Okładka książki Moja Afryka

Moja Afryka

Autor:
Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
wydawnictwo
Bernardinum Sp. z o.o.
kinga, choszcz, moja afryka, afryka
typ
papier
spyknieff
7.02 (481 ocen i 50 opinii)

Opis książki

Kinga Choszcz za swoją pięcioletnią podróż autostopem dookoła świata otrzymała w roku 2004 "Kolosa" - najbardziej prestiżową nagrodę podróżniczą w Polsce. W tamtej podróży musiała pominąć Afrykę i od dnia powrotu myślała nad realizacją tego planu. Druga i niestety już ostatnia książka Kingi Choszcz powstała na podstawie jej relacji z samotnej podróży do Afryki. W czasie tej podróży autorka zmarła na malarię. Na nasze szczęście jej bardzo obszerny internetowy pamiętnik, który powstawał na bieżąco w czasie podróży zawiera opisy niemal wszystkich odwiedzonych miejsc oraz napotkanych ludzi a także przebogatą dokumentację fotograficzną - Kinga już dawno udowodniła, że jest niezaprzeczalnym talentem w fotografii podróżniczej. Tekst zebrany przez matkę Kingi oraz nieznacznie przeredagowany przez Wojciecha Cejrowskiego jest bardzo interesujący głównie poprzez unikalne widzenie świata przez Kingę, którym zaskoczyła wszystkich w pierwszej swej książce "Prowadził nas los". Te dwie książki to niezapomniana lektura dla wszystkich ciekawych świata Czytelników...

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

Polecamy

Opinie czytelników
chrispu | 2013-10-06
Przeczytana: luty 2010

Jest to bardzo "szybka" książka - takie było moje pierwsze wrażenie po zakończeniu czytania. Dużo się dzieje, dużo jest tu przemieszczania, mnóstwo miejsc i poznanych ludzi. Żeby się w tym nie pogubić trzeba spoglądać od czasu do czasu na mapkę, która jest dołączona do książki (przydatna sprawa). A jeszcze lepiej na szczegółowe mapy w jakimś atlasie geograficznym.
Arfyka jej oczami to miejsce samych dobrych i przyjaznych istot, które tylko czekają by pomóc "białej" i kilku troszeczkę złych. Przyznam, że trochę to denerwujące. Chociaż... jak się dobrze wybiera i nie pakuje specjalnie w niebezpieczne sytuacje, to jest to prawdopodobne.
Brak w książce głębszych "dysput filozoficznych" - przy tylu wrażeniach, które odbierała codziennie, trudno pewnie spamiętać "o czym się rozmawiało". Zresztą to nie było celem podróży - celem było przemieszczanie.
Szkoda, że cała ta historia kończy się tragicznie (w realu, nie w książce) - mogłaby by z niej wyrosnąć...

nigrum | 2012-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2012

Czuję się dziwnie zobowiązana do wyjaśnień dotyczących moich fanaberii względem tej książki.
Zaczęłam prostolinijnie: z mapą ... z uśmiechem na twarzy. Czekałam na rasową przygodę autostopowiczki, z którą w jakimś stopniu będę mogła się utożsamić.
Pierwsza strona- hmmm...ok podziękowań moc i życzliwości...Jest to jak najbardziej poprawne.
Druga strona- kolejne podziękowania ... i rozpoczynająca się przygoda!
Tak...?
Trzecia strona- i książka zakończona.

Cóż, wyżej posłużyłam się ironią , bo inaczej nie mogłabym wyrazić miotających mną sprzeczności. Książkę zakończyłam w połowie z niemiłym rozczarowaniem błądzącym po twarzy.
Sama nie wiem czemu tak postąpiłam. Może formy wypowiedzi użyte przez autorkę? Może brak absurdalnego humoru podróżnika?

