Przeklęta ziemia

Seria: Bieguny
Wydawnictwo: Carta Blanca
Bad Lands
literatura faktu

Błyskotliwa relacja z podróży Tony'ego Wheelera - pasjonata dalekich wypraw i współzałożyciela wydawnictwa Lonely Planet. Autor odwiedził kraje zaliczane do najbardziej represyjnych i niebezpiecznych reżimów na świecie: Afganistan, Albanię, Arabię Saudyjską, Birmę, Irak, Iran, Koreę´ Północną, Kubę i Libię. Biorąc pod uwagę stosunek poszczególnych krajów do praw człowieka, terroryzmu i polityki zagranicznej, autor pyta: "Co tak naprawdę sprawia, że kraj jest przeklęty?". Na trasie podróży nie brakuje fascynujących ciekawostek geograficznych i kulturowych oraz barwnych postaci. Zebrane felietony prowadzą Czytelnika przez zachwycające krajobrazy, od niekończących się pustynnych wydm do ośnieżonych szczytów górskich, od wijących się rzek aż po tropikalne plaże.

Tego typu książki, szczególnie z serii "Bieguny", są okazją do poznania historii prezentowanych krajów, bo ta zawsze najlepiej charakteryzuje stosunki wewnętrzne jak i z sąsiadami. Konflikty w jednym z nich prowadzą do interakcji na szerszą skalę. Autor biorąc na warsztat taki temat, wytypował własny "wskaznik zła" i miał na uwadze: traktowanie obywateli, związki z terroryzmem, stwarzanie zagrożenia dla innych krajów (otwarcie agresywna postawa wobec innych). Obserwacje dotyczą tutaj terenów: Afganistanu, Albanii,Arabii Saudyjskiej, Birmy, Iranu, Iraku, Korei Północnej, Kuby, Libii.
Przy czym autor obiecywał we wstępie relacje z wizyt turystycznych, miało byc o tym gdzie warto pójść, a jakich miejsc unikać. Książka jest przewodnikiem subiektywnie dobranych miejsc, tych z gatunku uważanych za niebezpieczne, owszem, ale nie typowym reportażem z podróży, zachwycaniem sie bądz niezadowoleniem z odwiedzanych miejsc. Trudno poczuć sie jakbyśmy byli na wycieczce z autorem, skoro większość...

allison | 2012-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2012

Ciekawa, dynamiczna, pełna ciekawostek relacja z podróży autora do krajów, od których zwykli turyści najczęściej trzymają się z daleka.

Tony Wheeler nie tylko opisuje swoje wrażenia z wypraw, oglądane zabytki, poznanych ludzi, próbowane potrawy, architektoniczne dziwactwa budowane na cześć reżimowych przywódców...
Sporo miejsca autor poświęca genezie narodzin terroru w każdym z krajów, analizie ich sytuacji politycznej i społecznej, zależnościom między Wschodem a Zachodem i szansom na zmiany. Te ostatnie kwestie w kilku przypadkach okazały się swoistymi przepowiedniami - gdy reporter pisał książkę, nie spodziewał się zapewne, że już za kilka lat dojdzie do przewrotu w Libii i Iraku.

Całość napisana jest lekko, przystępnie i błyskotliwie. Tekst ubarwiają zdjęcia - ciekawe i oryginalne ujęcia.

Przyznam, że podróżowałam z autorem z zainteresowaniem i podziwem dla jego pasji i duszy doświadczonego obieżyświata, ale naprawdę w żadną z tych podróży nie miałabym odwagi się wybrać.

RoBaal | 2013-07-13
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Przyznaję się - odpadłam po drugim rozdziale. Mętne opisy historii opisywanych regionów, zupełnie nieistotne uwagi natury przewodnikowej (i to sprzed ery GPS-ów i mam wrażenie - także zwykłych map drogowych), oraz język autora - delikatnie mówiąc - nie porywający, plus mocne przeterminowanie - książka została napisana w 2006 roku i, jak łatwo się domyślić, w większości opisywanych krajów zmieniło się wiele. Nie tylko stan dróg i usytuowanie trupów rosyjskich czołgów...

neon90 | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Przy czytaniu tej książki nie mogłam nie zauważyć że wiele problemów tych "przeklętych ziem" bierze się z zachłanności ziem zachodnich, tych bogatych pełnych hipokryzji krajów, które niby to wspierają te biedne kraje wrzucając co im zbywa do skarbonki, a mimo to kupują diamenty, kokainę, sprzedają im broń itp. itd. sami tworzą przestępczość, przyczyniają się do wyzyskiwania obywateli tych krajów. Autor nie miał możliwości rozwinąć swoich myśli, każdy z tych krajów zasługuje na osobną książkę, jednak rozumiem że w tej akurat miały być opisane raczej turystyczne bogactwa, które przez politykę zostały całkowicie zepchnięte na dalszy plan.

