Okładka książki Zabić drozda

978-83-7301-547-0
typ
papier
Barbara
7,96 (4282 ocen i 284 opinie)

Opis książki

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Polecamy

Opinie czytelników
mandżuria | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moje polonistki zawsze twierdziły, że istnieją takie określenia, których powinniśmy wystrzegać się pisząc recenzje. Na przykład słowo „piękny” lub „mądry” stały się już niemal puste z powodu ich nadużywania. Z drugiej jednak strony, „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee zachęca nas na powrót do rozumienia podstawowych słów wyrażających wartości w sposób dosłowny, do spojrzenia na świat z perspektywy niewinnego dziecka. Odrzucam więc wyuczone zasady dobierania bardziej oryginalnych przymiotników, bo określenia „piękna” i „mądra” pasują do książki Lee idealnie, a ja wciąż jestem szczęśliwa, że dzięki wyzwaniu Amerykańskie Południe wreszcie po nią sięgnęłam, choć na mojej liście książek do przeczytania widniała już od długich lat.

Akcja książki toczy się w nieistniejącym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. To miejsce, gdzie teoretycznie wszyscy się znają, naprawdę jednak każdy skrywa swoje małe i większe tajemnice. Dziewięcioletnia Skaut (w innych tłumaczeniach nazwana Smykiem) opowiada h...

allison | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Momentami zabawna, momentami wzruszająca... Na pewno dająca do myślenia, mądra i głęboka, mimo pozornie prostego przekazu, jakim jest narracja z punktu widzenia dziecka.

Mała Smyk nie opowiada jednak językiem dziewięciolatki. To język dorosłej, wrażliwej, inteligentnej i doświadczonej osoby, która sięga pamięcią do lat dzieciństwa. Kojarzy się jej ono z beztroską, ale i dojrzewaniem oraz wielkimi problemami, które na zawsze zmieniły życie bohaterki i jej bliskich.

"Zabić drozda" to przede wszystkim książka o tolerancji, potrzebie wolności, prawdy i czystości sumienia.

Bardzo utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez ojca dziewczynki, Atticusa: "Jedyna rzecz, która nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka".

Wielka szkoda, że powieść nie jest lekturą szkolną...

Magdalena | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W niewielkim miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych skupione są problemy Ameryki lat 30-tych XX wieku: bieda schyłku Wielkiego Kryzysu, nietolerancja wobec "innych", w jakikolwiek sposób różnych od większości, a przede wszystkim ogromna dyskryminacja rasowa. Na tym tle dorasta rodzeństwo: Jeremy i Jean Louise a ich dzieciństwo pełne jest beztroskich zabaw, rozmów z ukochanym ojcem Atticusem i różnorakich konfliktów z rówieśnikami lub dorosłymi.
"Zabić drozda" odmieniło podobno stosunek wielu Amerykanów do bagatelizowanego wcześniej problemu rasizmu. To na pewno wielka zasługa Harper Lee, mnie jednak najbardziej ująła postać Atticusa i jego sposób postrzegania świata i traktowania innych - pełen szcunku dla każdego bez wyjątku. Całym życiem potwierdzał to, co mówił: że należy być takim samym w domu i na ulicy, że ciosów nie można oddawać, nie wolno wyśmiewać i dręczyć nikogo, że większość ludzi jest miła, gdy wreszczie ich dostrzeżemy. Był człowiekiem mądrym, bo oprócz wiedzy miał...

teri | 2012-05-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 27 maja 2012

PIEKNA!Jestem pod wrazeniem tej ksiazki.Jedna z lepszych,jakie przeczytalam.Na przemian,wzruszala mnie i rozsmieszala...
"Jezeli jest tylko jeden rodzaj ludzi,nie ma miedzy ludzmi zgody?Jezeli wszyscy sa tacy sami,dlaczego staraja sie byc inni,zeby pogardzac soba nawzajem?"
Napewno zalicze ja do moich ulubionych.Polecam goraco!
Serdeczne podziekowania dla Ewy-Vandenesse.
Bellissima,la mia preferita...

Kiwi_Agnik | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka napisana pięknym językiem, porusza problem społecznych stereotypów i uczy szacunku i tolerancji.

Opisuje świat widziany z prespektywy 9-letniej dziewczynki, w którym wyobraźnia czasami bierzę "górę" i w którym "świat dorosłych" wydaje się dziwny i skomplikowany.

