Crécy-Orlean 1346-1429

Okładka książki Crécy-Orlean 1346-1429 Edward Potkowski
Okładka książki Crécy-Orlean 1346-1429
Edward Potkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Historyczne Bitwy historia
historia
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1986-01-01
1986-01-01
wojskowość powszechna wojna stuletnia

Okładka książki Opuscula inedita. Prace niepublikowane Edward Potkowski, Piotr Tafiłowski
Opuscula inedi... Edward Potkowski, P...
Okładka książki Rola Kościoła w dziejach Polski. Kościoły w Rzeczypospolitej Piotr Birecki, Paweł Fiktus, Marcin Gabryś, Jerzy Gaul, Andrzej Gil, Janusz Grabowski, Małgorzata Grzywacz, Zbigniew Hundert, Tomasz Jaszczołt, Tomasz Karbowniczek, Tomasz Kempa, Marcin Klemenski, Anna Krochmal, Jacek Krochmal, Justyna Król-Próba, Kazimierz Łatak, Dariusz Makiłła, Janusz Małłek, Kacper Manikowski, Sławomir Marchel, Antoni Mironowicz, Uładzimir Padalinski, Kamila Pawełczyk-Dura, Urszula Pawluczuk, Piotr Piętkowski, Jan Pietrzykowski, Edward Potkowski, Alicja Puszka, Ihor Skoczylas, Tadeusz Stegner, Karolina Święcich, Joanna Szady, Adam Szczupak, Tadeusz Mikołaj Trajdos, Hubert Wajs, Dorota Wereda, Stanisław Witecki, Irena Wodzianowska, Thomas Wuensch, Sławomir Zabraniak, Ilona Zaleska, Ewa M. Ziółek
Rola Kościoła ... Piotr Birecki, Pawe...

Ważne walki w tym starciu stuletnim, myślę że warto się zapoznać z tą pozycją. Polecam gorąco!

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

"Crécy-Orlean 1346-1429" jedna z książeczek HB Bellony to skrótowo opisana wojna stuletnia prowadzona pomiędzy Anglią i Francją. Wiele bitew i potyczek i wiele nazwisk królów i książąt o podobnie brzmiących tytułach (można się pogubić). Sięgnąłem po tą pozycję między innymi dzięki Joannie d’Arc, bo chciałem poznać jej historię i zostałem zaspokojony-już ją znam. Kilkakrotnie pojawiają się w tym konflikcie polscy królowie i dyplomaci co oznacza, że w tych czasach Polska liczyła się na arenie międzynarodowej. W Arras np. przemawiał po łacinie nasz kanonik, sekretarz i humanista Mikołaj Lasocki i wzywał monarchów do pokoju. Książka dla każdego kto w skrótowy sposób chciałby zapoznać się z przebiegiem "Wojny stuletniej" Polecam

Na półkach: , , , , , ,

Całkiem sensownie napisana książka na temat wojny stuletniej (1337-1453). Autor ujął w tej pracy najważniejsze aspekty polityczno-militarne, przy czym zarysował też wiele zagadnień społeczno-gospodarczych, które się z tym konfliktem wiązały. Praca ma dość absurdalny tytuł i jest siłą rzeczy niezwykle zwięzła, ale naprawdę dobrze opisuje meritum sprawy. W latach 80. w tej serii nie wychodziły publikacje, które tak mocno oparte były na opracowaniach obcojęzycznych, więc to dodatkowy plus. Potkowski odnotował też pewne związane z wojną stuletnią Polonica, choćby próby mediacji Jagiełły między królami Francji i Anglii. Naprawdę godna polecenia książka: dobrze napisana merytorycznie i ujęta w przystępną narrację Autora.

Tomasz Babnis

Tego jeszcze w historii serii "Historyczne bitwy" nie było: na nieco więcej niż 200 stronach Edward Potkowski opisuje konflikt, który targał znacznymi obszarami Europy Zachodniej przez ponad sto lat. I co ważniejsze, autor wyszedł z tej próby obronną ręką i bynajmniej nie na tarczy, lecz jak najbardziej z nią.

Historia Wojny Stuletniej to jedna z najbardziej udanych pozycji serii. Zarówny styl, jak i ilość informacji zawartych w tym tomie czynią z "Crécy - Orlean" znakomite kompendium wiedzy o historii średniowiecznej Francji i Anglii. Potkowski nie pomija również sąsiadów obu stron konfliktu i "zahacza" nawet o Szkocję oraz wplata ciekawy wątek polski w postaci biskupa-negocjatora Lasockiego.

Wykorzystane przez autora źródła budzą zaufanie (przede wszystkim teksty francuskie i brytyjskie). W poprzednich tomach serii dosyć rzadko można było poznać obydwie strony konfliktu w neutralnej relacji historyka.

"Crécy - Orlean" polecam wszystkim zainteresowanym europejską historią późnego średniowiecza.

Historia Wojny Stuletniej to jedna z najbardziej udanych...

• Średniowiecze
  • Historyczne Bitwy