Książka Roku 2018
horror
dona

Najnowsza antologia opowieści z gatunku grozy, fantasy i thrillera wydana w dwóch tomach zawiera 29 niepublikowanych wcześniej utworów mistrzów gatunku - Stephena Kinga, Joyce Carol Oates, Erica Van Lustbadera, Davida Morrella, Gena Wolfe'a, Williama Petera Blatty'ego, Nancy Collins, Ramseya Campbella i innych. Na kartach książki pojawiają się dobre znane motywy i rekwizyty, wampiry, seryjni zabójcy, zombi, duchy, nawiedzone domy, przedmioty o niezwykłych właściwościach. Czytelnik znajdzie tu m.in. takie perełki horroru jak krótką powieść autora Egzorcysty zatytułowaną Gdzie indziej, czy nowele Kinga Road Virus jedzie na północ, Newmana Trup Amerykańca w moskiewskiej kostnicy, Wolfe'a Drzewo jest moim kapeluszem i Oates Ruiny Contracoeur.

źródło okładki: www.empik.com

Jale | 2018-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Zaskakująco marny zbiór opowiadań. Po pierwsze - ponieważ wiele z zawartych w nim tekstów rozczarowuje niskim poziomem, mimo że ich autorami są pisarze o ugruntowanej już renomie. Po drugie - bo "antologia opowieści niesamowitych", opatrzona tytułem "999", który "po odwróceniu daje 666", absolutnie nie jest antologią grozy. W środku, i owszem, jest kilka takich nowelek, ale większość mieści się raczej w konwencji fantasy. Po trzecie - tłumaczenie zbioru jest takie sobie, z wyskakującymi tu i ówdzie kiksami (Grand Am czy GTX to nie marka samochodu, a co najwyżej model; nie Santa Ana wyleciała w powietrze, a dom w Santa Anie, etc). Po czwarte wreszcie - redaktor zbioru, Al Sarrantonio, jest beznadziejnym showmanem i tak wstęp jego autorstwa, jak i zaserwowane zamiast autorskich biogramów wstępiki do opowiadań, są co najwyżej czerstwe, a nie dowcipne.

Książkę otwiera "Trup Amerykańca w moskiewskiej kostnicy" Kima Newmana, tekst klimatyczny i sugestywny, tyle że lekko mylący...

karola807 | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2014

Pozycja ta poprzedzona jest najbardziej irytującym wstępem jaki czytałam- generalnie jest to pełen przechwałek monolog na temat tego jak wybitnym dziełem jest ta książka. Tymczasem jest ona po prostu gniotem.

Czułam że będzie źle już kiedy przeczytałam wstęp, po pierwszym opowiadaniu- wiedziałam to.

King, Cacek, Hautala- tylko dzięki tym trzem nazwiskom książka nie dostaje jedynki, ich opowieści właściwie zasługują na wszystkie dostępne gwiazdki...

Czarna_Sarna | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, Antologie
Przeczytana: październik 2013

W tej antologii (czy może arcydziele wg zamysłu twórcy) dwie rzeczy są godne uwagi:
1. Dziwaczny, rojący się od bzdur wstęp.
2. Opowiadanie Neila Gaimana, które prędzej przypisałabym Grahamowi Mastertonowi. Największe rozczarowywanie antologii i jedno z największych literackich w ogóle.
Reszta książki jest zbyt nijaka, by móc powiedzieć o niej cokolwiek konstruktywnego.

Ewa | 2013-11-07

Jest pięć powodów, dla których warto przeczytać tę książkę: King, Oates, Hautala, Ligotti i Cacek. Niestety, obok perełek tych autorów w antologii znajdziemy jeszcze 12 zatrważająco złych opowiadań, których kiepskiej jakości nie są w stanie przyćmić nawet wyżej wspomniani twórcy. Szkoda...
Nie polecam.

bloodmary | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013

Przyjemnie się czytało. Jedne opowiadania lepsze, drugie gorsze, ale wszystkie krótkie, więc nawet jeśli trafiło się na słabsze szybko się przez to przechodziło ;) Najlepsze dla mnie - "Miły piątek:. Odpowiedni klimat był :) Bardzo dobre również pierwsze opowiadanie w zbiorku czyli "Trup Amerykańca w moskiewskiej kostnicy". Oklepany temat w ciekawej formie. Za mroczny klimat pochwalę również "Ruiny Contracoeur". Najsłabsze wg mnie - "Cień i ciemność". "Sowa i kotek" również do gustu mi nie przypadło.

Matylda Saresta | 2015-10-01
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Generalnie opowiadań nie lubię, ale co Kingowskie, oprzeć się nie mogę:-) To grzech prawie pierwotny przejść obojętnie bodajże od dwustronicowego opowiadanka nawet...:-) Opowieść swój klimat mają i to najważniejsze, szkoda tylko, że każda z nich tak szybko się kończy, czego właśnie w opowiadaniach nie lubię, szczególnie u Kinga...:-))

Michał Gołębiewicz | 2018-01-18
Przeczytana: styczeń 2018

4/10 może nie wygląda zachęcająco, ale ostatecznie oznacza "może być".

Opowiadania są w tej antologii bardzo nierówne, poniżej moja subiektywna ocena.

Trup amerykańca w moskiewskiej kostnicy - ok
Ruiny Contracoeur - bardzo dobre
Sowa i kotek - ciekawe
Road Virus jedzie na północ - bardzo dobre i chyba jedyne które naprawdę jest horrorem.
Pamiątki i skarby: opowieść o miłości - dobre
Coś rośnie - nie wiem jaki morał z tej czytanki, ale jest tak krótkie, że i tak można przeczytać.
Miły piątek - ok
Wyjątki z kronik Nowego Zodiaku i dziennika Henry'eo Watsona Fairfaxa - ok, ale to nie groza, tylko groteska.
Egzaltacja jędz - dobre
Szlak - ok, lubię wszystko z zawirowaniami czasu.
Blues sumdziewczyny - ok
Rozrywka - ok, choć mogło być więcej grozy i osaczenia, trochę zmarnowany potencjał.
Oddział zamknięty - ok i mi zakończenie daje satysfakcję ;)
Grób - dobre
Cień i ciemność - trzymajcie się od tego z daleka! Bełkot! Przerost formy nad treścią! Jeśli macie ochotę zasnąć po 5 stronach...

Anafis | 2014-09-15

Zbiór bardzo nierówny. Jedne znakomite inne beznadziejne. Chyba można sobie darować.

Marta | 2016-09-17

Horrory nie są moim ulubionym typem literatury ponieważ niestety nie potrafią mnie solidnie przestraszyć.. Najbardziej z pisarzy zajmujących się horrorem cenie Lowcrafta, Mastertona i Kinga ( jednak jak dla mnie ten ostatni ma styl tak unikalny jak tylko się da i tworzy Sf'o,fantaso-horrory. Ta antologia jest znacznie gorsza od każdej antologii SF jakie czytałam. Autor bardzo się starał i wybrał bardzo dobrych pisarzy to fakt. jednak mimo tego większość opowiadań wcale nie jest jakoś specjalnie straszna, czyli podstawowej roli antologia nie spełnia, ale powtarzam, że opowiadania są bardzo dobre i warto je przeczytać juz choćby dla swoich walorów literackich i szacunku dla wybitnych pisarzy.

kejti13 | 2013-03-20
Przeczytana: 2010 rok

Powieść o niemowlęciu - absolutny mindfuck. Czytałam dawno temu a nadal pamiętam tą historię