Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Pale blue dot. A Vision of the Human Future in Space
837180024X
kosmos, fizyka, astronomia, astrofizyka
Barbara

Oto najnowsza książka słynnego amerykańskiego astronoma, dyrektora Laboratorium Badań Planetarnych na Cornell Uniwersity, popularyzatora nauki oraz laureata Nagrody Pulitzera. W Błękitnej kropce Carl Sagan snuje fascynującą opowieść o badaniach Układu Słonecznego oraz perspektywach kolonizacji planet i planetoid. Niezwykle sugestywnie przekonuje nas, że losy rodzaju ludzkiego zależą od tego,...

W Błękitnej kropce Carl Sagan snuje fascynującą opowieść o badaniach Układu Słonecznego oraz perspektywach kolonizacji planet i planetoid. Niezwykle sugestywnie przekonuje nas, że losy rodzaju ludzkiego zależą od tego, czy w najbliższej przyszłości zaczniemy zaludniać światy pozaziemskie, także te, które krążą wokół innych gwiazd.
Barwnej, żywej prozie Sagana towarzyszy ponad 250 starannie dobranych, kolorowych zdjęć i ilustracji, ukazujących kosmos takim, jakim znamy go dziś i jakim może stać się dla nas już wkrótce...

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1996

Zuba | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Oczywiste jest dla mnie, że odbiór literatury zmienia się z wiekiem. Powieści, które zachwycały mnie w liceum, teraz zgrzytają w oczach i odwrotnie.
Okazuje się, że to samo dotyczy książek popularno-naukowych. Bywa, że przeczyta się je za późno.
Tak najwyraźniej stało się u mnie w przypadku "Błękitnej kropki" Carla Sagana. Legendarnej "Błękitnej kropki" nie do kupienia w Polsce za mniej niż 120 zł, a na Amazonie za 50 dolarów.
Niestety, nie zachwyciła mnie. Po prostu nie była nowością. Poruszane w niej tematy przewijają się w moim czytelniczym życiu od lat, a te, których w nim nie ma okazały się mało zajmujące. Kolorowe zdjęcia nie wytrzymują porównania ze zdjęciami, które teraz można znaleźć w Internecie, a techniczne zagadnienia wysyłania sond kosmicznych nudziły mnie.
To książka dla fascynatów kosmosem, najwyraźniej daleko mi do nich.

Maciej Draws | 2013-10-26
Przeczytana: październik 2013

Książka poruszająca chyba wszystkie tematy z zakresu astronomii. Jak mogło powstać życie na Ziemi? Czy obecność człowieka na Ziemi jest widoczna z kosmosu? Czy w naszym Układzie Słonecznym są szanse na osiedlenie? Jak będą wyglądać podróże kosmiczne w przyszłości? Na te i wiele innych pytań autor (naukowiec z NASA) próbuje odpowiedzieć. Carl Sagan już na początku książki nie pozostawia złudzeń, że nie wieży w ludzką wyjątkowość we Wszechświecie, jak również istnienie Boga (choć nie mówi tego wprost). Mimo, że od napisania książki minęło już prawie dwadzieścia lat i trochę się zdezaktualizowała, warto ją przeczytać. Ostrzeżenie! Wizja osamotnionego człowieka żyjącego gdzieś we Wszechświecie na „błękitnej kropce” bez żadnego celu i sensu może być dla niektórych trochę przerażająca.

Marta | 2013-08-19

"Błękitna kropka" to książka napisana przystępnym językiem, dzięki czemu może ją przeczytać każdy.
Carl Sagan porusza wiele ważnych i interesujących tematów dotyczących badań kosmosu oraz naszej przyszłości we wszechświecie.
Cennym dodatkiem są dołączone zdjęcia m. in. wykonane przez kosmiczny teleskop Hubbla lub sondy kosmiczne.

Zdjęcie naszej błękitnej planety, błękitnej kropki wykonanej przez sondę Voyager 2 spoza orbity Neptuna uświadamia nam jak jesteśmy mali we wszechświecie.

Warto przeczytać ! :)

Dłuższą recenzję można przeczytać na moim blogu:

Braenn | 2013-10-17

Wielkim nieporozumieniem byłoby gdybym postawiła niższą ocenę tej wspaniałej książce, niesamowicie dającej do myślenie i sprawiającej, że zatrzymujemy się na moment, aby uzmysłowić sobie kim tak na prawdę jesteśmy w obliczu wszechświata.

killinghand | 2013-04-27

Sagan umiał jednak dobrze i przystępnie pisać. Pozycja zdecydowanie na plus. A samo zdjęcie kropki ... tak tak, tyle właśnie znaczymy w skali wrzechświata

vitis | 2013-04-02

Jesteśmy pyłkiem. Może jest nas więcej we wszechświecie?

Kuba | 2017-01-17

Zaczęło się to dawno temu... Przygoda z serialem Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem, często wspominany był tam Sagan, więc skusiłem się na jego książkę. A jak zaczynać to od najlepszego, opus magnum czyli Pale Blue Dot. To właśnie ta książka uświadomiła mnie jacy jesteśmy mali w porównaniu do wszechświata, poznałem Kelpera, don Brahe - niesamowici !. A zakochałem się w Trytonie i Tytanie, porwało mnie terraformowanie, zachwyciły mnie zdjęcia Błękitnej kropki i Blue Marble.

Awrenim | 2016-11-04

Czytałam tę książkę wiele lat temu. Zrobiła wrażenie. Na tyle silne, że po iluś latach pamiętam każdą stronę, każdą myśl, każde zdjęcie... Zrobiła wrażenie. Piorunujące, olśniewające, przerażające. Tak, właśnie przerażające. Dotarło do mnie wtedy jacy jesteśmy mali. My, nasz świat, nasze problemy. Jaką jesteśmy małą "nic" albo "wiele" znaczącą kropką... FENOMENALNĄ KROPKĄ:) Lektura obowiązkowa dla każdego. Kosmicznie poszerza horyzonty...

Fidelio | 2013-04-27

Jakże aktualne są rozważania Carla Sagana z 1994 roku. Niezwykła lektura o bezkresie kosmosu i kondycji ludzkości. Trzeba to przeczytać!!!

stokarz | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Witam czy znalazły się ktoś wśród państwa gotowy odsprzedać książkę?