Zabić drozda

Okładka książki Zabić drozda
Harper Lee Wydawnictwo: Rebis Cykl: Zabić drozda (tom 1) Seria: Salamandra literatura piękna
literatura piękna
2008-01-01
Maciej Szymański

Okładka książki Zabić drozda. Powieść graficzna Fred Fordham, Harper Lee
Ocena 8,1
Zabić drozda. ... Fred Fordham, Harpe...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 12 /grudzień 2018 Joanna Bator, Magdalena Bielska, Katarzyna Boni, Jarosław Dudycz, Natalia Fiedorczuk, Darek Foks, Katarzyna Kazimierowska, Sam Knight, Berenika Kołomycka, Joanna Lech, Harper Lee, Renata Lis, Michał Paweł Markowski, Jan Mazur, Wojciech Nowicki, Tomasz Pindel, Patrycja Pustkowiak, Agata Romaniuk, Dariusz Rosiak, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Magda...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie zapamiętam tej książki, nie uznam jej za przełomową. Faktycznie może ona nieść dla dzieci i młodzieży uniwersalne prawdy o świecie. Uczyć, napominać, ostrzegać i zmuszać do refleksji. Mnie bardzo zmęczyła.

Książka, z której przebija dużo życiowych prawd. Postać Atticusa została niesamowicie nakreślona i chociażby po to, aby się z nim "zapoznać" warto sięgać po tą książkę. Dobór tytułu również okazał się genialny. Momentami czytanie się dłużyło, a niektóre sceny nic nie wnosiły do fabuły, ale nie zmienia to mojej pozytywnej oceny.

Smutne, że, aby sprawy proste były proste, trzeba je włożyć w usta dziecka.

Intrygująco skonstruowana powieść łącząca dwie osie fabularne: fascynację tajemniczym mieszkańcem okolicy, który nigdy nie wychodzi ze domu, przez co napawa dzieciaki strachem, oraz niesłuszne oskarżenie o gwałt czarnego, w obronie którego staje ojciec bohaterów.

Swoim przesłaniem książka naświetla problem rasizmu; uprzedzeń rasowych w małych społecznościach, w których inny kolor skóry dyskredytuje fakt bycia człowiekiem. Niby oczywistość, a jednak dopiero spojrzenie na ludzi oczami dziecka pozbawionego pejoratywnego unormowania, wskazuje ich niekwestionowaną równość.

Historia zajmuje, wzbudza szczerą empatię - tak nad losem opuszczonego mężczyzny szukającego kontaktu z drugim człowiekiem, jak tragicznym położeniem ciemnoskórych - i skłania do kibicowania z góry przegranej prawdzie. Mądra, wartościowa, a przy tym niezwykle wdzięczna lektura.

Smutne, że, aby sprawy proste były proste, trzeba je włożyć w usta dziecka.

Swoim przesłaniem książka...

"Zabić drozda" Harper Lee

Przedstawiona zostaje nam historia trójki dzieci, które spędzają razem wakacje, bawią się. W całej tej historii, zazwyczaj gdzieś w tle, towarzyszy nam jedno - PODZIAŁY. Są one obecne zarówno w społeczności miasteczka jak i szkolnej klasy. To pochodzenie decyduje o tym, jakie zdanie na temat danego bohatera zostanie wyrobione przez resztę społeczeństwa.

Jest to genialna powieść stanowiąca pewnego rodzaju obraz światopoglądowy lat 30. w USA. Trudna, opowiedziana z perspektywy młodej dziewczyny, która wraz z kolejnymi kartkami dojrzewa na oczach czytelnika. Wydawać by się mogło, że jej przemiana obrazuję przemianę myśli całego pokolenia. Pokolenia, które nie rozumie skąd wzięła się dyskryminacja i co ona ma na celu. Dziewczyna z początku przyjmuje stanowisko innych, jednak z czasem zaczyna zadawać coraz to odważniejsze pytania: Po co? Dlaczego? Dużą rolę w jej wychowaniu odgrywa Atticus, miejscowy adwokat, który uważa, że każdy człowiek niezależnie od koloru skóry i pochodzenia zasługuje na takie samo traktowanie wobec prawa.