Powieść dobra, sklasyfikowana jako klasyka, ale niejednokrotnie zdarzały się momenty gdy mnie przynudzała.

"Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (...) dopóki nie wejdzie się w jego skórę i nie pochodzi się w jego skórze po świecie..."

atrophy | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Pozycja "Zabić drozda" Harper Lee to chyba... jedna z najmądrzejszych książek jakie miałam okazje przeczytać. Tyle mam do powiedzenia na ten temat, z całego serca polecam :)

Karolina | 2010-09-15
Przeczytana: 07 września 2010

Przygotowałam się na książkę trudną, ciekawą, głęboką. Zaskoczyłam się, choć nie zawiodłam.

Po pierwsze, nie spodziewałam się narracji 8-letniej dziewczynki. Czytałam kilkakrotnie zarzuty jakoby Scout nadała powieści idiotycznej idylli i naiwności, ale nie zgadzam się z tym. Jej dziecięca perspektywa jeszcze bardziej uwydatniła proste i trudne kontrasty w typowym amerykańskim miasteczku lat 30tych XX wieku. Jeśli czegoś nie rozumiała Scout, rozumiał czytelnik, a jeśli coś było jej wytłumaczone prosto i zwięźle - jak to dzieciom - to tak naprawdę przekazywano najprostsze prawy jeszcze mądrzej, dogłębniej, lepiej.

Po drugie sądziłam, że proces Toma Robinsona będzie głównym punktem akcji, ale wcale tak się nie stało. Jednak opisy wakacyjnych harców Scouta, Jema i Dilla czy też normalnego życia miasteczka było kluczowe dla zrozumienia tamtejszych czasów, tamtejszych realiów. Uczynienie procesu czarnego skazanego na gwałt na białej kobiecie i - co ważniejsze - postawa Atticusa, jego prawn...

ChicaDeAyer | 2013-07-24
Przeczytana: kwiecień 2013

wspaniała publikacja ucząca tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Osadzenie akcji akurat na Południu Stanów Zjednoczonych i w czasach zawieruchy dziejowej, jaką przyniósł Wielki Kryzys, podkreśliły powagę i złożoność problemu rasizmu. A problematyka jeszcze bardziej została uwypuklona przez zabieg autorki by narratorem uczynić dziecko. Niezwykle pouczająca lektura, będąca nośnikiem wielu prawd uniwersalnych i wspaniałych wartości.

jjon | 2010-03-20

Powieść Zabić drozda jest uznawana za książkę, która przyczyniła się do zmiany postawy społeczeństwa amerykańskiego wobec kwestii rasowych.

Mimo że akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, to poruszona problematyka jest bardzo uniwersalna, a choć tematem wiodącym jest motyw obrony czarnoskórego mężczyzny przez adwokata Atticusa Fincha, to nie przytłacza on motywów ponadczasowych i odnoszących się do nas wszystkich - szacunku dla każdego człowieka, szacunku wobec członków rodziny, prawości i prawdomówności, stawaniu w obronie prawdy, zadośćuczynieniu za swoje winy, życiu zgodnym z własnym sumieniem.

Bardzo, bardzo polecam.

Sylwia | 2012-02-27
Przeczytana: 25 lutego 2012

LITERATURA ORNITOLOGICZNA

Coś jest w ptakach wszelkiej maści, że tak często goszczą na kartach powieści, będąc czy to świadkami zbrodni, jak to było w książce „Co widziały wrony”, czy to stanowiąc wielowarstwowy symbol rozpięty na całą płaszczyznę opisywanej historii, jak stało się w przypadku „Lotu nad kukułczym gniazdem” i właśnie w dziele Nelle Harper Lee „Zabić drozda”. Nie wiem czy przyczyną jest głębokie podobieństwo ludzi do ptaków, czy ich zdolność latania, która od zawsze naznaczona jest przez nas nieskrywaną zazdrością i fascynacją. Pewne jest jednak, że te latające stworzenia towarzyszą nam niemal zawsze, nawet wtedy, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Już Edgar Allan Poe wiedział, że ptak jest istotą nie byle jaką. To on donosił nam o ich związku z mistyczną sferą naszego życia. Kruka, w jego bodaj najbardziej znanym poemacie można śmiało uznać za materializację żałoby, za wyobrażenie smutku i kumulację cierpienia. I słowa właśnie z tego poematu zdają się tłumaczyć ob...

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica