Lubimyczytać.pl to:

978-83-7301-547-0
typ
papier
Barbara
7.94 (3586 ocen i 227 opinii)

Opis książki

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
mandżuria | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moje polonistki zawsze twierdziły, że istnieją takie określenia, których powinniśmy wystrzegać się pisząc recenzje. Na przykład słowo „piękny” lub „mądry” stały się już niemal puste z powodu ich nadużywania. Z drugiej jednak strony, „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee zachęca nas na powrót do rozumienia podstawowych słów wyrażających wartości w sposób dosłowny, do spojrzenia na świat z perspektywy niewinnego dziecka. Odrzucam więc wyuczone zasady dobierania bardziej oryginalnych przymiotników, bo określenia „piękna” i „mądra” pasują do książki Lee idealnie, a ja wciąż jestem szczęśliwa, że dzięki wyzwaniu Amerykańskie Południe wreszcie po nią sięgnęłam, choć na mojej liście książek do przeczytania widniała już od długich lat.

Akcja książki toczy się w nieistniejącym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. To miejsce, gdzie teoretycznie wszyscy się znają, naprawdę jednak każdy skrywa swoje małe i większe tajemnice. Dziewięcioletnia Skaut (w innych tłumaczeniach nazwana Smykiem) opowiada h...

allison | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Momentami zabawna, momentami wzruszająca... Na pewno dająca do myślenia, mądra i głęboka, mimo pozornie prostego przekazu, jakim jest narracja z punktu widzenia dziecka.

Mała Smyk nie opowiada jednak językiem dziewięciolatki. To język dorosłej, wrażliwej, inteligentnej i doświadczonej osoby, która sięga pamięcią do lat dzieciństwa. Kojarzy się jej ono z beztroską, ale i dojrzewaniem oraz wielkimi problemami, które na zawsze zmieniły życie bohaterki i jej bliskich.

"Zabić drozda" to przede wszystkim książka o tolerancji, potrzebie wolności, prawdy i czystości sumienia.

Bardzo utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez ojca dziewczynki, Atticusa: "Jedyna rzecz, która nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka".

Wielka szkoda, że powieść nie jest lekturą szkolną...

teri | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 27 maja 2012

PIEKNA!Jestem pod wrazeniem tej ksiazki.Jedna z lepszych,jakie przeczytalam.Na przemian,wzruszala mnie i rozsmieszala...
"Jezeli jest tylko jeden rodzaj ludzi,nie ma miedzy ludzmi zgody?Jezeli wszyscy sa tacy sami,dlaczego staraja sie byc inni,zeby pogardzac soba nawzajem?"
Napewno zalicze ja do moich ulubionych.Polecam goraco!
Serdeczne podziekowania dla Ewy-Vandenesse.
Bellissima,la mia preferita...

Magdalena | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W niewielkim miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych skupione są problemy Ameryki lat 30-tych XX wieku: bieda schyłku Wielkiego Kryzysu, nietolerancja wobec "innych", w jakikolwiek sposób różnych od większości, a przede wszystkim ogromna dyskryminacja rasowa. Na tym tle dorasta rodzeństwo: Jeremy i Jean Louise a ich dzieciństwo pełne jest beztroskich zabaw, rozmów z ukochanym ojcem Atticusem i różnorakich konfliktów z rówieśnikami lub dorosłymi.
"Zabić drozda" odmieniło podobno stosunek wielu Amerykanów do bagatelizowanego wcześniej problemu rasizmu. To na pewno wielka zasługa Harper Lee, mnie jednak najbardziej ująła postać Atticusa i jego sposób postrzegania świata i traktowania innych - pełen szcunku dla każdego bez wyjątku. Całym życiem potwierdzał to, co mówił: że należy być takim samym w domu i na ulicy, że ciosów nie można oddawać, nie wolno wyśmiewać i dręczyć nikogo, że większość ludzi jest miła, gdy wreszczie ich dostrzeżemy. Był człowiekiem mądrym, bo oprócz wiedzy miał...

Karolina | 2010-09-15
Przeczytana: 07 września 2010

Przygotowałam się na książkę trudną, ciekawą, głęboką. Zaskoczyłam się, choć nie zawiodłam.

Po pierwsze, nie spodziewałam się narracji 8-letniej dziewczynki. Czytałam kilkakrotnie zarzuty jakoby Scout nadała powieści idiotycznej idylli i naiwności, ale nie zgadzam się z tym. Jej dziecięca perspektywa jeszcze bardziej uwydatniła proste i trudne kontrasty w typowym amerykańskim miasteczku lat 30tych XX wieku. Jeśli czegoś nie rozumiała Scout, rozumiał czytelnik, a jeśli coś było jej wytłumaczone prosto i zwięźle - jak to dzieciom - to tak naprawdę przekazywano najprostsze prawy jeszcze mądrzej, dogłębniej, lepiej.

