Duchy dżungli. Opowieść o Yanomami, ostatnich wolnych Indianach Amazonii

Wydawnictwo: Otwarte na Świat
duchy dżungli, janusz kasza
shuea

Duchy dżungli mieszkają z dala od wielkich rzek, w głębi deszczowego lasu. Duchy dżungli zobaczysz tylko wtedy, gdy same będą tego chciały. Duchy dżungli unikają obcych: jeśli przyjdziesz do nich bez zaproszenia - zginiesz. Duchy dżungli - Yanomami. Ostatni wolni Indianie Amazonii. Niewielu ludzi spotkało Yanomami, nieliczni mogli poznać ich życie, obyczaje i wierzenia. Tym ciekawsza jest relacja Janusza Kaszy, który w 1998 roku podczas wyprawy do Wenezueli mieszkał w wiosce Yanomami, z bliska podpatrywał ich codzienne życie i rytuały. Potem opisał to, co przeżył i czego się o tych tajemniczych ludziach dowiedział. To fascynująca książka - dająca szansę zrozumieć inne, tak odległe od naszego światy.

anika | 2014-10-12

Zaczytuję się namiętnie w różnych książkach podróżniczych, potem śni mi się, że wchodzą we mnie robale, rozwijają się w palcu u nogi, rosną aż osiągną kilka metrów długości i muszę je nawijać…, nawijać… i nawijać… na patyki, żeby wyjąć, i jeszcze do tego nie rozerwać…

Ale jak tu nie czytać czegoś, co jest napisane tak:

„Dżungla jest jak kapryśna kobieta. Wstaje o świcie ubrana jedynie w opadające mgły,z kroplami rosy we włosach. Wędrowca wabi bogactwem swojego wnętrza. Jeżeli nieszczęśnik ulegnie jej szmaragdowym oczom i choć raz wejdzie w nią choćby na cal, ona wciągnie go głębiej, aż do zatracenia tajemniczym pięknem, kształtami i zapachem najcudowniejszych kwiatów. Będzie rzucać pod nogi nigdy niewidziane rajskie owoce, uwodzić wszystkimi barwami tęczy, wchłonie go w swoje wilgotne i gorące wnętrze.”

Barwny język jest tylko jednym z atutów książki. Autor książki „Duchy dżungli” – Janusz Kasza spotkał, jako jeden z nielicznych, ginące już plemię Indian Yanomami, mieszkał z...

Isadora | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

Czytanie relacji podróżników z ich wypraw w odległe zakątki świata to jedna z moich pasji. Uwielbiam zagłębiać się w lekturę ich zapisków dokumentujących zarówno trudy podróży, bogactwo wrażeń, jak i przyrodniczo - kulturoznawcze obserwacje i doświadczenia.
Ostatnio zaintrygowały mnie relacje z wypraw do Amazonii; nieodmiennie zadziwia mnie fascynacja zielonym piekłem każdego, kto z własnej, nieprzymuszonej woli się w nim znalazł oraz granicząca z obsesją potrzeba czy też chęć spotkania plemion nieskażonych cywilizacją - zadanie wyjątkowo trudne w dzisiejszych czasach, ale - jak udowadnia autor - nie niemożliwe do zrealizowania.

Książka "Duchy dżungli" jest relacją z wyprawy do Wenezueli, jaką podjęła czwórka podróżników wiedziona pragnieniem dotarcia do plemienia ostatnich wolnych Indian Amazonii - Yanomami.
Sylwek, dziennikarz "Rzeczypospolitej", Ewa - doskonała fotograf, Beata Pawlikowska - znana globtroterka oraz autor - Janusz Kasza - podróżnik, fotograf i zapalony entomolog,...

Szapirta | 2014-03-28

Książka rewelacyjna! Wciągnęła mnie bardzo szybko mimo tego, że nie sięgam po tego typu tematykę ani za bardzo się nią nie interesuje.
Momentami czułam amazońskie słońce, rwący potok Orinoko lub odgłosy dżungli.
Lektura powoduje wiele refleksji..o naszym życiu, o tym co jest człowiekowi potrzebne do szczęścia, o jego naturze..:)
Polecam wszystkim!
Aż mam ochotę spakować plecak i wyruszyć w podróż:)
Będę miała przyjemność spotkać się z autorem, chętnie wypytam o intrygujące mnie wątki i zagadnienia!

