Zabić drozda

Rebis
typ
papier
Barbara
7,99 (5031 ocen i 357 opinii)

Opis książki

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
mandżuria | 2010-12-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Moje polonistki zawsze twierdziły, że istnieją takie określenia, których powinniśmy wystrzegać się pisząc recenzje. Na przykład słowo „piękny” lub „mądry” stały się już niemal puste z powodu ich nadużywania. Z drugiej jednak strony, „Zabić drozda” autorstwa Harper Lee zachęca nas na powrót do rozumienia podstawowych słów wyrażających wartości w sposób dosłowny, do spojrzenia na świat z perspektywy niewinnego dziecka. Odrzucam więc wyuczone zasady dobierania bardziej oryginalnych przymiotników, bo określenia „piękna” i „mądra” pasują do książki Lee idealnie, a ja wciąż jestem szczęśliwa, że dzięki wyzwaniu Amerykańskie Południe wreszcie po nią sięgnęłam, choć na mojej liście książek do przeczytania widniała już od długich lat.

Akcja książki toczy się w nieistniejącym miasteczku Maycomb w stanie Alabama. To miejsce, gdzie teoretycznie wszyscy się znają, naprawdę jednak każdy skrywa swoje małe i większe tajemnice. Dziewięcioletnia Skaut (w innych tłumaczeniach nazwana Smykiem)...

allison | 2011-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2011

Powieść doskonale oddająca ducha amerykańskiego Południa lat trzydziestych XX wieku. Momentami zabawna, momentami wzruszająca... Na pewno dająca do myślenia, mądra i głęboka, mimo pozornie prostego przekazu, jakim jest narracja z punktu widzenia dziecka.

Mała Smyk nie opowiada jednak językiem dziewięciolatki. To język dorosłej, wrażliwej, inteligentnej i doświadczonej osoby, która sięga pamięcią do lat dzieciństwa. Kojarzy się jej ono z beztroską, ale i dojrzewaniem oraz wielkimi problemami, które na zawsze zmieniły życie bohaterki i jej bliskich.

"Zabić drozda" to przede wszystkim książka o tolerancji, potrzebie wolności, prawdy i czystości sumienia.

Bardzo utkwiło mi w pamięci zdanie wypowiedziane przez ojca dziewczynki, Atticusa: "Jedyna rzecz, która nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka".

Wielka szkoda, że powieść nie jest lekturą szkolną...

teri | 2012-05-27
Na półkach: 2012, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 maja 2012

PIEKNA!Jestem pod wrazeniem tej ksiazki.Jedna z lepszych,jakie przeczytalam.Na przemian,wzruszala mnie i rozsmieszala...
"Jezeli jest tylko jeden rodzaj ludzi,nie ma miedzy ludzmi zgody?Jezeli wszyscy sa tacy sami,dlaczego staraja sie byc inni,zeby pogardzac soba nawzajem?"
Napewno zalicze ja do moich ulubionych.Polecam goraco!
Serdeczne podziekowania dla Ewy-Vandenesse.
Bellissima,la mia preferita...

Magdalena | 2013-09-25
Przeczytana: 25 września 2013

W niewielkim miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych skupione są problemy Ameryki lat 30-tych XX wieku: bieda schyłku Wielkiego Kryzysu, nietolerancja wobec "innych", w jakikolwiek sposób różnych od większości, a przede wszystkim ogromna dyskryminacja rasowa. Na tym tle dorasta rodzeństwo: Jeremy i Jean Louise a ich dzieciństwo pełne jest beztroskich zabaw, rozmów z ukochanym ojcem Atticusem i różnorakich konfliktów z rówieśnikami lub dorosłymi.
"Zabić drozda" odmieniło podobno stosunek wielu Amerykanów do bagatelizowanego wcześniej problemu rasizmu. To na pewno wielka zasługa Harper Lee, mnie jednak najbardziej ująła postać Atticusa i jego sposób postrzegania świata i traktowania innych - pełen szcunku dla każdego bez wyjątku. Całym życiem potwierdzał to, co mówił: że należy być takim samym w domu i na ulicy, że ciosów nie można oddawać, nie wolno wyśmiewać i dręczyć nikogo, że większość ludzi jest miła, gdy wreszczie ich dostrzeżemy. Był człowiekiem mądrym, bo oprócz wiedzy...