Margot82 | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Na początku muszę przyznać, że książkę tę czytałam na dwa razy. Jednak przy drugiej próbie zdecydowanie dałam się porwać tej opowieści i wyruszyłam w podróż wraz z autorem. Książka napisana jest prostym, niemal reporterskim językiem i całe szczęście, bo przy takiej ilości obco brzmiących nazw i nazwisk poetycki język znacznie utrudniłby przedarcie się przez kolejne strony tej książki. Jedyny minus dla mnie to zdecydowanie za mała liczba zdjęć, jak na takie wspaniałe miejsca, o których autor opowiada. Na pewno łatwiej byłoby w taki sposób zilustrować kolejne opowieści i pobudzić wyobraźnię czytelników.

Logun | 2014-08-18
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Pomysł ciekawy, niestety gorzej z wykonaniem... Biorąc tego typu książkę do ręki miałem nadzieje na ciekawą podróż przez kraje których nie znajdziemy w katalogu TUI czy Neckermanna. Niestety jeżeli komuś zdarzyło się czytać książki Kapuścińskiego czy Hugo-Badera może być rozczarowany. Autor odwiedzając kolejne "przeklęte ziemie" prześlizguje się po kolejnych krajach jak typowy turysta z zachodu, a jego największym dylematem staje się nie raz problem dania napiwku. Owszem dostajemy krótkie notki na temat historii danego miejsca, ale jakby żywcem wyjęte z przewodnika turystycznego. Brakuje mi w tym wszystkim jakiejś pasji i zaangażowania, a jest za to jeszcze jedna irytująca rzecz: nieustanna krytyka USA. Nie żebym był fanem wuja Sama i polityki prowadzonej przez Georga W. ale porównania sprowadzające się do "Owszem dyktator X był zły i dręczył naród ale amerykanom też zdarza się źle zrzucić bombę" są bez sensu. BA! mamy nawet jeden rozdział w którym autor zastanawia się czy nie dało...

Michał | 2012-03-11
Przeczytana: 11 marca 2012

Ufff, przebrnąłem. W przeważającej części książka była dla mnie po prostu nudna, ale na to z kolei wpływ mogło mieć opisywane miejsce, chociaż nie ukrywam, że styl pisania Tony'ego Wheelera jest chyba zbyt przewodnikowy. Za mało reporterskiego sposobu opisywania rzeczywistości, ale być może nie było to w ogóle zamiarem Autora.

Dziwi mnie również dobór "przeklętych ziem", ponieważ nie wszystkie moim zdaniem zasługiwały w momencie wydawania książki na umieszczeniu ich w głównym zestawieniu. Wrażenie poprawia dodatek do głównej listy, jednak według mnie kilku miejsc tam zabrakło, a kilka innych powinno znaleźć się w głównym zestawieniu.

Nie jest to jednak pozycja popularnonaukowa, a jedynie autorskie zestawienie pewnych regionów na świecie, które siłą rzeczy jest subiektywne. Nie można mieć więc do tego większych uwag, ale do wspomnianego na początku stylu pisania - już tak.

Przemek | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Ciekawa opowieść o krajach, których przeciętny turysta raczej nie wybiera na miejsce wakacyjnego wypoczynku. Bardzo dobre wyjaśnienia sytuacji politycznej każdego kraju (nawet, jeżeli od 2006 roku sporo informacji jest już nieaktualnych, to jednak pomagają one zrozumieć, dlaczego obecnie jest tak a nie inaczej). Trochę gorzej wyglądają opisy samych wycieczek po krajach, które są przedstawione niemal wyłącznie w postaci faktów, brakuje mi opinii autora. W książce mogłoby się też znaleźć więcej opisów dotyczących codziennego życia mieszkańców tych krajów, bo one ograniczają się w zasadzie tylko do pozycji kobiet w krajach muzułmańskich. Pomimo paru niedociągnięć oceniam tę książkę zdecydowanie na plus i polecam wszystkim fanom książek podróżniczych. Najlepsze części to Kuba (kiedyś tam pojadę!) i Iran.

telefonalarmowy | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Książka jest w połowie podróżą autora i opisem jego przeżyć i tego co zobaczył, a w połowie politycznym reportażem, który zdecydowanie stara się być obiektywny, co wychodzi autorowi lepiej, lub gorzej w zależności od opisywanej sytuacji. Ostatecznie jednak książkę oceniam na plus i polecam każdemu, kogo interesują tematy podróżnicze, jak i problemy społeczno-polityczne współczesnego świata.

krochet | 2016-07-13

tytuł książki dla mnie nie trafiony. Co prawda nie można go traktować dosłownie,ale "przeklęte państwa " pojawiające się w książce drażniło mnie. Niemniej jednak można śmiało po nią sięgnąć (kilka informacji mnie zaskoczyło). Czytając miałam chwilami dziwne uczucie, bo książka jest z przed kilku lat, a w ciągu paru lat pewne osoby przeszły do historii.