Okładka książki Samotny, biały żagiel

Książka i wiedza, Warszawa
typ
papier
foka
6,53 (40 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Rok 1905. Dogasa rewolucja 1905 roku. Rzecz dzieje się w Odessie. Władze ścigają rewolucjonistów. Bunt marynarzy pancernika Potiomkin również dogasa. Dwaj chłopcy - Pietia i Gawrik pomagają jednemu z marynarzy...

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Mansfield | 2011-10-21
Przeczytana: 04 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy była publikowana w ZSRR był rok 1936. Pisana dla starszych dzieci w formie zbeletryzowanych wspomnień autora, ukazywała chłopięcą przyjaźń na tle niezwykle dramatycznych zdarzeń jakie działy się w Odessie 1905 roku. Nie mogła nie posiadać drugiego, głębszego dna – przedstawienia rewolucji i jej uczestników od jak najbardziej romantycznej strony. I chociaż ta podskórna propaganda była nieunikniona nie mam żalu do autora. Bo poza tym jest to cudowna opowieść o dzieciństwie, pięknym, owianym legendą mieście i jego barwnych mieszkańcach.

Dlaczego tak przyjemnie spoglądać oczami autora na tamte wcale niewesołe czasy ?
Razem z nim ulegać pokusom hazardowej gry w guziki, wałęsać się po mieście w zupełnie zakazane miejsca (zamiast siedzieć w szkole), pływać łódką po morzu , zakochać się z poświęceniem w siostrze kolegi, a za chwilę tego żałować, i za przyczyną bardziej samodzielnego przyjaciela brać udział w życiu dorosłych, których sprawy są tajemnicze i naprawdę niebezpieczne....Bo...

hgfhghf | 2014-02-02

Magiczna. O beztroskim dzieciństwie, które zderza się z bezwzględnym światem dorosłych. O marzeniach, rozczarowaniach, przyjaźni. To przede wszystkim portret zwyczajnych dzieci, których cechą jest wnikliwa obserwacja świata.

Beniamin | 2013-12-03

Warto przeczytać powieść choćby ze względu na barwny i wywołujący pozytywne emocje opis dzieciństwa trzech chłopców - Pietii, Gawrika, no i trochę też Pawlika. Bardzo przyjemnie napisana z perspektywy chłopca. Kiedyś czytałem tę książkę co roku i zawsze ładowała mnie miłymi wspomnieniami.
Jeśli chodzi o samą historię to jest ona dramatyczna. Wydarzenia z rewolucji 1905 roku to niełatwy kawałek historii, naznaczony ludzkim okrucieństwem. Autor świetnie połączył dwa światy: beztroskie dzieciństwo i poważne problemy. Chłopiec Pietia wchodzi w dorosły świat, początkowo nie zdając sobie sprawy z powagi wydarzeń.

| 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

Warto przymknąć oko na upiększanie historii, przede wszystkim dla głównych bohaterów: Pieti i Gawrika. Książka zabawna, wzruszająca, romantyczna. Dziś inaczej myślimy o tamtych wydarzeniach, ale lektura pozwala spojrzeć na historię oczami pełnych wiary bohaterów. Zachowując taki potrzebny dystans, "Samotny biały żagiel" to ciekawa i całkiem wciągająca opowieść.

"Zrozumienie ważności pewnych wydarzeń i dat przychodzi z czasem, po latach, po pewnym namyśle i rozwadze. I to nazywa się - Historia!"

Agatka | 2014-07-18
siczowy | 2014-07-06