Tarnina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Jubileuszowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-09355-1
MsSurrealist

Lidka | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

Jest wojna. Dziewięciu chłopców z jednej ulicy małego nadwiślańskiego miasteczka, zajętego przez Niemców, spędza razem czas. Chcą żyć jak książkowi bohaterowie powieści podróżniczych - wybierają wodza, chcą mieć przygody, snują plany.
Część z nich nie ma już żadnej rodziny, część w domu by tylko przeszkadzała, dlatego śpią gdzieś kątem. Ale znają pewne miejsce - długo ciągnące się i gęsto rosnące krzaki tarniny, głogu i sosen. Tam własną pracą wewnątrz krzaków zbudowali dla siebie twierdzę, która stała się ich domem.
Lubiący czytać Jurek, jego brat - małomówny Witek, rozsądny Benek, Tadek pomagający matce w sklepie i wychowaniu młodszego brata, Zymek - najsilniejszy z nich, ironiczny Stefek, przedsiębiorczy Mietek i Kazik oraz Gietek - oto bohaterowie tej książki.
Jest także Wiesiek Zaręba, zajmujący się partyzantką, oraz Abram - lekarz żydowskiego pochodzenia, który musi się ukrywać.

Doracy | 2015-12-11

Przeczytałam dawno temu mając 15 lat i dla mnie niezapomniana lektura. Nie tylko daje obraz-namiastkę zwykłej codzienności dzieciaków czasu wojny, ale pomaga poczuć ją. Ja poczułam do głębi swojego młodego serca, bardzo mocno. I choć wojna wydawała mi się odległą historią, poczułam że ci młodzi chłopcy są mi bliscy. Polecam więc młodym, myślącym, wrażliwym, którzy chcą poczytać nie o wielkich dokonaniach na froncie, szturmach i bitwach, tylko o nadziei i przyjaźni.

Iza | 2016-11-05

Książkę poleciła mi bibliotekarka jak byłam jeszcze w podstawówce - i mimo mojej niechęci książka porwała mnie od pierwszych stron. Świadczy o tym tez fakt ze po 20 latach wciąż o niej pamietam i pamietam co czułam jak ja wtedy czytałam. Polecam każdemu - dzieciom, nastolatkom i dorosłym bo książka jest niesamowicie przejmująca.

Werciątko | 2017-06-09

Tata czytał mi tę książkę jak byłam mała. Zawsze z sentymentem wracam.

patryk | 2011-08-03
Przeczytana: 01 stycznia 1979