Książka uniwersalna, zdecydowanie godna polecenia

Cytat:
- Panna Gates jest całkiem miła, prawda?
- Pewnie - odparł Jem. - Lubiłem ją, kiedy nas uczyła.
- I bardzo nienawidzi Hitlera...
- A co w tym złego?
- Widzisz, wczoraj długo nam opowiadała o tym, jak on źle traktuje Żydów. Jem, to niedobrze, kiedy ktoś kogoś prześladuje, prawda? Albo nawet jeśli ktoś źle o kimś myśli, prawda?
- No pewnie, że niedobrze, Skaucie. Co cię gryzie?
- Bo... Kiedy tamtej nocy wychodziliśmy z sali rozpraw, panna Gates... szła po schodach przed nami i rozmawiała z panną Stephanie Crawford. Słyszałam, jak mówiła, że już najwyższy czas, żeby ktoś dał im lekcję, bo za dużo sobie pozwalają i może jeszcze przyjdzie im do głowy, że mogą się z nami żenić. Jem, jak można tak bardzo nienawidzić Hitlera, a jednocześnie być tak niedobrym dla ludzi we własnym kraju.

"Zabić drozda" Harper Lee

Mimo niełatwych tematów książka jest tak miła jak ciepły kocyk na zimę : )

Mimo niełatwych tematów książka jest tak miła jak ciepły kocyk na zimę : )

Ciężko mi ją ocenić, ponieważ to literatura dziecięca, napisana z perspektywy dziecka, trochę męcząca dla dorosłego człowieka. Jako dorosły oceniam ją na 6, jako nastolatek myślę, że znacznie wyżej. Pasuje na lekturę szkolną.

Książka, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek.

Książka, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek.

"Dill, w końcu świadek to tylko murzyn."

Powieść "Zabić drozda" opowiada o rodzinie Finczów, którzy mieszkają w małym miasteczku Maycomb w USA. Narratorem jest Skaut - córka adwokata i to właśnie z jej perspektywy poznajemy całą historię. Akcja toczy się w latach trzydziestych XX wieku, kiedy panuje rasizm. W miasteczku młody Murzyn, Tom Robinson, zostaje oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny Mayelli Ewell. To właśnie Atticus Finch, głowa rodziny, zostaje adwokatem oskarżonego. Jak potoczy się sprawa sądowa? Czy sędzia i ława przysięgłych zdecydują na korzyść oskarżonego? Czy pomimo dowodów będą kierować się uprzedzeniami rasowymi?

Powieść ta, to trudna historia o dzieciństwie. Dotyka ona bardzo ważnych spraw. Pokazuje wszechobecny rasizm, to jak czarni byli traktowani w tamtym okresie, uważani za głupich, gorszych zupełnie bezpodstawnie i bezsensownie. Książka ma bardzo ważny przekaz, dzięki Atticusowi, który jest człowiekiem tolerancyjnym, chcącym pokazać dzieciom, że każdy człowiek niezależnie od koloru skóry, pochodzenia zasługuje na szacunek, uznanie, równość i sprawiedliwość.

"Dill, w końcu świadek to tylko murzyn."

Piękna książka. Przeczytana prawie jednym tchem. Nadal mam po niej "książkowego kaca". Warta przeczytania, nawet kilka razy. Opowieść nad wyraz prawdziwa.

"Ta sprawa, sprawa Toma Robin sona,
jest jedną z tych, które dotykają samej głębi ludzkiego sumienia…" - taka jest ta książka "dotykająca" ważnych spraw. Chętnie przeczytałabym tę opowieść z perspektywy Atticusa.

"Ta sprawa, sprawa Toma Robin sona,