Polecam tym , którzy ... właśnie komu?
Tylko dla odważnych;)

Edi_Edi | 2012-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Gdy tęsknota za przygodą staje się trudna do zniesienia, a możliwości wyrwania się z codzienności nie ma, sięgam po książki podróżnicze. Przynajmniej w tej sposób zwiedzę Azję, Amerykę czy Afrykę.
"Moja Afryka" jest napisana prosto i lekko. Czuje się w niej spójność tego co autorka robi z tym kim jest, jaka jest i po co w życiu jest. Podróże to jej pasja, miłość i życie. Po 5-letnim zwiedzaniu świata dookoła, choć nie samej, przyszedł czas na Afrykę. Kontynent wciąż dla nas tajemniczy, nieznany i nieodgadniony. W podróż po Afryce Kinga Choszcz wybrała się sama. Biała kobieta z plecakiem, bez mężczyzny u boku wzbudzała zdziwienie i potrzebę opieki. I pewnie na tym polegał fenomen zwiedzania Afryki stopem :) Kinga przemierzyła w swobodny sposób kierując się potrzebą chwili i trasą 'swoich' kierowców sporą część Afryki. Jej podróż zakończyła się w Gambii. Niestety. Malaria mózgowa zakończyła tę egzotyczną przygodę definitywnie. Ogromny ukłon dla Kingi za odwagę spełniania marzeń.
Samodzie...

orchisss | 2010-09-29
Przeczytana: 29 września 2010

No i nie wiem jak zrelacjonować Wam tę książkę. Afryka to dla mnie kontynent nęcacy i z jednej strony podziwiam Kingę za jej wytrwałość, niesłabnący "lust" do spełniania marzeń, a z drugiej strony jej chaotyczność i naiwna odwaga mnie przerażały. Trudno jest mi oceniać tę książkę, bo cały czas towarzyszyła mi myśl, że Kinga tej wyprawy nie dokończyła. Gdzieś natknęłam się na informację, że afrykańska dziewczynka została ściągnęta do Polski, a następnie odesłana z powrotem do Afryki i się jakoś uprzedziłam. No uprzedziłam się, niestety. To nie to, że książka mi się nie podobała... ona po prostu nie została oszlifowana przez autora przed wydaniem... suche notatki...

Naprawdę nie wiem, co napisać Wam o tej książce. Trudno się ją czytało, ale też mam trudny czas teraz. Afryka to nie mój klimat - najbardziej podobała mi się część o muzułmańskim Maroko. Podziwiam Kingę za odwagę - moje wyprawy są zawsze zachowawcze i staram się przewidzieć wszystko. Kinga wręcz odwrotnie.

Miałam też inny...

Aga | 2010-11-14
Na półkach: Przeczytane, 52 (2010)

Czytałam tą książkę z mapą.. z każdym krokiem Kingi mój palec zmieniał położenie na papierowym kawałku Afryki. Nie jest to książka pokroju Cejrowskiego, gdzie wiemy że każda strona nas zaskoczy, że będziemy się śmiać i go podziwiać. Nie jest to książka z rodzaju Pawlikowskiej.. nie ma tu zbędnych wynurzeń pseudo-poetyckich, nie ma rozwlekania tematu. Żeby nie było, bardzo cenię Cejrowskiego.. do Pawlikowskiej mam sentyment, ale jej książki do mnie nie trafiają.. Kinga Choszcz była po prostu podróżnikiem. Odważną świata kobietą z jajami. To są jej notatki, zapiski z podróży.. dziennik. Książka, która oddaje świat, który przemierzyła, takim jaki jest, bez zbędnych epitetów i kolorowania. Ktoś tu wcześniej pisał o "suchych notatkach" - a jak ma być inaczej skoro książkę napisano po jej śmierci! Jak osoba, która ma do dyspozycji tylko notatki może pisać o czymś czego sama nie przeżyła? Tak jak my w pamiętniku nie piszemy, że wypita rano kawa miała kolor tak głęboki jak cisza na środku pust...

Sunniva | 2010-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2010

Byłam krok za nią, za Kingą... przemierzałam Afrykę na wielbłądzie, ratowałam psinkę... Czytając wręcz stałam się weganką!!! Z tą książką jechałam stopem, płynęłam łódkami, nie mogąc się nadziwić jak wspaniałym językiem Kinga opowiada! Płynnym, wartkim, wciągającym! Ta książka wciąga, wyzwala marzenia, pragnienia. Afryka nabiera rzeczywistości, nie jest już tylko kolorową pocztówką. Afryka żyje, czuję ją tuż obok siebie! Mam nadzieję , że Kinga tam z góry poprowadzi pasjonatów i marzycieli przez bezdroża Afryki !Polecam !

esa | 2014-04-18

Moja opinia nie będzie zbyt obiektywna ponieważ moje serce od tego roku należy do Afryki, a konkretnie Gambii. Sama podróżowałam do Gambii i Senegalu. Mimo mojej tęsknoty uważam, że opisy i prezentacje Pani Kingi są rzetelne, ciekawe, ani za długie ani za krótkie a co najważniejsze: zgodne z prawdą i rzeczywistością afrykańską. Z drugiej jednak strony wiem doskonale, że żadna książka nie odda klimatu jaki się czuje podczas podróży ani tego co podróżujący odbiera wszystkimi zmysłami.

