Kynoskefalaj 197 p.n.e.

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Nim masy wojowników zwarły się ze sobą, legioniści idący na przodzie cisnęli z rozmachem swe oszczepy. Włócznicy Filipa ponieśli raczej niewielkie straty, gdyż żołnierze kroczący w pierwszym szeregu, najbardziej narażeni na pociski, mieli solidne pancerze. Królewscy włócznicy parli naprzód, stąpając po ciałach poległych towarzyszy. Potworny, iskrzący się tysiącami grotów walec falangi toczył się ze straszliwym impetem w dół po zboczu a we frontalnym ataku taka formacja była niezwyciężona. Rozpędzeni falangiści powalili pierwsze szeregi przeciwników. Gdy italski żołnierz cisnął pilum, pozostał mu do dyspozycji tylko miecz, lecz nie mógł nim dosięgnąć nieprzyjaciół, bezpiecznych za gęstym płotem saris. W twarz każdego rzymskiego wojownika stającego w pierwszym szeregu godziło cztery lub pięć grotów. Stojący na tyłach legioniści z mieczami nie mogli im przyjść z pomocąa

Dobrze napisana książka o starciu Rzymian i Macedończyków. Autor w swoim stylu (czyli z niechęcią do strony rzymskiej) ukazał starcie dwóch ekspansywnych imperializmów. Przedstawił źródła, sytuację obu stron konfliktu i jego przyczyny. Narracja obejmuje nie tylko II wojnę macedońską, ale i pierwsze starcie obu państw, ich stosunki zostały zaprezentowane na szerokim tle międzynarodowej sytuacji politycznej. Dobrze się "Kynoskefalaj 197 p.n.e." czyta, język jest żywy, ubarwiany czasem przez cytaty źródłowe, w tym epigramy z epoki (niezwykle trafione). Źródła są analizowane, literatura naukowa została wykorzystana, a Autor wysnuwa nieraz własne wnioski, ma swoje pomysły. To dobrze, że nie idzie w tym opracowaniu tylko za źródłem (co jest częstym grzechem piszących w serii HB). Co prawda główną tezę tej pracy można zmieścić w krótkim zdaniu "Rzymianie byli źli, ekspansywni, cynicznie łamali układy i okrutnie wszystkich bili", niemniej sympatie Autora nie wpływają negatywnie na odbiór...

MarcusProbus | 2012-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2012

Zanim wystawiłem opinie zastawiałem się chwile jak ując ją w słowa. Bardziej jak oddać zamiary autora. Kolejna jego praca i ponownie można odczuć nie wielką pogardę dla Rzymu, jeśli by przeczytać tylko jego prace można nawet znienawidzić republikę nad tybrzańska.
Książka ta mówi nie tylko kampaniach wojennych II wojny Macedońskiej,stosunkowo niewiele stron zajmuje opis kampanii. Za to spory dział książki jest wprowadzeniem do samej wojny i najważniejszego wydarzenia jakim były zapasy pod Kynoskefalajami.
a także opisy samych bohaterów tego konflikty Filipa V, Tytusa Kwinkcjusza Flamininusa.

W skrócie miła lektorka do poduszki. Pan Krzysztof Kęciek, naprawdę dobrze dobiera słowa i miło się czyta jego prace. Polecam!!!

Dosyć dobra pozycja Bellony. Nie ma rewelacji, jednak zawiera w miarę rozsądną krytykę źródeł i opracowań, a sam konflikt został przedstawiony dokładnie. Nieco nużą opisy rządów całej dynastii Antygonidów, poza tym armia macedońska została przedstawiona bardzo skromnie.

doliwaq | 2013-05-11
Przeczytana: 11 maja 2013

Najlepsza książka z całej serii! Choć opowiada o starożytnych zmaganiach Rzymu i Macedonii, to czyta się ją tak dobrze, jakby była to książka sensacyjna. Nie sądziłem, że można tak ciekawie pisać o tych wydarzeniach.

finnegan | 2018-06-03
Przeczytana: 09 czerwca 2018