Córka słońca

Wydawnictwo: Książnica
Daughter of the Sun
jagarkar

Inne wydania

Fascynująca powieść o władzy, miłości i namiętności, osadzona w egzotycznej scenerii kultury Indian Anasazi. Gdy Hoszitiwa, młoda uzdolniona garncarka zostaje uprowadzona przez potężnych Tolteków, jej plemię uznaje ją za przeklętą. Trafiwszy wprost na dwór Mrocznego Pana, dziewczyna poprzysięga zemstę. Wie, że została porwana nie tylko po to, by władca miał ją dla swych rozkoszy, ale również...

Gdy Hoszitiwa, młoda uzdolniona garncarka zostaje uprowadzona przez potężnych Tolteków, jej plemię uznaje ją za przeklętą. Trafiwszy wprost na dwór Mrocznego Pana, dziewczyna poprzysięga zemstę. Wie, że została porwana nie tylko po to, by władca miał ją dla swych rozkoszy, ale również po to, by Toltekowie mogli wykorzystać jej nieprzeciętne umiejętności garncarskie i uwolnić stolicę od klęski suszy. Osamotniona Hoszitiwa musi stoczyć walkę, by ratować siebie i odkryć swoje prawdziwe powołanie, wyznaczone przez bogów.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2011

źródło okładki: http://publicat.pl/ksiaznica/oferta/literatura-wsp...»

deana | 2015-12-25
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Barbara Wood to jedna z tych autorek, które potrafią zaczarować i porwać czytelnika. W jej historiach mieszają się przeszłość z teraźniejszością, rzeczywistość i magia, prawdziwa historia z legendą. Umiejętnie sięga ona po podania pradawnych ludów budując na ich kanwie opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, przeszłości i znaczeniu zdarzeń.

Nie inaczej jest i w przypadku ,,Córki Słońca". Wood zabiera nas tym raz w podróż w przeszłość aby poznać losy wymarłego plemienia indiańskiego. Znajduje się ono w schyłkowej fazie swego rozwoju. Jedyną nadzieję pokładają w utalentowanej garncarce Hoszitiwie i jej dzbanie. Zanim jednak poznamy wszystkie tajemnice jakie skrywa magiczna olla (deszczowy dzban) spotkamy się z rodziną Hightowerów i to im będziemy towarzyszyć przez prawie 30 lat. Będziemy dzielić ich smutki, radości, cierpienie, nadzieje a przez to dążyć do okrycia jednej uniwersalnej prawdy.

Powieść ma swoje lepsze i gorsze momenty ale jednak w ostatecznym podsumowaniu...

gwiazdka | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 05 maja 2014

„Córka Słońca" to powieść składająca się z pięciu części. Różni je czas i po części bohaterowie. Część pierwsza, rozgrywająca się w połowie XII wieku, to historia młodziutkiej Hoszitiwy, garncarki z plemienia Tolteków, której zadaniem było ulepienie naczynia sprowadzającego deszcz. Piękna opowieść o życiu Indian, wierzeniach, ludziach, oczywiście dość szablonowa, bo główna bohaterka nie tylko była niezwykle piękna to jeszcze pozwalała sobie na pewne zachowania łamiące przyjęte zasady i oczywiście uchodziło jej to na sucho.

Druga część, początek XX wieku, jest opowieścią o lekarzu, który po śmierci żony traci wiarę i poszukując sensu życia zaczyna interesować się historią i kulturą Indian. Kolejne części to kontynuacja historii już nie samego lekarza ale jego rodziny, bratowej, córki i syna. Wszystkie części ma łączyć dzban wykonany przez Hoszitiwę, niestety, wątek ten jest dość nieudolnie wpleciony w treść powieści. Lepiej już wyszło poszukiwanie przez wszystkich bohaterów...

wiejskifilozof | 2015-03-19

Barbara Wood lubi w swych powieściach mieszać różne kultury.Tu mamy Indian Anasazi.
Kultura ich zanikła w XII wieku. I autorka właśnie przedstawia powolny kres ich upadku.
Bohaterką jest młoda dziewczyna, która zajmuję się garncarstwem.Przyznam,że w tej książce to najbardziej mi się podobała, to cześć właśnie o Anasazi.
Bo reszta książki, te lata na początku XX WIEKU.Tak już mniej.
Owszem, były one ważne dla koncepcji fabuły, lecz te z Anasazi były lepsze.
Chociaż zakończenie bardzo fajne.

Anna | 2016-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Świetna książka!
Barbara Wood jak zwykle mnie nie zawiodła. Chociaż może nie tak wybitna, jak "Szamanka z nawiedzonego kanionu" czy "Kobieta tysiąca tajemnic", ale też wciągnęła mnie bez reszty. Czytałam w każdej wolnej chwili i w każdym możliwym miejscu.
Opowieść o losach rodziny Hightowerów pozwoliła oderwać się od trudów rzeczywistości, ale też inaczej spojrzeć na siłę miłości, wartości rodziny i Boga. To trochę taka podróż w głąb własnej duszy, emocji. A przy tym napisana przepięknym językiem - bez wulgaryzmów, bez przykrych, drastycznych scen - choć drastycznych i smutnych chwil w książce nie brakowało...
Polecam do przeczytania każdemu - i młodzieży i starszym (chyba podrzucę do przeczytania teściowej), bo każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. :)

