Wielkiego Kryzysu, nietolerancja wobec "innych", w jakikolwiek sposób różnych od większości, a przede wszystkim ogromna dyskryminacja rasowa. Na tym tle dorasta rodzeństwo: Jeremy i Jean Louise a ich dzieciństwo pełne jest beztroskich zabaw, rozmów z ukochanym ojcem Atticusem i różnorakich konfliktów z rówieśnikami lub dorosłymi.
"Zabić drozda" odmieniło podobno stosunek wielu Amerykanów do bagatelizowanego wcześniej problemu rasizmu. To na pewno wielka zasługa Harper Lee, mnie jednak najbardziej ująła postać Atticusa i jego sposób postrzegania świata i traktowania innych - pełen szcunku dla każdego bez wyjątku. Całym życiem potwierdzał to, co mówił: że należy być takim samym w domu i na ulicy, że ciosów nie można oddawać, nie wolno wyśmiewać i dręczyć nikogo, że większość ludzi jest miła, gdy wreszczie ich dostrzeżemy. Był człowiekiem mądrym, bo oprócz wiedzy...

Kiwi_Agnik | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka napisana pięknym językiem, porusza problem społecznych stereotypów i uczy szacunku i tolerancji.

Opisuje świat widziany z prespektywy 9-letniej dziewczynki, w którym wyobraźnia czasami bierzę "górę" i w którym "świat dorosłych" wydaje się dziwny i skomplikowany.

Powieść dobra, sklasyfikowana jako klasyka, ale niejednokrotnie zdarzały się momenty gdy mnie przynudzała.

"Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (...) dopóki nie wejdzie się w jego skórę i nie pochodzi się w jego skórze po świecie..."

Uważam, że to genialna powieść i jednocześnie bardzo niepokojąca.

Pisana z punktu widzenia dziecka, tylko pozornie odzwierciedla idealny świat dzieciństwa. Świeże i czyste spojrzenie dziecka, tym mocniej uderza, kiedy przed naszymi oczami rysuje się problem dyskryminacji rasowej, niesprawiedliwości, wreszcie okrucieństwa, wynikającego z głupoty, z uprzedzeń, z zacofania.

Czy Atticus zrobił coś niezwykłego? Nie. On tylko zabrał głos w obronie wartości, w które wierzył. Czy Artur Ridley zrobił coś niezwykłego? Nie. I on tylko podjął działanie, kiedy uznał, że tak trzeba. Jest coś niesamowitego w tym, że odwaga polega na tym, że nie wolno pozostać obojętnym.

To jedna z tych powieści, do których się wraca.

Izabela | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Pozycja "Zabić drozda" Harper Lee to chyba... jedna z najmądrzejszych książek jakie miałam okazje przeczytać. Tyle mam do powiedzenia na ten temat, z całego serca polecam :)

ChicaDeAyer | 2013-07-24
Przeczytana: kwiecień 2013

wspaniała publikacja ucząca tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Osadzenie akcji akurat na Południu Stanów Zjednoczonych i w czasach zawieruchy dziejowej, jaką przyniósł Wielki Kryzys, podkreśliły powagę i złożoność problemu rasizmu. A problematyka jeszcze bardziej została uwypuklona przez zabieg autorki by narratorem uczynić dziecko. Niezwykle pouczająca lektura, będąca nośnikiem wielu prawd uniwersalnych i wspaniałych wartości.

anika | 2014-12-03
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Mądra,ciepła, niepozbawiona humoru opowieść o tolerancji, honorze, uczciwości i poszanowaniu drugiego człowieka, a także o rodzicielskiej miłości i wychowaniu dzieci na wartościowych ludzi.

Mimo, że książka jest nośnikiem wielu uniwersalnych wartości, nie przytłacza tanim moralizatorstwem i z przyjemnością zagłębiałam się w perypetie mieszkańców Maycomb.

paweł | 2014-11-30
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2014

Audiobook,czytała Joanna Koroniewska.
Chociaż książka nie jest z mojej ulubionej tematyki,bardzo mi się podobała.Świat spostrzegany oczami ośmioletniej dziewczynki, bardzo mnie urzekł.Książka o tolerancji,wychowaniu i o uszanowaniu drugiego człowieka,nawet gdy ma inny kolor skóry.Polecam.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Éric-Emmanuel Schmitt
    55. rocznica
    urodzin
    ...życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sądzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłuż... pokaż więcej
  • Mario Vargas Llosa
    79. rocznica
    urodzin
    Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.
  • Lauren Weisberger
    urodzin
    Gdzie miejsce na radość w twoim idealnie zaplanowanym, zaprojektowanym, wypełnionym zasadami życiu?
  • Bohumil Hrabal
    101. rocznica
    urodzin
    Bo ja gdy czytam, to właściwie nie czytam, biorę piękne zdanie do buzi i ssę je jak cukierek, jakbym sączył kieliszeczek likieru, tak długo, aż w końcu ta myśl rozpływa się we mnie jak alkohol, tak długo we mnie wsiąka, aż w końcu nie tylko jest w moim mózgu i sercu, lecz pulsuje w mych żyłach aż po... pokaż więcej
  • Richard Dawkins
    74. rocznica
    urodzin
    Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś pyta mnie, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apollona, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego Cielca ani w Latającego Potwora Spaghetti. Ja po prostu poszedłem o jednego Boga dalej.
  • Amanda Quick
    67. rocznica
    urodzin
    Nic tak nie rozstroi nerwów przeciwnika jak wyraz rozbawienia lub nawet znudzenie na twej twarzy.
  • Jayne Ann Krentz
    67. rocznica
    urodzin
    W rzeczywistości piekło jest przeraźliwie chłodne. To miejsce zimne i rozpaczliwie samotne"
  • Marc Brandel
    96. rocznica
  • Maksym Gorki
    147. rocznica
    urodzin
    Kobieta nie może nie rozumieć muzyki, zwłaszcza jeśli jej smutno.
  • Marianne Fredriksson
    88. rocznica
    urodzin
    Jesteś jedynie gościem w rzeczywistości, dlatego jej nie widzisz. Dostrzegasz tylko określone nazwą jej części, nigdy zaś powiązań, z których tworzy się całość.
  • Rafał Skarżycki
  • Julio Llamazares
    60. rocznica
    urodzin
    Czas podobny jest do rzeki: z początku płynie ospale i niepewnie,rozpędzając się z upływem lat.(...)Przez pierwsze dwadzieścia lub trzydzieści lat myślimy, że czas jest rzeką bez końca, jedynym w swoim rodzaju tworem, który sam siebie karmi i nigdy się nie wyczerpuje.Ale prędzej czy później odkrywam... pokaż więcej
  • Zbigniew Brzeziński
    73. rocznica
  • Anatolij Winogradow
    127. rocznica
    urodzin
    Jak to się stało, że cienka, cieńsza od włosa krawędź oddzieliła sen od przebudzenia?
  • Lauren Willig
  • Virginia Woolf
    74. rocznica
    śmierci
    Ludzie autentyczni najpełniej istnieją w samotności. Nie znoszą iluminacji, podwojenia. Ciskają swoje ledwie namalowane portrety, odwrócone twarzą do ziemi.
  • Eugène Ionesco
    21. rocznica
    śmierci
    Zdarza się, że człowiek śni. Przywiązuje się do tego snu, wierzy weń, kocha. Rano, gdy otwiera oczy, dwa światy jeszcze zachodzą na siebie, twarze nocy w świetle dnia słabo się zarysowują. Chciałoby się je spamiętać, zatrzymać. Wymykają ci się z rąk, brutalna rzeczywistość dnia je wypędza. Człowiek... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku