Jest legendą: Antologia w hołdzie Richardowi Mathesonowi

Ramsey CampbellJoe Hill horror 352 str.
He Is Legend: An Anthology Celebrating Richard Matheson

Sine Qua Non
horror
Richard Matheson Stephen King groza

Porównaj ceny i

Antologie to książki składające się z kilku lub kilkunastu opowiadań różnych autorów i nigdy nie lubiłem ich czytać. I to właśnie z tego powodu, że tyle opowiadań różnych autorów, a tym samym różnych stylów, których nie sposób poznać przez jeden tylko tekst. A że teksty te są często krótkie to ciężko to ocenić. A jeszcze ciężej ocenić autora. No bo przecież może mi się...

Bardzo dobry zbiorek. Opowiadania w zbiorze posortowane są według popularności autorów - w związku z czym bałem się, że po pierwszych paru opowiadaniach zacznie się słabizna. Na szczęście moje obawy się nie potwierdziły. Z całego wydania może ze dwa opowiadania są słabe, reszta trzyma świetny poziom.

Całość oceniam na 7/10, niestety z powodu kiepskiego wydania zbioru przez...

Jak na „światową czołówkę” to poziom żenujący. Jedna gwiazdka za „Gaz do dechy”, reszta jak dla mnie dno i metr mułu. Miałam wrażenie, jakby zaproszeni do napisania opowiadań robili to na kolanie, byle szybciej, na zasadzie: „a tam, nie szkodzi że byle jak. Inni pewnie napiszą lepiej, więc moje wypociny wtopią się w tło.” Jeśli tak ma wyglądać „najlepszy możliwy hołd” dla...

Zacznę od tego, że zupełnie nie znam twórczości Mathesona. Kiedyś oglądałem film na podstawie jego powieści „Jestem legendą”, ale średnio mi się podobał. Dlatego nie będę ukrywał, że jedynym powodem, dla którego sięgnąłem po tę książkę było to, że zawiera ona opowiadanie napisane przez Stephena Kinga do spółki ze swoim synem Joe Hillem.

Richard Burton Matheson urodził się...

Panowie Kingowie dwaj napisali opowiadanie poprawne. Ale jak na nich to odrobinę za mało, więc niestety niedosyt pozostaje. Pozostałych autorów nie za bardzo kojarzę, ale poza kilkoma wyjątkami (w tym pornol paranormalny będący najsłabszym tekstem w całej antologii) wybornie się przy ich lekturze bawiłem. Wspaniała antologia. Polecam.

Książka składa się z 15 opowiadań, które bazują na utworach Richard'a Mathenson'a. Mi podobało się tylko 8 opowiadań. Były w tym horrory, akcja, thrillery. Te naprawdę warto przeczytać, bo zapadają w pamięć.
Reszta jest po prostu przeciętna. Uważam, że za pełną cenę nie warto kupować tej książki, bo można się rozczarować.

Książka lepsza niż adaptacja, apokaliptyczna wizja... Klimat utrzymany, bez dialogów, co zapowiadałoby większa dozę skupienia przy czytaniu, a tak nie jest... Po tym poznać coś więcej, niż tylko powieści:-)

Nie spodziewałem się, że ta antologia będzie AŻ TAK DOBRA. A jednak:) Wszelkiego rodzaju zbiory i antologie, jak wszyscy wiemy, bywają dobre i złe, z ich poziomem także bywa różnie, ale niniejszy zbiór wymyka się wszelkiej krytyce, jest bowiem ZNAKOMITY!

Przyznam się bez bicia, że sięgnąłem po tę książkę głównie dla opowiadania "Gaz do dechy" Stephena Kinga, napisanego...

1994

Na półkach: , , , ,

Pewnie dobra, ale nie dla mnie. Nie ta bajka.

Kilka nie mających jeśli idzie o treść, nic z sobą wspólnych opowiadań. Jedne lepsze- inne gorsze- a dwa beznadziejnie słabe.
Aby zrozumieć wszystkie inspiracje, analogie i nawiązania do Mathersona- trzeba by przeczytać coś z jego twórczości- a niestety jeszcze tego nie zrobiłem...jednak po lekturze tego zbioru opowiadań chwycę pierwsze co mi do rąk wpadnie.

Dyskusje

• Stephen King