Upadek Konstantynopola 1453

830602351X
Antoni Dębnicki
historyczna
Agnieszka

We wtorek 29 maja 1453 roku wojska imperium osmańskiego zajęły Konstantynopol. Zdobycie miasta oraz śmierć ostatniego cesarza bizantyjskiego Konstantyna XI Dragazesa pociągnęły za sobą ostateczny upadek cesarstwa wschodniorzymskiego. Zwycięstwo to dało Turkom panowanie nad wschodnim basenem Morza Śródziemnego i otworzyło drogę do podboju Europy powstrzymanego dopiero przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w roku 1683.

Dariusz Karbowiak | 2013-09-15
Przeczytana: 09 września 2013

Świetnie napisana książka. Niewiele jest książek historycznych, które wciągają czytelnika w taki sposób, że zaczynają "kibicować" jednej ze stron. Mi właśnie zdarzyło się czytając o Upadku Konstantynopola, liczyłem po cichu że napisana książka z tak niebywała pasją, zmieni bieg historii. Obrońcy Konstantynopola - którzy pozostawieni zostali sami sobie (mimo wielu zapewnień "sojuszników" z Europy) jakoś obronią miasto. No niestety Konstantynopol upadł jak podają wszystkie książki historyczne i podręczniki akademickie. Czytelnikowi jednak pozostaje świadomość wielkiej przyjemności czytania książki napisanej, jak już wspomniałem, z wielką pasją. Polecam wszystkim miłośnikom historii i nie tylko.

Ksiądz Pistolet | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2015, ERE
Przeczytana: marzec 2015

Zapierająca dech w piersiach historia upadku wielkiego miasta a zarazem świata odchodzącego już bezpowrotnie. Miasto staje przed nami jak żywe w plastycznych opisach autora.
Świetnie nakreślone są również realia historyczne i geopolityczna sytuacja Cesarstwa pozostawionego przez państwa tzw. "cywilizowane" zachodnie na pastwę potężnego najeźdźcy, mimo że przez setki lat stało ono na straży bezpieczeństwa Europy nie wpuszczając dalej na zachód różnych elementów niepożądanych na starym kontynencie, które za wszelką cenę starały się przedrzeć. Wreszcie przybliżenie i charakterystyka sylwetki tego złego, tego wilka który przybył aby dokonać rzezi i zbezcześcić święte miejsce.
Kiedy w szkole bezskutecznie nauczycielka próbowała wbijać do łba daty ramowe końca epok, rok 1453 i upadek Konstantynopola to był tylko suchy fakt, nad którym bezrefleksyjnie przechodziło się to porządku dziennego. Och gdybym wtedy mógł sięgnąć po tę książkę...

S. Runciman to wprawdzie badacz sprzed kilku generacji (urodził się w 1903 r.), ale w dalszym ciągu bardzo wpływowy i uważany za klasyka bizantynistyki. Za klasyczną można by też uznać jego książkę o upadku Konstantynopola. Mamy tu do czynienia z ukazaniem dwóch stron konfliktu: słabnącego Bizancjum Paleologów oraz rosnących w siłę Turków Osmańskich, a następnie ich ostatniego starcia zakończonego zdobyciem miasta Konstantyna. Bardzo ważną rolę odgrywa tu także Zachód Europy, który wprawdzie kusił Bizantyńczyków ofertą pomocy w zamian za unię z katolicyzmem (Autor poświęcił bardzo wiele miejsca zagadnieniom religijnym), nie udzielił wcale pomocy wschodniemu cesarstwu. Runciman nie ukrywa tu swej krytyki takiej postawy państw zachodnich, zwłaszcza zaś miast włoskich. Opis militarnego podboju resztek imperium bizantyńskiego nie ogranicza się w tej pracy do samego Konstantynopola, bowiem Autor w ostatnich rozdziałach omawia także zdobycie Mistry i Trapezuntu, a także „los...

elcarmello | 2011-01-10
Przeczytana: styczeń 2006

Mam sentyment i słabość do tego autora.
Świetny opis, dosłownie dzień po dniu, godzina po godzinie upadku stolicy Cesarstwa Bizantyjskiego.
Do tego bardzo obszernie zarysowane tło historyczne, lekki język i masa faktów. Polecam każdemu fanowi okresu średniowiecza.

varius92_wrc | 2013-01-05
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Naprawdę dużo informacji (szacuneczek!), do tego podanych przystępnym, ciekawym językiem. Ta książka była moją lekturą na zaliczenie jednego z przedmiotów na studiach; zaczynałem ją czytać trochę niechętnie, ale skończyłem żałując, że tak krótko :)

Klub Laurazja | 2013-10-23

Szczegółowe i wciągające studium ostatnich miesięcy, dni i godzin Konstantynopola.

stanislawhenryk | 2017-05-18
Anmorada | 2017-02-28