Zabić drozda

Okładka książki Zabić drozda Harper Lee
Okładka książki Zabić drozda
Harper Lee Wydawnictwo: Rebis Cykl: Zabić drozda (tom 1) Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom klasyka
klasyka
Zabić drozda (tom 1)
Cała Polska Czyta Dzieciom
To Kill a Mockingbird
Rebis
2006-01-01
2006-01-01
Maciej Szymański
Smyk Atticus amerykanskie południe lat 30. XXw. rasizm prawa Murzynów

Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur OSPPE, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Lata 30-te XX wieku, południe Stanów Zjednoczonych, stan Alabama, miasteczko Maycomb.
Historia pokazana oczami niespełna 10-letniej dziewczynki Jean Louise Finch zwanej przez wszystkich Skautem.

Mimo, że mamy tu konkretne postacie jak Jem - starszy brat narratorki, Atticus Finch - ich ojciec, Dill - przyjaciel spędzający z nimi wakacje, Alexandra - wtrącająca się we wszystko ciotka, Calpurnia - kucharka w domu Finchów, Maudie Atkinson - przemiła sąsiadka czy Caroline Fisher - mieszkająca u niej młoda nauczycielka, Henry Lafayette Dubose - starsza i krzykliwa Pani nielubiąca dzieci, Thomas Robinson - oskarżony o gwałt na białej dziewczynie czarnoskóry pracownik fizyczny, rodzina Ewell'ów - bezrobotni wyrzutkowie korzystający z pomocy publicznych, rodzina Radley'ów - niechętnie integrująca się z sąsiadami czy Cunnigham'ów - ciężko pracujący ubodzy farmerzy to głównym bohaterem jest tu przede wszystkim amerykańskie społeczeństwo tamtego okresu, choć jak dla mnie przedstawiające ogólną naturę człowieka, którą można przełożyć na każdą rzeczywistość (zmieniając dowolnie kolory skóry, wyznania, partie polityczne, narodowość miejsce i czas).
Z tego powodu powieść jest uniwersalna, a jej przesłanie nigdy się nie zestarzeje.

Młodziutka protagonistka przeżywając dziecięce przygody i ścierając się z problemami swoich rówieśników obserwuje otoczenie, poznając tym samym rządzące światem prawa. Prawa ludzi dorosłych. Uczy się i próbuje zrozumieć ich zawiłości. Niejednokrotnie sprawia jej to wiele bólu oraz rozczarowań.
Jest zszokowana wypowiedzią swojej nauczycielki, osoby wykształconej, która po słowach pełnych współczucia wobec Żydów uciskanych w hitlerowskich Niemczech oświadcza, że powinni wreszcie zrobić porządek z tymi Murzynami na własnym podwórku.
Są ludzie, którzy za pięknymi słowami i kulturą osobistą potrafią ukryć najobrzydliwsze uczucia.

Motywem przewodnim powieści jest oczywiście rasizm jeszcze dobitniej pokazany w trakcie rozprawy na sali sądowej, ale autorka zwraca też uwagę na innego rodzaju relacje, uprzedzenia i związane z nimi niechęć lub nawet nienawiść.
Ludzie przecież na każdym kroku wytykają się palcami, surowo oceniając na podstawie niejednokrotnie jednej cechy charakteru, koloru włosów, wzrostu, wyznania, hobby, pochodzenia... (a w dzisiejszych czasach w mediach społecznościowych nawet po obejrzeniu jednego zdjęcia bądź marki posiadanego samochodu).
Niektóre z tych wątków są tylko epizodyczne inne natomiast bardziej wpływają na fabułę.
Człowiek nieodnajdujący się w takim społeczeństwie pełnym nienawiści nie raz podsyca niechęć do siebie tylko i wyłącznie dla świętego spokoju. Przykładem była tu postać białego mężczyzny żyjącego wśród czarnych, który dodatkowo udawał alkoholika, by pozostali brzydzili się do niego podchodzić.

Bardzo smutna opowieść, a jakże realna.
Polecam

PS: Bardzo podobała mi się relacja Atticusa Fincha ze swoimi dziećmi. Szczególnie uwzględniając czasy w jakich działa się powieść. Skaut i Jem dorastając coraz lepiej poznają swojego ojca i zaczynają szanować sposób w jaki podchodzi do życia.
PS2: Siłą przesłania bardzo przypomina mi ''Stąd do wieczności'' James'a Jones'a.

Genialna

Genialna

Harper Lee – Zabić drozda (1960) (9.2)

Harper Lee – Zabić drozda (1960) (9.2)

Bardzo dobry obraz społeczeństwa amerykańskiego między wojnami. Czyta się dobrze, historia się rozkręca powoli, aby pod koniec przyspieszyć.