Tomasz | 2017-03-17
Przeczytana: 13 marca 2017

Taka sobie. Przez kilka dni po przeczytaniu nie wiedziałem czy coś pisać na jej temat. Zdaje się, że książka po prostu niczym szczególnym się nie wyróżnia. Czyta się ją lekko i przyjemnie, a i podróż autora i jego kompanów całkiem fajna. Trochę raziły mnie uszczypliwości kierowane w stronę innych podróżników. Ale to już wszystko :)

jonek64 | 2014-01-03

"Duchy dżungli" przedstawia przede wszystkim nieocenioną wartość etnograficzną. Autor, obdarzony doskonałym zmysłem obserwacji, otwartością i świeżością spojrzenia niezwykle skrupulatnie, wnikliwie, rzetelnie, z pasją i cudownie drobiazgowo opisuje przebieg spotkania z Yanomami oraz wizytę w ich wiosce. Styl autora jest zaraźliwie entuzjastyczny, emocjonalny, sugestywny i barwny, opisy trafne i celne, osądy fachowe i trzeźwe - nie sposób nie poddać się urokowi jego opowieści. Zapraszam wszystkich w niezwykłą, pełną wrażeń przygodę w samym sercu zielonego piekła - wśród duchów dżungli, Indian Yanomami. Mam nadzieję, że podobnie jak mnie, tak i Was zafascynuje odkrywanie świata innego niż nasz, a lektura ta na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Marta | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Książkę czyta się bardzo szybko, jest napisana prostym, reporterskim językiem. Szczególnie urzekły mnie ostatnie rozdziały ze spisem ciekawych książek na temat podróży do Ameryki Pd oraz ABC podróżnika. Lubię książki skoncentrowane na jednym temacie. W związku z tym, że przeczytałam wiele relacji pani Pawlikowskiej urzekły mnie również komentarze autora na jej temat ;)

Paula | 2012-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2012

Rewelacyjna opowieść. Książka jest tak interesująca, że nie sposób się oderwać. Nie sposób też nie zastanawiać się nad cywilizacją białego człowieka...

Michał | 2014-08-28
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Średni początek, potem coraz lepiej, coraz lepiej... i tak od 70% równia pochyła. Tak bym jednym zdaniem opisał tę książkę.

Lubię pozycje podróżnicze, relacje z wypraw (im bardziej egzotycznych tym lepiej) ale tutaj, w moim skromnym odczuciu, coś nie zagrało.
Stosunkowo ciekawie opisane przygotowania do wyprawy, potem bardzo interesująca podróż uwieńczona dotarciem do miejsca docelowego i... i tam dzieje się coś złego. Opis pobytu wydaje mi się bez ładu i składu, wątki pomieszane, informacje dublujące się. I paradoksalnie ta część która powinna być najciekawsza - czyli relacja z pobytu w wiosce tubylców - okazuje się być prawie największym zawodem.
Prawie, bo potem jest jeszcze niezliczona ilość zakończeń w postaci rozmaitych podsumowań, złotych rad, recenzji książek (!) i innych rzeczy, które miałem wrażenie pisane były bardzo na siłę, aby "nabić" ilość stron książki...
Ogólnie szkoda, bo temat zapowiadał się bardzo ciekawy a chyba autor nie do końca wykorzystał ten potencjał i...

qqrczak | 2015-09-13

Hmmm... Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Zacznę może od tego, że styl w jakim została napisana książka jakoś tak nie do końca do mnie przemawia. Opis przygotować do podróży jest taki - jakby to określić - "łopatologiczny". Nie do końca go czułem. Później podróż do wioski w miarę ciekawa. Następnie sam opis pobytu u Indian jakby nie do końca przemyślany. Generalnie pozycja nie jest zła. Jest niby w niej wszystko co powinno znaleźć się w książce podróżniczej a jednocześnie coś w niej brakuje. I jeszcze jedno. Autor zamieszcza wiele cytatów z innych książek. Oczywiście wszystko jak najbardziej do siebie pasuje ale w mojej ocenie jednak pewna granica została przekroczona.

rajcula | 2013-11-07

Świetna książka o ostatnich oddalonych od cywilizacji Indianach Yanomami. Autor w znakomity sposób relacjonuje każdy krok podróży i przybliża Nam samych bohaterów, których ja zapewne bałabym się spotkać. W książce znajdziemy fragmenty i ciekawostki z innej literatury co wzbogaca dzieło. Znajdziemy tutaj także sporo dobrych zdjęć. Napisana prostym językiem pozwala na chwilę wgłębić się w świat jakże daleki i dziki. Polecam wszystkim fanom literatury podróżniczej.