BeataBe | 2013-03-11
Przeczytana: 25 lutego 2013

Podróże z Kingą Choszcz to dla mnie emocjonalne i egzystencjalne przeżycie, które wpływa znacząco na sposób mój postrzegania świata. To uczta dla mojego ducha i umysłu. To odpowiedź na pytanie dlaczego warto pisać i czytać książki.

Anepor | 2011-10-18
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2011

Prosty, oszczędny język tej książki nieco mnie zaskoczył. Miałam wrażenie , że to tylko notatki, które Kinga robiła dla siebie. Brakowało mi tam szczegółów przygotowań do podróży, opisów afrykańskiej przyrody, a jednak zupełnie nie mogłam się od tej książki oderwać. Zachwyciła mnie łatwość z jaką Kinga zawierała autentyczne przyjaźnie z przypadkowo spotkanymi w podróży ludźmi, jak naturalnie wchodziła do glinianej chatki i mieszkała w jednej izbie z całą afrykańską rodziną...Rozmarzyłam się i zachciało mi się strasznie wyjechać gdzieś daleko, oczywiście najlepiej autostopem. Nagle zniknąły precz wszystkie obawy, które miałam kiedyś. Kinga pokazała jak cudownie może być.

MinnieFlav | 2014-01-17
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2014

To jest pamiętnik z podróży stopem z plecakiem przez inną kulturę. Czym jechała, co jadła, gdzie spała, z kim rozmawiała, koncerty, rajd dakar, biały wielbłąd, piesek, targ dzieci. Jej zaprzyjaźnione podróżniczki z różnych kontynentów. Podziwiam za odwagę, za podążanie swoją drogą, bez względu na cenę. Jest w niej takie zaanagażowanie, nie jest biernym obserwatorem, jej miłość do zwierząt w zestawieniu z nieczułością w afryce... hmm Trudności i nieprzyjemności jakie ją spotykają traktuje normalnie, bez wiekszych emocji się im przeciwstawia. Tak jestem biala, jestem kobietą, jestem sama w środku dzungli i nie zapłace wam - urzędnikom za wize 100 dolarów bo to drogo. Ciężko oceniać zapiski, których autor nigdy nie miał szansy zebrać i odtworzyć.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ray Bradbury
    94. rocznica
    urodzin
    Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie.
  • Jan Tomkowski
    60. rocznica
    urodzin
    Najprościej mógłbym powiedzieć, że książki otwierają świat: są duchowym bogactwem, szczeblem do kariery, narzędziem rozwoju intelektualnego, źródłem wiedzy. Ale książki są również niebezpieczne. Dlatego równie słuszne wydaje się twierdzenie, że książki świat w jakiś sposób zamykają. Kto raz wszedł d... pokaż więcej
  • Jerzy Jarzębski
    67. rocznica
  • Annie Proulx
    79. rocznica
    urodzin
    Między tym, co wiedział, a tym, w co starał się wierzyć, istniał pewien rozziew, ale nic na to nie można było poradzić, a jeśli nie można czegoś zmienić, trzeba z tym żyć.
  • Peter James
    66. rocznica
    urodzin
    Nic nie trwa wiecznie. Trzeba cierpliwie czekać na właściwy moment, a prędzej czy później dostanie się wielką szansę. Tak jak w przyrodzie. Najwięksi drapieżnicy są też najbardziej cierpliwi.
  • Ladislav Klíma
    136. rocznica
    urodzin
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Jan Kochanowski
    430. rocznica
    śmierci
    Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, A ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie, Wy mówię, którym ludzi paść poruczono I zwirzchności nad stadem bożym zawierzono: Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi, Żeście miejsce zasiedli boże na ziemi, Z którego macie nie tak swe własne rzeczy, Jako wszyt... pokaż więcej
  • Lucjan Szenwald
    70. rocznica