Starożytność wyklęta. Archeolodzy i łowcy sensacji

Wydawnictwo: Attyka
978-83-89487-40-7
popularnonaukowa

Czy słynna królowa Egiptu Kleopatra miała urodę wiedźmy z Łysej Góry? Jak wyglądały orgie ku czci Bachusa w pompejańskich przybytkach rozkoszy? Ile jest prawdy w micie o nieziemskiej urodzie królowej Nefertiti? Czy na górze Ararat czekają na odkrywców szczątki legendarnej arki Noego? Gdzie odbywały się słynne uczty Lukullusa, symbol starożytnej dekadencji i życia pełnego rozkoszy? Co tak naprawdę zawierają owiane wielką tajemnicą zwoje z Qumran? Czy pełna skarbów piramida w Tiwanaku nad jeziorem Titicaca jest dziełem kosmitów lub pozostałością legendarnej Atlantydy. Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć znany polski dziennikarz i historyk, zabierając nas w fascynującą podróż po niezwykłych starożytnych czasach.

źródło opisu: Wydawnictwo Attyka, 2008

źródło okładki: www.wydawnictwoattyka.pl

Elevander | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

"Starożytność wyklęta" to zbiór felietonów Autora zamieszczonych na łamach "Przeglądu". Mniejsza o tenże "Przegląd", napisane są te krótkie (3-5 stron) teksty w sposób dość ciekawy i prowokujący do dyskusji. Kęciek wkłada nieraz kij w mrowisko ukazując pewne utarte poglądy nauk o starożytności w innym świetle. Dowodzi, że pewne opinie wcale nie są tak mocno umocowane na materiale archeologicznym, ale z drugiej strony nie jest wcale łowcą sensacji, bo do najbardziej sensacyjnych koncepcji odnosi się z wyraźną nieufnością. Ale dobrze, że jest książka, która stawia tego rodzaju pytania. Ale czemu ta starożytność ma być niby "wyklęta"? Tego trochę nie rozumiem.

Ricardo | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Doskonały zbiór felietonów na temat starożytności. Naprawdę fajna sprawa dla osób lubiących historię. Także jeśli chcecie się dowiedzieć o seksie w Pompejach i okrucieństwie Azteków to polecam.

masia | 2016-10-27
Soniya22322 | 2015-07-17