Po drugie sądziłam, że proces Toma Robinsona będzie głównym punktem akcji, ale wcale tak się nie stało. Jednak opisy wakacyjnych harców Scouta, Jema i Dilla czy też normalnego życia miasteczka było kluczowe dla zrozumienia tamtejszych czasów, tamtejszych realiów. Uczynienie procesu czarnego skazanego na gwałt na białej kobiecie i - co ważniejsze - postawa Atticusa, jego prawn...

atrophy | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Pozycja "Zabić drozda" Harper Lee to chyba... jedna z najmądrzejszych książek jakie miałam okazje przeczytać. Tyle mam do powiedzenia na ten temat, z całego serca polecam :)

jjon | 2010-03-20

Powieść Zabić drozda jest uznawana za książkę, która przyczyniła się do zmiany postawy społeczeństwa amerykańskiego wobec kwestii rasowych.

Mimo że akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, to poruszona problematyka jest bardzo uniwersalna, a choć tematem wiodącym jest motyw obrony czarnoskórego mężczyzny przez adwokata Atticusa Fincha, to nie przytłacza on motywów ponadczasowych i odnoszących się do nas wszystkich - szacunku dla każdego człowieka, szacunku wobec członków rodziny, prawości i prawdomówności, stawaniu w obronie prawdy, zadośćuczynieniu za swoje winy, życiu zgodnym z własnym sumieniem.

Bardzo, bardzo polecam.

Sylwia | 2012-02-27
Przeczytana: 25 lutego 2012

LITERATURA ORNITOLOGICZNA

Coś jest w ptakach wszelkiej maści, że tak często goszczą na kartach powieści, będąc czy to świadkami zbrodni, jak to było w książce „Co widziały wrony”, czy to stanowiąc wielowarstwowy symbol rozpięty na całą płaszczyznę opisywanej historii, jak stało się w przypadku „Lotu nad kukułczym gniazdem” i właśnie w dziele Nelle Harper Lee „Zabić drozda”. Nie wiem czy przyczyną jest głębokie podobieństwo ludzi do ptaków, czy ich zdolność latania, która od zawsze naznaczona jest przez nas nieskrywaną zazdrością i fascynacją. Pewne jest jednak, że te latające stworzenia towarzyszą nam niemal zawsze, nawet wtedy, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Już Edgar Allan Poe wiedział, że ptak jest istotą nie byle jaką. To on donosił nam o ich związku z mistyczną sferą naszego życia. Kruka, w jego bodaj najbardziej znanym poemacie można śmiało uznać za materializację żałoby, za wyobrażenie smutku i kumulację cierpienia. I słowa właśnie z tego poematu zdają się tłumaczyć ob...

ChicaDeAyer | 2013-07-24
Przeczytana: kwiecień 2013

wspaniała publikacja ucząca tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Osadzenie akcji akurat na Południu Stanów Zjednoczonych i w czasach zawieruchy dziejowej, jaką przyniósł Wielki Kryzys, podkreśliły powagę i złożoność problemu rasizmu. A problematyka jeszcze bardziej została uwypuklona przez zabieg autorki by narratorem uczynić dziecko. Niezwykle pouczająca lektura, będąca nośnikiem wielu prawd uniwersalnych i wspaniałych wartości.

Querida | 2011-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Do tej książki przymierzałam się kilka razy. Mniej więcej rok temu wypożyczyłam ją z biblioteki i zaczęłam czytać, ale skapitulowałam. Niedawno postanowiłam podjąć kolejną próbę. Powieść czekała na półce przez dobrych parę tygodni, a teraz naprawdę nie wiem, z czym tyle zwlekałam.

"Zabić drozda" to historia opowiedziana przez kilkuletnią Jean Louise Finch, zwaną Skautem. Ma ona starszego brata, Jema i ojca-prawnika, Atticusa. Ten ostatni podejmuje się obrony Murzyna, który został oskarżony o gwałt. Akcja powieści dzieje się w latach 30. ubiegłego stulecia, należy więc pamiętać o uprzedzeniach rasowych. Spokojne życie rodziny Finchów zostaje zakłócone. Sąsiedzi są, delikatnie mówiąc, niezadowoleni z decyzji Atticusa. Dochodzi do zniewag i rozlicznych przykrych okoliczności.

"Pamiętaj, że grzechem jest zabić drozda".

Pierwsza i jedyna książka Nelle Harper Lee opowiada o tolerancji i jej braku. Naprawdę nie dziwię się, że to dzieło tak szybko stało s...

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku