Wiatr od wschodu

Okładka książki Wiatr od wschodu Margit Sandemo
Okładka książki Wiatr od wschodu
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 15) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 15)
Vinden fra øst
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
1993-01-01
Iwona Zimnicka
Ludzie Lodu Tengel zło miłość

Ten tom jednocześnie nudzi mnie i ciekawi. Za pierwszym razem pamiętam,że czytałam go z zapartym tchem, poznając losy Vendela, a teraz, gdy czytam już nie wiem,który raz, to mnie nudzą opisy wędrówki naszego bohatera 🙈
Niemniej jednak jest to bardzo ważny tom ponieważ poznajemy inna historie Ludzi Lodu...
Mlody Vendel, zaledwie trzynastoletni wyrusza na wojnę z Rosjanami, jako pucybut swojego starszego przyjaciela Corfitza Becka. Po paru latach wojaczki trafiają do niewoli i zostają wysłani na bezkresna Syberię... Ucieczka wydaje się niemożliwa,  jednak Vendelowi po wielu latach przypadkiem udaje się uciec. Nie trafia jednak do domu... Zrządzeniem losu zostaje uratowany,przez członków plemienia Nieńców i tam zostaje na dłużej... tam też trafia na slad swoich przodków i poznaje inna historie Tengela Złego, która do tej pory nie byla znana i nie jest ona przyjemniejsza od tej,która już znali....
Szkoda mi Vendela, bo wycierpial i utracił bardzo dużo podczas swojej wędrówki do domu, ktora lacznie zajela mu 17 lat.... ubolewam nad tym jak został wykorzystany i porzucony...

Mlody Vendel, zaledwie trzynastoletni wyrusza na wojnę z Rosjanami,...

"Wiatr od wschodu" prowadzi nas przez historię Vendela, który zostaje wysłany przez własnego ojca na wojnę.
Podążamy jego ścieżką wojenną, przeżywamy pierwszy zawód miłosny, odrzucenie przez jego przyjaciela, o którego tak dbał.
W końcu ujawnia się krew Ludzi i Lodu i młody Vendel ucieka z niewoli, w kolejną przygodę.
Poznaje swoich dalszych krewnych, którzy również uciekli wraz z pradziadami Ludzi Lodu, jednak oni nie poszli dalej na zachód, tylko osiedlili się w Rosji, z dala od cywilizacji.

To tutaj w obozie Nienców Vendel odkrywa prawdę o Tan-ghilu, czyli o Tengelu Złym. Okazuje się, że nie oddał życia Szatanowi, tylko Shamie - Bogowi śmierci.
Niestety okazuje się również, że Tengel nadal żyje i trzeba zrobić wszystko, by ściągnąć przekleństwo, już nie tylko dla Ludzi Lodu, ale również dla plemienia Taran-gai.
Okazuje się, że Ludzi Lodu dotknęli żródeł życia, a Tengel Zły pomaga Shamie zapełnić Ogród Śmierci.
Poznajemy również kolejnego Złego z dotkniętych.

Na koniec niestety Vendel zostaje oszukany i siłą wyrzucają go z wioski, gdzie zostawia swoje dziecko.

Sprawiła mi radość przygoda Vendela, oczekuję dalszych krewnych Ludzi Lodu, którzy spotkają się z ich krewnymi z Taran-gai.

Poznaje swoich dalszych krewnych, którzy również uciekli...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

"Wiatr od wschodu" przenosi nas w pewnym sensie do korzeni Ludzi Lodu, a z drugiej strony zaczyna wprowadzać zmiany w wiedzy o tym, jak toczyły się dzieje legendarnego Tengela Złego.

Historia Vendela przez dużą część ksiązki opiera sie na mocnych i pełnych brutalności scenach wojennych, które czyta się z bólem. Tułaczka wojenna, poszukiwanie wolności i widmo śmierci towarzyszą młodemu mężczyźnie i często szokują.

Znacznie ciekawszy i już łatwiejszy w odbiorze jest kolejny etap jego wędrówki. Fascynujące były wątki związane z historią Ludzi Lodu, która okazuje sie nieco inna, niż do tej pory się wydawało. Intrygującym elementem były ludowe wierzenia mieszkańców dalekiej północy, rytuały szamańskie i szczypta ciekawej formy magii, która, jak ma sie w kolejnych częściach okazać, niesie ze sobą szczególne konsekwencje.

Nie brakuje tu oczywiście charakterystycznego dla Sandemo łamania tabu i wątków erotycznych, tym razem w postaci grupowych przeżyć seksualnych, które opisane były jednakowoż ze smakiem i wyczuciem, co bardzo cenię.

Polecam!

Wow! Słuchając tej części czułam się niemal tak zauroczona, jak podczas słuchania pierwszych tomów o Silje i Tengelu : ) Vendel Grip z Ludzi Lodu przeżył kilka naprawdę ciekawych przygód i z przyjemnością płynęłam przez tego audiobooka.

