Piękno wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Elegant Universe: Superstrings, Hidden Dimensions, and the Quest for the Ultimate Theory
Kamila

W tej znakomicie napisanej i przystępnej książce Brian Greene, profesor matematyki i fizyki na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, jeden z wiodących teoretyków strun, przedstawia niezwykłą wizję: wszelkie zdarzenia we Wszechświecie mają źródło w drgających maleńkich pętlach energii, które tworzą podstawy materii. Pokazuje też, że w próbach posłużenia się teorią strun do znalezienia odpowiedzi na najistotniejsze pytania wszech czasów fizycy wykorzystują takie emocjonujące i rewolucyjne koncepcje, jak nowe wymiary ukryte w strukturze przestrzeni, czarne dziury przekształcające się w cząstki elementarne, rozdarcia w kontinuum czasoprzestrzenego czy nieskończona sieć wszechświatów.

"Piękno Wszechświata" kompetentnie i z wdziękiem wprowadza nas w te odkrycia i nie wyjaśnione jeszcze tajemnice oraz przedstawia uniesienia i frustracje tych, którzy nieustępliwie badają ostateczną naturę przestrzeni, czasu i materii.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Pawello | 2019-02-17

Napisana pięknym językiem książka o czasie i teorii strun. Atutem pozycji są przykłady, dobrze dobrane i często dość zaskakujące.

betelgeuze | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Więcej niż bardzo dobra dlatego, że porywający jest temat i sam fakt podania go szerokiemu gronu czytelników. Przypomina się, ale od razu również przyjemnie koi, drastyczne wykluczenie laików z dokonań współczesnej nauki. Wygląda na to, że w przypadku nauk fizycznych i matematycznych, to wykluczenie jest szczególne a w programie nauczania (ogólnym) luka wynosi raczej ponad 100 lat, jeśli nie więcej. Z książki wynika, że powodem jest fakt wyjaśnienia przez Newtona w wystarczający sposób świata, z którym stykamy się każdego dnia. To budzi mój duży sprzeciw. Nie pierwszy raz dobra literatura popularnonaukowa nakierowana na ważne współczesne teorie i osiągnięcia jest dla mnie bardzo stymulująca i dająca wrażenie dostępu do prawdy, ewentualnie lepszego rozumienia świata. Książka Greene'a nie jest napisana w jakiś specjalnie wybitny sposób. Jej siłą jest temat, którego jest prawdopodobnie najważniejszą ekspozycją książkową, czyli teoria strun. Na okładce jest trafna analogia z...

Justyna Wydra | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Czy o skomplikowanych kwestiach naukowych można pisać przystępnym językiem? O ile kwestia pozwoli, a i autor da radę – owszem. Na przykład o naszej rzeczywistości, którą w makroskali rządzi szczególna oraz ogólna teoria względności Einsteina, zaś w skali mikro dzieją się w niej rzeczy, o jakich śnią jedynie fizycy kwantowi… Obie zdają się być prawdziwe, ba – obie zostały potwierdzone doświadczalnie. I obie się wykluczają.

Paradoks.

Problem, który trzeba rozwiązać. Kłopot, z którym od dobrych kilku dziesięcioleci zmagają się fizycy teoretyczni, nieustający w poszukiwaniu teorii ostatecznej. Takiej, która pogodzi Alberta Einsteina z Niehlsem Bohrem (to ten, co rozpracował atom i położył podwaliny pod fizykę kwantową). Która wykluczy z matematycznych wyliczeń absurdy nieskończonych mas i energii, pomoże zrozumieć, co działo się ze światem tuż po, w trakcie, a nawet przed Wielkim Wybuchem. Która będzie czysta,...

camilleshade | 2018-03-29
Przeczytana: 23 marca 2018

„Piękno Wszechświata” to prawdziwa uczta dla duszy. To książka, po którą zdecydowanie trzeba sięgnąć. Jeżeli tylko choć odrobinę interesuje Was kosmos i otaczający nas świat, to koniecznie musicie zaznajomić się z treścią tej jakże pięknie wydanej książki.

