978-83-7515-139-8
korrida
pastelova

O drogę na arenę nie trzeba pytać. Wystarczy podążyć za tłumem i dźwiękami orkiestry. Co tydzień w dziesiątkach francuskich i hiszpańskich miast i miasteczek gorączka korridy ogarnia tysiące osób. Wśród nich jest Janusz Kasza. Zakochany od lat w korridzie próbuje zrozumieć zawartą w niej tajemnicę śmierci. Wśród lawendowych wzgórz Prowansji pije wino, kosztuje małży i zachwyca się flamenco....

Zakochany od lat w korridzie próbuje zrozumieć zawartą w niej tajemnicę śmierci. Wśród lawendowych wzgórz Prowansji pije wino, kosztuje małży i zachwyca się flamenco. Odwiedza dziadka Antonia, uznanego hodowcę byków, który przy cygarach i kieliszku absyntu snuje fascynujące opowieści. W podróży towarzyszy mu ognista Nicole, odkrywająca przed nim uroki śródziemnomorskiej fiesty.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: otwarte.eu

Vianne | 2015-10-27
Przeczytana: październik 2015

Po letnim wyjeździe do Andaluzji, zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej o korridzie. Trafiłam na książkę Janusza Kaszy i mam mieszane uczucia. Z jednej strony autor dokładnie opisuje zjawisko i fenomen korridy, przeplatając opowieść różnego rodzaju ciekawostkami np. z dziedziny sztuki i literatury - to się chwali, bo wiedza laika o korridzie po lekturze książki zostaje znacznie poszerzona. Autorowi udaje się także czytelnika zaskoczyć - dla mnie zaskakująca była choćby informacja o tym, że korrida jest bardzo popularna także poza granicami Hiszpanii: we Francji i w Portugalii, z ciekawością przeczytałam także historię o polskim torreadorze.

Książka ma jednak poważne wady. Pierwszym i najpoważniejszym zarzutem jest przeładowanie jej specjalistycznymi terminami, związanymi z korridą. Mimo że są one tłumaczone, a na końcu zebrane w słowniczek, czyta się to topornie. Po drugie, irytujące są osobiste wycieczki osobiste pisarza, który pomiędzy rozdziałami poświęconymi korridzie,...

kasandra_85 | 2011-10-31
Przeczytana: październik 2011

Tintinka | 2016-09-12
Przeczytana: sierpień 2016

Ole! Tematyka ryzykowna, ale sięgnęłam, bo dlaczegóż by nie zmierzyć się z toro i... tym trudnym tematem, i nie zawiodłam się ani trochę. Prze- genialne kompendium wiedzy na temat byków, korridy, filozofii walki, kultury, podane w bardzo, bardzo przyjazny sposób. Ni to pamiętnik, ni notatnik, ale przepięknie podane, opatrzone zdjęciami, rzetelnie zilustrowane, to o czym pisze autor. To książka reportażowa z rysem etnograficznym i pamiętnikowym. Są też w niej wstawki z nomenklaturą, objaśnieniami wręcz encyklopedycznymi, co bardzo pomaga i prowadzi przez cała fabułę. Jedyny minus - są fragmenty, które chyba miały przenieść czytelnika do innego świata, skontrastować tę pasje korridy, dać odpocząć, jednak... trochę są nieudane, trochę niepotrzebne, trochę przybierają formę powykrzywianą w kontekście "soczystości" tematu..... co prawda uśmiechnęłam się momentami, ale wolałam szybko te momenty przekartkować i czytać o pasji, walce, energii, finezji, o tym co kryje się pod oburzeniem...

Beatriz_Aguilar | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Nikt, komu bliska sercu jest Hiszpania, nie przejdzie obojętnie wobec kwestii korridy. Korrida często postrzegana jest jednak cząstkowo i stereotypowo przez pryzmat opinii propagowanych szczególnie przez obrońców praw zwierząt.

Książka - album autorstwa prawdziwego aficionado (czyli miłośnika) - Janusza Kaszy przybliża czym tak naprawdę jest korrida, opisuje przygotowania i przebieg walki, podaje rodzaje walk z bykami (ku mojemu zdziwieniu okazało się, że istnieją odmiany korridy, w których byki nie zostają uśmiercane ani nawet ranione banderillami czy pikami!), zapoznaje czytelnika z terminologią oraz najsławniejszymi torreadorami.

