Czas burz

Wydawnictwo: De Facto
Sturmzeit
literatura piękna
jaune

Akcja powieści toczy się w Niemczech, Prusach Wschodnich, Rosji i na frontach pierwszej wojny światowej. Niemcy 1914. W Europie wrze. W rodzinnym majątku Degnellys w Prusach Wschodnich życie toczy się jeszcze normalnie. Przede wszystkim 18-letnia córka Felicia marzy o ekscytującym, szczęśliwym życiu. Marzenie, które może być ciężkie do spełnienia w trudnym okresie, kiedy świat się zmienia a...

Niemcy 1914. W Europie wrze. W rodzinnym majątku Degnellys w Prusach Wschodnich życie toczy się jeszcze normalnie. Przede wszystkim 18-letnia córka Felicia marzy o ekscytującym, szczęśliwym życiu. Marzenie, które może być ciężkie do spełnienia w trudnym okresie, kiedy świat się zmienia a kilka następnych lat przyniesie Felicii koniec ich rodzinnego świata. Ona kocha życie, ryzyko, a przede wszystkim dwóch bardzo odmiennych mężczyzn. Pośród wojennej wojny przemienia się w niezależną bizneswoman, która gra wysoko i nisko upada. Towarzyszy jej przede wszystkim głębokie poczucie odpowiedzialności za rodzinę i wola, aby nigdy nie zniechęcać się klęską. Wola, która ukształtuje również kobiety następnych pokoleń

"Czas burz" został sfilmowany i cieszył się dużym powodzeniem w Niemczech. Wiele zdjęć kręcono w Polsce we dworze w Koszutach pod Poznaniem, a jedną z ról grał Franciszek Pieczka.

źródło opisu: www.lovelybooks.de

źródło okładki: De facto

Agattta | 2018-08-01

Cóż... nie podołałam!
Świat sztywno wykreowany, choć oparty na prawdzie historycznej (wojna), postaci nadęte, "jednotorowe" i jakieś nieprawdziwe, problemy wydumane. Nie mogłam się wczuć ani w klimat czasów, ani w klimat postaci, ani nadążyć za ich dziwacznymi poszukiwaniami i - tym bardziej - wyborami.
Miałam też wrażenie, że świat kręci się jedynie wokół tych postaci i nie widać obrazu świata, który je otacza... Nie bardzo mogłam więc uwierzyć, że faktycznie trwa wojna - może było to wynikiem "wpadania" postaci na siebie w najróżniejszych miejscach, czasem całkiem nieprawdopodobnych, jak za sprawą teleportacji :)

Jestem zaskoczona wysokimi notami tej książki. Może w oryginale jest lepsza...

evetta | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Książki Charlotte Link trzymam na czas wakacyjny lub zimowy, bo to dla mnie czas na przyjemną lekturę. Po raz pierwszy jestem rozczarowana. Nie lubię czytać recenzji przed sięgnięciem po książkę, więc nikt mi nie narzucił skojarzenia ze Scarlett. Ono samo się narzuca od pierwszych stron. Niestety, o ile "Przeminęło z wiatrem" to jedna z moich ulubionych lektur, "Czas burz" mnie zwyczajnie irytuje. Odbieram wszystkie podobieństwa, jak zwykłe naśladownictwo. Myślę, że pani Link była za młoda, gdy pisała tę książkę, bohaterowie książek, które powstały później, są bardziej złożeni, bardziej interesujący. Może gdybym nie znała wcześniej książki Margaret Mitchell lub gdybym "Czas burz" przeczytała, gdy byłam nastolatką, moja opinia byłaby inna. Dlatego nie wystawiam oceny (byłaby bardzo niska). Na chwilę muszę od pani Link odpocząć :(

gwiazdka | 2017-12-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 10 grudnia 2017

