Chata wuja Toma

Tłumaczenie: J. Walicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kanon Lektur". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
Uncle Tom's Cabin
Murzyn Tom, niewolnictwo
PiPi

Inne wydania

Wzruszająca opowieść o ludziach, którzy pozbawieni swych praw i zmuszeni do niewolniczej pracy, próbują zachować godność. Nie jest im łatwo pozostać wiernym sobie i wyznawanym ideałom. Tom jednak głęboko wierzy, że pozostanie wolny, dopóki będzie miał możliwość dokonywania wyboru między dobrem a złem.

sola255 | 2015-02-08
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Czytając jako dziecko , pamiętam że powieść wyzwoliła we mnie wiele emocji . Nie chciałam już drugi raz sięgać po lekturę .Długie lata pamiętałam ucieczkę Elizy po krze zamarzniętej rzeki , czy męczeństwo murzyna Toma i wiele innych niegodziwości.
Będąc dorosłą sięgnęłam po książkę ponownie i zauważyłam w niej pewną hipokryzję.
Autorka była purytanką , córką pastora. To prawda ,że pisząc przyczyniła sie do rozwoju ruch abolicjonistów , wstrząsnęła ludźmi ale... Jest w tej powieści pewna zależność .
Jest podział na chrześcijan - dobrych i niechrześcijan -złych.
Na ucieczkę zdobywają się tylko Mulaci - dobrzy chrześcijanie (Eliza) i omawia sie również ich dalsze losy tak jakby stali wyżej w hierarchii nad "prawdziwie czarnymi" Tylko oni torują sobie drogę do tzw lepszego życia . Ciemnoskórzy Murzyni oczywiście chrześcijanie wolą zostać przy swoim Panu nawet jeżeli pozbawi ich życia.
Oczywiście spotykamy tu też Murzynów niechrześcijan (Sambo i Quimba) to prawdziwi oprawcy , ale pod...

violabu Toczytam | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Nawet rasizm ma swoje granice. Połączony z bestialstwem jest hańbą ciemiężycieli. Traktowanie człowieka o ciemnej skórze jak zwierzę lub rzecz to czarna karta historii Sanów Zjednoczonych. "Chata wuja Toma" to opowieść z czasów niewolnictwa, gdy Murzyni byli maltretowani fizycznie i psychicznie, morzeni głodem, ciemiężeni pracą ponad siły, z czasów gdy nie mieli jakichkolwiek praw, gdy nie szanowano nawet ich więzi rodzinnych (odbierając dzieci matkom).

Głównym bohaterem książki jest około 40-letni Murzyn o imieniu Tom, który odsprzedawany jest co kilka lat innemu nabywcy, by ostatecznie z przytulnej chatki, w której mieszkał z żoną i dziećmi u dobrego właściciela, trafić na plantację bawełny. Pomimo ciężkiej pracy i wyjątkowo bestialskiego pana, Tom nie traci honoru i wiary w Boga, w nim pokładając nadzieję, która pomaga mu sprostać trudom życia. Czy wolność duszy jest warta poświęcenia cielesnej powłoki człowieka?

Harriet Beecher Stowe napisała książkę będącą jedynie zarysem...

Aleksandra | 2016-03-03
Przeczytana: 1964 rok

Jedna ze smutniejszych książek mojego dzieciństwa, którą zapamiętałam.

Antoni Leśniak | 2013-12-09
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Są pewne doświadczenia historyczne, których ocena dokonywana z pozycji dnia dzisiejszego nie pozostawia suchej nitki na działaniach, które były udziałem naszych przodków, budząc nasze przerażenie, obrzydzenie, często gniew. Rzeczywiście, z naszej perspektywy nie ma nieusprawiedliwienia dla tych, którzy kiedyś traktowali Murzynów, czy też jak dzisiaj sugeruje język politycznej poprawności, Afroamerykanów, jako zwierzęta bez duszy, których jedyną rolą było służenie zaspakajaniu potrzeb rasy białej i pomnażaniu ich majątku, gdzie myślenie w kategoriach jakiegokolwiek pochylenia się nad ich niedolą nie mogło mieć miejsca, bo stworzony system całkowicie wykluczył i pozbawił wszelkich praw tę społeczność, a nawet uznał ją za nie lepszą od zwierząt. Nie jest to jedyna czarna plama i nie jedyne bolesne i tragiczne w swych skutkach zachowanie białych. Proceder porywania z kontynentu afrykańskiego tamtejszej ludności, łapanej jak zwierzęta w sieci i przewożonej w nieludzkich warunkach na...

