Gołąb

Czytelnik
1992-01-01
1992-01-01
Małgorzata Łukasiewicz
samotność rutyna wartości gołąb zmiana

Autor pisze tak obrazowo i tak pięknie, że czytelnik może tylko się zachwycać. Szkoda, że autor tak mało napisał bo ma do tego wielki talent. Jestem zauroczony! Ta książka, podobnie jak inne, to uczta.

Groteska to dosc specyficzny gatunek. Gołąb, ktory wywraca zycie człowieka, nie jest dla każdego będzie akceptowalną osią fabuły. Z jednej stron ksiazka jest pelna metafor dt. ludzkiego losu a z drugiej strony dużo w niej dosadnych opisow fekaliów. Niestety, ale nie moje poczucie humoru a tym samym nie dla mnie taka literaura.

Jedna z moich faworytów wśród utworów Patricka Suskinda. Lubie obserwować ptaki, a zwłaszcza gołębie , które żyja w moim ogrodzie od lat. Są bardzo ciekawskie i inteligentne. Historia , która stworzł Suskind z bohaterem w tytule, jest przepełniona takimi emocjami i uczuciami, których nie znajdziemy w wielu uznanych i zachwalanych dziełach. To tak jak z cytatami . Przeczytaj dwa cytaty z książki i juz wiesz czy jest ona stworzona dla Ciebie i czy odnajdziesz w niej to czego szukasz. Krótkie opowiadanie , a takie wyraziste i celne.

Nie mój typ! Preferuję wartką akcję, jednak zachęcona "Pachnidłem" sięgnęłam po kolejne dzieło Süskinda. To co przeczytałam znacznie rozbiegło się z moimi oczekiwaniami. Książka opowiada krótką i smutną historię Jonathana Noela, człowieka bardzo samotnego i znerwicowanego. Otóż pewnego dnia przeżywa on spotkanie z gołębiem. W poukładanym i bezpiecznym dotąd życiu pojawia się coś, czego nigdy nie planował.

Spojler!
Spojler!

Tak naprawdę gołąb jest tutaj metaforą, symbolem oraz powodem wielu irracjonalnych zachowań. Owe spotkanie pokazuje prawdę o strażniku banku, a może o każdym z nas, jak zachowujemy się w sytuacjach, które wyzwalają w nas irracjonalny lęk, zaburzają nasze poczucie bezpieczeństwa. Owy gołąb, który dla większości z nas nie stanowi nic szczególnego i zostałby po prostu zignorowany urasta tutaj do rangi prawdziwego wroga, kogoś kto niszczy cały dorobek życia, wprowadza chaos i zniszczenie. O ile piszemy o gołębiu wydaje nam się to śmieszne, ale ilu z nas przezywa nieuzasadnione lęki (np. strach przed ciemnością czy klaunami),które niszczą życie. Dzieło Suskinda w zrozumiały sposób opisuje poszczególne etapy leku, brak zrozumienia jednostki przez otoczenie oraz samotna walkę, a wszystko to poprzez opisanie banalnej historii w niebanalny sposób. Styl pisania jest czasem śmieszny, czasem wyolbrzymiony, wręcz groteskowy jednak pod koniec książki odczułam smutek. Bardzo cenie sobie styl pisarski oraz umiejętność prezentowania całej gamy uczuć i emocji.

Jak tak można pisać, no jak tak można pisać?! Niby nic a tyle zdarzeń i emocji. Książka, której chciałbym być autorką...

• Literatura niemiecka
  • NIEM