Ten zwariowany wszechświat

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Seria: Fantastyka (Beta Books)
Wydawnictwo: Beta Books
That mad universe
Adam

"Pierwsza próba wystrzelenia rakiety na Księżyc, w 1954 roku, zakończyła się niepowodzeniem. Prawdopodobnie z powodu błędu konstrukcyjnego w układzie sterowania rakieta spadła na Ziemię powodując śmierć dwunastu, osób. Chociaż nie wyposażona w głowicę bojową, rakieta, by jej lądowanie mogło być obserwowane z Ziemi, miała potencjometr Burtona nastawiony tak, by w czasie lotu przez Kosmos zgromadził olbrzymi potencjał elektryczny, który w momencie zetknięcia z Księżycem wyzwoliłby się jako błysk kilka tysięcy razy jaśniejszy od błyskawicy - i kilka tysięcy razy bardziej niszczycielski.

Na szczęście rakieta spadła w słabo zaludnionej okolicy, nie opodal wzgórz Catskill, lądując na terenie posiadłości bogatego właściciela sieci gazet. Właściciel i jego żona, dwoje gości oraz osiem osób służby zginęło na skutek wyładowania elektrycznego, które całkowicie zniszczyło dom i powaliło drzewa w promieniu ćwierć mili. Odnaleziono tylko jedenaście ciał. Uważa się, że jeden z gości, redaktor, znalazł się tak blisko miejsca katastrofy, iż jego ciało całkowicie wyparowało. Kolejna - i zakończona sukcesem - próba wystrzelenia rakiety nastąpiła rok później, w 1955 roku."

"Tak, dobrze było być myśliwym, a nie zwierzyną, i podjąć jakieś energiczniejsze kroki niż utrzymywanie się z pisania opowiadań. Właściwie zawsze nienawidził pisania. Polowanie to znacznie lepsze zajęcie. A szczególnie ten rodzaj polowania. Jeszcze nigdy nie polował na ludzi."

fulmir | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Całkiem przyzwoite fantasy. Ostatnio rzadko czytam rzeczy z tego gatunku a ta historia chociaż nie powala, to daje przyjemną rozrywkę. Miło było wejść znów w świat podróży kosmicznych, potworów, dziwnych trunków i jeszcze wielu tajemnic, które kryją się we wszechświecie. A zakończenie? Dość zaskakujące i zabawne. Nazwisko Brown w końcu zobowiązuje:)

| 2012-05-22

I weź tu się, człowieku,sugeruj kiczowata okładką.Toż to całkiem przyzwoita historia się okazała,a biorąc pod uwagę rok jej stworzenia(1949-co mnie nawet zadziwiło)nowocześnie napisana.Rzecz dotyczy alternatywności i nieskończonej liczby wszechświatów.Ten rodzaj nie bardzo mnie ciekawi a i temat w fantastyce ostatnio oklepany do znudzenia,szczególnie w filmach.Ktoś nagle ma zęby w zielonym kolorze albo sypia w talerzu i to już jest alternativ.W "Zwariowanym wszechświecie" zdarzenia jednak posuwają się w składnym tempie jednostajnie przyśpieszonym.Bohater trafia oczywiście do innej rzeczywistości,w której mimo woli,przymusowo zostaje wessany w konflikt między Ziemią a agresorami z kosmosu ,ale nie tylko.Czy uda mu się wyjść z tego?..To ,czy takowe "światy" istnieją,to dziś prawie pewne choćby m.in na podstawie doświadczeń w akceleratorach hadronów,gdzie cząstki przeskoczą kiedyś przez prędkość światła.Na razie się to nie udało.Ale czy ludzkości jest to potrzebne?Chyba nie za...

Sławomir | 2013-10-25

Wydaje się troszkę naiwna w dzisiejszych czasach. Jednak jeśli pominąć aktualną wiedzę jaką dysponujemy można zagłębić się w lekturę z umiarkowaną przyjemnością.

len9 | 2017-05-13
Tombot | 2017-05-03