Powieść " Chata wuja Toma" to piękna, smutna i wzruszająca historia wzrusza, chwyta za serce opowiada o niewolnictwie, o rasizmie, o czarnych niewolnikach.
Urzekająca,cudowna książka, bardzo polubiłam chatę wuja Toma chciałam żeby mógł poczuć się wolny,odzyskać wolność, którą odebrano mu.
dla mnie to ulubiona książka piękna,a zarazem niesamowita.

ceylonka | 2010-10-29

To tego typu utwór, który powinien powrócić do kanonu lektur szkolnych. Piękna wzruszająca opowieść o wolności, równości...tematach po dzień dzisiejszy aktualnych.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka Harriet Beecher Stowe, jest co by nie powiedzieć, rewelacyjna. Książka przez wiele lat była jednym z oręży Jankesów w Wojnie Secesyjnej. Opowiada losy dobrego Toma, niewolnika, który w wyniku nieuwagi swojego dobrego pana musiał zostać sprzedany okrutnemu Simonowi Legree. Ten robi go po czasie nadzorcą. Kiedy jednak, Tom odmawia maltretowania swych współbraci, Simon każe innym swoim sługom ciężko go pobić. Powieść jest rzeczywiście bardzo wzruszająca. Pokazuje, być może nie w bardzo okrutny, aczkolwiek obrazowy sposób, losy czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych. Pociechą pozostaje fakt, że część z "Panów" okazała się przyzwoitą, i co często podkreśla autorka "nie traktowała niewolników jak bydła czy koni", którym można zbadać zęby, mięśnie i ogólną sprawność, i zwracała im zasłużoną wolność . Myślę, że czasem warto sięgnąć po taka pozycję książkową, bo uwierzcie ale wraca wiara w dobrych ludzi. Serdecznie polecam.

mynameism | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

"Statek wesoło sunął w dół rzeki. Pogoda była rozkoszna. Gwieździsta flaga wolnej Ameryki trzepotała w przezroczystym powietrzu. Radosna pogoda udzielała się pasażerom i załodze. Jedynie niewolnicy nie brali w tym udziału".
Nie nazwałabym tej książki arcydziełem pod względem literackim, ponieważ technicznie na pewno pozostawia wiele do życzenia (i nie uwzględniam tutaj nieszczególnie udanego tłumaczenia, błędów, które znalazły się w czytanym przeze mnie egzemplarzu, i tak znienawidzonego przeze mnie spolszczania imion). Przyznam, powieść jest nieco przerysowana w sposobie, w jakim przedstawia nam się bohaterów - ale ja podeszłam do nich jako do swego rodzaju archetypów. Sama książka również nie jest historią z wartką akcją czy błyskotliwymi dialogami - to obraz, symbol, który nie musi być wybitny pod względem artystycznym. Jego zadaniem było zmienienie świata i to jest dla mnie w tej powieści ważne. Do zrozumienia jej przesłania niezbędna jest jednak pewna wiedza historyczna.

Dominik | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

'Chata wuja Toma' to przełomowa książka Harriet Beecher Stowe. Autorka była Amerykanką, znaną ze swojej działalności społecznej. Walczyła o prawa wyborcze dla kobiet i pomagała niewolnikom, którzy uciekli swoim właścicielom. Zmarła w 1896 roku, a poprawkę do konstytucji USA znoszącą niewolnictwo wprowadzono w 1865.

Utwór opowiada historię kilkorga postaci, które są ściśle powiązane z niewolnictwem. Mamy zatem Pana i Panią Shelby, którzy bardzo dobrze traktują swoich niewolników, zbiegłą parę a także innych plantatorów, handlarzy niewolników i przedstawicieli kiełkującego ruchu abolicjonistów. Silny i honorowy Tom jest osią powieści, wokół niego wszystko się toczy.

Główny bohater powieści to człowiek, o którym można by pisać i pisać. Tom jest mężczyzną honoru i wielu cnót. Jego wiara i bezgraniczna miłość do innych są imponujące. Przebacza on swoim oprawcom, ludziom, którzy jego życie szacują na podstawie liczb. Nawet w obliczu...

tomsn | 2014-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Powieść absolutnie stylowo niedzisiejsza. Sentymentalizm i problemy, których dziś już nie spotykamy. Postaci prezentuję pewne typy, idee, wyrażają postawy i tworzą ciekawą panoramę społeczeństwa amerykańskiego przed wojna secesyjną (poł. XIX w.) Książkę polecam wielbicielom U.S.A (do których jednak sam należę) oraz historykom idei. Dobrze pewnie będzie się czytać wielbicielom romantycznych historii i wzruszeń przez wielkie W. To jedna z najważniejszych powieści politycznych, która ukształtowała sporą część opinii publicznej w Ameryce i nie tylko.

8 książek o niewolnictwie

Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień pamięci o handlu niewolnikami i jego zniesieniu – z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie książek, które poruszają tę przerażającą kwestię, jaką bez wątpienia jest niewolnictwo.

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?