Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

Tłumaczenie: Marek Krośniak
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Pale blue dot. A Vision of the Human Future in Space
837180024X
kosmos, fizyka, astronomia, astrofizyka
Barbara

Oto najnowsza książka słynnego amerykańskiego astronoma, dyrektora Laboratorium Badań Planetarnych na Cornell Uniwersity, popularyzatora nauki oraz laureata Nagrody Pulitzera. W Błękitnej kropce Carl Sagan snuje fascynującą opowieść o badaniach Układu Słonecznego oraz perspektywach kolonizacji planet i planetoid. Niezwykle sugestywnie przekonuje nas, że losy rodzaju ludzkiego zależą od tego,...

W Błękitnej kropce Carl Sagan snuje fascynującą opowieść o badaniach Układu Słonecznego oraz perspektywach kolonizacji planet i planetoid. Niezwykle sugestywnie przekonuje nas, że losy rodzaju ludzkiego zależą od tego, czy w najbliższej przyszłości zaczniemy zaludniać światy pozaziemskie, także te, które krążą wokół innych gwiazd.
Barwnej, żywej prozie Sagana towarzyszy ponad 250 starannie dobranych, kolorowych zdjęć i ilustracji, ukazujących kosmos takim, jakim znamy go dziś i jakim może stać się dla nas już wkrótce...

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1996

Papusza | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Książka „Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie ” Carla Sagana po raz pierwszy ukazała się w 1994 r. Autor był współzałożycielem The Planetary Society, wspierał program SETI który miał na celu poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji. Szersza publiczność miała możliwość poznania Carla Sagana dzięki programowi „Cosmos” który prowadził na antenie telewizyjnej.

Mnie, laika w dziedzinie astronomii, Carl Sagan poprowadził w świat kosmosu, w którym prawdopodobnie przyjdzie żyć następnym pokoleniom homo sapiens. Sonda Voyager 1 poleciała daleko a ja razem z nią. Poznając bliżej układ słoneczny, dotarłam aż na krańce tego układu gdzie Tytan, największy księżyc Saturna, pokazał swoje oblicze.

Autor snuje rozważania nad możliwością życia na innych planetach, omawiając warunki panujące na omawianych obiektach. Podkreśla, że badając inne planety dostarczamy sami sobie ważnych informacji związanych z Ziemią. Uważa, że przyjdzie taki dzień, kiedy uratowanie gatunku ludzkiego...

Zuba | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Oczywiste jest dla mnie, że odbiór literatury zmienia się z wiekiem. Powieści, które zachwycały mnie w liceum, teraz zgrzytają w oczach i odwrotnie.
Okazuje się, że to samo dotyczy książek popularno-naukowych. Bywa, że przeczyta się je za późno.
Tak najwyraźniej stało się u mnie w przypadku "Błękitnej kropki" Carla Sagana. Legendarnej "Błękitnej kropki" nie do kupienia w Polsce za mniej niż 120 zł, a na Amazonie za 50 dolarów.
Niestety, nie zachwyciła mnie. Po prostu nie była nowością. Poruszane w niej tematy przewijają się w moim czytelniczym życiu od lat, a te, których w nim nie ma okazały się mało zajmujące. Kolorowe zdjęcia nie wytrzymują porównania ze zdjęciami, które teraz można znaleźć w Internecie, a techniczne zagadnienia wysyłania sond kosmicznych nudziły mnie.
To książka dla fascynatów kosmosem, najwyraźniej daleko mi do nich.

eR_ | 2018-04-29
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Carl Sagan to znakomity astrofizyk, badacz przestrzeni kosmicznej i popularyzator nauki. W swoich książkach – a napisał ich kilka – opisuje swoją wizję tego, jak ludzkość podbije, nie tylko nasz Układ Słoneczny, ale i ruszy ku gwiazdom. Uważa to za warunek przetrwania naszego gatunku. Do najbardziej znanych jego książek należą „Kosmos” oraz „Kontakt”. Na podstawie tego drugiego tytułu nakręcono film z Jodie Foster w roli głównej. Długo by wymieniać. Jedno jest pewne. Sagan to jeden z nielicznych uczonych, którzy potrafili przekazać swoją wiedzę w taki sposób, że czyta się te pozycje, niczym najlepsze powieści. Autor z wielkim zaangażowaniem wspierał projekt SETI, czyli program poszukujący życia pozaziemskiego. Ale to już temat na całkiem oddzielny wpis.

Całkiem niedawno wpadła mi w ręce kolejne dzieło znanego naukowca pt. „Błękitna kropka”. Jest to opowieść o naszej wędrówce w poszukiwaniu wiedzy. Od niepamiętnych czasów zastanawialiśmy się, skąd się wzięliśmy i czy nasza podróż...

Maja | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Jak czytamy na okładce książki "Przyszłe pokolenia będą spoglądać wstecz na naszą epokę jako czas, w którym ludzka rasa wreszcie w radykalny sposób pokonała nową granicę – kosmiczną przestrzeń". Autor opisuje początki badania kosmosu i ocenia, co może się zdarzyć, kiedy pokolenie jego potomków będzie mogło zacząć zdobywać kosmos. Czy uda nam się skolonizować kosmos? Czy jest życie na innych planetach? Jak wyglądają? O tym musicie przekonać się sami, sięgając po tę publikację.