Autor w bardzo przystępny sposób opowiada nam to co jest wart poznania, a co najważniejsze odpowiada na nurtujące nas od lat pytania. Język lekki i przyjemny, co sprawia, że nawet prawdziwy laik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem treści. Brian Greene opowiada o teorii strun i w niesamowity sposób przedstawia działanie Wszechświata.

„Piękno Wszechświata” wprowadza nas w niezwykły świat tajemnic, który niesie nas w nieznane. To książka, która sprawi, że nic już nie będzie wyglądało tak samo. Z pewnością poszerzy nasze horyzonty i zwróci uwagę na to co naprawdę istotne.
To porywająca lektura, która w prosty sposób uświadomi nas o tym jak działa Wszechświat, odpowie na wiele pytań, ale również skłoni do zadawania zupełnie...

RyBy RyBy | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Książka popularnonaukowa. Szczególnie polecam pierwsze rozdziały, w których nie jest o teorii strun, ale o całej fizyce XX wieku, jej filozoficzności. I to opisane w sposób bodaj najbardziej oryginalny ze wszystkich - prof. Greene umie opowiadać bajki :)

PanJapko | 2015-05-12

Kawał solidnej literatury popularnonaukowej, ale trochę za bardzo szczegółowe momentami, jak na pop-sci. Nie domęczyłem ostatnich kilku rozdziałów.
Wizualizacje z granatami zawsze spoko.

Yod | 2014-03-20

Książka bardzo dobra jednak nie mogę się zgodzić ,że jest ona łatwa. Nie sugerowałbym brać się za nią zupełnie bez przygotowania. Np jako pierwszej książki z dziedziny Astrofizyki
Warto najpierw choćby przeczytać "Krótką Historię Czasu" Hawkinga albo coś Michio Kaku czy L. Kraussa choć to nie do końca te same tematy, pozwolą jednak oswoić się z pewnym żargonem Fizyków.
Radziłbym się jednak zbytnio przejmować jeśli ktoś jej nie zrozumie, bowiem jak powiedział Noblista Richard Feynman jeśli ktoś usiłuje Ci wmówić ,że rozumie Fizykę Kwantową możesz zarzucić mu kłamstwo i zawsze będziesz miał rację :-)

Adam Wojtasik | 2014-01-31

jeśli kogoś interesuje tematyka to będzie wracał do tej pozycji wiele razy !!!!

Elenaj | 2013-03-17

Książka opowiada o teorii strun .Właściwie można by ją nazwać teorią wszystkiego. Autor bardzo przystępnie i prostym językiem opisuje coś co właściwie jest nie do opisania.
Jest to długo poszukiwany święty Graal wszystkich naukowców XX w .Teoria spajająca ,czasami sprzeczne ze sobą, odkrycia fizyków i matematyków ,dająca odpowiedzi na setki pytań gnębiących tych biedaków od dekad. A jednocześnie stwarzająca nowe pytania ,nowe zagadki ,jeszcze bardziej niezwykłe ,rodem z książek science fiction ,stawiająca im włosy na głowie.
Odkrywany przez nich wszechświat ,makro i mikrokosmosu , jest tak fascynujący ,tak niezwykły , że wprawia w konsternację i osłupienie najtęższe umysły .Prawa fizyki nim rządzące są sprzeczne czasami z logiką ludzkiego rozumowania i nie do udowodnienia empirycznie ,choć poprzez obliczenia matematyczne jak najbardziej..
Fizyka kwantowa już nie nudzi tak jak dawna fizyka klasyczna, tylko oszałamia, astrofizyka ukazuje nam wszechświat ,którego nie jesteśmy...

Hania | 2011-04-18

Ciekawa, choć ludziom nie zaznajomionym bliżej z wyższą fizyką może się wydać raczej nieprzystępna.