„Czas burz” zupełnie zaskoczył mnie. Książka bardzo odbiega charakterem od twórczości Link- nie jest thrillerem ale powieścią zupełnie obyczajową, której akcja dzieje się sto lat temu. Treściowo książka nie wnosiła niczego nowego, czasy wojny, lata dwudzieste- temat znany i oklepany, spotykany u wielu pisarzy, często podany w dużo lepszej formie, ale „Czas burz” miał coś w sobie. Początek czytałam mozolnie, ale po kilkudziesięciu stronach powieść i bohaterowie pochłonęli mnie do tego stopnia, że czas przestał się liczyć. I w tej sytuacji naprawdę trudno zdecydować, co o tym przesądziło: treść, bohaterowie (których tak naprawdę do końca nie dałam rady polubić), forma, dobre tło historyczne? Nie umiem określić powodu, ale powieść przeczytałam z naprawdę ogromną przyjemnością. Być może szybko o niej zapomnę, mimo wszystko polecam ją jako dobrą powieść historyczno- obyczajową.

martolina | 2017-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2017

historia niemieckiej rodziny wpleciona w czas pierwszej wojny światowej i okres powojenny, główna bohaterka właściwie z tylko jedną ideą - posiadania rodzinnego majątku, jak na p. Link bardzo słaba

Joanna | 2017-03-20
Przeczytana: 19 marca 2017

Wielowątkowa, doskonale oddająca atmosferę lat I wojny światowej, a dokładnie stan i odczucia społeczne ówczesnych Niemiec i Rosji. Główna bohaterka to przykład wrażliwości i siły, odwagi i rezygnacji, kobiecej intuicji i czaru. Jest wątek miłości trudnej, dziwnej, pogmatwanej, rodzinne intrygi, ale też więzi, wojenny dramat młodych ludzi.

Ata77 | 2017-03-02

ciężko mi uwierzyć, że napisała to moja ulubiona pisarka

iwpat | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane, Dobre
Przeczytana: 19 listopada 2016

Wg mnie nie była to najlepsza książka autorki. Dużo akcji, dobrze opisana sytuacja w Europie, ciekawe postaci

koemata | 2016-10-28
Na półkach: Przeczytane, Kindle, A w 2016
Przeczytana: 28 października 2016

I wojna światowa widziana oczyma Niemców, -uniesienie, koszmar i powrót do normalności

ewelina136 | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Jak można zauważyć, tej książce dałam bardzo wysoką ocenę, a mianowicie 9. Nie często się zdarza, iż przeczytana przeze mnie książka na długo pozostanie w mej pamięci. "Czas burz" jest właśnie takim dziełem, obok którego nie można przejść obojętnie. Autorka doskonale oddała czasy I wojny światowej i obraz lat dwudziestych ubiegłego stulecia, co należy jej liczyć na ogromny plus. Dodatkowo kreacje głównych bohaterów są genialne, nie można im niczego zarzucić, postacie są tak przedstawione jakby rzeczywiście wyjęło się ich życiorysy z tamtej epoki i zrobiono z nich biografię a nie fikcję.
Ale nie byłabym sobą, gdybym w tej notce nie wspomniała o fatalnym wydaniu książki.
Gorąco polecam, warto poznać panią Link również w powieści obyczajowej, a nie jak to było w moim przypadku, tylko w doskonałych kryminałach czy thrillerach.

jusia1986 | 2016-04-09
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Niemcy, Prusy Wschodnie, Rosja, i gdzie tylko się da - Felicja gł. bohaterka powieści "Czas burz" - niczym bumerang "zaliczyła" wszelkie możliwe kraje i miejsca, w których działy się najważniejsze wydarzenia w powieści. Bohaterka niepokorna, skomplikowana podobnie jak cała powieść, czy jednak można zaliczyć to na plus?

Chciałam uniknąć tak ironicznego wstępu do mojej opinii o książce, ale nie mogę się powstrzymać. Nie czytając nigdy "Przeminęło z wiatrem" jednak znając praktycznie ekranizację filmową na pamięć (dzięki mojej mamie), pierwsza myśl jaka mnie naszła - Felicja to Scarlet Ohara... Chcąc jednak dać szansę autorce (po dobrych kryminałach i cudownym w mojej opinii "Domu sióstr" nie mogłam inaczej) postanowiłam zagryźć zęby i iść dalej. Moja sympatia dla Felicji nie miała prawa się rozwinąć, nie widziałam w niej "trudnego charakteru" lecz bardziej - charakter niezdecydowanej egoistycznej kobiety samej nie wiedzącej czego chce. Nie jestem pewna, czy pani Charlotte Link...