Zaraz na początku chcę Wam zwrócić uwagę na jedną rzecz. Proszę Was, żebyście traktowali tę książkę jako lekcję historii o podboju kosmosu. Jej pierwsze wydanie ukazało się jeszcze w latach 90. Więc Carl Sagan opisuje to, co wydarzyło się do tego momentu. Niestety już nie żyje i nie może uzupełnić tego, co napisał. Miejcie to na uwadze i nie oceniajcie tej publikacji w odniesieniu do tego, co współcześnie wiemy o kosmosie.

Jeśli chodzi o astronomię, moja wiedza jest dość niewielka. Wciąż czegoś nowego się...

Maciej Draws | 2013-10-26
Przeczytana: październik 2013

Książka poruszająca chyba wszystkie tematy z zakresu astronomii. Jak mogło powstać życie na Ziemi? Czy obecność człowieka na Ziemi jest widoczna z kosmosu? Czy w naszym Układzie Słonecznym są szanse na osiedlenie? Jak będą wyglądać podróże kosmiczne w przyszłości? Na te i wiele innych pytań autor (naukowiec z NASA) próbuje odpowiedzieć. Carl Sagan już na początku książki nie pozostawia złudzeń, że nie wieży w ludzką wyjątkowość we Wszechświecie, jak również istnienie Boga (choć nie mówi tego wprost). Mimo, że od napisania książki minęło już prawie dwadzieścia lat i trochę się zdezaktualizowała, warto ją przeczytać. Ostrzeżenie! Wizja osamotnionego człowieka żyjącego gdzieś we Wszechświecie na „błękitnej kropce” bez żadnego celu i sensu może być dla niektórych trochę przerażająca.

Norrbert | 2018-08-30

(Niekoniecznie spoiler)
Pierwsze strony szybko sprowadziły mnie na ziemię oraz pozwoliły, wreszcie, uporządkować moje poglądy. Autor był wstanie bardzo szybko przekonać mnie do swojego zdania nt naszej kondycji - kondycji ludzi jako gatunku.
Książka zaskoczyła mnie, bo zmiana poglądów jest dla mnie dość ciężkim procesem. Słowa autora wryły mi na długo w pamięć, ponieważ z książki wypływa piękne i pacyfistyczne przesłanie. Sagan angażuje się na poziomie przekazywania wiedzy w najprzystępniejszy sposób, ale jednocześnie cała książka jest przesycona jego poglądami, które nie zawsze mają naukowy charakter. Jednak czegoś brakuje...
Momentami zaczyna uprawiać zbędną filozofię i wychodzi na wierzch naiwność lub brak przemyślenia danej kwestii. Brzmi jak absurd? Przykładem będzie, gdy mówi o postrzeganiu ludzi w grupie i poza nią. W skrócie - mamy tendencję do dehumanizowania ludzi spoza naszej grupy(charakter metaforyczny, bo pnie do narodu). Mówi o naszej próżności... W rzeczywistości,...

Marta | 2013-08-19

"Błękitna kropka" to książka napisana przystępnym językiem, dzięki czemu może ją przeczytać każdy.
Carl Sagan porusza wiele ważnych i interesujących tematów dotyczących badań kosmosu oraz naszej przyszłości we wszechświecie.
Cennym dodatkiem są dołączone zdjęcia m. in. wykonane przez kosmiczny teleskop Hubbla lub sondy kosmiczne.

Zdjęcie naszej błękitnej planety, błękitnej kropki wykonanej przez sondę Voyager 2 spoza orbity Neptuna uświadamia nam jak jesteśmy mali we wszechświecie.

Warto przeczytać ! :)

Dłuższą recenzję można przeczytać na moim blogu:

Woytass | 2018-09-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Carl Sagan w "Błękitnej Kropce" wspaniale opisuje ciekawe miejsca w Układzie Słonecznym, jak i historię misji kosmicznych. Na końcu rozważa jak będzie wyglądała nasza przyszłość w kosmosie i czy jesteśmy w nim sami.
Książka zawiera wiele oryginalnych zdjęć z sond kosmicznych czy teleskopu Hubbla.
Największe wrażenie zrobiło na mnie zdjęcie wykonane przez sondę Voyager 2 przedstawiające Ziemię - tytułową Błękitną Kropkę. Pokazuje ono jak mali jesteśmy we wszechświecie.

Jedna z najlepszych książek popularnonaukowych jakie czytałem. Moim zdaniem książka obowiązkowa dla każdego kto choć trochę interesuje się astronomią i miejscem człowieka we wszechświecie :)

Braenn | 2013-10-17

Wielkim nieporozumieniem byłoby gdybym postawiła niższą ocenę tej wspaniałej książce, niesamowicie dającej do myślenie i sprawiającej, że zatrzymujemy się na moment, aby uzmysłowić sobie kim tak na prawdę jesteśmy w obliczu wszechświata.

killinghand | 2013-04-27

Sagan umiał jednak dobrze i przystępnie pisać. Pozycja zdecydowanie na plus. A samo zdjęcie kropki ... tak tak, tyle właśnie znaczymy w skali wrzechświata