Czytając wspomnienia z walk, opowieści osób, których życie ściśle jest związane właśnie z walkami byków, przyglądając się kolorowym fotografiom, uświadamiałam sobie jak czymś ważnym, niemal fundamentalnym dla Hiszpanii i nie tylko dla niej jest korrida. Odbyłam piękną i sentymentalną podróż po francuskiej Prowansji i Hiszpanii - kolebce krwawej i...

Najleopsza książka o Corridzie. Jestem od dawna zafascynowana światem Hiszpanii i ta książka świetnie przybliżyła mi główny element tamtej kultury. :D

orchisss | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Większość moich recenzji rozpoczynam od stałego punktu, który można zawrzeć w dwóch krótkich słowach: "przyznam szczerze". I przyznaję się do wielu - mniej lub bardziej chlubnych różności. Ku uciesze tych, którzy mnie czytają i nieco znają. I pewnie znudzeniu tych, którzy tylko czytają. Z okazji recenzji "Korridy" oszczędzę Was, moi drodzy Czytelnicy, bo pewnie domyślacie się ciągu dalszego mojego wyznania. Tak, korridy nie widziałam ;)

Z czym kojarzyłam korridę przed lekturą książki Janusza Kaszy? Pojmowałam ją dość stereotypowo - Hiszpania, arena, byk, torreador. Jako zwierząt wielbicielka raczej nie pochwalałam. Zdania po lekturze nie zmieniłam. Jednak - perspektywę pojmowania zagadnienia poszerzyłam i dostrzegłam aspekty, o których wcześniej nie miałam pojęcia. I rozumiem oraz wiem więcej.

"Korrida. Taniec i krew" w głównej mierze opowiada o bogatej tradycji walk z bykami. Autor stara się przedstawić większość aspektów, co powoduje, iż książka staje się swoistym połączeniem...

malakaja | 2014-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2014, Reportaże
Przeczytana: 24 listopada 2014

Strasznie się rozczarowałam tą książką. Oczekiwałam, że autor odda atmosferę korridy, pomoże zrozumieć jej fenomen. Jest dużo o bykach, rasach, hodowli, ale nie ma właściwie nic o emocjach. Za mało podróży jak na książkę podróżniczą, za bardzo subiektywnie jak na reportaż. Niepotrzebnie wpleciony wątek romansu, który był tak sztuczny jak dialogi w książce. Nie wiem, dlaczego tak wiele zdań było zakonczonych wykrzyknikiem- bardzo raziło, szczególnie przy braku sensu w tym zabiegu.

Plus za plastyczne opisy krajobrazów- naprawdę widać Prowansję przed oczami

sonne16 | 2014-11-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: wrzesień 2014

Nigdy nie byłam, nie jestem i nie będę fanką korridy. Po książkę sięgnęłam przypadkiem podczas wakacji w Andaluzji. Stwierdziłam, że skoro już jestem w sercu Hiszpanii i korridy to spróbuję przeczytać. Lektura była dość ciekawa, co nieco się dowiedziałam jednak autor mojej opinii o korridzie nie zmienił. Myślę, że właśnie największym plusem książki jest to, że autor nie próbuje rozbudzić w czytelniku miłości do korridy lecz po prostu przybliża historię i tradycję Półwyspu Iberyjskiego.
Cieszę się, że zupełnie przypadkiem przeczytałam i nawet zaskoczę siebie ale polecam wszystkim, którzy lubią poznawać inną kulturę i obyczaje (nawet przeciwnikom korridy do których ja również się zaliczam). A może moja opinia to skutek hiszpańskiego słońca i wina? ;-)

Lauretka | 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Wymienię

Ciekawa książka z punktu poznawczego. Jesteśmy współuczestnikami poznawania kolejnych informacji o korridzie i jej specyfice, odmianach, różnicach. Autor zgłębia specyfikę i objaśnia czytelnikowi historię i różnice korridy francuskiej i hiszpańskiej. Uczestniczymy w drodze ciekawości i dociekliwości, którą podąża autor a dzięki temu wraz znim odkrywamy en widowiskowy sport. Odnajdujemy tu nie tylko terminologię, ale zagłębiamy się również w aspekty przygotowań, hodowli i pracy ludzi.

Pchełka | 2017-01-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Ciekawe spotkanie z fenomenem korridy. Było kilka rzeczy, które mnie zaintrygowały, ale i takie, które uważam za niepotrzebne. Rozumiem, że czerwień to jedmen z kolorów korridy, ale żeby wydrukować dygresje na temat sztuki czy mitologii między rozdziałami?