Samotny, biały żagiel

Książka i Wiedza
typ
papier
foka
6,49 (41 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Rok 1905. Dogasa rewolucja 1905 roku. Rzecz dzieje się w Odessie. Władze ścigają rewolucjonistów. Bunt marynarzy pancernika Potiomkin również dogasa. Dwaj chłopcy - Pietia i Gawrik pomagają jednemu z marynarzy...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Mansfield | 2011-10-21
Przeczytana: 04 września 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kiedy była publikowana w ZSRR był rok 1936. Pisana dla starszych dzieci w formie zbeletryzowanych wspomnień autora, ukazywała chłopięcą przyjaźń na tle niezwykle dramatycznych zdarzeń jakie działy się w Odessie 1905 roku. Nie mogła nie posiadać drugiego, głębszego dna – przedstawienia rewolucji i jej uczestników od jak najbardziej romantycznej strony. I chociaż ta podskórna propaganda była nieunikniona nie mam żalu do autora. Bo poza tym jest to cudowna opowieść o dzieciństwie, pięknym, owianym legendą mieście i jego barwnych mieszkańcach.

Dlaczego tak przyjemnie spoglądać oczami autora na tamte wcale niewesołe czasy ?
Razem z nim ulegać pokusom hazardowej gry w guziki, wałęsać się po mieście w zupełnie zakazane miejsca (zamiast siedzieć w szkole), pływać łódką po morzu , zakochać się z poświęceniem w siostrze kolegi, a za chwilę tego żałować, i za przyczyną bardziej samodzielnego przyjaciela brać udział w życiu dorosłych, których sprawy są tajemnicze i naprawdę...

hgfhghf | 2014-02-02

Magiczna. O beztroskim dzieciństwie, które zderza się z bezwzględnym światem dorosłych. O marzeniach, rozczarowaniach, przyjaźni. To przede wszystkim portret zwyczajnych dzieci, których cechą jest wnikliwa obserwacja świata.

Beniamin | 2013-12-03

Warto przeczytać powieść choćby ze względu na barwny i wywołujący pozytywne emocje opis dzieciństwa trzech chłopców - Pietii, Gawrika, no i trochę też Pawlika. Bardzo przyjemnie napisana z perspektywy chłopca. Kiedyś czytałem tę książkę co roku i zawsze ładowała mnie miłymi wspomnieniami.
Jeśli chodzi o samą historię to jest ona dramatyczna. Wydarzenia z rewolucji 1905 roku to niełatwy kawałek historii, naznaczony ludzkim okrucieństwem. Autor świetnie połączył dwa światy: beztroskie dzieciństwo i poważne problemy. Chłopiec Pietia wchodzi w dorosły świat, początkowo nie zdając sobie sprawy z powagi wydarzeń.

| 2012-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2012

Warto przymknąć oko na upiększanie historii, przede wszystkim dla głównych bohaterów: Pieti i Gawrika. Książka zabawna, wzruszająca, romantyczna. Dziś inaczej myślimy o tamtych wydarzeniach, ale lektura pozwala spojrzeć na historię oczami pełnych wiary bohaterów. Zachowując taki potrzebny dystans, "Samotny biały żagiel" to ciekawa i całkiem wciągająca opowieść.

"Zrozumienie ważności pewnych wydarzeń i dat przychodzi z czasem, po latach, po pewnym namyśle i rozwadze. I to nazywa się - Historia!"

Dona | 2014-11-01

Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:
  •   ugniatałeś CIASTO
  •   uprawiałaś FECHTUNEK
  •   oglądałeś HAREM
  •   wpadł ci w ręce PĘDZEL
  •   widziałaś SIECI RYBACKIE
SPRAWDŹ CO OZNACZA SEN

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sharon Bolton
    55. rocznica
    urodzin
    I czy to nie idiotyczne, czuć złość i zazdrość, że ktoś oderwał od niej jego uwagę, choć w ogóle tej uwagi nie chciała?
  • Agata Tuszyńska
    58. rocznica
    urodzin
    Bo czym jest zawiść?Rozgrzaną zazdrością.Niemożnością przebaczenia innym powodzenia i sukcesu.Spełnieni budzą niechęć,nienawiść nawet,jakby odbierali coś tym,którzy są jeszcze w drodze.Jakby nie było dość miejsca na świecie dla kilku gwiazd.Jakby istniał tylko jeden szczyt,ten,który właśnie został z... pokaż więcej
  • Harlan Ellison
    81. rocznica
  • Dashiell Hammett
    121. rocznica
    urodzin
    Nie ufam ludziom, którzy krzyczą: "Dosyć, dosyć", gdy im się nalewa. Jeżeli ktoś musi uważać, aby nie wypić za dużo, to znaczy, że kiedy wypije, nie ufa nawet samemu sobie.
  • Antoni Ferdynand Ossendowski
    139. rocznica
    urodzin
    Myślałem, że pan dąży do rewolucji, aby wstrząsnąć zmaterializowanym, mieszczańskim światem i utorować drogę dla ducha... Tak myślałem... Tymczasem pan marzy o bandytyzmie na wszechświatową skalę. To straszne!
  • Louis-Ferdinand Céline
    121. rocznica
    urodzin
    Zdecydowana większość ludzi umiera dopiero w ostatniej chwili; inni z kolei zabierają się do tego już dwadzieścia lat wcześniej, a czasami to nawet jeszcze wcześniej. I to oni właśnie są najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na ziemi.
  • Jamie Oliver
    40. rocznica
  • Bohdan Arct
    101. rocznica
  • Stepan Chapman
    64. rocznica
    urodzin
    Na czym to ja...? A tak, kręgielnia. Połknęłam tatę. Moje nerwy wyszły mi przez skórę.
  • Philip Kotler
    84. rocznica
  • John Barth
    85. rocznica
    urodzin
    Miałem kiedyś sen, w którym koniecznie chciałem po znać prognozę pogody na następny dzień. Zajrzałem do gazet, lecz działu z doniesieniami o pogodzie nie znalazłem na zwykłym miejscu. Włączyłem radio, lecz w wiadomościach nie było słowa o prognozie pogody. Zadzwoniłem do pogodynki akcja snu działa s... pokaż więcej
  • Lawrence M. Krauss
    61. rocznica
  • John Cheever
    103. rocznica
  • Hanna Ożogowska
    20. rocznica
    śmierci
    - Marcin, ale ja nie umiem tańczyć! - zwierzał się w chwilę potem Kostek.
    - Ja też, ale to nic trudnego: zwyczajnie stoisz i kiwasz się, a dziewczyna cię obskakuje. Potem ona stoi i kiwa się, a ty ją obskakujesz, a potem oboje kiwacie się i obskakujecie. Filozofia?...
  • Mary Virginia Carey
    21. rocznica