Kiwi_Agnik | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka napisana pięknym językiem, porusza problem społecznych stereotypów i uczy szacunku i tolerancji.

Opisuje świat widziany z prespektywy 9-letniej dziewczynki, w którym wyobraźnia czasami bierzę "górę" i w którym "świat dorosłych" wydaje się dziwny i skomplikowany.

Powieść dobra, sklasyfikowana jako klasyka, ale niejednokrotnie zdarzały się momenty gdy mnie przynudzała.

"Nigdy naprawdę nie zrozumie się człowieka, dopóki nie spojrzy się na sprawy z jego punktu widzenia (...) dopóki nie wejdzie się w jego skórę i nie pochodzi się w jego skórze po świecie..."

Uważam, że to genialna powieść i jednocześnie bardzo niepokojąca.

Pisana z punktu widzenia dziecka, tylko pozornie odzwierciedla idealny świat dzieciństwa. Świeże i czyste spojrzenie dziecka, tym mocniej uderza, kiedy przed naszymi oczami rysuje się problem dyskryminacji rasowej, niesprawiedliwości, wreszcie okrucieństwa, wynikającego z głupoty, z uprzedzeń, z zacofania.

Czy Atticus zrobił coś niezwykłego? Nie. On tylko zabrał głos w obronie wartości, w które wierzył. Czy Artur Ridley zrobił coś niezwykłego? Nie. I on tylko podjął działanie, kiedy uznał, że tak trzeba. Jest coś niesamowitego w tym, że odwaga polega na tym, że nie wolno pozostać obojętnym.

To jedna z tych powieści, do których się wraca.

anika | 2014-12-03
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Mądra,ciepła, niepozbawiona humoru opowieść o tolerancji, honorze, uczciwości i poszanowaniu drugiego człowieka, a także o rodzicielskiej miłości i wychowaniu dzieci na wartościowych ludzi.

Mimo, że książka jest nośnikiem wielu uniwersalnych wartości, nie przytłacza tanim moralizatorstwem i z przyjemnością zagłębiałam się w perypetie mieszkańców Maycomb.

paweł | 2014-11-30
Na półkach: Audiobook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2014

Audiobook,czytała Joanna Koroniewska.
Chociaż książka nie jest z mojej ulubionej tematyki,bardzo mi się podobała.Świat spostrzegany oczami ośmioletniej dziewczynki, bardzo mnie urzekł.Książka o tolerancji,wychowaniu i o uszanowaniu drugiego człowieka,nawet gdy ma inny kolor skóry.Polecam.

Izabela | 2013-03-29
Przeczytana: 29 marca 2013

Pozycja "Zabić drozda" Harper Lee to chyba... jedna z najmądrzejszych książek jakie miałam okazje przeczytać. Tyle mam do powiedzenia na ten temat, z całego serca polecam :)

ChicaDeAyer | 2013-07-24
Przeczytana: kwiecień 2013

wspaniała publikacja ucząca tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Osadzenie akcji akurat na Południu Stanów Zjednoczonych i w czasach zawieruchy dziejowej, jaką przyniósł Wielki Kryzys, podkreśliły powagę i złożoność problemu rasizmu. A problematyka jeszcze bardziej została uwypuklona przez zabieg autorki by narratorem uczynić dziecko. Niezwykle pouczająca lektura, będąca nośnikiem wielu prawd uniwersalnych i wspaniałych wartości.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   pojawiła się CEBULA
  •   wdepnęłaś w KAŁ
  •   widziałeś LUSTRO
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   znalazłaś się na ŚLIZGAWCE
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku