Kynoskefalaj 197 p.n.e.

Okładka książki Kynoskefalaj 197 p.n.e. Krzysztof Kęciek
Okładka książki Kynoskefalaj 197 p.n.e.
Krzysztof Kęciek Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy powieść historyczna
powieść historyczna
Historyczne Bitwy
Bellona
2009-01-01
2009-01-01
historia bitwy wojny wojny macedońskie

Krzysztof Kęciek jest raczej synonimem solidności, jeśli chodzi o habekową serię, tak też było i tym razem, bo Kynoskefalaj to bardzo dobre opracowanie i pewnie plasujące się dość wysoko w prywatnym rankingu. Przede wszystkim jest tu szerokie tło epoki, bo i II wojna punicka miała spory wpływ na stosunki rzymsko-macedońskie, są zgrzyty w samej Helladzie, mamy też Antiocha. Autor też opisuje w jaki sposób Rzymianie zainteresowali się Grecją, dlatego opisano też inne konflikty jak I i II wojna iliryjska czy wcześniejszą wojnę rzymsko-macedońską z lat 215-205 p.n.e. Poza tym, głównym motywem jest też Macedonia i panowanie Filipa V, władcy ambitnego i na pewno interesującego, a dziś już trochę zapomnianego. Narracja, jak to u tego autora, stoi na wysokim poziomie. Autor nie boi się krytyki źródeł, podejmuję polemikę i przedstawia tezy innych badaczy na różne tematy. Minus niestety należy się wydawnictwu Bellona. Mam egzemplarz z edycji limitowanej i jakość wydania, nie pierwszy już raz, jest po prostu fatalna. Brak znaków interpunkcyjnych, rozjechane, spacje, pływająca czcionka, więc szkoda, że tak dobry habek został kompletnie rozjechany przez wydawcę.

Jedno z lepszych opracowań serii "Historyczne Bitwy", z dotychczas przeczytanych. Warto docenić fakt, że dotyka nieco zapomnianego (przez toczącą się w tle II wojnę punicką) teatru zmagań wojennych. Oczywiście standardowo mamy tu przedstawiony rys historyczny, w tym przypadku dziejów Macedonii przełomu wieków III i II p.n.e. oraz rządów Filipa V. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, który nie powoduje znużenia ilością wymienionych plemion, państewek czy też rejonów geograficznych. Na pewno sięgnę do pozostałych opracowań tego autora. Polecam

Na półkach: , , , , , ,

Dobrze napisana książka o starciu Rzymian i Macedończyków. Autor w swoim stylu (czyli z niechęcią do strony rzymskiej) ukazał starcie dwóch ekspansywnych imperializmów. Przedstawił źródła, sytuację obu stron konfliktu i jego przyczyny. Narracja obejmuje nie tylko II wojnę macedońską, ale i pierwsze starcie obu państw, ich stosunki zostały zaprezentowane na szerokim tle międzynarodowej sytuacji politycznej. Dobrze się "Kynoskefalaj 197 p.n.e." czyta, język jest żywy, ubarwiany czasem przez cytaty źródłowe, w tym epigramy z epoki (niezwykle trafione). Źródła są analizowane, literatura naukowa została wykorzystana, a Autor wysnuwa nieraz własne wnioski, ma swoje pomysły. To dobrze, że nie idzie w tym opracowaniu tylko za źródłem (co jest częstym grzechem piszących w serii HB). Co prawda główną tezę tej pracy można zmieścić w krótkim zdaniu "Rzymianie byli źli, ekspansywni, cynicznie łamali układy i okrutnie wszystkich bili", niemniej sympatie Autora nie wpływają negatywnie na odbiór książki i można ją polecić czytelnikom interesującym się starożytnością, zwłaszcza że wiedza o innych niż te prowadzone z Kartaginą wojnach Rzymu nie jest bynajmniej powszechna.

Tomasz Babnis

Dosyć dobra pozycja Bellony. Nie ma rewelacji, jednak zawiera w miarę rozsądną krytykę źródeł i opracowań, a sam konflikt został przedstawiony dokładnie. Nieco nużą opisy rządów całej dynastii Antygonidów, poza tym armia macedońska została przedstawiona bardzo skromnie.

Najlepsza książka z całej serii! Choć opowiada o starożytnych zmaganiach Rzymu i Macedonii, to czyta się ją tak dobrze, jakby była to książka sensacyjna. Nie sądziłem, że można tak ciekawie pisać o tych wydarzeniach.

Zanim wystawiłem opinie zastawiałem się chwile jak ując ją w słowa. Bardziej jak oddać zamiary autora. Kolejna jego praca i ponownie można odczuć nie wielką pogardę dla Rzymu, jeśli by przeczytać tylko jego prace można nawet znienawidzić republikę nad tybrzańska.
Książka ta mówi nie tylko kampaniach wojennych II wojny Macedońskiej,stosunkowo niewiele stron zajmuje opis kampanii. Za to spory dział książki jest wprowadzeniem do samej wojny i najważniejszego wydarzenia jakim były zapasy pod Kynoskefalajami.
a także opisy samych bohaterów tego konflikty Filipa V, Tytusa Kwinkcjusza Flamininusa.

W skrócie miła lektorka do poduszki. Pan Krzysztof Kęciek, naprawdę dobrze dobiera słowa i miło się czyta jego prace. Polecam!!!

• Historyczne Bitwy
  • historia