Crystal glass cube Venus
Kryształowy, sześcian, Wenus
dona

Zbiór amerykańskich opowiadań SF z lat 50.-60. Najlepszy przykład na to, że dobra, klasyczna fantastyka naukowa, która skupia się na człowieku, a nie na wymyślaniu urządzeń i gadżetów technicznych przyszłego świata, po prostu się nie starzeje. Zawartość zbioru: Słowo wstępne - Julian Stawiński 1. Isaac Asimov: Nastanie nocy (Nightfall), przeł. Tadeusz Jan Dehnel 2. Stephen Barr: Jądro...

Zawartość zbioru:
Słowo wstępne - Julian Stawiński
1. Isaac Asimov: Nastanie nocy (Nightfall), przeł. Tadeusz Jan Dehnel
2. Stephen Barr: Jądro krystalizacji (I Am a Nucleus), przeł. Julian Stawiński
3. Alfred Bester: Ostateczne zniknięcie (Disappearing Act), przeł. Julian Stawiński
4. Frederic Brown: Kopuła (The Dome), przeł. Julian Stawiński
5. Raymond Z. Gallun: Posiew zmierzchu [brak tytułu angielskiego], przeł. Tadeusz Jan Dehnel
6. Maurice A. Hugi: Mechaniczne myszy (Mechanical Mice), przeł. Zofia Uhrynowska
7. Fritz Leiber: Mutanci (The Mutant's Brother), przeł. Julian Stawiński
8. Richard Matheson: Człowiek encyklopedia (One for the Books), przeł. Lech Jęczmyk
9. Finn O'Donnevan: Bezgłośny pistolet (The Gun Without a Bang), przeł. Julian Stawiński
10. Robert Sheckley: Zwiadowca-minimum (The Minimum Man), przeł. Lech Jęczmyk
11. A. E. van Vogt: Kryształowy sześcian Wenus (A Can of Paint), przeł. Jan Skalny
12. A. E. Wallace: Feliksa (Student Body), przeł. Tadeusz Jan Dehnel

Zbiór przecudownych opowiadań s-f. Klasyka, a więc lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów s-f.
Do dziś pamiętam "Człowieka encyklopedię" i "Jądro krystalizacji" (nie wiem, dlaczego akurat te opowiadania, bo wszystkie są świetne), a czytałam to jako nastolatka, czyli wieeeki temu ;).
Mam to stare wydanie (nie wiem, czy były późniejsze) - stoi na honorowym miejscu.

koemata | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Rylce, Az w 2013
Przeczytana: 1985 rok

rewelka

R. O'Donnevan – Bezgłośny pistolet (The Gun Without a Bang)
Richard Matheson – Człowiek-encyklopedia (One for the Books)
F. L. Wallace – Feliksa (Student Body)
S. Barr – Jądro krystalizacji (I Am a Nucleus)
Fredric Brown – Kopuła (The Dome)
M. A. Hugi – Mechaniczne myszy (Mechanical Mice)
Fritz Leiber – Mutanci (The Mutant's Brother)
Isaac Asimov – Nastanie nocy (Nightfall)
Alfred Bester – Ostateczne zniknięcie (Disappearing Act)
R. Z. Gallun – Posiew zmierzchu
Robert Sheckley – Zwiadowca-minimum (The Minimum Man)

Holmes | 2010-07-11

To był chyba mój pierwszy kontakt z s-f. Chociaż czytałem ją ponad 20 lat temu, a egzemplarz gdzieś zaginął, do tej pory pamiętam, że wywarła na mnie spore wrażenie. Szczególnie "Nastanie nocy" - klasyczna fantastyka w solidnym asimovowskim wydaniu i "Człowiek encyklopedia" - echa tego opowiadania pobrzmiewały w filmie "Fenomen" z Johnem Travoltą.
Jeśli komuś uda się jeszcze tę książkę upolować - polecam z czystym sumieniem.

Andrzej Lewicki | 2015-07-27
Jabuilo | 2015-07-22