Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Historia rodziny Roccamatio

Wydawnictwo: Znak

W książce znajdują się cztery opowiadania: Historia rodziny Roccamatio, Gdy usłyszałem koncert Johna Mortona ku czci szeregowca Donalda J. Rankina na smyczki i dysonujące skrzypce, Ostatnie godziny: warianty, Wytwórnia luster VITA AETERNA. Lustra na całą wieczność. Są to poprawione przez samego autora, opowiadania sprzed 10 lat, które cieszyły się uznaniem wśród czytelników.

Gosia | 2018-06-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 czerwca 2018

Drugie spotkanie z Yannem Martelem.
Za sprawą wstępu, w którym pisarz nieco się odsłania spotkanie to miało nieco bardziej osobisty charakter.
Wczesne opowiadania pisarza.
Zarówno poprzednio czytana książka "Ja", jak i te opowiadania utwierdziły mnie w przekonaniu, że to pisarz ciekawy i skłonny do eksperymentowania.
Nie przepadam za opowiadaniami, ale te były interesujące i potrafiły wzruszyć.
Tematyka różna:
1. przyjaciel umierający na AIDS
2. muzyka jako źródło wzruszeń
3. różne postawy w obliczu wyroku śmierci
4. siła wspomnień.
Pisarz nietuzinkowy, który potrafi docenić wartość słowa, a nawet przecinka.
Zachęcam do zapoznania się z jego twórczością.

Grażyna | 2013-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Niewielka objętościowo książka zawiera 4 krótkie opowiadania.
Najbardziej spodobało mi się pierwsze o młodym chłopaku umierającym na AIDS i jego przyjacielu, który towarzyszy mu do ostatnich chwil życia. Ze względu na to opowiadanie ksiażkę oceniam na b.dobrą, pozostałe opowiadania są słabsze.

Agnieszka | 2015-02-11
Przeczytana: 09 lutego 2015

Kiedyś w damskich pogaduchach zaśmiewałyśmy się do łez z historyjek o tym, co robią z nas hormony, mi w głowie utkwiły zwierzenia o rzewnym płakaniu na reklamie papieru toaletowego, skojarzyłam tę cholerną reklamę , no fakt, nic tylko ryczeć ze wzruszenia, sami wiecie jakie one są: wzniosłe , pełne urody życia, radości, różowości, niemowlaków, uczuć w ich najczystszej formie. Właśnie coś takiego jest w tej prozie, wszystko jest wzruszające i naj; Mamy opowiadanie o umieraniu na aids, o karze śmierci i o genialnym muzyku, co sprzątał biura. Zabrakło upośledzonego dziecka i psa bez tylnych łap. Jest takie brzydkie słowo, którego używam bardzo rzadko, ale bardzo tu pasuje; te wczesne opowiadania Yanna Martela są po prostu pretensjonalne. Kojarzycie Kanadyjczyków z amerykańskich żartów? Sympatycznych , ale niezbyt bystrych , bo niezdolnych do głębszej empatii, ze względu na wychowanie w zbyt cieplarnianych warunkach? Narrator jest właśnie jednym z nich.
Reklama papieru toaletowego...

Aśka | 2016-01-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 stycznia 2016

AIDS, kara śmierci, życie złamane doświadczeniem wojny...
Gdybym miała przyrównać tez zbiór opowiadań do kolorów, to zdecydowanie dominowałyby tu czerń i ciemne odcienie szarości. Wyraźnie widać, że wczesna twórczość autora próbuje oddziaływać przede wszystkim na emocje, a jednocześnie Yann Martel nie zamierzał zadowalać się pospolitą formą. W moim odczuciu efekt jest taki, że opowiadania są lekko pretensjonalne, co ktoś już zresztą tu zauważył.

...i, w moim przypadku, sumaryczna ocena całego zbioru byłaby niższa, gdyby nie ostatnie opowiadanie. Bywam bardzo sentymentalna, a "WYTWÓRNIA LUSTER VITA AETERNA. Lustra na całą wieczność" porusza we mnie właśnie tą czułą strunę. Warto pochylić się nad cudzymi wspomnieniami, jeśli ktoś chce się z Tobą nimi dzielić, bo z czasem może przyjść żal, że nie poznałeś kogoś tak blisko, jak to było możliwe, chociaż była ku temu okazja.

Maromira | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Niedoceniana, choć dobra. Choć żadne z 4 opowiadań za serce nie chwyta i na razie nie rozumiem ukrytego ich sensu, to warto się zapoznać z tą stroną twórczości Yanna Martela.

trojkowicz | 2018-09-04

Napis na okładce : "Nowa książka autora Życia Pi" zawiera dwa nadużycia.
Nie jest to książka, lecz 3 opowiadanka i coś na kształt wypracowania na kilka stron. Nie jest też nowa, albowiem są to pierwsze, debiutanckie utwory autora. Mało tekstu, bardzo mało. Pomysł ostatniego opowiadania fajny.
Jeden cytat warty przytoczenia :"Kiedy jest się z ludźmi , którzy są poważnie chorzy, odkrywa się, jakim złudzeniem może być nauka".

qbard | 2014-10-19

Są to cztery opowiadania z początków pisarstwa Yanna Martela. Dwa z nich przeniesiono na ekran i na scenę. Jak mówi Martell, te opowiadania to najlepsze efekty jego wczesnych prób pisarskich. Ciekawe pomysły i świeże spojrzenie, trochę eksperymentatorski styl, sprawiają, że jest to ciekawa proza.

Ronja | 2011-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 listopada 2011

Opowiadania, smutne, dające do myślenia, ale mnie nie porwały. Wiele więcej na temat książki nie mam do powiedzenia. Warto poczytać, ale śladu pewnie we mnie nie zostawi.

inga | 2011-05-10
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2011

drugie opowiadanie zdecydowanie najlepsze, kilka razy prawie doprowadziło mnie do płaczu. reszta już nie tak rewelacyjna, ale przeczytać warto.

Adam | 2013-05-18

Martel nie powinien wydać tego zbioru opowiadań... Stać go na dużo więcej...