Szwedzki król Karol XII wyrusza na czele wyprawy wojennej mając ambicję podbić Rosję. Vendel Grip z rodu Ludzi Lodu zostaje wcielony do armii jako ordynans oficera Corfitza Becka.
Piętnastoletni zaledwie młokos wkrótce zdobywa sobie podziw i szacunek doświadczonych wojaków. Chłopak ma poczucie humoru, empatię, opiekuje się rannymi i konającymi, w dodatku wydaje się odporny na epidemie rozlicznych chorób dziesiątkujących Szwedów. Tężyzna fizyczna, żywotność i odporność od wieków była szczególną cechą Ludzi Lodu.
Mijają kolejne miesiące wojny. W potyczkach z Rosjanami król zostaje ranny, a osłabiona trudami wojaczki armia odnosi wielką klęskę pod Połtawą. Wraz z towarzyszami broni młody Vendel dostaje się do niewoli i zostaje zesłany do jenieckiego obozu w Tobolsku, za Uralem.
Aby zarobić na życie, uczy się garbowania i ozdabiania skór i futer zwierzęcych. Coraz lepiej poznaje rosyjski język, w końcu jest w stanie komunikować się z tamtejszymi ludźmi.
Wciąż tęskni jednak za matką i rodzinnym domem. Zdesperowany Vendel w końcu odkupuje od rosyjskiego rybaka łódkę i ucieka z obozu, płynąc rzeką Irtysz wgłąb Syberii. Ta wyczerpująca i niebezpieczna wyprawa przez tajgę ma mieć swój kres w osadzie Samarowa, skąd Vendel ma nadzieję dostać się na zachód.
Niestety, maleńka łódka zostaje wchłonięta przy ujściu Irtyszu do rzeki- giganta, Obu. Vendel nie jest w stanie skierować łodzi na brzeg, tak silny jest nurt. Poddaje się swojemu losowi i płynie Obem ku krainie pokrytej tundrą.
Dociera do wioski zamieszkałej przez Nieńców. Ku swojemu zdziwieniu, poznaje tam szamankę Tun- sij, żonę przywódcy plemienia Irovara. A ona okazuje się być daleką krewniaczką Vendela, pochodzącą z nieznanej linii Ludzi Lodu, którzy w swej wędrówce z dalekiej Azji na zachód nie dotarli nigdy do Skandynawii...
Tom jest o tyle ciekawy, że zawiera wątek plemienia Nieńców, opis ich codziennego życia, mentalności, zwyczajów, wierzeń, szamanizmu.
Niezwykle intrygująca była też wyprawa uciekiniera przez pustkowia Syberii, te rzeki, nieprzebyte lasy, drapieżniki, w końcu finał podróży nad Morzem Karskim.
Kontrowersyjny jest wątek pięciu rubasznych dzierlatek z plemienia, wszystkich zakochanych w Vendelu... i wszystkich bez wyjątku oferujących mu noc wspólnie spędzoną na igraszkach.
Jakie tajemnice ma plemię Ludzi Lodu, od wieków osiadłe na Syberii?
Czy żyją wśród nich przeklęci i wybrani, obdarzeni ponadnaturalnymi umiejętnościami?
Czy Vendel odnajdzie kobietę swego życia?
Czy uda mu się wrócić do rodzinnej Szwecji, i co tam zastanie?
Zakończenie tomu raczej słodko- gorzkie.

Praktycznie w książce do połowy jest paradoksalnie mało tematu Ludzi Lodu ale od drugiej połowy jest duże zaskoczenie. Wracamy do początku, autorka w jakimś stopniu wyjaśnia skąd oni pochodzą, zahacza o Tengela Złego i to jest dosyć mroczne. Oczywiście jak to u Sandemo znajdziemy też romans a w tej części dosyć mocny temat współżycia wielu osób jednocześnie. Zakończenie jak w większości sagi jest mocne.

Ten zwykle słuchało mi się bardzo przyjemnie.
Uwielbiam tą serię.

Ten zwykle słuchało mi się bardzo przyjemnie.
Uwielbiam tą serię.

Na półkach: , , , , , ,

Muszę przyznać że nie wiem co mam myśleć o tym konkretnym tomie. Z jednej strony traktuję go jako coś przejściowego między historią Villemo i Ulvhedina, z drugiej jednak dowiadujemy się tutaj kilku istostnuch faktów o samych Ludziach Lodu, więc to chyba stawia ten tom dosyć wysoko jeśli chodzi o ten wątek.

Całkiem polubiłam Vendela, nie mogę jednak tego samego powiedzieć o postaciach, które napotyka on na swojej drodze - były albo nijakie, jak chociażby pięć dziewcząt, za które Vendel jest od pewnego momentu odpowiedzialny, albo też denerwujące, jak Sinsiew. Bardzo mnie cieszy że wątek z nią rozwiązał się tak jak się rozwiązał, bo w innym wypadku byłoby mi Vendela po prostu szkoda.

Całkiem polubiłam Vendela, nie mogę jednak tego samego powiedzieć o...

Tym razem głównym bohaterem jest Vendel Grip z Ludzi Lodu który za sprawą wojny z Rosją trafia tam do niewoli.
W dalekiej tundrze spotyka krewniaków z nieznanej gałęzi Ludzi lodu.
Myślę, że tom byłby o wiele ciekawszy gdyby autorkę nie poniosły fantazje seksualne.
Polecam

W dalekiej tundrze spotyka krewniaków z nieznanej gałęzi Ludzi lodu.
Polecam

• Saga o Ludziach Lodu