Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Siwann

Powieść podróżniczo-przygodowa, przeznaczona dla dzieci (głównie chłopców) w wieku gimnazjalnym. Jest to historia murzyńskiego chłopca, który uciekając przed niesprawiedliwością lokalnego wymiaru sprawiedliwości przypadkowo trafia na płynący na Antarktydę okręt. Tumbo przeżywa liczne przygody i niebezpieczeństwa zyskując pod koniec podróży szacunek i uznanie polarników. Książka zawiera bardzo bogaty materiał poznawczy, a także posiada niezwykłe walory wychowawcze.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kilka razy musiałam przerywać czytanie tej książki...ze złości - bo jak już Tumbo pokonał swoje kłopoty, to znów coś mu się okropnego przytrafiało. Na szczęście dzielny chłopiec sobie radzi w najcieższych sytuacjach. Jeden z sympatyczniejszych bohaterów :)

Magdalena_S | 2018-09-06
Na półkach: 2018, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2018

Przepiękna książka, takie mogłabym czytać cały czas. Choć jest ona skierowana do młodzieży, to ja już się do niej nie zaliczając, czytając ją bawiłam się równie świetnie. Tumbo jest bardzo skromny i ma dobre serce. Wie co to przyjaźń, jest bardzo pomocny i nie brak mu odwagi aby pomagać innym, nawet jeśli samemu musi przy tym ponieść przykre konsekwencje. Także, jak widać i dorosła osoba może czerpać przyjemność z takiej lektury 😊

petervader | 2013-11-27

Ciekawa "lajtowa" książka; Centkiewiczowie mają w swoim dorobku o wiele lepsze, ale "Tumbo" i tak wciągał. No i te współcześnie niepoprawne politycznie podejście do innej rasy (oczywiście w głosach części marynarzy)...bezcenne

Konkwistadorrr | 2012-12-21
Przeczytana: 1996 rok

Tak, książka nie jest jakaś wybitna sama w sobie, ale dla mnie stała się drogą do czegoś bardzo ważnego. Odkryłem pisarstwo małżeństwa Centkiewiczów i do dziś jestem ich ogromnym fanem, wręcz poddanym. O tym jednak w innych krótkich opisach wrażeń tegoż duetu.

Andrzej | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka opowiada o przygodach Tumby. Chłopiec w porcie myli statki i zamiast płynąć do Dakaru wyrusza w podróż w zupełnie innym kierunku. Podróż ta usiana jest wieloma niebezpieczeństwami i przygodami. Czyta się przyjemnie, książka może wciągnąć.

paweł | 2018-07-16

Powieść przygodowa dla młodych czytelników, do których należę także ja , no ale do rzeczy. Tubmo to mały murzynek, który chcąc dopłynąć do Dakaru wsiadł omyłkowo na statek poławiaczy fok i wraz z jego załogą przeżywa różne przygody

azalia87 | 2014-12-29

to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. mam ją do dzisiaj. czytałam dziesiątki razy. polecam młodym czytelnikom.

marijestmoja | 2018-04-21
Przeczytana: 1974 rok