Chocim 1621

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia

"Lepszej taktyce wyszkoleniu i uzbrojeniu husarzy Turcy przeciwstawili większą liczbę ludzi, niezwykłą odwagę i zażartość, toteż starcie, choć krótkie, przyniosło duże straty obu stronom. Padło około 500 Turków i prawie 100 Polaków. Wśród poległych był szwagier Chodkiewicza, Zienowicz, który zmarł z ran po bitwie. Wróg stracił dwóch znacznych paszów. Rozgromieni Turcy rzucili się do ucieczki, na ich karkach pędziła zwycięska husaria." Dzieje kampanii i bitwy pod Chocimem w 1621 roku. Autor omówił genezę konfliktu polsko-tureckiego, przygotowania wojenne Rzeczypospolitej i Imperium Osmańskiego, przebieg kampanii chocimskiej i jej finał. Czytelnik znajdzie tu wiele ciekawych wiadomości o państwie tureckim i siłach zbrojnych walczących stron.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Bitwa pod Chocimem z 1621 roku to jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiego oręża. Osiągnięciem nieco zapomnianym, przyćmionym bardziej efektownymi zwycięstwami pod Kircholmem, Kłuszynem i Wiedniem. Tymczasem obrona małej forteczki na pograniczu mołdawskim decydowała o być albo nie być państwa polskiego, gdyż wielotysięczna armia turecka, według buńczucznych słów młodego sułtana, miała zatrzymać się dopiero w Gdańsku.
Na szczęście dowodzenie armią będącą ostatnią nadzieją Rzeczypospolitej przypadło Janowi Karolowi Chodkiewiczowi, a więc osobie idealnie pasującej do takiego zadania. Również wybór Leszka Podhorodeckiego do opisania tej historii był co najmniej dobry, chociaż autor ten (jak dla mnie) wielkim specem od historii militarnej nie był. Na kartach ,,Chocimia" autor popełnił kawał dobrej roboty. Książka, mimo swej niewielkiej objętości, zawiera dokładny opis całej kampanii, wliczając w to przyczyny wojny, tragiczny odwrót spod Cecory, nieudane negocjacje pokojowe,...

Axsiu | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Właściwie to nazwisko autora mówi wszystko o tej książce. Leszek Podhorodecki podjął się w niej opisu ostatniej bitwy Jana Karola Chodkiewicza, a zarazem pierwszej obronnej hetmana, będącej ukoronowaniem jego służby Rzeczypospolitej. Autor tworzy wzór książki historycznej pisząc klarownym, ciekawym językiem nie uchylając się zarazem od podawania ważnych danych historycznych. Wszystko to przeplata umiejętnie cytatami ze źródeł. Opiera się przy tym na dużej bazie źródłowej.

Ogromną zaletą jest również pełen obiektywizm - rola Lubomirskiego, królewicza Władysława czy polityka Zygmunta III.

Podhorodecki nie opisuje samej bitwy, nie cofa się też do średniowiecza (co zdarza się w tej serii..). Przenosimy się do wojny polsko-tureckiej lat 1620-1621.

Tak więc osoby nie znające tła pierwszej bitwy chocimskiej: przyczyn wybuchu wojny czy klęski cecorskiej, mogą spokojnie sięgnąć po ten bardzo dobry kawał polskiej historiografii.

Dariusz | 2012-03-27
Przeczytana: 15 listopada 2010

Jan Karol Chodkiewicz herbu Kościesza. Dowódca tu pełniący funkcję hetmana Korony oraz Litwy. Tu po raz pierwszy walczy broniąc się w okopach. Podczas oblężenia Moskwy, musiał dojść z żywnością, a nie bronić w taki sam sposób twierdzy. Bitwa genialnie zaplanowana przez naszego dowódcę, tak, że została wygrana nawet po jego śmierci. Szkoda, że umarł w tej sytuacji. Był o wiele lepszy od Żółkiewskiego i Koniecpolskiego pomimo, iż był on dowódcą głównie jazdy. Do jego historii przeszły bitwy morskie, lądowe i oblężenia. Oddaję Ci hołd i gratuluję zwycięstwa pod Kircholmem.

Grzegorz | 2016-09-24
Przeczytana: wrzesień 2016