BagatElka | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Słońce w tytule,słońce nade mną i pustynia pełna suchego piasku.Zdecydowanie za dużo gorąca i kurzu.
Czytałam już kilka książek pani Wood i polubiłam Jej styl i magię,którą wplata w losy bohaterów ale tym razem zamiast zainteresować,znudziła mnie ta opowieść.
Wolałabym dwa tomy podzielone na opis życia Hoszitiwy a drugi lekarza.
Mnie ta książka wydaje się niespójna pomimo nawiązania do dzbana,do wątków z zamierzchłej przeszłości.
Możliwe,że to zamierzony zabieg aby nagle urwać opowieść o zaginionym plemieniu a wyjaśnić na końcu ,że nie o los plemienia ale o ponadczasową prawdę chodziło.Czepiam się a przecież wiem,że sama nie napisałabym nawet połowy książki,więc wszystkim,którzy mają zamiar poznać losy bohaterów polecam nie przejmować się moim marudzenie.
Marudzę bo strasznie gorąco i możliwe,że gdybym czytała "Córkę słońca" zimą to ogrzałabym przy niej i serce i duszę.A tak jest mi tylko żal,że tak krótko dane mi było pobyć z Hoszitiwą i jej plemieniem.

Lubię takie książki. Jest trochę historii, trochę geografii, nieco przygód i dramatu. Jest egzotyka, a także odrobina romansu i spora dawka magii. Są bohaterowie, którzy wzbudzają moja sympatię i też tacy, którzy budzą negatywne emocje.
Ta powieść spowodowała, że z zaciekawieniem sięgnęłam również do atlasów, z zachwytem pooglądałam internetowe zdjęcia.
Chaco Canyon, Joshua Tree, Skull Rock, Arch Rock - te wszystkie niesamowite miejsca dzięki tej książce stały się jakby mniej odległe, bardziej bliskie. No i wreszcie nie sposób nie wspomnieć o przesłaniu. Bo ta powieść w gruncie rzeczy ma przesłanie. Upchnięte na samym końcu, ale nie znaczy to, iz przez to traci ono na znaczeniu.
Poczujecie je sercem...

Monika | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

"Ulicą rajskich dziewic" i "Zielonym miastem w słońcu" pani Baśka wysoko postawiła poprzeczkę.

"Córka słońca" nie jest taką perełką w Jej twórczości jak wyżej wymienione, ale to przyjemna i dobra lektura.
Mocne trzy gwiazdki.

Dziękuję Aniu :)

Katherina87 | 2012-11-22

Najnowsza powieść Barbary Wood, w której autorka przenosi czytelnika dziewięć wieków wstecz w świat kultury prekolumbijskiej. Z typowym dla siebie rozmachem i sprawnością warsztatu tworzy fascynującą sagę o miłości i namiętności, osadzoną w egzotycznej scenerii kultury Anasazi.
Siedemnastoletnia Hoshi'tiwa trafia na dwór Mrocznego Pana. Swoją niezwykłą urodą i temperamentem młodziutka garncarka podbija serce samego władcy Tolteków, Jakála, tym samym narażając się możnym i wpływowym rywalom. Osamotniona, zdana tylko na siebie Hoshi'tiwa musi stoczyć walkę, by ratować siebie i odkryć swoje prawdziwe powołanie, wyznaczone przez bogów.

Gośka | 2012-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2012

Barbara Wood to jedna z niewielu pisarek literatury kobiecej,której książki lubię czytać.Zabiera nas zawsze w podróż do różnych miejsc i różnych czasów.Tym razem nasza podróż zaczyna się w 1150 roku,kiedy to poznajemy losy indiańskiego plemienia zamieszkującego Świętą Ziemię. Ta część książki podobała mi się najbardziej.Opisuje losy młodej dziewczyny,zmuszonej do opuszczenia swego plemienia,by w służbie Mrocznego Pana ulepić dzban,który przywoła deszcz.Poznajemy obrzędy,obyczaje i wierzenia Indian,różnice pomiędzy plemionami, narodziny wielkiej miłości i tragedię głównej bohaterki.
Część druga to opowieść o lekarzu,który po stracie żony traci wiarę i wyrusza w świat,aby ją odnaleźć.I tak trafia na ślady dawnej cywilizacji, która zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Sensem jego życia staje się odnalezienie ostatnich szamanów i poznanie tajemnej wiedzy istnienia.Akcja rozpoczyna się w 1910 roku,gdy na statku w czasie połogu umiera żona Farradaya.Po wielu latach podróży Farraday...

Orlica | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lutego 2014

"Męczyłam" tę książkę ponad miesiąc - raz, że miałam mało czasu, dwa, że książka ma 600 stron, trzy, że nie wciąga jakoś szczególnie. Spodziewałam się, że w całości będzie dotyczyła czasów Hoszitiwy, zresztą ta część najbardziej mi się podobała. Nie przeczytałam jeszcze nawet 1/4 książki, gdy nagle ten wątek się kończy, a akcja przenosi się o kilka stuleci... Z początku w ogóle nie ma również związku między tymi wątkami. Fabularnie książka mnie nie zachwyciła, choć czuje się sympatię do postaci, są barwnie opisane, a jednak czegoś mi tu brakuje. Chętnie przeczytałabym więcej o losach samej Hoszitiwy.