Piękno wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Elegant Universe: Superstrings, Hidden Dimensions, and the Quest for the Ultimate Theory
camillejr

W tej znakomicie napisanej i przystępnej książce Brian Greene, profesor matematyki i fizyki na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, jeden z wiodących teoretyków strun, przedstawia niezwykłą wizję: wszelkie zdarzenia we Wszechświecie mają źródło w drgających maleńkich pętlach energii, które tworzą podstawy materii. Pokazuje też, że w próbach posłużenia się teorią strun do znalezienia odpowiedzi na najistotniejsze pytania wszech czasów fizycy wykorzystują takie emocjonujące i rewolucyjne koncepcje, jak nowe wymiary ukryte w strukturze przestrzeni, czarne dziury przekształcające się w cząstki elementarne, rozdarcia w kontinuum czasoprzestrzenego czy nieskończona sieć wszechświatów.

"Piękno Wszechświata" kompetentnie i z wdziękiem wprowadza nas w te odkrycia i nie wyjaśnione jeszcze tajemnice oraz przedstawia uniesienia i frustracje tych, którzy nieustępliwie badają ostateczną naturę przestrzeni, czasu i materii.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

ravenstag | 2011-04-14
Na półkach: Cele polowań, Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Książka absolutnie warta czasu i nerwów straconych na jej poszukiwaniu... Godna WZNOWIENIA (tak, to sugestia - dlaczego jeszcze tego nie zrobiono?!)

Klasyk. Lektura obowiązkowa jak "Krótka historia wszechświata"
Ale komu ja to mówię...
Dobrze to wiecie.

Yod | 2014-03-20

Książka bardzo dobra jednak nie mogę się zgodzić ,że jest ona łatwa. Nie sugerowałbym brać się za nią zupełnie bez przygotowania. Np jako pierwszej książki z dziedziny Astrofizyki
Warto najpierw choćby przeczytać "Krótką Historię Czasu" Hawkinga albo coś Michio Kaku czy L. Kraussa choć to nie do końca te same tematy, pozwolą jednak oswoić się z pewnym żargonem Fizyków.
Radziłbym się jednak zbytnio przejmować jeśli ktoś jej nie zrozumie, bowiem jak powiedział Noblista Richard Feynman jeśli ktoś usiłuje Ci wmówić ,że rozumie Fizykę Kwantową możesz zarzucić mu kłamstwo i zawsze będziesz miał rację :-)

PanJapko | 2015-05-12

Kawał solidnej literatury popularnonaukowej, ale trochę za bardzo szczegółowe momentami, jak na pop-sci. Nie domęczyłem ostatnich kilku rozdziałów.
Wizualizacje z granatami zawsze spoko.

Adam Wojtasik | 2014-01-31

jeśli kogoś interesuje tematyka to będzie wracał do tej pozycji wiele razy !!!!

Elenaj | 2013-03-17

Książka opowiada o teorii strun .Właściwie można by ją nazwać teorią wszystkiego. Autor bardzo przystępnie i prostym językiem opisuje coś co właściwie jest nie do opisania.
Jest to długo poszukiwany święty Graal wszystkich naukowców XX w .Teoria spajająca ,czasami sprzeczne ze sobą, odkrycia fizyków i matematyków ,dająca odpowiedzi na setki pytań gnębiących tych biedaków od dekad. A jednocześnie stwarzająca nowe pytania ,nowe zagadki ,jeszcze bardziej niezwykłe ,rodem z książek science fiction ,stawiająca im włosy na głowie.
Odkrywany przez nich wszechświat ,makro i mikrokosmosu , jest tak fascynujący ,tak niezwykły , że wprawia w konsternację i osłupienie najtęższe umysły .Prawa fizyki nim rządzące są sprzeczne czasami z logiką ludzkiego rozumowania i nie do udowodnienia empirycznie ,choć poprzez obliczenia matematyczne jak najbardziej..
Fizyka kwantowa już nie nudzi tak jak dawna fizyka klasyczna, tylko oszałamia, astrofizyka ukazuje nam wszechświat ,którego nie jesteśmy...

Hania | 2011-04-18

Ciekawa, choć ludziom nie zaznajomionym bliżej z wyższą fizyką może się wydać raczej nieprzystępna.

mkeckowski | 2016-07-13
cabal512 | 2016-07-11