Skłania do refleksji. Posiedzi mi głowie jeszcze. Polecam!

Skłania do refleksji. Posiedzi mi głowie jeszcze. Polecam!

Niezwykle piękna książka. Pokazująca wszechobecną niesprawiedliwość. Jakże prawdziwa i aktualna. Polecam!

Akcja dzieje się prawie sto lat temu. Miejsce: południe Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Alabama – stamtąd pochodzi i tam mieszka autorka, więc dobrze zna lokalny charakter życia w owym małym miasteczku. Narratorka opowiada o wydarzeniach z dzieciństwa i obserwuje świat z perspektywy dziecka. Jak w większości książek opisujących te czasy występują tutaj problemy rasizmu i stereotypów. Jeśli ktoś interesuje się historią amerykańskich relacji społecznych, to pewnie docenia powieść "Zabić drozda". Dla mnie ta powieść jest nudna; w przyszłości nie zamierzam do niej wracać.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie widziałam ekranizacji, więc było to moje pierwsze podejście do tej historii.

Jakkolwiek idea, jaka stoi za tą powieścią, jest niewątpliwie szczytna, uważam, że nie jest to najlepiej napisana książka - od kwestii warsztatowych po konstrukcje postaci czy fabuły. Zacznę od stylu - uważam, że pozostawia wiele do życzenia. Wiem, że to debiut autorki, lecz nad pewnymi kwestiami trudno mi przejść do porządku dziennego. Dialogi często prowadzone są w sposób wymuszony oraz nienaturalny, co szczególnie razi w przypadku głównej bohaterki, posługującej się językiem bardzo nieprzystającym do jej wieku. Niech za przykład posłuży wypowiedź narratorki, kiedy po raz pierwszy w życiu widzi śnieg: "Koniec świata, Atticusie! Proszę cię, zrób coś...!". Czy naprawdę według autorki tak właśnie mówią małe dziewczynki? Oczywiście, niektóre niezgrabności mogą wynikać z przekładu, lecz nawet jeśli przetłumaczyć część z nich na angielski, wciąż brzmią sztucznie. Inna rzecz, która drażniła mnie jeszcze bardziej od tych osobliwych dialogów, a która również pojawia się w cytacie powyżej: ośmioletnia bohaterka zwraca się do swojego ojca po imieniu. Ja wiem, że w niektórych rodzinach przyjął się taki zwyczaj, lecz po pierwsze, nie jest to zbyt powszechne, a po drugie - imię bohatera jest w moim odczuciu dość pretensjonalne, naprawdę wolałaby o nim czytać per "ojciec" lub "tato".
Właśnie, Atticus Finch. Jeden z głównych powodów, dla których oddałam książkę do biblioteki bez doczytywania do końca. Jest to bohater wyidealizowany aż do przesady - mądry, wyrozumiały, empatyczny... I zawsze ma rację! Żadnej rysy na diamencie, nawet poczucie humoru ma bardzo "praworządne". Z tak nierealistycznym i doskonałym moralnie bohaterem ciężko jest sympatyzować, ponieważ razi on sztucznością. W ogóle konstrukcja postaci nie jest specjalnie mocną stroną autorki - wszyscy są płascy i rysowani grubą kreską.
No i ostatnia sprawa. "Zabić drozda" jest historią znaną z bardzo konkretnego motywu, który w książce zaczyna się delikatnie zarysowywać dopiero na 120 stronie (mam wydanie liczące w sumie stron 420). Do tego momentu nie dzieje się praktycznie nic, co wydawałoby się do tego wątku prowadzić, zamiast tego czytałam o życiu codziennym małej bohaterki. Nie wiem więc, czemu te 120 stron miało służyć, bo autorka nie ma na tyle wybitnego warsztatu, aby można było z przyjemnością czytać cokolwiek, co wyszło spod jej pióra.
Z rozczarowaniem porzucam lekturę.

"Zabić Drozda" to poruszająca i głęboko emocjonalna powieść autorstwa Harper Lee, która ukazuje skomplikowane relacje rodzinne i etyczne dylematy. Historia opowiedziana z perspektywy młodego chłopca, Scouta, porusza tematy rasizmu, niesprawiedliwości społecznej i odwagi w obliczu trudnych wyborów. Dla ojców, ta książka może być inspiracją do refleksji nad swoją rolą w życiu swoich dzieci oraz do rozmów na trudne tematy. Zdecydowanie polecam ją jako lekturę, która zachęca do głębszego zrozumienia relacji rodzinnych i wartościowych lekcji życiowych.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska